Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Workaholic/a

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Neaceasca, nu sunt toate topicurile despre tine si nu e toata lumea ca tine. Treci peste.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Putini sunt ca mine. Degetele de la o mana.

Insa da, exista pe lumea asta oameni ce muncesc pana la deces din epuizare. Unii din vointa proprie, altii din obligatie.

#21
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View PostNeaceasca85, on 23 mai 2022 - 16:05, said:

Unii din vointa proprie,

Cred ca mai degraba e datorita dorintei de a fi in control ,dorinta de a depasi limitele, tendinta de a micro manage si/sau orice alta explicatie pe fond psihologic.Sau ai vazut saracia la altii si nu vrei sa ajungi ca ei , nush care-i explicatia din pacate

Eu sufar rau de workahoolism si e serioasa treaba , nu e usor sa tragi usa dupa tine si sa zici gata , azi am terminat programul.
Am viata sociala activa , am prieten care-mi face placere sa-l salut cand ajung acasa, am catel , am casa care necesita atentie, ies la alergat/biciclit dar jobul imi mananca 75% din viata ca popa. Nu numai asta dar cand ajung acasa nu-s in stare sa-mi opresc creierul din a nu se mai gandi la munca. Am avut momente in care la 2 dimineata m-am trezit cu gandul la munca si cand am vazut ca nu adorm la loc , m-am imbracat si m-am dus la birou.

#22
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
La ora 17 dau pe silentios telefonul de servici si mai ma uit la el la ora 9 a doua zi, cand incep programul. Sunt inchiriat de la 9-17, cine vrea mai mult, sa platesca extra cu 75% in plus, fata de ora normala de munca stabilita de comun acord cu patronul, conform codului muncii.Posted Image

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

View PostNeaceasca85, on 23 mai 2022 - 16:05, said:

Putini sunt ca mine. Degetele de la o mana.

Insa da, exista pe lumea asta oameni ce muncesc pana la deces din epuizare. Unii din vointa proprie, altii din obligatie.

De ce ai impresia ca e ceva de lauda?
Extremele nu sunt niciodata de laudat si topicul este despre altceva oricum.

#24
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postovidiu21, on 23 mai 2022 - 14:09, said:

vad multa lume in jur nebuna dupa munca si studiat. Eu am doar liceul bacul si  o postliceala, de muncit fac treaba asta..dar nu suficient, ...

problema ta e ca esti inca la stadiul de copil. desi trebuia sa fi facut de mult tranzitia catre barbatie.
un barbat are un sens in viata, nu umbla haotic precum copiii sau femeile.

faptul ca nu intelegi lucrurile astea inseamna ca n-ai un tata in viata ta care sa-ti fi transmis aceste cunostinte.

iti recomand sa citesti (nu filmul) Contele de Monte Cristo, e o carte usoara si frumoasa despre barbatie si cum ajungi acolo.

pe partea de munca, iti recomand ca in urmatoarele 6 luni sa pui deoparte 20%.
iar cu banii stransi sa faci un curs de calificare intr-un domeniu in care sa castigi cu cel putin 50% mai mult. gen electrician, sudor, cnc etc.

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNoua_pe_site, on 23 mai 2022 - 16:38, said:

Cred ca mai degraba e datorita dorintei de a fi in control ,dorinta de a depasi limitele, tendinta de a micro manage si/sau orice alta explicatie pe fond psihologic.Sau ai vazut saracia la altii si nu vrei sa ajungi ca ei , nush care-i explicatia din pacate

Eu sufar rau de workahoolism si e serioasa treaba , nu e usor sa tragi usa dupa tine si sa zici gata , azi am terminat programul.
Am viata sociala activa , am prieten care-mi face placere sa-l salut cand ajung acasa, am catel , am casa care necesita atentie, ies la alergat/biciclit dar jobul imi mananca 75% din viata ca popa. Nu numai asta dar cand ajung acasa nu-s in stare sa-mi opresc creierul din a nu se mai gandi la munca. Am avut momente in care la 2 dimineata m-am trezit cu gandul la munca si cand am vazut ca nu adorm la loc , m-am imbracat si m-am dus la birou.

Eu reusesc sa ma rup complet de serviciu dupa ce termin ziua de munca. Dupa program nu ma mai gandesc la ce am facut, ce a mers sau n-a mers, ce o sa fac maine. Le las pentru dimineata urmatoare. E drept, la mine lucrurile sunt ok, astfel ca nu termin ziua cu o puternica incarcatura emotionala.

Sotia in schimb e opusul, se implica mult si e cu gandul la munca si dupa...tot timpul isi aduce aminte ca a lasat ceva neterminat sau ca maine o sa aiba nu stiu ce de facut, sau imi explica nu stiu ce analiza a unui client.

Edited by george_alexandru, 23 May 2022 - 17:09.


#26
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

View PostNoua_pe_site, on 23 mai 2022 - 16:38, said:

Cred ca mai degraba e datorita dorintei de a fi in control ,dorinta de a depasi limitele, tendinta de a micro manage si/sau orice alta explicatie pe fond psihologic.Sau ai vazut saracia la altii si nu vrei sa ajungi ca ei , nush care-i explicatia din pacate

Eu sufar rau de workahoolism si e serioasa treaba , nu e usor sa tragi usa dupa tine si sa zici gata , azi am terminat programul.
Am viata sociala activa , am prieten care-mi face placere sa-l salut cand ajung acasa, am catel , am casa care necesita atentie, ies la alergat/biciclit dar jobul imi mananca 75% din viata ca popa. Nu numai asta dar cand ajung acasa nu-s in stare sa-mi opresc creierul din a nu se mai gandi la munca. Am avut momente in care la 2 dimineata m-am trezit cu gandul la munca si cand am vazut ca nu adorm la loc , m-am imbracat si m-am dus la birou.
In ce domeniu, daca nu sunt indiscret ? ...

#27
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostNoua_pe_site, on 23 mai 2022 - 16:38, said:

Eu sufar rau de workahoolism si e serioasa treaba , nu e usor sa tragi usa dupa tine si sa zici gata , azi am terminat programul.
Am viata sociala activa , am prieten care-mi face placere sa-l salut cand ajung acasa, am catel , am casa care necesita atentie, ies la alergat/biciclit dar jobul imi mananca 75% din viata ca popa. Nu numai asta dar cand ajung acasa nu-s in stare sa-mi opresc creierul din a nu se mai gandi la munca. Am avut momente in care la 2 dimineata m-am trezit cu gandul la munca si cand am vazut ca nu adorm la loc , m-am imbracat si m-am dus la birou.
multumeste feminismului, esti exemplu perfect de femeie singura si independenta
ai ales cariera in detrimentul familiei. Posted Image

#28
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011
Poate a citit Contele de Monte Cristo.

#29
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View Postgeorge_alexandru, on 23 mai 2022 - 17:07, said:

Eu reusesc sa ma rup complet de serviciu dupa ce termin ziua de munca. Dupa program nu ma mai gandesc la ce am facut, ce a mers sau n-a mers, ce o sa fac maine. Le las pentru dimineata urmatoare. E drept, la mine lucrurile sunt ok, astfel ca nu termin ziua cu o puternica incarcatura emotionala.

Sotia in schimb e opusul, se implica mult si e cu gandul la munca si dupa...tot timpul isi aduce aminte ca a lasat ceva neterminat sau ca maine o sa aiba nu stiu ce de facut, sau imi explica nu stiu ce analiza a unui client.
Eu nu plec de la birou pana nu ma asigur ca am totul in regula si tot nu-s in stare sa nu ma gandesc la munci. Plus ca la cat de control freak sunt , ar trebui sa am incredere suficienta in mine incat sa fiu convinsa ca am lasat lucrurile in ordine .Incredere in mine am dar jobul meu e super fluid si fara sa vreau ma trezesc cu what if. Odata ce-mi intra ''what if'' in cap incepe creierul sa proceseze si gata , s-a rupt filmul. Daca nu duc noua idee pana la cap risc sa explodez asa ca ma urc in masina si ma duc la birou. Sambata , duminca , 2-3 dimineata , nu conteaza , tre sa pun in aplicare ca altfel raman blocata pe ideea aia.
Sotia ta pare sa fie ca mine. A primit promovari neasteptate sau mariri de salariu necerute ?
Eu la toate joburile am fost promovata si am primit mariri de salariu fara sa imi dau seama cu ce am gresit de am fost promovata si principalul motiv cred ca e pentru ca m-am implicat pana in panzele albe in absolut toate pozitiile detinute.

View Postovidiu21, on 23 mai 2022 - 17:12, said:

In ce domeniu, daca nu sunt indiscret ? ...
Proprietarul companiei numeste pozitia mea manager de transport. Eu ii zic dispecer de camioane

View Postcosmin_235423, on 23 mai 2022 - 17:19, said:

multumeste feminismului, esti exemplu perfect de femeie singura si independenta
ai ales cariera in detrimentul familiei. Posted Image
Unde am zis ca sunt singura ? Posted Image

#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbaribalu, on 23 mai 2022 - 16:46, said:

La ora 17 dau pe silentios telefonul de servici si mai ma uit la el la ora 9 a doua zi, cand incep programul. Sunt inchiriat de la 9-17, cine vrea mai mult, sa platesca extra cu 75% in plus, fata de ora normala de munca stabilita de comun acord cu patronul, conform codului muncii.Posted Image
eu nu dadeam telefonul pe silentios, pentru ca nu-l luam cu mine acasa! sincer, nici cind ieseam din birou, cu sau fara treaba! si dupa mine s-au luat si altii!

View Postcosmin_235423, on 23 mai 2022 - 17:19, said:

multumeste feminismului, esti exemplu perfect de femeie singura si independenta
ai ales cariera in detrimentul familiei. Posted Image
sint si destui barbati singuri (sau locuind la 40 de ani tot cu parintii) si independenti!

View PostNoua_pe_site, on 23 mai 2022 - 17:52, said:

Eu nu plec de la birou pana nu ma asigur ca am totul in regula si tot nu-s in stare sa nu ma gandesc la munci. Plus ca la cat de control freak sunt , ar trebui sa am incredere suficienta in mine incat sa fiu convinsa ca am lasat lucrurile in ordine .Incredere in mine am dar jobul meu e super fluid si fara sa vreau ma trezesc cu what if. Odata ce-mi intra ''what if'' in cap incepe creierul sa proceseze si gata , s-a rupt filmul. Daca nu duc noua idee pana la cap risc sa explodez asa ca ma urc in masina si ma duc la birou. Sambata , duminca , 2-3 dimineata , nu conteaza , tre sa pun in aplicare ca altfel raman blocata pe ideea aia.
.................
probabil ca lucrezi in cercetare si noaptea e laboratorul mai liber!

acuma am citit ca-i ceva cu dirijatul camioanelor! probabil ca-i un domeniu la fel de incintant, care nu te lasa sa dormi noaptea! sau te duci sa corectezi greselile facute ziua?

Edited by tytysor, 23 May 2022 - 18:01.


#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNoua_pe_site, on 23 mai 2022 - 17:52, said:


Sotia ta pare sa fie ca mine. A primit promovari neasteptate sau mariri de salariu necerute ?
Eu la toate joburile am fost promovata si am primit mariri de salariu fara sa imi dau seama cu ce am gresit de am fost promovata si principalul motiv cred ca e pentru ca m-am implicat pana in panzele albe in absolut toate pozitiile detinute.


Da, a primit mărire, dar nu e preocupata prea mult de salariu. E mai degrabă satisfacția job-ului, că munca ii este apreciata. Văd la ea că o afectează când nu-i iese ceva sau când ii sunt criticate rezultatele muncii.

Eu sunt mai distant față de chestiile astea. Și eu am primit măriri de salariu neașteptate (și anul trecut, și anul ăsta), dar nu m-au impactat emotional... au contat doar la decizia de a rămâne aici, având ofertă și din altă parte. Dar, altfel, la fel ca înainte.

Recunosc, îmi este greu să-i înțeleg pe cei care se implica atât de mult. Ii mai zic și ei să nu mai pună atât suflet, dar fără succes.

#32
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostNoua_pe_site, on 23 mai 2022 - 17:52, said:

Unde am zis ca sunt singura ?

fara familie, esti singur/a

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Are familie:
am prieten care-mi face placere sa-l salut cand ajung acasa, am catel , am casa care necesita atentie,

#34
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postpasilla, on 23 mai 2022 - 18:06, said:

am prieten care-mi face placere sa-l salut cand ajung acasa, am catel , am casa care necesita atentie,

eu vorbesc de familie pentru oameni normali.
- semnatura la primarie
- copii
etc

nu cei cu stil de viata alternativ.
unele se casatoresc cu ele insele, asta nu inseamna o familie.

Edited by cosmin_235423, 23 May 2022 - 18:10.


#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pff.

#36
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View Posttytysor, on 23 mai 2022 - 17:59, said:



probabil ca lucrezi in cercetare si noaptea e laboratorul mai liber!

acuma am citit ca-i ceva cu dirijatul camioanelor! probabil ca-i un domeniu la fel de incintant, care nu te lasa sa dormi noaptea! sau te duci sa corectezi greselile facute ziua?

Nu am nimic de corectat pentru ca dupa 10 ani in domeniu am tupeul sa zic ca nu fac greseli asa ca nu am ce corecta. De imbunatatit insa , e loc tot timpul
Pentru mine  e super incintant pentru ca un simplu telefon imi poate distruge sau imbunatati programul pe o saptamana. De exemplu maine aveam un sofer liber dar aseara mi-a trimis mesaj si a zis ca nu mai are nevoie de zi libera. Am intrat in priza la 9 seara si pana la 2 dimineata nu am fost in stare sa dorm .Nu am venit la birou pentru ca astept un telefon si in functie de telefonul ala o sa ma pot apuca de programari.
e greu sa nu fac scenarii insa si daca exista cineva care-mi poate spune cum sa opresc influxul de scenarita de care sufar , as aprecia foarte mult sfatul.

View Postgeorge_alexandru, on 23 mai 2022 - 18:00, said:

Da, a primit mărire, dar nu e preocupata prea mult de salariu. E mai degrabă satisfacția job-ului, că munca ii este apreciata. Văd la ea că o afectează când nu-i iese ceva sau când ii sunt criticate rezultatele muncii.

Eu sunt mai distant față de chestiile astea. Și eu am primit măriri de salariu neașteptate (și anul trecut, și anul ăsta), dar nu m-au impactat emotional... au contat doar la decizia de a rămâne aici, având ofertă și din altă parte. Dar, altfel, la fel ca înainte.

Recunosc, îmi este greu să-i înțeleg pe cei care se implica atât de mult. Ii mai zic și ei să nu mai pună atât suflet, dar fără succes.
Tocmai asta e ideea ca atunci cand esti preocupat strict de satisfactia ta personala , apar si maririle/promotiile.
Pe mine nu are cine ma critica , seful chiar daca ar vrea sa ma controleze nu ar stii cum asa ca teama de a fi criticata nu e un motiv pentru nebuneala mea. Nu-mi place sa recunosc dar cred ca ar trebui sa consult un nene cu halat alb in privinta asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate