Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Despre combinele frigorifice Haier

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 pexic, on 16 iunie 2022 - 18:21, said:

ar trebui facuta diferenta intre chinezarii si chinezesti
Exact. Am combina audio Sony facuta in China. Cateva perechi de adidasi Asics, tricouri si geci Superdry si Naketano facute in China. Laptopul Acer tot in China a fost facut. Mai nou, am si un hard disk Seagate tot acolo facut.

 pexic, on 16 iunie 2022 - 18:21, said:

Fix p'ala il voiam si eu, dar nu am loc si nici bani.

#20
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu nu as da 1000 euro pe acel HAIER.Numele nu imi inspira nimic...

#21
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
imi bag nasul si repar tot felul de chestii electronice de 30 ani incoace si pot spune ca nu. nu face banul. pretul e exagerat insa...nu am gasit ceva mai bine facut si care sa se potriveasca locatiei...asta e marea problema, clientii de axi cumpara toate prostiile, nu stiu ce e aia fiabilitate si atunci producatorii se adapteaza, din pacate.

#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Melteanu, on 16 iunie 2022 - 19:00, said:

Eu nu as da 1000 euro pe acel HAIER.Numele nu imi inspira nimic...
Si care ti-ar spune tie ceva?

 pexic, on 16 iunie 2022 - 22:01, said:

imi bag nasul si repar tot felul de chestii electronice de 30 ani incoace si pot spune ca nu. nu face banul. pretul e exagerat insa...nu am gasit ceva mai bine facut si care sa se potriveasca locatiei...asta e marea problema, clientii de axi cumpara toate prostiile, nu stiu ce e aia fiabilitate si atunci producatorii se adapteaza, din pacate.
Bal Bla...Bla Bla...daca zici ca te pricepi asa de bine si ai o vasta experienta practica....de ce nu dai initiatorululu si niste indicatii . De ce Haier nu e bun, si ce alte marci, din propria ta experienta , ar merita investitia. Poate chiar ar fi folositor , in 2 -3 cubivnte , sa ne impartasesti din experienta ta . De vorbe si bla bla -uri, eu personal sunt satul.

#23
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu sunt mai de moda veche,numele astea noi nu ma misca....

#24
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

 Puferiu_, on 16 iunie 2022 - 15:24, said:

Haier nu e chinezarie.
Dar ce e ? Japonez ? :D

 Puferiu_, on 16 iunie 2022 - 15:24, said:

Bosch e turcism.
E turcism la gama de jos. Modelele bune la peste 4000 lei sunt made in germany.
Cat dai, atat face.

 Melteanu, on 16 iunie 2022 - 19:00, said:

Eu nu as da 1000 euro pe acel HAIER.Numele nu imi inspira nimic...
Pret astronomic pentru brandu in cauza.
Se gasesc Samsung, LG, bune si mai ieftine ! Nu mai zic de Bosch.

#25
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 MMike, on 17 iunie 2022 - 17:37, said:

Dar ce e ? Japonez ?

 pexic, on 16 iunie 2022 - 18:21, said:

ar trebui facuta diferenta intre chinezarii si chinezesti, tot ce e facut in china e chinezesc si 98% din astea sunt chinezarii


#26
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Iar am trecut pe la reprezentanta, iar am ramas uimit de ce pot face chinezii si iar m-am considerat sarac.

Am tras de sertarele combinelor frigorifice (ca de obicei), m-am uitat la minunatiile aparute in fata ochilor si descopeream lucruri noi. Pe langa lucrurile pe care vi le-am zis deja (lumini, calitate, inovatii etc.), am aflat doua lucruri noi: motoarele sunt Embraco, iar masinile de spalat au, si ele, lumina in tambur. Zicea cineva mai devreme ca avea combina frigorifica de la alta firma cu lumina in congelator. Dar de lumina in tamburul masinii de spalat ati auzit?
Embraco, desi e originar din Brazilia, are fabrica si in China. Da, dar e Embraco, nu Jia Xipera.

Momentul in care va trebui sa nu mai imi iau adidasi, haine de firma, sa nu mai schimb telefonul si sa fac imprumut bancar ca sa-mi pot lua un produs Haier e din ce in ce mai aproape. Va zic, cum era vorba aia ca erau doar doua firme pentru telefoane, Nokia si restul, asa e acum cu Haier.

#27
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Embraco din china egal cu 0.
Eu am frigider no frost Sharp cu motor Embraco, Brasil. Nu gafaie nici dupa mai bine de 5 ani.

Haier arata bine pe dinafara si atat. Oricum sunt copiate.

#28
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 MMike, on 10 octombrie 2022 - 11:35, said:


Haier arata bine pe dinafara si atat. Oricum sunt copiate.
Iar vorbesti din @almanahe@

#29
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

 cuculea, on 10 octombrie 2022 - 11:42, said:


Iar vorbesti din @almanahe@
Ce te ataci cand e vorba de chinezarii. Era bine sa fie altfel dar.... De Embraco nu vezi, ca stii ca asa e.

Edited by MMike, 10 October 2022 - 11:48.


#30
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Auzi, dar ai vazut un produs electrocasnic irl? L-ai analizat cu atentie? Te-ai informat despre Haier, in general?
Sunt constient ca exista produse mai bune, cu renume, la preturi mai mici. Dar Haier vine tare din urma.
Apropo, nu sunt chinezarii.

#31
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Side BY side electrolux made in China.... Despre ce vb..??? Preț 6000 la Altex....

#32
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Macar Electrolux e brand si face si in china. Haier e marca, producator chinez.
Pretu Electroluxului e marca.
De Haier cine a auzit si de cand e pe piata vs Electrolux ?....

 Puferiu_, on 10 octombrie 2022 - 12:53, said:

Auzi, dar ai vazut un produs electrocasnic irl?
Normal ca da. Le-am vazut (probabil) unde le-ai vazut si tu, in Baneasa Shopping City. De aratat arata BINE, dar de functionat.... Sufla vantu pe acolo, nu era mai nimeni la stand ca si potentiali clienti....

Edited by MMike, 12 October 2022 - 12:21.


#33
alexdumbravean

alexdumbravean

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.08.2021
Mi-a luat ochii masina aceasta de spalat... Aveti un concurent pana in 3.000 de lei, care sa fie mai convenabil?

https://altex.ro/mas...959/#additional

#34
Bones_T

Bones_T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.08.2018
Citesc si ma minunez sau mai bine zis, ma inchin!

Atat de multa ignoranta, lipsa de respect, indolenta, incultura mai vezi doar intr-un bar comunal, seara, la ora inchiderii, cand singurii ramasi sunt primii sositi, adica betivii comunei. Ei sunt sursa de inspiratie pentru Las Fierbinti, cei care se uita patrunzator si incruntat la lumina dintr-un bec si, incrucisandu si mainile la piept, dau verdictul final: E lumina calda, bre, ca e neon!.

El e atotstiutorul, care tot ce a facut mai de folos in viata a fost sa faca un copil si apoi sa-i dea o bataie zdravana sotiei ca de ce l-a facut pe ala mic fara sa l intrebe si pe el. Astia sunt cei care zic ca tot ce e facut in china e chinezarie si ce e facut in alta parte e de incredere, dar nu stie ca 95% din hainele de pe el sunt din china, ca majoritatea electrocasnicelor, daca nu sunt facute in china, au componente din china, ca azi, controlul calitatii este exact ce a dus china pe locul unu in lume la crestere economica si atragerea de capital, pe langa mana de lucru ieftina. Daca ieseau proaste produsele Bosh, Wirpool sau mai stiu eu care, ca toti produc in china, nu se ajungea aici.


Eu, dupa ceva experienta de viata, aleg azi cu mai multa incredere o "chinezarie", stiind ca acel produs a trecut de un control strict, impus de partid. Acolo, daca dai rateuri prea des, te inchide partidul, nu economia de piata, pentru ca asa ceva nu exista nici acolo dar nici in vest, asa cum multi au impresia. In china, daca nu ar fi existat partidul, nu ar fi existat nicio fabrica care sa faca produse la calitatea ceruta de vestici la 50% mai ieftin si nici Alibaba. Pentru cine nu stie, situl Alibaba este construit in jurul increderii, a cuvantului dat in fata partidului chinez. Daca vrei sa furi, indiferent cat, te trezesti direct in celula, cat esti tu de patron de fabrica, cu mii de angajati, cu rulaj de zeci de milioane de dolari. Asta inseamna china. Inseamna incredere si respecatarea contractului semnat cu partidul, ca faci ceea ce spui ca faci, ca trimiti marfa daca ai primit banii si daca spui ca o schimbi, pai o schimbi sau dai banii inapoi. Cati fac asta in romanica?

Daca produsele chinezesti, care azi inseamna probabil peste 70% dintre cele care se produc oriunde, ar fi asa cum spune un neicanimeni pe forumul asta, atunci china nu ar fi ajuns niciodata la statutul de mare putere. Tot ce stiu, in schimb, este ca a scazut mult calitatea si fiabilitatea, nu doar la cele facute in china, ci la absolut toate produsele, pentru ca globalizarea acolo duce, la lipsa raspunderii.

Atata timp cat o multinationala are monopol sau isi imparte piata cu altii in mod direct si fara echivoc, iar alti jucatori nu au cum sa intre, acele produse distribuite si facute de multinationale pot fi de orice calitate, pentru ca, nu exista alternativa. Cel putin o decada, se poate merge linistit cu cazaturi fara ca nimeni sa nu poate face nimic.  

China produce tot ce vrei de orice calitate si pentru toata lumea.
Noi, vesticii, avem doar impresii si fumuri in cap, sau cel putin asa suntem invatati sa fim, cu figuri si aere. Cica protejam natura noi, dar plasticele ne inconjoara oriunde, de la punga pana la chiloti si electrocasnice, noi avem drepturile omului, dar blugii se fac prespalati toti in china, de catre tineri si tinere care freaca la ei cu periile si cu substante care ii duc direct la groapa in 10 ani. Noi mergem electric, dar mineralele speciale pentru baterii se extrag cu angajati minori.

"Eu nu am incredere in chinezarii" dar daca intru la el in casa, are doar chinezarii.

#35
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 Puferiu_, on 09 octombrie 2022 - 21:34, said:

Momentul in care va trebui sa nu mai imi iau adidasi, haine de firma, sa nu mai schimb telefonul si sa fac imprumut bancar ca sa-mi pot lua un produs Haier e din ce in ce mai aproape. Va zic, cum era vorba aia ca erau doar doua firme pentru telefoane, Nokia si restul, asa e acum cu Haier.
The time has come. Mi-am luat cea mai ieftina masina de spalat de la Haier. Comparativ cu alte branduri, a fost scumpa. Ii voi face review maine.

#36
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,439
  • Înscris: 06.06.2006

 Bones_T, on 25 februarie 2023 - 20:57, said:

Eu, dupa ceva experienta de viata, aleg azi cu mai multa incredere o "chinezarie", stiind ca acel produs a trecut de un control strict, impus de partid.
Esti intr-o grava eroare.
Produsele de care zici sunt cele pentru piata lor interna. Si doar cele peste un anumit pret si durata medie de functionare.
Si acelea sunt produse chinezesti, nu chinezarii.
Chinezarii sunt cele pe care le cumperi cu la 1$ de pe ali cu transport gratuit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate