Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Care-i faza cu "Magheru"

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postunknown_35, on 18 mai 2022 - 16:11, said:

.. probabil pt ca pun alegerile intr-o zi fara ploaie
Eu zic ca nu degeaba dau galetuse inainte de alegeri. Stiu ei ce stiu.
In ziua de azi castigi primaria mare cu mai putin 250.000 de voturi din primul tur...

Edited by elbjorn, 18 May 2022 - 16:19.


#20
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006

View Postwaterman, on 18 mai 2022 - 15:57, said:

Eu aș fi mai curios care e faza cu asta

Attachment sbxe9mwd76091.jpg

Modalitatea de a scadea traficul in Bucuresti. Cati au barca sau skijet sa circule cu el?Posted Image

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
eu n-am inteles care e problema? concret ce nu-ti place? o poza, un detaliu ceva?

View Postdjl, on 18 mai 2022 - 12:43, said:

Când am trecut însă, nu pot să zic că era tocmai moartă, că aproape toate spaţiile comerciale aveau ceva în ele (clienţi, nu ştiu câţi, că era Duminică cu oameni plecaţi din oraş). Însă faţadele magazinelor, cu vreo 3-4 excepţii, 'ai de mine, dezastru, tâmplăire modernă stil agresiv la blocuri din anii '30 - maxim anul 1960 (doar ăla Bd. N. Bălcescu cu Str. C.A. Rosetti e mai nou de anii '60), adică oribilitate.


pai pe djl tocmai lucrurile din anii 30, maxim 60 il deranjeaza...

View Postterratec, on 18 mai 2022 - 15:53, said:

Este o direcţie susţinută constant de minţile revoluţionare din primării şi ministere. Lucrează pentru a elimina ce este vechi, frumos, funcţionat şi pentru a implementa noul din care au ei de câştigat.

iata si explicatia. alta data, nu mai deschide topice cand bei..

View Postdjl, on 18 mai 2022 - 13:06, said:

Azi de dimineaţă am băut câteva guri de bere.

Edited by strongsss, 18 May 2022 - 20:38.


#22
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Reply aiurea. Şi nu eram beat când l-am deschis. Probabil ăia îmbătăţi de prostie sunt fani kitsch şi urâţire (mulţi beţi de genul sunt...).
Ce s-a întâmplat cu Detroit, a fost o aberaţie Americană.

Aia în zona Tineretului... nici nu mi-am dat seama că e de ieri. Acolo e de mult timp probleme cu canalizarea. Culmea, zona nu e departe de Dâmboviţa, deci în cazul apelor pluviale s-ar putea rezolva problema.
Nu ţine de primăria Sectorului 4, că canalizarea (cacofonie intenţionată) e de la "Apa Vechea Nova", deci a unei societăţi care a obţinut concesiunea de la Primăria Capitalei.
Să vezi însă vile de lux în zone fără canalizare. Uite alţi "beţivi".

#23
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Cu Tineretului - explicatia e caseta de colectare care nu face fata. Nu e singura zona care e inundata in Bucuresti, dar e cea mai aproape de centru.

Nu poti deversa apele ( chiar si pluviale) in Dambovita fara a fi epurate. Chiar si apa care se scurge pe strada nu e OK, e plina de toate mizeriile de pe asfalt.

Cu Magheru e problema cladirilor vechi. Parca inainte de pandemie a fost data o lege care interzicea firmelor sa aibe sediul in cladirile cu bulina. Nu stiu daca s-a renuntat la ea sau nu.

Oricum cladirile de pe Magheru sunt o ruina, ar trebui sa se decida daca le demoleaza sau le repara.

Edited by unknown_35, 19 May 2022 - 11:01.


#24
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Legea aia a fost aplicată uneori, dar văd că au revenit la parterul unor îmbulinate ceva spaţii comerciale. Probabil însă nu din alea cu mulţi clienţi, ca să poată eluda cumva legea.
Nu toate blocurile de pe acolo sunt cu bulină, dar unele nu sunt îngrijite. Blocul Wilson a fost reabilitat (ăsta cred că e şi unul dintre cele mai mari din zona aia). Bazinul de la "Lido" o fi fost renovat?

#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Exact cum au mai spus și alții, e victima primăriei, dușmanul principal al orașului, care a aprobat malluri peste tot și a ucis traficul pietonal în zonă. Lovitura de grație a fost închiderea cinematografelor, se închisese chiar și teatrul Nottara, dar a fost redeschis pentru că nu avea unde să se mute.
Totuși, zona își poate reveni, și cred că asta se și întîmplă. În centru există populație tînără, există și oameni care caută locuință în zonă, pentru că e mult mai comod să stai unde nu ai nevoie de mașină, cîrciumile din zonele imediat vecine au succes (chiar la doi pași de Lido sînt multe terase pline, pe Franklin și Golescu, sau înspre Grădina Icoanei, nu mai zic de Amzei și Calea Victoriei), investitorii sînt interesați (Lido a fost renovat și cică intenționează să renoveze și ștrandul, că e monument istoric și e și o raritate, ștrand fix în centru), ceva blocuri istorice au fost consolidate, dacă reușesc să facă ceva și cu cinematografele și cu blocul garaj, Magheru își va reveni.

#26
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Are și Johnny FD o filmare cu San Francisco-ul natal unde magazinele mici și mijlocii de bulevard se închid pentru ca lumea se duce în Mall sau lucrează fie de acasă fie în aglomerările de clădiri de business. Se aplica foarte bine și Bucureștiului.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lbgpha6YZlA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 18 mai 2022 - 13:06, said:

Azi de dimineaţă am băut câteva guri de bere. Mi-ai pus ceva "prafuri pentru mama mare" pe acolo ca să încerci să mă păcăleşti că a evoluat? Ia spune la tov. căpitan, cum de a evoluat?
Nu stiu cu prafuri pentru mama sau ce zici ca trageti pe acolo dar serios, bulevardul evolueaza oata cu societatea, nu neaparat cu dorintele fiecaruia Posted Image

View PostKokoshmare, on 19 mai 2022 - 16:57, said:

Are și Johnny FD o filmare cu San Francisco-ul natal unde magazinele mici și mijlocii de bulevard se închid pentru ca lumea se duce în Mall sau lucrează fie de acasă fie în aglomerările de clădiri de business. Se aplica foarte bine și Bucureștiului.
Normal. Cand omul incepe sa puna problema pretului treaba se strica pentru afacerile mici bazate pe preturi mari ca sa supravietuiasca. E treaba de planuri de afaceri. Daca ai unicitate merge, daca vinzi acelasi lcuru ca in supermarketuri pai ne pare rau...

Edited by andreic, 19 May 2022 - 17:38.


#28
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Postabancor, on 19 mai 2022 - 15:58, said:

Exact cum au mai spus și alții, e victima primăriei, dușmanul principal al orașului, care a aprobat malluri peste tot și a ucis traficul pietonal în zonă.

Traficul pietonal este legat de maşini şi existenţa locurilor de parcare. Oamenii folosesc maşinile pentru deplasare de la locuinţă la lucru şi apoi către zonele de promenadă.
Mall-ul are parcări generoase şi beneficiază din plin de prezenţa utilizatorilor de  maşini.

Primăriile sunt căpuşate de invizi cu concepţii neo-marxiste(#, hipsteri, etc.) Ei pretind că sunt animaţi de intenţii bune dar rezultatul este dăunător pentru oraşe şi locuitori.
Căpuşele din primării sunt susţinute de ziarişti utili.


O fiţuică on-line are un angajat special desemnat pentru a lupta împotriva Bucureştiului. Rolul lui este duplicitar, nu merge tot timpul pe o direcţie clară, important este să provoace indignare şi tensiune.
Poate fi recunoscut după frizura aparte...

#29
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Da, traficul pietonal e victimă colaterală, dar nu neapărat a lipsei parcărilor, zic eu (pe Verona găsești la orice oră de exemplu, iar terasele de la Ateneu sînt pline, unde nu e cine știe ce ofertă de parcare), ci mai degrabă pentru că au dispărut destinațiile (cinematografele de pildă).
Primăria ar trebui să cumpere blocul garaj și să îl facă parcare și să consolideze și redeschidă cinema Scala, Patria și Studio, și cred că ar fi de ajuns ca Magheru să prindă iar viață. A, și sala Dalles, uitasem de ea.
Sau poate se mișcă Murad și face toate investițiile astea, că tot e pus pe „revergorat” clădiri emblematice.

#30
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postwaterman, on 18 mai 2022 - 15:57, said:

Eu aș fi mai curios care e faza cu asta

Attachment sbxe9mwd76091.jpg
Nu declara si acolo delta? Macar pentru cateva zile....

On topic: probabil datorita zonei, au captat intial magazine exclusiviste (bijuterii, carte, alte chestii mai selecte..., specialitati orientale parca era ceva etc), care, neavand clienti suficienti, nu au reusit sa isi plateasca chiriile etc. si au inchis pe rand. Si chestia cu Colectiv care a inchis conematografele si alte cateva magazine (nu stiu exact situatia, am auzit).

Mallul ofera o zona compacta unde poti parca si cumpara ce vrei, te poti plimba etc. Si ai si constructii noi, negrevate der tot felul de probleme (spatii amenajate /compartimentate modern, instalatii noi, zone de access, aprovizionare etc) la preturi (chirii) mai mici. Nu stiu cu cat mai mici, dar cred ca... cu mult. Posted Image Deci probabil ca in centru dai cat nu face. Tinerii, oamenii moderni se duc oricum in mall dupa cumparaturi saptamanale, asa ca...

Edited by aaaa4567, 21 May 2022 - 19:01.


#31
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Toată zona e tixită de buline roșii și poluare, praf, jeg etc.. De unde atâta mirare?
Cine și-ar scoate copilul la plimbare pe ștrase printre 8 benzi de suvuri, dube și motociclete?

Edited by onisifor12, 22 May 2022 - 15:02.


#32
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Nu toate blocurile sunt cu bulină. Sunt maxim 4-5.
Foarte poluată, iară nu prea e. Praf e şi pentru că nu se face curăţenie ca lumea.
Dacă nu e vreme extremă, transport în comun pe acolo nu e rău. Vezi un magazin, te dai jos din autobuz şi te duci. Părinţii ar trebui să-şi înveţe că poată exista viaţa şi fără maşină, dar nu o fac.

#33
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Fugi, bă de aici, cu nu e foarte poluată! Sunt 3-4 benzi pe sens, gălăgie, praf, poluare, jeg. Toate sper maxim.
Sigur ai auzit de poluare fonică. Fă încă o dată calculele despre „foarte poluată”.
Sau uită-te pe tot bulevardul pe la ferestre să îm zici și mie câte găseși cu fereastra deschisă.

#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Mai, dar de ce ziceti ca e aglomerat, mie nu mi se pare atat de aglomerat. :)

[ https://media4.allnumis.com/15099/29-06-2015/_15099_562622792c699fL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPhobos, on 05 iunie 2022 - 07:51, said:

Mai, dar de ce ziceti ca e aglomerat, mie nu mi se pare atat de aglomerat. Posted Image
Da, benzina cu ratia, weekenduri cu pare-impare Posted Image Bine poza e mai veche intr-adevar, inainte de tembelismele dictatorului dar si asa, se observa grija pentru parcari inca de atunci, si sunt aproape pline, plus banda 1 dubla ca sa fie loc si de opriri cum vedem mai sus.

Edited by andreic, 05 June 2022 - 10:19.


#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postandreic, on 05 iunie 2022 - 10:17, said:

Da, benzina cu ratia, weekenduri cu pare-impare
Acuma ar trebui bagat ca numai numerele prime au voie. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate