Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Regulator tensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
L-am asamblat, firele le-am lasat asa cum le-am gasit (desfacute). Acum astept sa vad daca mai caraie Posted Image
https://imgur.com/QtPZrk8

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Acolo ar trebui sa verifice cineva daca firele alea desfacute nu cauzeaza actuarea agresiva spre unul din capete care sa scoata carait. Ma gandesc ca nu sunt degeaba puse. Al meu nu pare sa le aibe... m-am uitat la imagini mai vechi din el.

Attached File  20210105_223352.jpg   256.05K   17 downloads

Altfel alta posibiliatte de zgomot ar fi daca peria e uzata sa vibreze la actuare.

Edited by andreic, 19 May 2022 - 09:45.


#21
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
La 9 lei litru de motorina plus 100 lei reparatia nu cred ca are rost sa umblu tot orasul, dul, adul, timp pierdut, etc...; l-am cumparat in 2014, cred ca si-a trait viata.
Deja am facut comanda de altul nou, probabil maine o sa il primesc.
Attached File  comanda emag.jpg   42.51K   12 downloads

Trebuie sa cumpar inca un stabilizator pentru noua locatie unde urmeaza sa ma mut; acolo am o centrala de 35Kw cu doua boilere incorporate (IsoTwin Condens T35)
In manual, pentru electricitate, sunt date urmatoarele specificatii:
Attached File  date tehnice centrala sa.jpg   78.98K   12 downloads
Oare merge acelasi model de stabilizator (cel postat mai sus), sau trebuie ceva mai performant?

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Da, va merge.

Nu vad clar in pozele alea, dar am impresia ca firul intrerupt ar fi de la unul din microintrerupatoarele de capat de cursa.

#23
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 28.11.2017
De curiozitate, chestia aia cu perii care se plimba e ca un fel de variac care se muta singur stanga/dreapta cu scopul de a mentine un voltaj fix?

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Se cheama autotransformator.

Practic e un transformator toroidal. Primarul e dedesubt iar deaspura e secundarul si are pe o parte curatata izolatia la spire - peria se misca dupa cum e nevoie ca sa scada sau creasca tensiunea - scade/creste nr de spire din secundar.

In laboratoarele de fizica existau jucarii din astea dar roteai cu mana de o rotita.
In cazul asta rotita a fost inlocuita cu un servomotor comandat de un circuit electronic.

Edited by eiffel, 19 May 2022 - 11:33.


#25
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 28.11.2017
Deci am nimerit-o cu principiul de functionare.
DAR
Daca e un asa zis "spike" , gen sare tensiunea sus rapid nu prea vad cum ar reactiona destul de repede sa mentina tensiunea in limite, pana la urma peria aia necesita timp sa se mute pe secundar!
Pare a ajuta mai mult in caz ca e tensiune prea mica pe retea decat in cazul spike-urilor de tensiune!

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu reactioneaza la spike, vezi ce am zis intr-un post anterior.
E ptr stabilizarea tensiunii in zonele unde sun variatii de tensiune, nu spike-uri.

Ptr spike mai pui o protectie inainte daca ai nevoie.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttheionutzradu1991, on 19 mai 2022 - 10:56, said:

De curiozitate, chestia aia cu perii care se plimba e ca un fel de variac care se muta singur stanga/dreapta cu scopul de a mentine un voltaj fix?
Da.

View Posttheionutzradu1991, on 19 mai 2022 - 11:52, said:

Daca e un asa zis "spike" , gen sare tensiunea sus rapid nu prea vad cum ar reactiona destul de repede sa mentina tensiunea in limite, pana la urma peria aia necesita timp sa se mute pe secundar!
Se misca destul de repede, nu chiar ca la HDD (Posted Image) dar nu doarme, face un carr mnic si e deja la alta pozitie. Aparatele astea au protectie la spike-uri, daca tensiunea iese brusc din domeniu intrerupe alimentarea, reguleaza si cand i se pare ok reconecteaza consumatorul.

La spike-uri nu prea ai ce sa faci dar tehnic vorbind nu au de la ce sa se produca, adica nu se apuca brusc traful de strada sa ridice tensiunea sau hidrocentrala Posted Image Ce se poate intampla este sa iasa un consumator mare si atunci creste usor tensiunea dar nu se poate spune ca e un spike, e in domeniul normal... mai e posibil sa pice legatura nulului comun undeva pe traseu si sa se produca dezechilibru intre faze si nulul sa devina volatil... ala e un risc care poate aduce tensiuni mai mari dar e foarte scazut pentru ca normativele cer impamantari periodice la nulul comun, la tara de ex se face la fiecare 2 stalpi, daca nu umbla Dorel pe acolo nu are ce sa se strice. Reparatorii dau vina pe spike-uri de fapt sa stoarca bani de la client.

Edited by andreic, 19 May 2022 - 12:29.


#28
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Ora 6 dimineața, binenteles că a început recitalul:
Attached File  20220520_064816_1.mp4   17.61MB   9 downloads
2 minute așa a ținut-o non-stop 🤦‍♂️

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ti-am zis ma isus - firul cu buba pare a fi de la un microcontact de capat - fara ala probabil nu sesizeaza ca a ajuns la capat.

#30
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
am instalat noul regulator de tensiune si speram la o dimineata mai linistita dar de fapt am primit "aceeasi marie cu alta palarie"
https://imgur.com/0YhX0DG

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
E usor cam zgomotos dar nu exagerat, poate pentru ca e nou pana formeaza bine pista pe bobina... dar de ce iti variaza curentul cu cate 10-15V de-o data la tine ? E o problema cu reteaua ceva ca nu e in regula, la asa variatii o sa actueze foarte des.

#32
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
si ce trebuie sa fac? sa ii contactez pe cei de la Enel? cu siguranta vor spune ca este in limite normale.

#33
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Sursele in comutatie care echipeaza 99% din aparatele electronice merg lejer si la 250v.
Eu am la centrala UPS cu AVR online, toata tensiunea trece prin acest UPS.
Cand foloseste sotia feonul il aud cum are un bazait mai ciudat, probail porcaria aia de feon introduce ceva paraziti ...

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdem3ntor, on 25 mai 2022 - 08:56, said:

Cand foloseste sotia feonul il aud cum are un bazait mai ciudat, probail porcaria aia de feon introduce ceva paraziti ...
Sau nu foloseste ambele alternante la rezistenta si strica forma de unda. Foehn-urile au de regula 2 trepte de putere, cea mica e trecuta printr-o dioda si asa se reduce puterea dar cauzeaza o sarcina inegala pe alternante.

View PostY0samiteSam, on 25 mai 2022 - 08:40, said:

si ce trebuie sa fac? sa ii contactez pe cei de la Enel? cu siguranta vor spune ca este in limite normale.
O fi dar nu e normala variatia asa mare, ai probabil consumatori aiurea in vecini sau e ceva cu distributia, contacte aiurea undeva, fire subtiri etc... ca distanta mare nu e daca ai peste 235V. Orice regulator o sa fie zgomotos daca apar asa salturi, si pe relee o sa tacane cand schimba infasurarile.
Daca ei nu au ce face probabil nu e nimic de facut, accepti situatia si folosesti asa cum merge. Eventual muti regualtorul in camera tehnica unde nu deranjeaza si adusi cu prelungitor unde e nevoie.
Daca vrei sa iei legatura, vezi pe compania de distributie, nu pe furnizor.

PS - uite ce voltaje trebuie sa ai la aproape 400m de punctul de transformare modern si cu retea de distributie torsadata rurala (doar case) modernizata cu fire mai serioase Posted Image Masuratoarea e facuta aproape de orele 19:00 iar sarcina e un telefon la incarcat pe 25w.

Attached File  20220520_185802.jpg   183.04K   6 downloads

Prima casa din distributie are 247-249V, asa e corect, e in specificatiile sistemului Delta care se foloseste in UE si la noi. la distanta se pierde din voltaj din cauza caderii de tensiune pe conductor, mai ales la sarcini mari. Majoritatea locuintelor au in medie 230V, capetele de retea ajung la 220V iar daca baga consuamtori ajung si mai jos. De regula linia de alimentare poate atinge 1.5km si chiar 2 in situatii speciale.

In rural se calculeaza linia simpla asa cum e, in mediu urban apar noduri de retea si e capacitate de transport mai mare.

Edited by andreic, 25 May 2022 - 10:37.


#35
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Dar de ce numai in cursul diminetii face asa? intre orele 06:00 - 08:00 (in fiecare dimineata trebuie sa isi faca damblaua)
Dupa aceea nici macar un zumzet nu auzi, pe tot parcusul zilei nici nu il simt ca este conectat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate