Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Scadere RPM la semafor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 XTH, on 22 mai 2022 - 12:03, said:

... nu am lasat functionarea cu martorul aprins...

Ai schimbat sonda/sondele lambda?

#38
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Nu, am avut problema de la gaz calitate proasta., si la asta dupa 175k km s-a spart o membrana, debita gaz mai mult si mai ales in relanti mergea prost, evident se aprindea si martorul .

Edited by Dany_Darke, 23 May 2022 - 07:51.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Recomand folosirea acestui aditiv Liqui Moly, curata atât admisia cat si evacuarea.
Respectati instructiunile de pe flacon.
https://www.pro-deta...SoaAuofEALw_wcB
Este mult mai bun decât Protec Oxicat de care mentionase un coleg in posturile precedente.
Efectul de curatare este imediat, se pulverizeaza continutul flaconului in corpul clapeta mpp, se tine turat motorul la 2000-3000rpm cam 10 - 15min maxim
Se poate face și singur cu un device elm 327 Obd2 introdus în mufa din bord, dupa care instalezi programul Torque pe telefon sau tableta, ca să poți urmări turația motorului.
https://www.emag.ro/...M/?provider=rec
Altfel, trebuie sa fie 2 persoane, o persoana sa tureze motorul din bord intre 2000-3000rpm.

 ldpe, on 22 mai 2022 - 08:18, said:

Anual pentru sonda lambda recomand https://www.pro-deta...gIaAmvKEALw_wcB
Este unicul aditiv ce are afect si este aprobat OEM , foarte eficient , te scapa de multe belele in timp . La 1 plin benzina 99-100 un flacon si drum lung daca e posibil si urcari , span - dai a 3 a si o duci la 110 cativa km sa se incinga sonda sa se poata produce fenomenul de autocuratare . Sonda lambda se curata prin incalzire

Edited by MembruAnonim, 22 May 2022 - 13:58.


#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 XTH, on 22 mai 2022 - 13:50, said:

Nu, am avut problema de la gaz calitate proasta., si la asta dupa 175k km s-a spart o membrana, debita gaz...

A, ok, mersi.

 ldpe, on 22 mai 2022 - 08:18, said:

Este unicul aditiv ce are afect si este aprobat OEM...

Ai mai spus și pe subiectul lui #Octavian, dar am uitat.

Acum am notat, îi bag într-o zi și trag o tură pe autostradă, pînă la Pitești și retur.
O plimbare de plăcere  😁

#41
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,647
  • Înscris: 23.04.2007

 crisstonne, on 22 mai 2022 - 01:01, said:

Ești tu prea isteț, și ai crezut că am citat după alții

Vrei totuși explicații pertinente, cum și de unde știu astea?
Ba nu, lasă, nu îți spun, le știi tu mai bine  🤭
Esti glumet ... ceea ce nu e un lucru rau   Posted Image

#42
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 RealThing, on 22 mai 2022 - 10:47, said:


Pentru initiator - ai pus-o si tu pe un tester sa vezi care e problema? Ai testat dupa resetare daca se aprinde daca mergi doar pe benzina?
Nu am incercat sa merg cu ea doar pe benzina. Voi face acest lucru si voi reveni cu un raspuns.
Multumesc pt .sugestie.

#43
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Intai sterge eroarea - ideal ar fi sa vezi si ce cod de eroare ai.

#44
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Mi-au sters eroarea in 2 service-uri. Reapare lambda la orice verificare o fac cu testerul.

Inca o intrebare: este normal ca atunci cand fac o depasire ( in oras ), viteza a 3-a, sa aibe consum instant de 18l / 100km ?

#45
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Consumul instant e irelevant, asa ca idee am in Buc consum mediu 10-14 indiferent daca e GPL sau benzina, deci da e normal :lol:

#46
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Media este de 11.5, GPL in Bucuresti. Cand am vazut 18l m-am panicat. pregateam coliva pt. porftofel.

Nu eram sigur daca conduc un amarat de symbol 1.4 sau un Range Rover. Posted Image

#47
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021
Consumul instant nu conteaza. In prima viteza, daca pleci tare, poti avea si 25l consum instant. O alta treaba de care sa tii cont este sa nu mergi la turatii de peste 4000-4500 ture in mod constant, asta in caz ca instalatia ta nu comuta singura pe benzina. Detonarile pe gaz sunt ceva mai puternice decat pe benzina si vorba populara zice ca nu e bine.

#48
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Cel mai simplu, mergi 1 saptamina numai pe benzina, vezi daca mai apare martorul aprins.Daca nu se mai manifesta, inseamna ca gpl-ul functioneaza incorect si trebuie un service de gpl care are interfata la calculatorul de gaz a instalatiei tale.Acolo apar problemele de functionare a instalatiei de gaz sau trebuiesc ajustati anumiti parametri, sau resetati, sau probleme pe instalatie, vaporizare, plamin, filtre infundate....sunt o multime de cauze care pot face functionare incorecta si automat lambda analizeaza si avertizeaza ca ceva nu este ok.

Plus ca la relanti se simte anomalia.Ea exista si in turatie dar nu o sesizezi.

Edited by XTH, 22 May 2022 - 20:22.


#49
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 Namidee, on 22 mai 2022 - 20:18, said:

O alta treaba de care sa tii cont este sa nu mergi la turatii de peste 4000-4500 ture in mod constant, asta in caz ca instalatia ta nu comuta singura pe benzina. Detonarile pe gaz sunt ceva mai puternice decat pe benzina si vorba populara zice ca nu e bine.
De obicei la 2500 schimb viteza. 2000-2500-2700 depinde de situatie. Dar in general nu depasesc 2500.

Pt. Xth. Trebuie sa mentionez faptul ca butelia este deja expirata. An fabricatie 2011. Cum am trecut ITP numai eu stiu.

#50
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Nu conteaza butelia decit la itp.Aia mai tine 10ani cit de groasa este. Dar daca asta-i regula, ...si eu am schimbat-o acum 1 luna....soarta.

#51
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Butelia de la agregatul meu are 6 ani si a fost desfacuta anul trecut pentru schimbarea multivalvei, era impecabila inauntru, fara pic de mizerie/rugina (e adevarat ca folosesc un adaptor pentru alimentare cu filtru de bronz). Nah, asta e regula, se schimba la 10 ani.

Edited by RealThing, 22 May 2022 - 20:39.


#52
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
M-am gandit ca poate este o problema cu faptul ca instalatia este veche. In principiu, din cate am inteles din ce mi-ati spus, este ca ar trebui sa inlocuiesc somdele lambda ( am 2 din pacate ).

#53
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
A doua sonda nu conteaza, prima e de verificat, dar dupa ce te asiguri ca nu e de la instalatia GPL, nu arunca bani pe ce merge. Fa testul doar pe benzina - asta va fi prima intrebare si a celor de la un service care se ocupa de GPL - pe benzina face la fel?

#54
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
"am 2 din pacate"
Ai 2 dar sunt identice .
Cum s-a spus, mergi doar pe benzina un timp .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate