Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Predator(Prey) 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#73
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Apropo de woke, diversity, lgbt etc -> Shakima Greggs si Omar Little, personaje create cand sjw'istii cu creierul cat nuca nici nu erau pe teava. Se integreaza perfect in poveste pt ca ti se arata evolutia lor, cum se adapteaza unei situatii sau alteia... si bineinteles ca au lipsuri, gresesc, precum toti humanii. Nu sunt ca un aifon pe care il scoti din cutie si imediat iti poti etala prostia/ignoranta pe twitter (sau aici...).

Edited by octav727, 10 August 2022 - 14:32.


#74
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Ma asteptam sa fie o porcarioara de film si n-a fost, yeeee, a fost ok, ba chiar dpmdv cu ceva seriozitate putea fi un film solid. Asa ...pasaje mai reusite si altele nu prea.

Pustoaica e simpatica, joaca bine, te atasezi oarecum de mica ei "drama", visul ei de a deveni razboinica. Catelul ei e cool :D Scenariul exagereaza putin momentele "dumb", ba i se strica arcul, ba nu-i trage puscociul, ba nimereste in cursele francezilor, numai si numai in situatii de viata si moarte. E lenta in a lua decizii rapide in unele pasaje, se uita cum baietii aia trimisi s-o readuca in sat sunt macelariti de nenea predator fara sa arunce si ea macar o data cu securea aia, chit ca era maiastra in arta aruncarii. Cu ursul ce avea de gand sa faca daca n-o salva tot nenea predator ? In schimb cand isi elibereaza catelul, lupta aia cu francezii e super cool. Bine, si in lupta finala cu predatorul. Nu stiu....in fine, una peste alta, merge...

Aia erau luptatorii comanche ? Hai las-o jos de treaba :D nu puteau sa gaseasca si ei altii, doar baietii aia de 40 kg ? Aratau ca naiba, pic de fibra pe ei, bine, erau ei curajosi si luptau pana la capat, dar in afara de frati-su si inca unul-doi cu prezenta "fizica" mai acatarii, restul sunt comici.

Nenea predator si specia lui au tehnologie de zbor inter-stelara minim daca nu inter-galactica, dar arsenalul lui pare...deplasat. Slab rau. Posibil ca avea un "cod" al luptei si al "onoarei", dorea sa dea o sansa adversarilor si adopta lupta "mano a mano" foarte des. Cu lupul isi foloseste sabiile alea gen wolverine cand putea sa-l capaceasca cu o palma, cu ursul se ia la tranta si cam prelungeste momentul pana sa-i aplice o lovitura fatala, bine, am inteles, noi nu mai vedem cgi si alea alea, dar daca se putea intrezari mai clar filozofia lui, era mai bine pentru film. Avea oase din titan cel putin, nici o fractura nimic dupa lupta aia cu ursul ? In fine si aici...

Catelul a supravietuit yeee, fata l-a capacit in final si-si ia doctoratul ala al lor, dar a murit frati-su, singurul personaj care actiona fara ezitare, ca un adevarat comanche, nu mi-a placut ca l-a omorat scenariul :D


#75
puiutu73

puiutu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.02.2007
O porcărie in curentul woke, progresism, etc...
Mă mir că "indianca" nu a fost totuși o negresă gay
Bine că măcar a scăpat cainely

#76
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
@Xlander,  vezi  ca aia nu-s chiar razboinicii Comanche ci doar pustani la 'bacalaureat' aka initierea in viata de adult, vanatoare & shit... si  arata legit (nu ca Ionica din Liceenii -  chelie  la liceu)

E un pic paralela cu Masai/ Kenya - aia de sar in sus de-i vedem in documentare sunt doar adolescenti, warriors wanna be  si o  au initiere asemanatoare - tre sa vaneze un leu de unul singur ...

#77
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
C`mon bro :D or fi ei la pustani la "bac", dar se presupune ca au trait toata viata in mijlocul naturii, vanau, exersau cu armele lor, mancau natural, carne de bizon and stuff, aveau activitate fizica zi lumina, nu ca noi. Puteau sa-i aleaga mai altfel, nu deshidratati si morti de foame.

#78
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 05.03.2009
Mă gândeam ce diferențe uriașe există între filmele vechi și cele din prezent.
În 1987 apăreau filme ca: Predator, Full Metal Jacket, Dirty Dancing, RoboCop, The Untouchables, Spaceballs, The Running Man, Lethal Weapon, Wall Street, Angel Heart, Good Morning, Vietnam, The Last Emperor.
Ce filme apar azi?

#79
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 Beda_Venerabilis, pe 10 august 2022 - 21:41, a scris:

Mă gândeam ce diferențe uriașe există între filmele vechi și cele din prezent.
În 1987 apăreau filme ca: Predator, Full Metal Jacket, Dirty Dancing, RoboCop, The Untouchables, Spaceballs, The Running Man, Lethal Weapon, Wall Street, Angel Heart, Good Morning, Vietnam, The Last Emperor.
Ce filme apar azi?

meh...uita-te azi la running man sau space balls si vezi daca mai au acelasi impact. cred ca din lista aia doar predator si wall street as revedea.
sunt si azi filme ca lumea. 35 de ani e a treia parte a unui secol totusi. este normal sa existe diferente.

#80
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
Doamne, ce prostioară de film.

#81
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
Topicurile astea duc lipsa de moderare.

E de departe cel mai bun dintre filmele predator din ultima vreme, de vazut!

#82
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 05.03.2009

 DeathRipple, pe 10 august 2022 - 22:52, a scris:

meh...uita-te azi la running man sau space balls si vezi daca mai au acelasi impact. cred ca din lista aia doar predator si wall street as revedea.
sunt si azi filme ca lumea. 35 de ani e a treia parte a unui secol totusi. este normal sa existe diferente.
Evident că astăzi nu mai au același impact. Dar să explic la ce mă refeream.
În primul rând, erau mai multe talente - regizori, scenariști, actori (desigur, Arnold nu era vreun exemplu de actorie, deși filmele lui aveau succes), compozitori etc.
John McTiernan a regizat Predator (1987), Die Hard (1988) și The Hunt for Red October (1990 - cu Sean Connery, Alec Baldwin, Scott Glenn, James Earl Jones și Sam Neill). Trei hituri în doar patru ani.
În lista din 1987 îi mai găsim și pe Stanley Kubrick, Paul Verhoeven, Brian de Palma, Oliver Stone. Să ne gândim doar ce actori au jucat în filmele acelea.
De ce azi nu mai avem o asemenea densitate de talente?

Apoi, exista mai multă creativitate, mai multă imaginație. Astăzi aproape totul e reciclat, nimeni nu se mai străduiește, nu mai este dispus să riște. Originalitatea a fost aruncată la gunoi.

Și nu în ultimul rând, totul este politizat. Politizarea artei nu e ceva nou, dar în prezent s-a ajuns în punctul în care e obligatoriu să fii corect politic. Începând cu 2024, filmele trebuie să respecte o grilă a diversității și incluziunii, doar ca să se califice în finala premiilor Oscar (https://www.oscars.o...rsr-eligibility).
Asta nu mai este artă.

#83
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Si mie mi-a placut, desi ma asteptam la ceva mai nasol. Ii genu' de film lejer la care te uiti cu cateva beri si o punga de chipsuri, si nu gandesti prea mult actiunea ca atunci se cam destrama :D Sincer mi-a placut mult cum arata, regizoru' a facut treaba buna chiar daca scenariul are lacune.

#84
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ma asteptam sa fie o chestie infecta, a fost nesperat de bun.
Daca as face o ordine a filmelor preferte cu Predator ar fi asa: Predator, Predators, Prey, Predator 2.

#85
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Slab cgi-ul cu ursul, nu știu de ce l-au lăudat alții.
Faza cu pistolul nu am înțeles nimic.
Câine de rasă la 1789?
Când tipa se bate cu francezii e mai ceva ca John Wick.
E fain că e filmat in natura.

#86
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 05.03.2009
La faza cu pistolul au vrut să facă legătura cu Predator 2 și să lase loc de o continuare.
Spoiler

Acțiunea se petrece în septembrie 1719. N-am înțeles de ce nu au ales mijlocul verii, când căldura este mai accentuată.

https://en.wikipedia...Prey_(2022_film)
„Sarii, Naru's dog companion, was played by a Carolina dog named Coco that was adopted and trained specifically for the film.”
Despre rasă poți citi aici: https://en.wikipedia...ki/Carolina_Dog

#87
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 Beda_Venerabilis, pe 14 august 2022 - 14:50, a scris:

La faza cu pistolul au vrut să facă legătura cu Predator 2 și să lase loc de o continuare.

Intre Predator 1 si 2 au fost niste benzi desenate cu piratu' Raphael Andolini al cui era pistolu'. La ala i s-a rasculat echipaju', au fost atacati de un predator da' la sfarsit pentru scurt timp lupta impreuna. Raphael ii da pistolu' inainte sa moara si predatoru' il ingroapa in semn de respect. Interesant cum intr-un an pistolu' ajunge la vanatorii francezi, si cum predatorii il recupereaza la un moment dat de la indieni. Ma rog, cred ca a vrut sa fie un Easter Egg la care nu trebuie sa gandesti prea mult, gen "uaaaaiiii, pistolu'! Ai vazut pistolu' din celalalt film???".

Edited by edy_wheazel, 14 August 2022 - 15:01.


#88
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 05.03.2009
Cine nu a văzut filmul din 1990, nu va înțelege faza cu pistolul.
La fel sunt și anumite scene care fac trimitere la filmul original - cine nu le-a văzut, nu va pricepe cum și de ce.

„If it bleeds, we can kill it” este replica cea mai enervantă din film. În primul Predator replica avea sens, venea după dezvăluirea existenței urmelor de sânge.
În Prey războinicul este legat de un copac și spune ceva fără logică - nu avea de unde să știe că monstrul sângerează, filmul nu ni-l arătase descoperind urme de sânge. Replica ar fi avut sens dacă ar fi fost rostită de Naru, ea îl văzuse sângerând.

#89
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 edy_wheazel, pe 14 august 2022 - 14:56, a scris:

Raphael ii da pistolu' inainte sa moara si predatoru' il ingroapa in semn de respect.

Scuze, nu mai pot edita: il ingroapa pe Andolini, nu pistolu'. :D

#90
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Filmul din 90 l-am văzut in 90 și nu mai țin minte nimic, vrei sa spui, cine e fanboy seria Predator știe toate easter egg-urile, așa ca privitor ocazional îmi scapă toate astea. Nici nu am știut că filmele astea au o cronologie, am crezut că le dau și ei în funcție de tendințe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate