Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Românii care vor să-și cumpere mașină o pot verifica la RAR. Instituția își asumă rolul de consultant

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
As fi nebun sa fac programare peste 2 saptamani, sa ma duc sa stau pe la ghiseu sa fac cereri sa platesc taxa ca sa verific masina. Asta dupa ce am stat in coloana cu bon de ordine Si sa bat drumul si pana in Afumati in rrromie.

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostdreaQ, on 19 mai 2022 - 16:44, said:

... in Afumati in rrromie.

Depinde, eu am mers pe cal.Griviței, la 3 km. de unde stau  😋

#21
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007

View Postarkhangel, on 19 mai 2022 - 14:48, said:

Sa vezi acum spagi la RAR ...
corect: o sa sune samsarii din timp pe aia de la RAR "vezi ca vin cu un haudi alb, zici ca e bun"
mai rau o sa fie cand o sa bage obligatoriu sa faci verificarea la RAR inainte de a cumpara masina

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcrisstonne, on 19 mai 2022 - 14:56, said:

R.A.R. are mecanici din altă galaxie?
Sunt inginerii auto care au facut scoala la noi si care verifica statiile ITP... eu cred ca e de bun augur, stiu ce sa verifice la o masina :P

#23
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

View PostFane, on 19 mai 2022 - 15:05, said:

istoricul kilometrajelor inregistrate cand masina a intrat la ITP ar fi interesant daca s-ar face si daca ti l-ar pune la dispozitie. si daca ar mai fi si o baza de date comuna europeana ar stopa mult fenomenul manarelilor la kilometraje. in rest prefer un mecanic ales de mine ca ala macar se poarta frumos.


cazanele se vand de cele mai multe ori fara acte.


Romanii fac istoricul km la ITP.
Nemtii nu vor sa il faca, ca sa poate vinde gunoaiele cu sute de mii de km in Romania/Bulgaria.

Avem si noi reprezentanti in Parlamentul European, aici ar trebui sa se implice, sa se lupte pentru o lege care sa impuna la nivel de UE istoricul km la verificarile periodice.

#24
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Simpaticii birocraţi vor scoate din joben specialişti în toate mărcile auto.  Posted Image
Un serviciu excelent pentru mulţumirea frustraţilor nemulţumiţi de maşina pe care o vor dar nu şi-o permit.

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View Postcrisstonne, on 19 mai 2022 - 15:36, said:

Pe gpl?  ��
Dar dacă fac imediat contraexpertiză, și apoi reclamație, ajunge băetul fără loc de muncă  Posted Image
pe ce vrei tu.dacă la momentul X n-au ieșit gazele n-are nicio relevanță că la momentul X+2 au ieșit.poți face ce vrei pe contraexpertiză.când te-ai nprezentat la stația ITP nu au fost bune.crezi că merge cu telefonul?

View Postandreic, on 19 mai 2022 - 17:40, said:

Sunt inginerii auto care au facut scoala la noi si care verifica statiile ITP... eu cred ca e de bun augur, stiu ce sa verifice la o masina Posted Image
știu un inginer din acesta pe care-l lauzi tu.este atât de prost ca trenu.

View Postgear, on 19 mai 2022 - 18:44, said:

cu sute de mii .
la 180 000 tu zici SUTE DE MII?
să fim serioși eu n-am văzut mașină proaspăt adusă din occident cu mai mulți km.îs niște săraci ăia că n-au bani de motorină

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
probabil ca verifica check list-ul care-l au si la ITP / RAR si iti baga taxa pt asta. o masina care a fost lovita si reparata sau cu km dati inapoi dar in stare tehnica ok poate sa treaca fara prea mari probleme.

View PostEMPP, on 19 mai 2022 - 15:28, said:

dacă VREAU  nu-ți ies gazele
mi-a facut mie o statie ITP una din asta. l-am trimis pe cumnatul meu sa faca ITP masinii, Logan de 2 ani cu 20k km si a ajuns chipurile sa nu dea gazele si franele... l-au tinut pe cumnatul meu vreo ora sa astepte, timp in care s-a racit motorul si catalizatorul, cand l-au bagat pe aparat au incalzit cu bricheta senzorul care masoara temperatura uleiului ca sa-l lase sa faca testul si n-au iesit gazele. cele mai multe masini nu scot gazele cu motorul si catalizatorul rece si nici nu trebuie sa iasa asa testul se face cu motorul la cald si catalizatorul fierbinte. ce scoate la rece nu-i elocvent si testul nu-i facut in parametrii specificati. in privinta franelor cand aparatul ii spune sa calce frana usor el nu apasa si abia la urma apasa brusc. ii da dezechilibre mari intre roti chiar daca totul e ok.

dupa aia aveam probleme ca nu voiau cei de la alte statii sa ma primeasca sa nu atraga controale de la RAR cand vedeau aia ca ei trec masina picata in alta parte. m-a rezolvat pana la urma un prieten dar cu promisiunea ca daca-i vin cei de la RAR si comenteaza despre incident sa-i duc masina in 5 minute si sa o puna pe aparate si aia sa vada ca ia pe bune.

Edited by Fane, 20 May 2022 - 12:54.


#27
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
La RAR toate sunt bune, ca de aia le inscriu rapid in circulatie...ce drac sa mai verifice

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostOctavian___, on 20 mai 2022 - 12:59, said:

La RAR toate sunt bune, ca de aia le inscriu rapid in circulatie...

Problema este ulterior, cînd oamenii nu mai bagă bani în mașini, să le pătreze în parametrii corecți.

#29
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Unii oameni.

Am făcut ieri ITP la mașină tatălui, un Opel CORSA din 2002, m am dus la cea mai liberă stație din oraș, cea mai liberă pt că e cea mai exigentă. Am trecut fluierând.

Dar, acum o săptămână am fost cu ea la mecanicul meu, a pus o pe stand și a verificat o cap coadă.

A schimbat bieletele de direcție și mi a spus că pt următoarea revizie, peste un an, trebuie schimbată și caseta.
Am spus nu, să o schimbe și pe aia tot acum și a schimbat o.

Nu sunt ok generalizările, deși sunt tot mai frecvente.

Și nu e deloc ok atitudinea asta, dacă nu se face, de ce nu se face, dacă se face, oricum e degeaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate