Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Scadere RPM la semafor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View PostNamidee, on 21 mai 2022 - 19:18, said:

Martorul se aprinde la aproape toate masinile cu gpl, intradevar este eroare de sonda lambda. Mi s.a zis sa mai merg pe benzina, am mai mers, dar dupa cateva sute de km se aprinde iar si in 100.000 km nu a crapat inca, vedem ce va mai fi, oricum nu e de luat in seama. Pana crapa sonda :). Vibratii si turatie instabila am avut si eu...
.

View Postadrian_r5, on 21 mai 2022 - 17:22, said:

Esti dat #racu ... cum ai ghicit ?

Poți să îl cerți și pe colegul, a postat după mine, și după ce mi-ai atras tu atenția  😂

Ești tu prea isteț, și ai crezut că am citat după alții 😉

Vrei totuși explicații pertinente, cum și de unde știu astea?
Ba nu, lasă, nu îți spun, le știi tu mai bine  🤭

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2022 - 23:42, said:

scoala veche. Toata stima si respectul

Eiii și tu!
Nu vezi că vine unul și te face din vorbe?!
Degeaba ai experimentat, gîndit, studiat, apoi iar studiat și gîndit, vine un detractor și trîntește o dumă, pentru că...  internet și cine știe ce alte frustrări suprapuse peste invizibilitatea" lui  😉

#20
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Cine vrea sa scape de acel martor aprins, poate sa isi cumpere o masina cu gpl montat (asa zis) de fabrica. Legenda spune ca la generatia noua de Logan cu gpl, aceasta eroare nu apare pt ca este blocata din soft sa apara. Sonda este aceeasi ca la modelele fara gpl.

Edited by Namidee, 22 May 2022 - 07:44.


#21
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

View PostNamidee, on 21 mai 2022 - 21:57, said:

XTH...este, daca este, o buba asumata atunci cand montezi GPL, fiind o buba insignifianta un martor aprins pe langa alte asa zise riscuri. Eu de exemplu mi.am asumat pierderea garantiei. Preiau o expresie de la un coleg, se numeste "cost of doing business".
Despre treaba cu afumatul si noxele la instalatiile GPL ii las pe alti colegi sa iti explice.
Per total, sunt f multumit de GPL si la urmatoarea masina onsa caut tot un motor pretabil pt gaz, evident asteptand sa se aprinda martorul sondei lambda. :)
Jenant sa ai o gindire din    fundul curtii.
Cum sa consideri o buba asumata, ?, trebuie sa functioneze corect , fara bube si pericole, daca te respecti, daca nu, poate sa piriie, pocneasca, legi cu sirma, bagi in viteza si...
Mergi cu Domnul!

Pentru tine era bun bordul de 1300, se putea scoate becul...si era rezolvata problema..!!

Edited by XTH, 22 May 2022 - 07:49.


#22
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Am avut aceleasi simptome si se manifestau doar pe gaz. Pe benzina nu tremura. S-au rezolvat prin schimbarea bobinei de inductie.

#23
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
XTH...lasa.ne pe noi astia saracii cu GPL sa mergem cu motorul legat cu sarma.
Daca esti incapabil sa intelegi ca motorul nu a fost proiectat sa functioneze cu GPL si de aici acel martor aprins, comenteaza in alta parte si povesteste prietenilor cum GPL.ul este o bomba cu ceas, masinile se defecteaza frecvent si sunt gata rable dupa 50.000km.

#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Incepi sa elimini ce e mai simplu si la suprafata prin curatare :
-corp clapeta ce include si mpp
-senzor turatie de pe volanta
Aceste operatiuni se executa usor acasa .
Daca persista mergi si pui pe ddt sa vezi erori, sters erori etc, dupa o verificare a uce gaz la o firma autorizata ce include reglaj, curatare , adaptare .

Sfatul cu trecut de pe gaz pe benzina periodic este foarte bun si tine cont de el .
Anual pentru sonda lambda recomand https://www.pro-deta...gIaAmvKEALw_wcB
Este unicul aditiv ce are afect si este aprobat OEM , foarte eficient , te scapa de multe belele in timp . La 1 plin benzina 99-100 un flacon si drum lung daca e posibil si urcari , span - dai a 3 a si o duci la 110 cativa km sa se incinga sonda sa se poata produce fenomenul de autocuratare . Sonda lambda se curata prin incalzire nicidecum cu spray - uri tip wd 40 sau alte substante .
Exista aditivi foarte buni si de la L&M dar e mai complexa punerea in opera a lor si cer 2 persoane .

Pentru idei intra pe Logan forum, la Renault forum sunt mai zgarciti cu explicatiile la acest motor care este identic cu 1.4 mpi logan .

Edited by ldpe, 22 May 2022 - 08:29.


#25
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

View PostNamidee, on 22 mai 2022 - 08:17, said:

XTH...lasa.ne pe noi astia saracii cu GPL sa mergem cu motorul legat cu sarma.
Daca esti incapabil sa intelegi ca motorul nu a fost proiectat sa functioneze cu GPL si de aici acel martor aprins, comenteaza in alta parte si povesteste prietenilor cum GPL.ul este o bomba cu ceas, masinile se defecteaza frecvent si sunt gata rable dupa 50.000km.
Nu ma mira faptul ca nu intelegi nimic.
S-ar putea sa fii mirat ca eu folosesc gpl din vremea cind tu posibil visai la bicicleta dar asta tine fix de pregatirea ta.
Si ultima , tragi concluzii eronate despre folosirea gpl-ului, fap ca nu esti pregatit sa intelegi probleme tehnice.
Ce penibil poti sa fii ...,sa sustii ca motorul nu este facut sa functioneze cu gpl si de aici se aprinde martorul...44%..Chiar nu intelegi pentru ce fabricantul a pus acei martori?
Pentru cultura ta generala, retine , ai 3 tipuri de martori:
- de functionare- verde, albastru,- care iti arata functionarea anumitor echipamente
-de avertizare - pt functionare cu probleme- de regula portocaliu
- de pericol- imobilizare imediata - rosu.
Mergi cu Domnul, ...

#26
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Bine bunicule...atunci explica.mi mie si celor care folosesc gpl cum se repara acea sonda lambda/instalatia/ce zici tu ca e defect pentru a nu mai da eroare. Sau nu ne zici ca vrei sa patentezi ideea si te vei imbogati?

#27
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca ai instalatia de GPL reglata cum trebuie, nu are voie sa se aprinda MIL, in 90k km cu GPL mi s-a aprins o singura data si se bulise sonda lambda 1; am schimbat-o si nu m-am mai intalnit cu el.

Pentru initiator - ai pus-o si tu pe un tester sa vezi care e problema? Ai testat dupa resetare daca se aprinde daca mergi doar pe benzina?

#28
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021

View PostXTH, on 22 mai 2022 - 10:29, said:


S-ar putea sa fii mirat ca eu folosesc gpl din vremea cind tu posibil visai la bicicleta dar asta tine fix de pregatirea ta.
Ce penibil poti sa fii ...,sa sustii ca motorul nu este facut sa functioneze cu gpl si de aici se aprinde martorul...44%.

Poti folosi gpl de pe vremea lui Caesar, asta nu inseamna ca ai devenit inginer. Prima greseala
A doua...faptul ca motorul functioneaza cu gpl nu inseamna ca a fost gandit si construit pt gpl. As indrazni sa iti spun ca intre gpl si benzina sunt cateva diferente chimice, in caz ca ai crezut ca sunt la fel.
A treia...mi.am dat seama cat de pregatit esti cand ai spus ca afumi si elimini noxe mergand pe gpl. La aragaz ti.ai montat ECU si filtru de particule sa ti se aprinda senzorul de avertizare?
Dupa cum vezi, nu arunc cu invective, dar insisti cum nu trebuie...

Si ultima...daca te chinuiai putin, in ALH bagai si ulei de floarea soarelui si mergea. Asta inseamna ca acel motor a fost gandit sa mearga ulei de floatea soarelui? ....stiu, semidoctul din tine imi va spune ca in diesel gasesti 5-10% biodiesel, deci aintras concluzia ca a fost proiectat pt asta

#29
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Te agiti, faci greseli si te faci de ris!
Fii mai calm si aprofundeaza, este cheia succesului chiar si pentru tine daca esti perseverent.
Zi buna!

Edited by XTH, 22 May 2022 - 11:19.


#30
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Ok, ma bucura ca esti cel care cedeaza primul si cel care nu a avut vreodata martorul de motor arpins din cauza GPL. Imi poti spune care este secretul functionarii fara de cusur a masinii? Multumesc!

#31
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Evident ca-ti spun.
- revizii la timp
-folosire carburant de calitate
-personal de service pregatit
-schimbare piese, consumabile, reglaje conform parametrilor ceruti de fabricant.
Daca le respecti, ai masina care functioneaza fara probleme.
Daca in schimb, judeci ca merge si asa cu martor aprins, ....fara sa cauti cauza, intri in  contradictii flagrante cu realitatea chiar si pe forum.

Edited by XTH, 22 May 2022 - 11:43.


#32
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Da.mi te rog parametrii ceruti de fabricant in cazul folosirii GPL pt masina pe care ai avut.o pe gpl. GPL.ul nu poate fi considerat un carburant de calitate. Are amestec diferit vara/iarna, etc...si inca o data, REPET...motorul nu a fost construit sa mearga pe GPL. Aliajul supapalor la unele masini nu rezista temperaturii mai inalte de ardere a gazului, sonda lambda da eroare pt ca are niste parametrii pe care ii urmareste si ghici ce...nu functioneaza corect pt ca gazele emise de gpl au alta compozitie......
Deci te rog, vino cu argumente, nu cu tevizia la timp...daca stiai tot ce am scris mai sus, le ai fi scris inainte mea, incercand sa destepti un prost...dar pare situatia putin invers

Edited by Namidee, 22 May 2022 - 11:53.


#33
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Pentru ce masina ai nevoie?

#34
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Pt masina pe care ai avut.o tu pe gpl...

#35
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Ce ti-am spus de la inceput?, citesti mult si pricepi putin.
Repet, folosesc gpl de pe vremea Daciei 1300 cind  instalatia era simpla, 1plamin si 2 reglaje.
Instalatie pe MCV2006 2012 cam 180k km, instalatie pe alt MCV 2012 -actual, cam 220k km.
Pricepi ceva din datele astea?
Probleme au mai aparut in decursul timpului, dar rezolvate cu profesionalism, nu am lasat functionarea cu martorul aprins...
"Este grele"...

#36
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Eu pricep f bine, iti scrisesem ca daca folosesti un lucru, nu te face inginer si pana la urma, nu i.ai scris omului nici o parere pertinenta despre ar putea avea defect, dpdv tehnic nu ai adus vreun argument. Tot ce am scris mai sus, nu am scris din burta, asa ca te rog, participa constructiv la doscutie cu argumente tehnice, nu cu lasatul pe mana profesionistilor, ca mare profesionist ai fost cu Dacia 1300, umbland cu butelia de gaze in portbagaj si nu mai sustine ca motoarele au fost proiectate sa mearga pe gpl...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate