Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Dacă cresc ratele la banca o să le mai poată plăti românii?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#127
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Na, e business, daca erau investitii sigure atunci nu mai punea nimeni banii in obligatiuni guvernamentale/municipale.

#128
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.12.2021

 _Smiley_, on 20 mai 2022 - 14:17, said:

in Romania bancile sunt obligate sa respecte un grad maxim de indatorare pentru creditele acordate. cred ca e pe la 40% acum.
asta inseamna ca "proprietarii cu imprumuturi in banca" dau cel mult 40% din veniturile lor pe rate, deci e de asteptat ca ei sa poata plati in continuare ratele.
probleme ar aparea daca am avea somaj mare.

https://www.profit.r...flatia-20714826

Quote

„România este o țară care prosperă și merge spre bine. Românii sunt cel mai puțin dator popor din UE. Germania are peste 2.000 de miliarde de euro PIB și datoria populației este de 180% din PIB. Cea mai săracă țară din UE, Bulgaria, are o datorie de două ori și jumătate peste cea a României. Noi avem o datărie de circa 50% din PIB, cea mai mică din UE. Trebuie încurajată populația să se îndatoreze. Pentru a avea o viață mai bună trebuie să cheltuim banii altcuiva. Nu neapărat trebuie să muncim, să câștigăm și să cheltuim acei bani. Nu avem viața atât de lungă. Isărescu ar trebui să lase populația să se îndatoreze măcar la nivelul bulgarilor, pentru că merităm și noi o viață mai bună decât ei“, a concluzionat Omer Susli.


#129
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
n-ai si tu o parere proprie, oricat de mica?
un quote, un link si un citat din link nu prea e "discutie".

#130
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.12.2021
Ce parere vrei sa mai adaug?

#131
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
"asta inseamna ca "proprietarii cu imprumuturi in banca" dau cel mult 40% din veniturile lor pe rate, deci e de asteptat ca ei sa poata plati in continuare ratele"

Cei care s-au indatorat la 40%, la noile dobanzi au ajuns deja la peste 50%. Ceea ce e mult. Totusi cred ca nu sunt asa de multi care au primit acceptul pentru 40%.

#132
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
n-as fi prea convins, romanii tind sa-si cumpere in functie de cat credit primesc, nu de cat ar avea nevoie. asa ca eu cred ca sunt destul de multi care s-au indatorat la maximul legal.

pe de alta parte, nu cred ca e o diferenta semnificativa intre 40% si 50% cand vorbim de rata pentru casa. da, e nasol, trebuie sa strangi cureaua, dar esti departe de situatia in care nu-ti mai poti plati rata.
cat timp esti inca angajat (si oricum salariile tind sa creasca si ele odata cu inflatia), esti ok; pericolul major, dupa mine, este somajul. daca o sa creasca, atunci chiar s-ar putea sa incepem sa vedem cazuri de oameni care renunta la case pentru ca efectiv nu si le mai pot permite.

#133
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Parerea mea e ca inflatia va duce si la mariri de salarii pentru multi, deci o buna parte din cei care au loc de munca vor compensa cresterea ratelor din cresterea salariilor.

#134
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Nu cred ca e nici șomajul un pericol major. Sunt locuri de munca destule. Evident, e posibil sa i se para viitorului șomer ca nu prea e de demnitatea lui ce găsește pe piata muncii, dar de foame sau sa nu doarmă sub pod...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate