Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Colegul de pedalat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Pentru mine bicicleta a devenit interes începând cu vara anului 2019, mai mult a fost o provocare care mai apoi s-a lăsat cu un hobby. Am ajuns sa îndrăgesc atât de mult mersul pe bicicletă încât îl practic mai mult decât mersul prin oraș. În prezent fac ture serioase, ture în buclă de peste 100 și ceva km. Cel puțin ultimele trei ture au fost între 129 km și 160 km și cu urcări multe ( asfalt) , asta ca să va fac o idee ce fel de biciclist sunt. Cu toate acestea nu am nici un prieten de biciclit și poate din cauza că m-am obișnuit sa merg singur și în  felul meu ... Nu știu.
Ieri sa zicem ca am avut prima tură împreună cu alt biciclist tot pasionat la ture lungi și practic a fost un dezastru. Doar teoretic am fost cu alt biciclist pentru ca practic colegul meu de biciclit nu o singura data m-a lăsat în urmă, parca profitând ca el are bicicleta mai ușoară decât a mea și poate profitând și de faptul ca eram și un pic mai lent din cauza turei de 160 km  pe care o făcusem cu două zile înainte. După acest tip de ture eu am nevoie de câteva zile de repaus pentru a-mi reveni. Eu am crezut ca mi-am adunat puterile, dar  nu a fost asa. Aveam putere, dar nu cum ma așteptam. În schimb colegul meu de biciclit, parca observând toate acestea, m-a lăsat în urma și câte 5-10 km, apoi ne întâlneam pe drum, iar mă lăsa în urmă și tot asa cam majoritatea drumului pe care l-am făcut ( 145 km).

Toate acestea m-au dezamăgit și cu toate ca primesc în continuare mesaje  de la alți bicicliști care sunt dispuși sa vina cu mine cu mine în ture,dar  parca nici nu îmi mai vine sa iau pe nimeni. Eu am ritmul meu de mers, de multe ori merg mai tare,alteori mai încet, când obosesc fac pauza. Fac ca hobby, nu pentru competiție. Insa nici sa fiu lăsat în urma nu îmi place. Voi, cei care mergeți în ture de gen, aveți prieten de biciclit? Cum va înțelegi? Va place sa mergeți singuri, în duo sau sau în grup? Și chiar atât de multă răutate exista în aceasta comunitate ( a bicicliștilor), încât sa pleci la drum cu cineva și sa te lase în urma când observa ca nu poți tine ritmul? Mereu se întâmplă din astea sau am pescuit în balta care nu trebuia?

#2
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Dar așa nu chiar în formă în cât timp ai făcut ăștia 145 de kilometri? Un biciclist ca tine ar trebui să îi facă lejer chiar și nu în formă în maxim 7 ore; viteză medie de 20km/h, cu tot cu opriri etc..

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Biciclizam" cînd eram copil, apoi adolescent, dar prieteniile arau altfel atunci, mult înainte de anii "90.

Vorbeam și alte lucruri, nu eram doar niște autiști cu biciclete, practic, era un alt tip de prietenie față de ce există astăzi.

Ce sfat aștepți?  😁

Rămîi @DoarTu099, poate ești făcut pentru solitudine.

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Poate ai zis și tu ceva, l-ai deranjat la pinioane. Uite, subiecte care pot aduce rupturi între oameni: religie, vaccin, războiul din Ucraina, cazul Johny Depp-curva aia...

#5
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Interesant de vazut la Eurosport ciclistii cum merg in pluton , practic la milimetri unii de altii in fata/ spate/ st/dr , si la vitezele alea , cum la cazaturi se adapteaza, trasa, frana… si e costly in terms of  chele, muschi, oase Posted Image  , legat de prietenia din primul post.

@ doar initiator:  dar cand mergi in turele tale si depasesti si lasi in urma pe altii te simti bine , este ?

Practic tu te vrei in competitie, si te-ai trezit umilit de altu mai bun, mai pregatit - bun venit in lumea reala!

Edited by jakota, 23 May 2022 - 04:08.


#6
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021

View Postonisifor12, on 22 mai 2022 - 23:53, said:

Dar așa nu chiar în formă în cât timp ai făcut ăștia 145 de kilometri? Un biciclist ca tine ar trebui să îi facă lejer chiar și nu în formă în maxim 7 ore; viteză medie de 20km/h, cu tot cu opriri etc..

Ce spui tu aici, o spui la drum drept. Dar chiar te invit sa faci traseele pe care le-am făcut, pe MTB, bicicleta grea de km 16 kg cu bagaj de 5 kg +urcarea pe care am avut-o eu.

145 km în 7 ore și 49 de minute, asta mers pe bicicletă. Cu pauze cu tot 11 ore și jumătate ore. A fost și cald, a bătut și vântul din față.

159 de km în 8 ore și 37 de minute de mers pe bicicletă, 10  ore și jumătate cu pauze cu tot. Asta a fost după o ploaie sănătoasă, cel puțin la mine în oraș, care răcorise și pământul, dimineața când am plecat chiar am înghețat pe bicicletă. A fost super fain tot drumul, nici vântul nu a bătut. Și vad ca zice cineva mai sus ca sunt făcut pentru "solitudine" și cum nu merge sa încarc poze, nu știu de ce, las un link din Google Drive


https://drive.google...KcQ__kQ9lRa6WAq

Edited by Dany_Darke, 23 May 2022 - 07:50.


#7
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Erai prea lent, iar colegul tau se plictisea. Nasol este ca plictiseala asta la pedalat te obosește foarte mult.
Și eu merg singur. Sunt ceva mai bun decat unii și muuuuult prea slab pentru alții.
150km in 6 ore (cu tot cu pauze). Fără vânt, pe plat (sos. Giurgiului, sos. Alexandriei cu deviații prin Comana și clejani.

#8
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 06.05.2019
instaleaza strava dai gps on, alegi bicicleta si faci o inregistrare si bagi un share aici sa vedem

#9
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Fiecare ciclist are stilul lui. Eu practic ciclismul "de coclauri", adica imi place sa explorez zone neumblate, sa fac fotografii, sa ma opresc la o carciuma pentru hidratare, sa trag un tutun din cand in cand. Pot spune ca sunt un biciclist cu o pregatire medie, dar daca ma apuca cheful, las pe multi in urma. 90% din curse le fac pe off road, foarte putin asfalt, Am un MTB.
La fel ca si tine, la inceput am avut aceeasi problema, nu ma sincronizam cu ceilalti. Am pedalat cu cineva care era mult sub mine, si din respect, am redus ritmul, pentru a nu-l lasa in urma.
Am pedalat cu altii mai buni ca mine, care din pacate m-au lasat mult in urma, cum ai patit tu. Nu m-am suparat, am zis, atat pot eu, asta este. Exact ca in cazul tau. Nu am mai iesit cu "performerii".
Intre timp ne-am adunat cativa de aceeasi masura, si pedalatul cu ei a devenit o placere. Posibil pe parcurs sa gasesti si tu unul sau mai multi colegi cu care sa te intelegi.

Pentru incurajare, o poza din tura de ieri:

Attached Files

  • Attached File  b1.PNG   4.25MB   85 downloads


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

View PostDoarEu099, on 23 mai 2022 - 04:27, said:

Prietene, se vede ca nu știi despre ce vorbești. Nici măcar nu știi ce înseamnă cicimsul de amatori în comparație cu ciclismul pentru profesioniști. Mânaci numai cacao pe aici, mai ai și maro la gura. Mai bine taci pentru ca te faci  de ras, domnule hater.
Uite vezi asta e cusurul tau, te aprinzi prea repede.


Ati iesit la biciclit, nu la povesti, ati fost fiecare cu ritmul lui. Mai pescuieste, poate prinzi o captura buna.

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Parerea mea este ca ai gresit, de mai multe ori.
In primul rand nu te duci la tura de 145 km pe MTB. Daca amicul era pe cursiera nu avea cum sa stea dupa tine.
In al doilea rand nu te duci la tura de 145 pe MTB dupa tura de 160.
Si ar trebui sa stii ca da, in cazul in care unul dintre ciclisti nu "tine ritmul" in mod obisnuit renunta si ii lasa pe ceilalti sa "se duca". Colegul zici ca te-a mai asteptat, asadar e baiat bun :)

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
MTB-ul nu-i facut pentru distante lungi. Si eu gasesc rar pe cineva sa pedaleze cu mine, dar sigur nu as lua pe cineva cu MTB, cand eu sunt cu cursiera. Ca idee, am facut 200km in 10 ore, si nu sunt nici pe departe vreun expert.

Nu-i nimic gresit in a merge singur. Dar daca vrei ture lungi de asfalt, fa-ti o favoare si schimba bicicleta.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006
Este o relatare foarte interesanta, care n-are legatura doar cu ciclismul.
Exact asa se intampla si cand se merge in regim de trenulet, in excursii, in gasca, cu masinile.Unu' o ia la goana, altu' circula legal, al treilea tre' sa arate musai ce pilot este si tot asa. Este foarte, foarte greu sa se gaseasca rimul potrivit si echipa potrivita. Bine, aici intervine si aglomerarea de pe sosele.

Initiator
Fiind un amator pasionat de pedalat va trebui sa-ti cauti partenerii adecvati. Pentru asta, cautarea va fi de durata. Si nu-i nevoie de buluc de oameni. Doi,tre companioni sunt arhisuficienti. Totul este o chestiune de timp. Nu dispera, dar este de multe ori mai bine sa mergi singur decat cu cine stie ce exaltat si frustrat care tre' sa-si arate muschii in saua bicicletei.

View Postjakota, on 23 mai 2022 - 04:02, said:

Interesant de vazut la Eurosport ciclistii cum merg in pluton , practic la milimetri unii de altii in fata/ spate/ st/dr , si la vitezele alea , cum la cazaturi se adapteaza, trasa, frana… si e costly in terms of  chele, muschi, oase Posted Image  , legat de prietenia din primul post.

@ doar initiator:  dar cand mergi in turele tale si depasesti si lasi in urma pe altii te simti bine , este ?

Practic tu te vrei in competitie, si te-ai trezit umilit de altu mai bun, mai pregatit - bun venit in lumea reala!

Tu n-ai inteles nimic din postare initiala a initiatorului. Ti-ai expus un punct de vedere care din pacate n-are nici in clin nici in maneca cu tema propusa.

#14
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postphoenix76, on 23 mai 2022 - 06:59, said:

... Am pedalat cu cineva care era mult sub mine, si din respect, am redus ritmul, pentru a nu-l lasa in urma.







Mi se pare cel mai corect. Cel putin asta m-ar caracteriza si pe mine. Cand mergi cu cineva si ati plecat "impeuna" atunci tine cont de el sau ei si ramaneti impreuna. Doar nu e maraton. Iar daca e concurs..atunci e alta treaba. Fiecare cum poate. Dar in general e si o chestiune de siguranta,  sa ramai in grup. Mai ales prin zone necunoscute sau offroad. La fel astept si eu sa se tina cont de mine la un moment dat. Asta ar fi o experienta faina. Altfel..e doar o goana fara rost. Bine, asta tre sa vina de la sine, chestie de caracter. Fara intentie de jignire...dar sunt "bizoni" cu gramada. La fel si mersul in coloana cu masina in concediu, de ex... am avut parte si de asa ceva. Eu necunoscand drumul, fara GPS...nimic..am ajuns sa gonesc dupa "colegul" meu de drum fara sa-l scap din ochi. Stres total si oboseala. Pentru ca vroia sa-mi demonstreze skill-urile lui de sofer. A fost cu totul altceva decat o relaxare de concediu. La fel e si cu bitza..  

Ce sa zic..ghinion Posted Image . Asa inveti.

#15
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
inca odata: este foarte obositor sa il astepti pe altul. fie ca esti la volan, fie ca esti la pedale.
poti rezista 50 de km, dar 150 e prea mult.

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
E foarte obositor sa mergi in ritm mai lent decat al tau... imo

Cauta pe cineva tot cu mtb si fitness similar cu al tau.
E normal ca unu in forma pe cursiera sa rupa unu obosit/ neantrenat /gras cu mtb.

In orasele mari exista grupuri facebook de ciclism, poate gasesti vreunu pe ritmul tau.

Edited by sirgoofy, 23 May 2022 - 08:57.


#17
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011

View Postadisz, on 23 mai 2022 - 07:56, said:


Tu n-ai inteles nimic din postare initiala a initiatorului. Ti-ai expus un punct de vedere care din pacate n-are nici in clin nici in maneca cu tema propusa.


Pdv  era pt  primul post unde zice /rezumat : smiorc, smiorc, m-a tot lasat unu in urma  (desi eu fac ture de 160 km pe asfalt cu urcari) ...  dupa aia a mai dat detalii

Ref la tema : Normal ca un coleg de pedalat (prieten) sta cu tine sau pe-aproape  -  cum zice mai toata lumea trebe gasit anturaj potrivit pt tipul de traseu / bicle / varsta / forma fizica .

Pedalatul solo are avantaje si dezavantaje.

#18
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Nici eu nu ii consider prieteni pe aia care merg mai repede decât mine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate