Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inlocuire parbriz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

View Postarg, on 23 mai 2022 - 16:15, said:

am eu pe opal chinazarie... fuiao... aluat pietre de credeam ca trec prin el.... doar cate o ciobitura fina.
e clar de nu-mi vine a crede, fara valuri si tensiuni remnate (astea se vad cu ochelari polarizati).
Fuyao e echipare de fabrica pe laterale pe astra k si pe alte masini, nu-s chiar asa proaste.

#20
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
eu am schimbat un parbriz la niste "nea" din astia, tot la austroglass (desi suna nemteste), lipit tot asa in parcare la ei, pe frig (era noiembrie). m-am trezit ca imi intra apa pe la o imbinare. Dorel made...

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Am comandat la Austroglass, o sa le duc eu masina maine, n-am incredere in soferii lor

#22
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
https://www.neoglass.ro/

Daca mai vrei sa te razgandesti.
Spun ca fac operatia si la sediul clientului.
Eu am facut la ei doar o reparatie de parbriz (fisura) la Hilux ..., baietii pareau ca stiu ce faci, tiganeala tine de aproape 2 ani.

#23
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostTsunnnami, on 23 mai 2022 - 18:45, said:

Am comandat la Austroglass, o sa le duc eu masina maine, n-am incredere in soferii lor

eu personal nu am fost incantat, ti-am zis mai sus de ce. dar poate e in functie de garaj, eu l-am inlocuit la Iasi.

le: il mai chinui oricum pe asta pus de ei, pe drumurile din RO nici nu merita mai mult.

Edited by horhescu, 23 May 2022 - 18:52.


#24
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostTarzy, on 23 mai 2022 - 18:49, said:

https://www.neoglass.ro/

Daca mai vrei sa te razgandesti.
Spun ca fac operatia si la sediul clientului.

Eu am facut la ei doar o reparatie de parbriz (fisura) la Hilux ..., baietii pareau ca stiu ce faci, tiganeala tine de aproape 2 ani.

Montaj profesional pentru parbrize, autorizat RAR, în afara service-urilor Neoglass: https://www.neoglass...obile-neoglass/


Quote

Echipa Neoglass asigură transport în siguranță și montaj pentru parbrize în orice loc. Pentru a beneficia de montajul parbrizelor la distanță, trebuie îndeplinite o serie de condiții:
  • montajul se poate face în hală, garaj, curte, parcare subterană sau alt loc (ideal acoperit);
  • temperatura minimă pentru montajul parbrizelor în condiții optime este de 16°C;
  • condițiile meteo nefavorabile (ploaie, vânt, grindină) sau factorii de mediu (praful din aer, polenul purtat de vânt, musculițele etc) pot afecta montajul – de aceea e important ca parbrizul să fie montat într-un spațiu acoperit sau cât mai ferit de condițiile neprielnice.
Prețul pentru montajul parbrizelor în afara punctelor de lucru Neoglass se stabilește individual pentru fiecare cerere. Atelierul mobil Neoglass deține autorizație RAR pentru montarea parbrizelor, conform RNTR9 modificat și actualizat.

Edited by xmanyacs77, 23 May 2022 - 19:04.


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Attached File  IMG_20220523_202039.jpg   316.61K   4 downloads

View Post_-livio-_, on 23 mai 2022 - 18:17, said:

Fuyao e echipare de fabrica pe laterale pe astra k si pe alte masini, nu-s chiar asa proaste.

din contra, mi se pare extrem de bun.
l-am laudat de multe ori pana acum

p.s. zilele trecute am mers cu masina care avea degivrare in parbriz (un ford) -> noaptea era o mizerie .... se vedeau firele alea auri de parca era matuit, mai ales cand veneau masimi din sensul opus.

Edited by arg, 23 May 2022 - 20:14.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTarzy, on 23 mai 2022 - 18:49, said:

https://www.neoglass.ro/

Daca mai vrei sa te razgandesti.
Spun ca fac operatia si la sediul clientului.
Eu am facut la ei doar o reparatie de parbriz (fisura) la Hilux ..., baietii pareau ca stiu ce faci, tiganeala tine de aproape 2 ani.

Mersi, am citit
Cam dezamagit ca nu dau preturi si nu au selectia parbrizului ceea ce ma duce cu gandul ca vor comanda geamul DUPA ce fac eu comanda
Nu ma grabesc insa, o sa-i sun maine

Mersi

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTsunnnami, on 23 mai 2022 - 21:27, said:

Mersi, am citit
Cam dezamagit ca nu dau preturi si nu au selectia parbrizului ceea ce ma duce cu gandul ca vor comanda geamul DUPA ce fac eu comanda
Nu ma grabesc insa, o sa-i sun maine

Mersi

4 ore de cand le-am trimis datele la neoglass si inca.. nimic
Am dus masina la Austroglass, 790 lei, azi e gata

Edited by Tsunnnami, 24 May 2022 - 11:09.


#28
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 03.11.2006
Subscriu pentru Viilor. Foarte profi!

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbani002, on 24 mai 2022 - 14:34, said:

Subscriu pentru Viilor. Foarte profi!

Nu au modelul meu in lista de oferte
Nu au parbriz cu senzor de plaoie
Ma rezolva saptamana viitoare

Nu prea mi se par profi

#30
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Sa-ti dau un sfat la ce sa ai grija din pataniile mele.La a mea masina a fost schimbat parbrizul cu unul Saint Gobain.Saint-Gobain,foarte rezistent la pietre,nu s-a ciobit dar si pretul pe ,masura .Am luat chiar un bolovan din mers si culmea nici macar nu s-a spart.Problema este ca dupa ce mi-a fost schimbat parbrizul mi-a ruginit partea de sus/imbinarea plafon/parbriz si dupa 2 ani imi intra si apa in interior,deci nu a fost lipit bine.Rugina aia de acolo este o mare problema,deoarece o data aparuta nu mai scapi in veci de ea,doar temporar.Din nefericire in special problema cu aparitia ruginei dupa schimbare parbriz am observat ca o au destul de multe persoane,deci este o problema cu acel montaj  la unele firme ,montaj care nu se face cum ar trebui sa fie,ci romaneste cu hei/rup,"sa merga treaba repede" etc,calitate din parti...

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cand taie lipiciul la cel existent julesc si vopseaua...
probabil cu ce dau ei, daca dau cu ceva, nu e suficient

#32
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

View Postpasilla, on 23 mai 2022 - 15:26, said:

Cred ca problema lui e ca nu vrea sa piarda masina din ochi si cred ca are dreptate.
Dar ce are ? Ii fura catalizatorul,ori usile ?
Eu am pus Pilkington pe niste masini care erau de vanzare. Dupa 2 luni deja erau moarte. Pline de zgarieturi. Noaptea si in soare puternic e cel mai distractiv.
Masina mea e din 2013 si are parbrizul original. Absolut nicio zgarietura,ori imperfectiune. Am luat si pietricele la greu,dar rezista cu succes.
Cele originale ori aftermarket facute de un producator care echipeaza  de fabrica sunt singurele in regula,restul sunt puscarii.
Prefer oricand sa dau dublu pentru original sau cu 30% mai mult pe alternativa premium decat pe o puscarie de parbriz.

#33
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 05.08.2007
O masina pe care am luat-o rulata (3 ani vechime la momentul achizitiei) avea un Pilkington in loc de parbrizul original. Dupa cateva luni, la primele ploi serioase, am observat infiltratii de apa pe una din laterale, atat de bine era montat. Nu mai spun ca originalul masinii era Acoustic + Atermic, Pilkington-ul chior, doar cu tenta verzuie si te prajea soarele prin el intr-un mare stil. Pentru a monta parbriz original (acoustic+atermic) am apelat la reprezentanta, rezolvand problema cu aprozimativ 1.600 lei, inclusiv montaj. Nu vreau sa intru in amanunte legate de halul in care fusese montat Pilkington-ul (cordonul de adeziv era intr-un "mare fel"). Parbrizul original, montat de peste doi ani este impecabil, diferenta de confort audio+termic e din alta galaxie, nicio zgarietura de la praf/trafic si nu exista nicio problema de montaj. Probabil ca un alt aftermarket + montaj "minimalist" facut la norma m-ar fi costat vreo 800-900 lei, cu rezultate probabil mediocre, cel putin dpdv sticla. Cred ca diferenta pana la un parbriz OE a meritat cu prisosinta... Eu as incerca si la reprezentanta.

Edited by paultt, 25 May 2022 - 14:05.


#34
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Cred ca am povestit pe alt topic acum cativa ani. La masina detinuta de mine aparasure microzgaraieturile care ma deranjau noaptea sau pe ceata. Cand am luat si o piatra am decis sa schimb parbrizul desi lovitura era in zona unde nu actionau stergatoarele deci as fi putut trece si de rar. La Toyota un parbriz nou ar fi fost vreo 3000 de lei asa ca l-am schimbat la Pilkington cu 1100 lei. Exceptand faptul ca nu avea logo-ul Toyota era acelasi parbriz ca cel din fabrica (tot Pilkington scria si pe cel dat jos plus Toyota). Cel ce l-a inlocuit mi-a spus ca cei de la reprezentanta tot la el si acelasi parbriz mi l-ar fi pus... diferenta de pret o gasiti deja in postare. Au trecut ani de zile, parbrizul e impecabil, fara infiltratii, senzorul de ploaie si cel de incalzire a zonei stergatoarelor functioneaza impecabil. Diferenta la montaj, pe langa calitatea parbrizului, o face si experienta meseriasului (e un truism dar cred ca e bine sa-l specific).

#35
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 05.08.2007
Cazul tau a fost unul fericit si dupa cum spui si tu, e vorba de un meserias care lucreaza si pentru (sau colaboreaza cu) reprezentanta, deci e obisnuit cu prestarea la anumite standarde. Probabil a beneficiat de o pregatire serioasa in istoricul lui profesional.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Austroglass, ... nu mi-au adus parbrizul
Asa ca am fost si am luat masina acasa

Pe Viilor, programare pentru 9 iunie (peste 2 saptamani)
La Neoglass in sf am vorbit cu cineva..., pentru luni

Asta daca nu cumva revin cei de la Austroglass sa-mi spuna ca a ajuns parbrizul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate