Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Cum sa conectez bateriile?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,250
  • Înscris: 01.12.2001

View PostmihaiC1, on 22 mai 2022 - 10:13, said:



O Baterie Reanacarcabila, initiatorul a specificat " Ah"  din primul post,
Și dacă a scris Ah înseamnă că e obligatoriu reîncărcabilă?

#20
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 12.08.2008
SIGUR !

#21
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 12.08.2008

View PostDavidescudavidescu, on 21 mai 2022 - 11:07, said:

Văd aici niste comentarii aiurea ...deci am trei baterii plumb acid reîncărcabile bineînțeles sant noi de 12 vol..1 panou fotovoltaic de 50wati,dacă este pe forum cineva care are experiențe cu așa ceva ..se pot lega?nu afectează bateriile?

La panoul fotovoltaic ai un "controler" ? Ce tensiune maxima are PFV ?!
Dar "desulfatare" pe bateriile Pb ?!
Atat timp cat ai controlerul nu e nici o problema.
Ideal ar fi cate o "sursa de curent" pe fiecare baterie Posted Image

Edited by mihaiC1, 22 May 2022 - 12:16.


#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Da, se pot lega direct in paralel.
Cand se mai uzeaza va trebui sa le verifici din cand in cand sa nu ai vreuna dusa care sa "traga" din celelalte.

Controler separat la baterii Pb de 15-20Ah? :)

La ce pret?

Edited by underb, 22 May 2022 - 12:14.


#23
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 12.08.2008
50 -60 lei controlerul/ baterie ?  Sau unul singur mai bun ?
Problema e ce tensiune nominala are panoul sa "scoata" cei 50w.. sa nu fie nevoit sa lege in serie bateriile...

Edited by mihaiC1, 22 May 2022 - 12:26.


#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018

View PostmihaiC1, on 22 mai 2022 - 09:43, said:


Nu chiar de 3 ori mai scumpe
cauta pe net baterie moto de 18A și te convingi de preț

#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostmihaiC1, on 22 mai 2022 - 12:22, said:

50 -60 lei controlerul/ baterie ?  Sau unul singur mai bun ?
Problema e ce tensiune nominala are panoul sa "scoata" cei 50w.. sa nu fie nevoit sa lege in serie bateriile...

Cum incarci separat niste acu legati la un invertor de 12V? Ii treci prin diode ianinte de a-i lega la invertor, cu pierderile de rigoare?

Pai ia panou cu tensiunea potrivita. 50W nu sunt o problema pt un sistem de 12V.

#26
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
50W scoți din panou în condiții ideale, adică la amiază când soarele bate perpendicular pe suprafață și cerul este perfect senin, fără nori sau praf, în rest poți socoti o medie de 20-30W.

#27
Davidescudavidescu

Davidescudavidescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.04.2022
Da cam așa este doar in condiții ideale scoți aproape de watajul scris pe eticheta la panouri solare

#28
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 12.08.2008

View Postunderb, on 22 mai 2022 - 21:41, said:

Cum incarci separat niste acu legati la un invertor de 12V? Ii treci prin diode ianinte de a-i lega la invertor, cu pierderile de rigoare?

Pai ia panou cu tensiunea potrivita. 50W nu sunt o problema pt un sistem de 12V.

Oricum era o idee "creata" Posted Image si nerentabila solutia mea "ideala".
Banuiesc ca panoul e de 18V si pana la 14, 4 V  ai bateriei.. are grija controlerul de "pierderi".

Edited by mihaiC1, 23 May 2022 - 09:15.


#29
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă tensiunile pe baterii nu sunt egale nici curenții prin diode nu vor fi, ca urmare bateria mai descărcată absoarbe mai tot curentul din panou, până se echilibrează.
Oricum e aiurea, să încarci separat ca mai apoi să legi împreună bateriile.

#30
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 12.08.2008
Acelasi lucru se intampla si la punerea in paralel baterii de acelasi tip, nu de capacitati diferite,  pe un singur regulator..
Am observat la baterii (acumulatori AA, AAA) din aceiasi tipla de 4 puse pe statie de incarcare monitorizate (surse de curent) programam curentul de incarcare / baterie egal dar timpul de incarcare si tensiunea erau diferite. De aici mi-a venit ideia "creata" cu regulatoare diferite.

Edited by mihaiC1, 23 May 2022 - 10:40.


#31
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 12.08.2008

View PostEMPP, on 21 mai 2022 - 19:35, said:

cele trei baterii sunt de trei  ori mai scumpe decât una de 60A.

cu aceeași bani iei  trei baterii  de 62 amperi
Unde gasesti baterie de 12 V / 62Ah la 130- 150 lei ?! Nu fa comparatie varf de gama de 18 Ah cu cele mai proaste de 62 Ah.

#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostmihaiC1, on 23 mai 2022 - 10:31, said:

Acelasi lucru se intampla si la punerea in paralel baterii de acelasi tip, nu de capacitati diferite,  pe un singur regulator..
Am observat la baterii (acumulatori AA, AAA) din aceiasi tipla de 4 puse pe statie de incarcare monitorizate (surse de curent) programam curentul de incarcare / baterie egal dar timpul de incarcare si tensiunea erau diferite. De aici mi-a venit ideia "creata" cu regulatoare diferite.

SOC nu e determinat de tensiunea bateriei la NiMH. Doar la Pb si la Li e asa.

#33
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 12.08.2008
Prima data cand am urmarit tensiunea de la bateria mica 12v Pb, de pe hybrida mea, am zis ca sa stricat regulatorul, avea cand 12,8 cand 14,8 V .. am tras concluzia ca incarcarea se face prin sursa de curent stabilizata din bateria mare Li-ion.. (motorul electric e si generator) Banuiesc ca si bateria mare e incarcata tot prin sursa de curent (in ecrane apare capacitatea ei nu tensiunea)

Edited by mihaiC1, 23 May 2022 - 16:07.


#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Asa incarca cam toate masinile cu S/S (cu baterii AGM), indiferent de unde baga energie in bateria de 12V.

Legat de bateria mare, daca e NiMH, tensiunea este pt o mare parte din capacitatea ei. Intre 30 si 70% tensiunea variaza f putin. Doar sub 30 si peste 70 apar diferente cat de cat notabile.

#35
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 12.08.2008
A mea baterie mare e Li-ion cu incarcare 80, descarcare 20 % ,toyota a renuntat mai demult la NiMH din cauza efectului de "memorie " ca aveau batai de cap cu ele in timp si trebuiau sa schimbe toata bateria , la Li-ion se schimba doar modulele afectate.
Si eu am renuntat demult la bateriile AAA si AA cu NiMH, sau mai bine zis au "clacat" destul de repede, 2-3 ani, chit ca statia mea de incarcare "stie" cat de cat, sa "reseteze" efectul de memorie ( descarcare fortata ) ce nu e rentabil de loc.
La cele cu Pb e o mica problema cu "sufatarea".. Cum am zis ca bateria mica e cu Pb si e incarcata cu sursa de curent stabilizata ( incarcarea se face la un curent constant sa nu depaseasca curentul maxim instantaneu de incarcare ) si se monitorizeaza capacitatea ei in procente.

Edited by mihaiC1, 23 May 2022 - 18:50.


#36
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 12.08.2008
Aici pe topic nu se pune problema la 54 Ah cu un curent de 3,5 A maxim la incarcare, doar mult timp sa vezi ceva pe fundul bateriilor Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate