Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Plata cu Bitcoin prin Lightning Network (taxe foarte mici)

  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Am platit pentru prima data un serviciu prin Ligtning Network... pentru asta a fost necesar sa fac cont pe unul dintre cele mai cunoscute site-uri de plata cu cripto, Bitrefill
Am selectat apoi Lightning Network la alimentarea contului si am folosit la plata evident un portofel care suporta LN
Dupa ce am incarcat contul am incarcat cartela telefonica dar am selectat sa traga din balanta Bitrefill... evident ca se pot achita toate serviciile Bitrefill cu plata directa, dintr-un portofel care suporta LN
Totul a functionat perfect transferurile facandu-se aproape instant (2-3 secunde)

Attached Files

  • Attached File  1a.jpg   82.96K   17 downloads
  • Attached File  1b.jpg   118.22K   19 downloads
  • Attached File  1o.jpg   105.35K   20 downloads
  • Attached File  1r.jpg   95.91K   21 downloads
  • Attached File  11r.jpg   87.21K   18 downloads

Edited by rz, 12 June 2022 - 10:18.


#20
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Inca esti pe cartela la telefon?

Edited by mediasick, 13 June 2022 - 05:37.


#21
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
De ce nu?

#22
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Am gasit un site cat de cat actualizat, cu locatii LN Accepted here: https://spending-bitcoin.com/
Din pacate apar si locatiile care accepta bitcoin prin reteaua nativa (BTC accepted here) asadar trebuie sa urmariti simbolul LN (din captura de mai jos) pentru a selecta exclusiv locatiile LN... site-ul inca nu permite o astfel de selectie

Attached Files


Edited by rz, 19 June 2022 - 09:11.


#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Un alt site cu magazine online (si nu numai) care accepta plata BTC via Lightning Network https://lightningnetworkstores.com/

Ca o noutate... portofelul Breez accepta acum cardurile NFC de la Bolt (se poate face top-up cu ele ori se pot accepta plati de la posesorii de carduri Bolt)
https://breez.technology/

Atentie!
La top-up via NFC sau acceptare plata de la altcineva selectati transfer cu suma prestabilita de catre voi sau editati ulterior suma, daca s-a pus mai intai cardul NFC la citire (se poate edita chiar inainte de send)... altfel se va trage din contul Coincorner toata suma disponibila!

Attached Files


Edited by rz, 05 July 2022 - 17:33.


#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

 rz, on 04 iunie 2022 - 14:58, said:

Am observat recent ca wallet-ul Bitcoin Beach accepta acum inscriere globala! (inainte era posibil doar cu nr. de telefon din El Salvador).
Bitcoin Beach este al treilea cel mai utilizat portofel in America Centrala, dupa Chivo Wallet si Strike... pot sa confirm ca Bitcoin Beach functioneaza foarte bine!.
Inscrierea in BB se face cu verificare telefon, prin sms... va puteti seta apoi o adresa Lnurl personalizata (eu am gasit disponibil: [email protected]), pentru primire BTC via LN fara scanare cod QR.

Functie noua la acest portofel!
Bitcoin Beach ofera acum posibilitatea de a crea un link de plata permanet!
Cel care plateste are optiunea de a selecta manual o suma atat din interfata web (deci se creeaza un invoice) cat si din wallet-ul de pe telefon, dupa ce scaneaza direct codul QR (fara invoice) de pe web.

Link-ul de plata este de forma: https://ln.bitcoinbeach.com/Razvan

Edited by rz, 11 July 2022 - 10:45.


#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
CoinCorner si serviciul lor de plata cu cardul Bolt s-a extins cu cateva locatii LN in... Gibraltar!
Din cate am inteles, vor urma si alte zone cat de curand (in UK, Londra, precum si Irlanda de Nord)

https://blog.coincor...in-2b4ff78f87d5

https://twitter.com/...RPvDRyjR9pP7G9w

Attached Files


Edited by rz, 26 July 2022 - 08:50.


#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,490
  • Înscris: 13.03.2005
Deci doar in zonele "off-shore". Mai are până le cuprinde pe toate...

#27
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Este abia inceputul... se lanseaza deocamdata in regiuni/tari prietenoase cu cripto (nu m-ar mira sa apara si Malta cat de curand ori tarile baltice)
Cu s-au fara acest card BTC/NFC, reteaua LN este oricum in plina dezvoltare si, pana in prezent, a atras mai mult de 4K BTC... din pacate, sunt inca multi comercianti care nu au trecut pe LN ei fiind tot pe sistemul vechi de plata, cu taxe mari si timp de asteptare pentru confirmarea tranzactiei! (inclusiv la noi in tara iar Elrond se extinde cu viteza melcului).
In Europa nici macar o aplicatie gen WeChat (cu fiat la plata, nu cripto), nu s-a dezvoltat... adica sa mergi la piata ori la gelaterie si acolo sa scanezi un cod QR pentru a face plata direct din aplicatie.

Edited by rz, 27 July 2022 - 11:32.


#28
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Daca habar nu ai tu, nu inseamna ca nu exista... Mai documenteaza-te un pic inainte sa scrii ceva.

https://en.wikipedia...ems_Association

#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Poate ca nu m-am exprimat bine... ma gandeam la o aplicatie unica in Europa, pentru toti locuitorii ei, nu la zeci (din tari diferite, care-s majoritatea doar pentru localnici nu si straini)
Extindere la nivel european cu o singura aplicatie (hai 2-3) gen WeChat si Alipay, asa cum este in toata China aia mare.
Cand am fost in Italia am vrut sa instalez Satispay (cea mai populara la ei cu cea mai mare extindere) si mi-a dat cu virgula... ca nu sunt italian.
Si exemplele pot continua!
Nu mai zic ca in Europa QR-codul este perceput mai mult ca un cod ce iti ofera diverse informatii ori link-uri directe (catre meniuri, programe, obiective turistice, validari etc.), nu ca un cod de plata directa, asa cum este de ani buni in Asia.
Dar timpul nu este inca pierdut, daca europenii vor lansa si ei echivalentul WeChat... insa cu stablecoin UE (CBDC, garantat de BCE) la plata, ca sa fie diferit prin ceva de WeChat

Edited by rz, 27 July 2022 - 14:29.


#30
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Inca o data, daca nu stii, nu te bagi. Ti-am dat link sa te documentezi, insa ai preferat sa te aberezi cu criptoshitul ala de la UE care nu exista nici macar in visele tale umede. Apropo ca veni vorba de stablecrypto-shituri, cum o mai duc baietii cu LUNA?

Ca sa intelegi: exista la nivel european mai multe sisteme de plata cu cod scanat, specifice pentru fiecare tara - vezi linkul pe care ti l-am dat. Sistemele respective sunt toate intr-o asociatie, numita European Mobile Payment Systems Association, care permite actual platile interoperabile. Verifica video asta de mai jos:

https://player.vimeo...60?h=71d36c3c11

Ramai la ceea ce stii si am rugamintea sa iti dai silinta sa nu imi raspunzi la ceea ce am scris facand offtopic, cum faci de obicei. Daca ai o informatie utila, o poti posta cu cea mai mare placere.

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
In fine... pierdere de timp
Era vorba de o aplicatie unica europeana nu organizatie cu n aplicatii pentru fiecare tara in parte (chiar daca exista interoperabilitate)... daca merg maine in Polonia nu voi putea instala aplicatia x poloneza (parte din organizatia EMPSA) deorece nu sunt polonez iar Romania nu este in EMPSA deci nu are nici apliciatie compatibila.
https://empsa.org/
Da, daca intra si Romania in EMPSA as putea face plata cu aplicatia romaneasca (fiind interoperabila/conectata la EMPSA) dar pana atunci mai este
Daca ar fi destepti, EMPSA ar putea face o aplicatie unica EMPSA (portofel unic EMPSA in toate tarile membre) si asa ar putea face extinderea mult mai usoara... ar putea lua exemplu de la Eligma (din Slovenia) care se extinde incet dar sigur si cu o singura aplicatie de plata in toate tarile unde functioneaza serviciul lor (deja am platit in Romania cu portofelul Elly, in care exista inclusiv un stablecoin garantat de catre ei).
https://www.eu-start...work-go-crypto/
Daca maine vine un sloven sau un croat in Romania plateste cu Elly Wallet fara probleme... si eu la fel, daca merg la ei, ca am instalat pe telefon Elly Wallet
Asta este diferenta - o singura aplicatie pentru toata lumea!

CBDC stie toata lumea ce este dar pentru unii e grele (confunda USDC/UDST, negarantat, cu CBDC care-i garantat de catre guverne)... este un stablecoin (euro digital 1:1 cu euro fizic) garantat de catre Banca Centrala Europeana
Singura problema e ca BCE se misca cu viteza melcului in acest proiect CBDC (americanii la fel, cu allor CBDC)... dar nu-i nimic ca se misca China inaintea lor!
https://www.ecb.euro...es_cbdc.en.html

Edited by rz, 27 July 2022 - 15:33.


#32
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Amice, era clar ca nu te poti opri; amesteci termenii ca ultimul incepator: stablecoin si euro digital sunt 2 chestii ABSOLUT total diferite, nici macar nu au ce cauta in aceiasi propozitie. Stiu ca da bine la baietii cu LUNA sa se asocieze cu o banca nationala, poate pun botul mai multi gugustiuci.
Dar eu zic sa te opresti aici cu deviatia de la subiect, ramai la LUNA ca acolo am vazut ca te pricepi cel mai bine.

P.S. Si invata sa pui cum trebuie un link. Hai pa!

#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Central Bank Digital Currencies (CDBC) este prin definitie un stablecoin (chiar daca nu se foloseste in denumire/prescurtare asta) adica un eur/usd in varianta digitala este acelasi cu varianta fizica (fiind unul si acelasi doar ca in forme diferite) deci logic ca este la fel de stabil fiind doar varianta lui digitala (nu vb aici de diferente la schimb/curs ori altceva, ca atunci scade/creste in ambele situatii).
Mai pe romaneste: daca banca distruge fizic o bancnota de 100 Euro, atunci va ''arde'' si corespondentul din blockchain adica o suta de Euro digital
In limbaj popular si destul de raspandit, CBDC se mai numeste si stablecoin de tara... tara adica este emis de banca centrala din tara respectiva deci garantat de catre guvern (sau BCE, daca vb de Euro Digital). CDBC si USDC/USDT sunt cu totul diferite si sunt situate in ''piete'' diferite... CDBC fiind in blockchain-ul/zona guvernamentala, nu in zona manipulata dar pentru unii CBDC tot ponzi si caritas va fi pentru ca nu pot sa gandeasca altfel.
https://www.ecb.euro...es_cbdc.en.html

Edited by rz, 27 July 2022 - 16:31.


#34
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Asta e doar parerea ta, nu exista absolut nicaieri legatura intre stableshit coin (apropo, nu mi-ai raspuns la intrebarea cu LUNA) si Banca Centrala Europeana.
Da, ca se vrea in visele umede sa fie asa, ca sa vezi ca "prin definitie" sau "in limbaj popular si destul de raspandit" blablabla...

Direct de pe Wikipedia - Central bank digital currency - primul rand:

"Not to be confused with Stablecoin or Cryptocurrency."

https://en.wikipedia...igital_currency

Adevarul e unul singur:

NU EXISTA NICI O LEGATURA INTRE STABLECOIN SI CDBC.

Punct si inca o data: hai pa, ca poluezi topicul cu informatii false.

#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Se pare ca eu nu scriu romaneste... am precizat deja ca nu exista nicio legatura intre stablecoin-urile gen USDT/USDC (negarantate) din piata cripto manipulata si CBDC
Legatura intre cele doua (una criptomoneda si una moneda digitala guvernamentala - poate asa se face si diferenta) vor sa faca doar cei care sunt cu mintea la nivelul anilor '90, la Ponzi si Caritas
Pentru ceilalti, care pot sa inteleaga ce scriu:
CBDC (fie el eur, usd, ron, etc.) este total controlat de catre guverne si nu interactioneaza deloc cu piata cripto actuala... nu o sa vedem niciodata un CBDC in Binance ori intr-un portofel cripto actual si nici un eventual schimb intre CBDC si USDC ori alta criptomoneda din categoria celor volatile, din piata actuala
Guvernele vor avea propriul blockchain si propriile aplicatii, in care vor fi exclusiv tranzactii cu CBDC... evident ca se doreste controlul complet!
A se vedea cum vor deja chinezi sa distruga aplicatia WeChat, prin impunerea CBDC in aplicatie adica a Yuan-ul digital... comunistii de acolo se plang ca banii din aplicatia privata WeChat nu se mai intorc in bancile chinezesti deoarece chinezii platesc cat pot de mult cu WeChat (de aici si unele afaceri la negru).
Prin impunerea CBDC-ului chinez in aplicatia privata WeChat, utilizatorii vor putea fi controlati in orice moment deoarece totul se va face prin blockchain-ul guvernamental!

Edited by rz, 27 July 2022 - 17:17.


#36
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Oare care din astia de mai jos are dreptate? Nici nu mai stii ce sa crezi...

View Postrz, on 27 iulie 2022 - 14:41, said:

CBDC [...] este un stablecoin (euro digital 1:1 cu euro fizic) garantat de catre Banca Centrala Europeana

View Postrz, on 27 iulie 2022 - 15:46, said:

Central Bank Digital Currencies (CDBC) este prin definitie un stablecoin
In limbaj popular si destul de raspandit, CBDC se mai numeste si stablecoin de tara...

View Postrz, on 27 iulie 2022 - 17:05, said:

Se pare ca eu nu scriu romaneste... am precizat deja ca nu exista nicio legatura intre stablecoin-urile [...] si CBDC

Hai pa!

Edited by mykero, 27 July 2022 - 17:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate