Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Noua lege a Educatiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#37
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Intotdeauna cand m-am gandit ce schimbari ar fi prioritare in sistemul national de educatie, a avea o singura medie pe an la fiecare materie, nu una pe semestru, mi s-a parut mereu in top 3 schimbari esentiale. Asta, si sa nu mai fie neaparat teze.

Edited by shefu_de_combinat, 30 May 2022 - 19:47.


#38
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Sistemul de educatie finantat de stat din Romania este varza cu carne si in peste relativ putin timp va avea o relevanta minora din toate punctele de analiza.
Sunt vinovati "oamenii" din sistem, de la primul pana la ultimul.
Vrajeala cu "nu sunt bani" nu ca devenit banala, deja frizeaza ridicolul.
Sumele cheltuite doar de stat sunt muuult mai mri conparativ cu acum 30 ani.Indiferant daca se ia considerare suma totala sau per cap de elev, actualizate cu orice factor inflationist.
Oamenii din sistem formeaza o mafia in adevarat sens la cuvantului, o purere invizibila adesea mascata sub forma de miscare sindicala.
Nu este de ras, doar o parte de adevar.

"Noua reforma a învățământului lovește exact pe oamenii care trebuie să susțină acest sistem educațional. Eliminarea tezelor i-ar aduce pe acești bugetari în colaps, că ar pierde șpăgi de milioane pentru creștere de notă.
„Sunt disperat, efectiv vă spun, disperat. O să ajung să muncesc chiar și 6 luni pe an să reușesc să mă întrețin. Ce urmează, să ne oblige să facem lecții calumea să nu mai avem corijenți? Ce vor de la noi acești despoți ai învățământului, chiar să-i facem pe puleții ăia să învețe? Unde vom ajunge așa?”, se plâng profesorii.
Aceștia atenționează că în lipsa unor examene dure România ar putea fi văduvită de oameni competenți, precum președintele Iohannis, un om care a reușit să transforme un oraș de boschetari într-un oraș de boschetari apreciat de jurnaliștii de la București, aduși acolo să aplaude orice căcat pentru o ciorbă. Acest om care a reușit doar din meditații să obțină 5 case și președinția unui partid de labagii ca PNL, apoi cea a țării, nu va mai putea apărea, iar românii vor fi nevoiți să aleagă altceva în afară de un profesor, eventual un om care știe o meserie, sau, mai rău, un om căruia îi place să muncească.

https://www.timesnew...se-scot-tezele/

Edited by danutzu22, 31 May 2022 - 17:18.


#39
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Au aparut ceva drafturi, vor fi consultari publice:

Iată care sunt principalele modificări pentru elevi:

Începând cu anul 2030, învățământul obligatoriu va cuprinde și grupa mică de la grădiniţă.

La finalul clasei pregătitoare și a clasei I, învăţătorul trebuie să întocmească un raport de evaluare a dezvoltării fizice, socio-emoționale, cognitive și a limbajului și abilităților de citit, de scriere, de calcul matematic, precum și a dezvoltării capacităților și aptitudinilor de învățare.

La final al claselor a II-a, a IV-a și a VI-a, elevii vor susține obligatoriu evaluări la „limbă și comunicare” și „matematică”. Rezultatele vor fi folosite pentru realizarea planurilor individualizate ale elevilor de învățare și se comunică părinților.

La clasa pregătitoare nu se acordă calificative.

În învățământul primar, rezultatele elevilor se exprimă prin calificative anuale unice, pe arii curriculare.

În învățământul secundar se acordă note de la 1 la 10, la fel și în liceu.

La disciplinele care fac parte din ariile curriculare Arte și Educație Fizică și Sport, precum și la alte discipline care pot fi stabilite prin ordin de ministru, se acordă calificative de tip „admis”, „respins”, cu excepția învățământului vocațional, unde vor fi în continuare cu note de la 1 la 10.

Orientarea școlară și portofoliul personal al elevului sunt lucruri de bază care vor deveni obligatorii la finalul clasei a VIII-a. Consilierul școlar și dirigintele vor avea obligația să emită o recomandare de încadrare în educația secundară superioară.

Examenul de bacalaureat va avea următoarele probe:

O probă scrisă de evaluare a competențelor la discipline cuprinse în trunchiul comun
Două probe de evaluare a competențelor lingvistice la limbi de circulație internațională
O probă de evaluare a competențelor digitale
O probă scrisă la limba maternă
Probe scrise, facultative, la alegerea candidatului, specifice profilului sau specializării

https://spotmedia.ro...entru-profesori


Legea cu gradinita obligatorie e foarte buna. Ar trebui conditionat si ajutoarele sociale cu aceasta. Ai copil la gradi, primesti 100 lei in plus. Astfel familiile sarace ar fi incurajate sa-si trimita pruncii si puradeii la gradinita si la scoala.

Edited by Bursul, 12 July 2022 - 14:12.


#40
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006

 Bursul, on 22 mai 2022 - 08:00, said:

Ar putea avea legatura cu PNRR.
Are, chiar un procent semnificativ. Reforma trebuie adoptata pana în toamna anului viitor, adică pentru anul școlar 2023-2024

#41
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006
Mare reforma mare. Se desființează inspectoratele prin redenumire :) vor face tot ce fac acum doar inspecțiile le va face o altă instituție, nouă :)

#42
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 Bursul, on 12 iulie 2022 - 14:11, said:

[...]Orientarea școlară și portofoliul personal al elevului sunt lucruri de bază care vor deveni obligatorii la finalul clasei a VIII-a. Consilierul școlar și dirigintele vor avea obligația să emită o recomandare de încadrare în educația secundară superioară.

Examenul de bacalaureat va avea următoarele probe:

O probă scrisă de evaluare a competențelor la discipline cuprinse în trunchiul comun
Două probe de evaluare a competențelor lingvistice la limbi de circulație internațională
O probă de evaluare a competențelor digitale
O probă scrisă la limba maternă
Probe scrise, facultative, la alegerea candidatului, specifice profilului sau specializării[...]

Ce înseamnă portofoliul personal al elevului? Că așa au portofoliu din grădiniță - cu toate fișele lucrate anul respectiv de nu răzbesc să le toc la final de an.
Și de ce probă scrisă la limba maternă în loc de probă scrisă de limba și literatura română? Că suntem totuși în România.

Degeaba fac și grădinița obligatorie dacă nu există prin zonele sărace și nu e nici un plan interministerial de a susține copiii defavorizați care vor să învețe. În SUA există structuri specializate în jurul școlilor pentru cazurile în care copiii au dificultăți financiare (inclusiv că-s dați afară din casă de părinți mai repede de 18 ani) + biserica locală.

#43
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,109
  • Înscris: 04.08.2007
https://m.adevarul.r...4f6e/index.html

Proba unica la bac.
Astfel, liceenii ar urma să dea o singură probă scrisă compusă din toate disciplinele de studiu din trunchiul comun – respectiv Limba și literatura română, Matematică, Științe, Istoria și Geografia României și a Europei și Științe socio-umane – sau două, dacă luăm în calcul și Limba maternă.

Test grila.

Romania educata.

#44
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006

 remvirg, on 14 iulie 2022 - 10:19, said:

Proba unica la bac.
Perfect, creşte promovabilitatea ;)  nu mai plăteşti jde mii de profesori corectori că poa să scaneze grilele informaticianul sau secretara, se reduc cu 100% erorile de corectare, numa avantaje...

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
1) Toate sau aproape toate probele într-o zi. Parcă ar fi în 1997 cu "Băi Virgile nu fi prost/Bac la 7 nu are rost": https://forum.softpe...iceenilor-1997/
Mă întreb dacă o să se lase cu proteste ca în 1997 (vezi şi link-ul).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FUEeZAJaM4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


2) Teste grilă la limbi? Păi nu trebuie şi un pic de creativitate?;
3) Dacă e test grilă, se poate cere şi să rezolvi exerciţiul sau problema, adică fără rezolvare să nu se ia în considerare răspunsul;
4) Mă gândeam zilele astea că după 1989 am fost subiectele experimentelor făcute de politiceni după 1989... elevii au fost subiectul multora dintre ele;
5) Şcoala a rămas ca pe vremea mea: neatractivă. Că ştiu eu unele lucruri, e rareori meritul şcolii... nu pot să zic că nu am învăţat. Dar ce am învăţat la şcoală sau studiind singur am învăţat în general din plăcere. Ia să mă fi pus să fi învăţat despre tramvaie (sau trecut în general) şi să nu-mi fi plăcut, mai ştiam să vorbesc atâta despre.

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Degeaba fac nu ştiu cât reforme, dacă şcolile, unele cadre didactice rămân precum până acuma. Mă uitam acum 2 zile la TVR 1 şi era o emisiune despre educaţia în mediile defavorizate, în special rular. Mi-am făcut sânge rău când m-am uitat. Acolo nu e problemă cu sistemul educaţional, ţine de faptul că la capitolul social încă suntem o ţară eşuată? Avem una dintre cele mai mari rate ale abandonului şcolar şi asta nu e deloc bine. Până nu rezolvăm totul, tot o ţară eşuată vom rămâne.
Ieri o mamă se cam răstea la un paznic că iară nu au fost în stare să afişeze oralul şi nu va şti când învaţă copilul ei. Şi era o şcoală din zonă semicentrală, lângă un liceu bun.
Mi-a plăcut de unii părinţi care au zis că vor prelungi vacanţa. Bravo lor. Dacă e vreme frumoasă, de ce să aglomereze oraşul. Vacanţele sunt bune când e cald, nu în Octombrie. Păcat că nu vor fi mulţi şi se va aglomera repede oraşul.

#47
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006
https://www.facebook...qcwRl/?sfnsn=mo
Se pare ca USR și-a schimbat consultantul de imagine. Observ ca un coleg forumist consultant de felul lui nu prea mai are timp de postat. O fi ceva...

Mai ontopic, usr chiar are dreptate, legile educatiei chiar sunt cu dedicație. Ba să-l scape pe dl Cîmpeanu, ba să-i gâdile orgoliul de mare reformator

Edited by antinari, 01 September 2022 - 17:46.


#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Tăirea unor burse a fost prevăzută în noua lege a ineducaţiei sau a dat-o "dragul" sinistru după capul şi asemănarea lui?

Edited by djl, 14 September 2022 - 16:07.


#49
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006

Dacă bursele s-au tăiat dar noile legi nu au întrat încă în vigoare răspunsul cred ca nu ar fi greu de aflat....

#50
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
În fine, profit de subiect ca să menţionez ceva care m-a deranjat în liceu, întrebarea rămând de actualitate: de ce majoritatea operelor literare nu sunt cu tineri? Adică opere litrare cu tineri, dar nu din alea pline de clişee, cu fata populară, golanii, tocilarii şi ce se mai vede în filmele Americane. Cred că ar fi mai atractive. Dacă nu înţelegi mesajul, măcar te apucă dorul de citit şi tot e un progres.

#51
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 antinari, on 14 septembrie 2022 - 16:14, said:


Dacă bursele s-au tăiat dar noile legi nu au întrat încă în vigoare răspunsul cred ca nu ar fi greu de aflat....

Bursele le-a taiat Catu. Cand a ridicat plafonul de 8,5 medie generala la 9,5 medie generala.

In rest nu s-a schimbat nimic. ROI-ul unitatii de invatamant bate CCR:

Quote

Cei care nu vor să studieze religia vor face o cere și o vor i registra la secretariat. In timpul orei respective elevii vor merge la biblioteca și vor semna într-un tabel, ca sa fi sigura că pierd timpul prin cine știe ce locuri.


#52
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006

 Patefon, on 17 septembrie 2022 - 15:30, said:

Bursele le-a taiat Catu. Cand a ridicat plafonul de 8,5 medie generala la 9,5 medie generala.
Poţi să detaliezi puţin? Când a ridicat domnul Cîţu plafonul mediei generale şi prin ce act normativ? Dacă se poate cu număr/dată pentru că detaliul ăsta se stabileşte prin ordin de ministru şi nu ţin minte ca dl Cîţu să fi fost ministru al învăţământului
Eu ştiu că plafonul de 8,5 a fost stabilit în 2011 de domnul Funeriu prin ordin de ministru https://legislatie.j...mentAfis/132567
Iar creşterea plafonului la 9,5 a fost stabilită în 2021 de dl Cîmpeanu https://legislatie.j...Document/250165 https://legislatie.j...mentAfis/250756
Poate nu ştiu bine, te rog să postezi ordinul de ministru, hotărârea de guvern sau ce act o fi semnat domnul Cîţu ca să ridice media minimă pentru bursa de merit de la 8,5 la 9,5

#53
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 antinari, on 19 septembrie 2022 - 07:18, said:


Poți să detaliezi puțin?
[…]
Anuntul a venit pe 7 Octombrie 2021. Guvernul Catu a cazut pe  25 Noembrie 2021.

Vezi data acestui clip, e de pe vremea lui Catu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xG6a76G0Ei0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A fost prezentat ca “MAREA MAJORARE” a burselor. In realitate a redus numarul de beneficiari cu 80%.

Sa nu mai povestim ca elevii care invata in alta localitate decat cea de domiciliu (de exemplu liceeni care nu au in satul natal liceu) nu mai primesc burse sociale. Fiindca, nu-i asa, ar fi trebuit sa studieze in liceul din sat.

O alta aberatie e ca se conditioneaza bursa pe semestrul doi de media pe semestru unu. Cum nu mai exista semestre si nu exista note in clasele 1 - 4 nu mai exista burse pana la clasa a VI-a.

Liberalism in toata splendoarea. Romania educata! Proiect de tara.

Edited by Patefon, 22 September 2022 - 12:13.


#54
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006

 Patefon, on 22 septembrie 2022 - 12:13, said:

Anuntul a venit pe 7 Octombrie 2021. Guvernul Catu a cazut pe  25 Noembrie 2021.
Vezi data acestui clip, e de pe vremea lui Catu.
Dă-i drumul la sonor, cu textul scris pot exista neînţelegeri dar dacă dai drumul la sonor se aude clar "Ministrul Cîmpeanu a anunţat"
Cuantumul burselor se stabileşte prin ordin de ministru, nu prin HG, Deci nu, nu dl Cîţu ci domnul Cîmpeanu.
Dacă era în atribuţiile domnului CÎţu probabil că le scotea de tot :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate