Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Predator(Prey) 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#55
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016

View Postalexneo, on 09 august 2022 - 10:34, said:

@seteh ce imi plac astia ca tine necitiți si neumblați prin lume, dar care au pareri si opinii like they know shit Posted Image)

Eu am citit o gramada, cam tot ce s-a putut citi in RO despre amerindieni si cultura lor...
Si tot ma amuza woke-ismul din filmul asta.
Din tot ce am citit , nu tin minte de vreun mit al unei razboinice comanche (sau din alt trib), sau de vreo "vanatoreasa"...
Deci nici macar mit, darami-te ceva mai aproape de realitate.
Femeile amerindience - squaw - erau orice, numai razboinice/vanatorese nu erau.
(Pocahontas e o varianta-printre putinele eroine amerindiene- dar si in acest caz ea a dat mai mult cu curu, decat cu tomahawkul)

Acu despre film...daca-l privesti ca pe un film "valabil" din franciza Predator - e slab, e woke, ne strica percepetia asupra vanatorului intergalatic...
Cu efecte destul de slabe, cu cgi de  nick jr (vezi ursul ala care parca e din "purcelusa pepa" )

Daca te uit la el ca la un film artistic gen comedie/parodie, atunci este un film bun.
Sa ne gandim ca adolescenta de 40 kg fara catel, nu a putut vana cerb, abia s-a chinuit cu iepuri, a cazut in cur cand era sa se lupte cu puma si s-a kkt pe ea la faza cu ursul...
Dar ce sa vezi....doboara predatorul, si-si face trofeu din capatana lui. Nici macar Arnold nu a reusit asta....
Deci il consider un fel de parodie reusita a filmelor cu Predator.
L-am vazut gratis, ptr ca nu vreau sa dau vreun banut pe un bilet, care banut ar cautiona tampeniile woke de la hollywood.

Edited by Malus_Dacus, 09 August 2022 - 16:21.


#56
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Dude,literally este pus un link cu cateva comments in urma cu exemple de female warriors din America de Nord. Si nu, nu de Pocahontas e vorba. Sunt destule exemple acolo. Mai mult de atat nu stiu ce se poate face, ca nu citesc eu pentru tine. Dar nah, you do you, continua sa iti mirosi impresiile

#57
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Vizual, e destul de fain. Însă trebuie să fac abstracție de natura unor personaje, pentru a putea fi urmărit. Altfel, m-a pierdut în 5 minute de la început.
În serialul Paper girls, una dintre fete are o versiune a ei mai mare, care spune sau încearcă să spună niște lucruri din lumea reală versus ce așteptări sunt create astfel.

#58
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016

View Postalexneo, on 09 august 2022 - 16:29, said:

Dude,literally este pus un link cu cateva comments in urma cu exemple de female warriors din America de Nord. Si nu, nu de Pocahontas e vorba. Sunt destule exemple acolo. Mai mult de atat nu stiu ce se poate face, ca nu citesc eu pentru tine. Dar nah, you do you, continua sa iti mirosi impresiile

Un link cu vreo 50 de nume, din care vreo 5..6 razboinice in sensul adevarat al cuvantului...
Restul diplomate, sau au salvat pe cineva de la moarte (gen vraci, ceea ce e mult mai aproape de adevar), sau au luptat doar intr-o batalie, sau au omorat pe cineva...
Departe de prototipul pe care vrea sa-l redea acest film.

#59
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu nu l-am terminat pana la urma aseara, ajunsesem pe la jumatate si l-am oprit. Mi se luase...
Ce mi-a placut a fost cum l-au prezentat ( reamintesc, pana pe la jumatatea filmului zic) pe Predator. Si cum a luat lantul trofic de la sarpele care omorat brosca pana la urs. Adica ideea de a vedea care e cel mai tare predator de pamant si sa il doboare.
Dar doar atat nu ajunge. Tot restul mi-a facut sila.

De cand e franciza asta Predator, toti s-au chinuit sa faca un Predator cat mai fioros si cat mai greu de batut.
- Arnold si un grup de mercenari bine antrenati l-au blocat sub o piatra. Atentie, nu l-au omorat, s-a sinucis ala
- Toata politia si doua bande mafiote inarmate pana in dinti cu arme adevarate nu cu sulite, de abia l-au doborat
- Cei mai sangerosi 10 criminali au reusit sa doboare un Predator cu ajutorul altui Predator
- mai avem si toate filmele cu Alien in care iti dai seama ca un alien e un adversar mai degraba egal cu Predator.

Si ce sa vezzi? Avem ultimul film cand o femeie de 50 de kg ii taie si capul Posted Image. Mie nu mi s-ar fi parut realistic nici daca era Statham in rolul asta dar sa zicem ca poate o mai digerai...

Edited by Seteh, 09 August 2022 - 19:34.


#60
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Bey da chiar sunteti cu kapu? Are vre-un rost pin’ la urma misoginismul asta? Ce daca incepe timid cu iepuri sau ursuletz, dupa isi intra in mina si da bine cu brandu’ si lama …

Cultura asta woke e din totdeauna ( vezi ‘Angela merge mai departe’) , n-ati auzit de Muma lu’ St cel Mare? Or Baltagul?

Deci avem alieni invizibili dar vi se pare aiurea ca aia se spala pe dinti raw in 1700ish? - by the way, au gasit arheologii ‘implanturi dintzare la mumii egiptene  Posted Image

Piranda (wakanda)  forever !

sper ca o mama v-a crescut ,  si nu ‘casa de copii’  :(

Edited by jakota, 09 August 2022 - 19:55.


#61
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 05.03.2009

View Postalexneo, on 09 august 2022 - 16:29, said:

Dude,literally este pus un link cu cateva comments in urma cu exemple de female warriors din America de Nord. Si nu, nu de Pocahontas e vorba. Sunt destule exemple acolo. Mai mult de atat nu stiu ce se poate face, ca nu citesc eu pentru tine. Dar nah, you do you, continua sa iti mirosi impresiile
Întrebai ce înseamnă „woke”. Răspunsul se află chiar în linkul tău - „Native American women in warfare”.
În timp ce unele cazuri sunt adevărate, altele sunt doar exagerări, ba chiar apar și legende care nu pot fi verificate.
E un exemplu tipic de propagandă: se caută exemple care să demonstreze o teorie. Dacă nu se găsesc destule exemple, se folosesc exagerări și invenții.
E bine să nu crezi tot ce se scrie, mai ales în zilele noastre.

1. Acolo apar fix 45 de femei, aruncate la grămadă. Sunt strânse personaje din diferite ere și culturi, din America de Nord, Centrală și de Sud. Personajele descrise s-au născut între anii 1485 și 1979 - un interval de 500 de ani. Este aruncată în lista aceea și o femeie născută în anul 877!
Dacă în 500 de ani s-au găsit doar 45 de femei, este evident că vorbim despre excepții și nu despre vreo regulă.

2. Unele dintre ele nici măcar n-au participat la lupte, au fost doar șefi de trib, vraci, translatoare, mecanici, asistente și doctorițe etc. Pentru unele personaje nici măcar nu ni se spune ce fapte de arme au săvârșit sau în ce condiții au guvernat. Viețile lor sunt descrise în doar câteva rânduri.

3. În descrierea uneia dintre eroine scrie negru pe alb: „The story of princess Eréndira's subsequent role as a heroine is based on tradition and may or may not reflect actual events, since there are no contemporary records of her existence.
Alt exemplu: „Xochitl (877–916) was a Toltec Queen and wife of Tecpancaltzin Iztaccaltzin. Her existence beyond legend is questionable, and accounts of her life are mainly based on the writings of indigenous historian Fernando de Alva Ixtlilxochitl.”
Cu alte cuvinte... povești!

4. Una din femeile menționate în listă (Kaúxuma Núpika) apare acolo doar pentru că... „First marriage and gender change”. Nu vâna, nu s-a luptat în bătălii, nu a condus vreun trib, era considerată un profet și un șaman.

#62
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View PostSeteh, on 08 august 2022 - 23:49, said:

Cat are ea? 50 de kg? Si ce face ea? Il contesta pe cel mai bun vanator, un tip de 1.80 si 80 de kg care vine cu leul la brat.
:D

Attached Files



#63
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
De Joana d’arc ati auzit? sau de trendul asta in Albania ?

https://slate.com/cu...nia-photos.html

#64
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 23.10.2006
Vazut 3/4, nu am rezistat pana la sfarsit. Cel mai bine a jucat catelul, dintre toti actorii.Posted Image

#65
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Chiar nimeni nu comenteaza machiajul Comanche?

Fatuca asta mexicana apare cred doar vro 2 minute fara dunga aia neagra pe 1/2 de fatza … Flacaii  ceia cam subtirel cu make-up, imi amintesc in The Last Mohican, erau plini de vopsea :) dar fimeile erau tinute la locu’ lor, brits or indian…

#66
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Vad ca e animatie mare la filmul asta, pareri controversate, asa ca il vad si eu diseara. Nu ma intereseaza woke-ul lor, nici toate tampeniile subliminale, te deconectezi si ramane valoarea intrinseca dincolo de astea. Suspence, atmosfera, actiune, imagine blah blah... :D

#67
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 05.03.2009
Cred că, din punct de vedere vizual, filmul ar fi fost mai credibil dacă în rolul eroinei ar fi fost distribuită o actriță precum cea din Xena. Nu e nimic credibil atunci când o femeie micuță spune că poate vâna singură un inamic uriaș, care poate ridica un urs deasupra capului - oricât de mic ar fi un urs adult, tot cântărește peste 100 de kilograme. Predatorul original îl ridicase pe Arnold cu o singură mână. Actrița din Prey era prea fragilă pentru rol.
Dar, presupun că n-aveau de unde să scoată o culturistă care să aducă a cherokee. Ok, dar atunci ar fi trebuit să arate o vânătoare în grup, o acțiune comună, la fel ca la vânătoarea de bizoni.
„Suspension of disbelief” are totuși niște limite.

Apropo, în filmul ăsta apare o altă specie de Predator? Că nu seamănă cu ăla vechi.

#68
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
in toata cinematografia exista doua femei care se bat cu dihanii si sunt credibile: sarah connor si ellen ripley.

#69
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostBeda_Venerabilis, on 09 august 2022 - 21:49, said:

Cred că, din punct de vedere vizual, filmul ar fi fost mai credibil dacă în rolul eroinei ar fi fost distribuită o actriță precum cea din Xena. Nu e nimic credibil atunci când o femeie micuță spune că poate vâna singură un inamic uriaș, care poate ridica un urs deasupra capului - oricât de mic ar fi un urs adult, tot cântărește peste 100 de kilograme. Predatorul original îl ridicase pe Arnold cu o singură mână. Actrița din Prey era prea fragilă pentru rol.
Dar, presupun că n-aveau de unde să scoată o culturistă care să aducă a cherokee. Ok, dar atunci ar fi trebuit să arate o vânătoare în grup, o acțiune comună, la fel ca la vânătoarea de bizoni.
„Suspension of disbelief” are totuși niște limite.

Apropo, în filmul ăsta apare o altă specie de Predator? Că nu seamănă cu ăla vechi.

Da, au declarat că au vrut să îl facă mai rău pe ăsta, să fie victoria și mai și, așa că este un alt tip de Predator.

#70
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

View PostDeathRipple, on 09 august 2022 - 22:45, said:

in toata cinematografia exista doua femei care se bat cu dihanii si sunt credibile: sarah connor si ellen ripley.

Asta pentru nu au incercat tot filmul sa arate ce "stronk" sunt eroinele. Nu au aratat ce face Sarah Connor de dimineata pana seara. Faptul ca sunt eroinele filmului este o concluzie naturala rezultata din actiunea filmului. Nu a facut un film sa arate ca Ellen Ripley e "strok" si-l invinge pe Alien. Primul film Alien a fost mai mult un experiment ca sa vada cat de mult pot sa sperie publicul inainte sa-l arate pe Alien.

In schimb filmul asta are alt mesaj, nu conteaza ca nu sti sa faci nimic poti sa ajungi erou la final daca-ti urmezi visul. Nu se poate trezi dimineata, nu stie vana sau umbla prin padure dar la final il omoara Predator-ul. Antrenament de forte speciale? Nu-i nevoie. Experienta in lupta? Pf, ce suntem in 1985?

Cam asta-i mesajul care-l baga Hollywood-ul in capul tinerilor. Nu conteaza ca nu stiti sa faceti nimic, fiti voi insiva(nu-i nevoie sa va schimbati obiceiurile proaste) si urmati-va visul si ajungeti toti fotbalisti si influencers pe yt. Sunteti obezi si va dati duhul pana urcati la etajul 4? Nici o problema, sunteti perfecti. Sunteti socati ca lumea nu e ca in film? Nici o problema, mergeti la terapist si va da niste medicamente.

#71
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021
Văd că multă lume este mirată cum de l-a învins pe Predator fata aia cu armele acelea primitive... ideia este strategia, arată că poți învinge un inamic mai puternic chiar dacă ești în inferioritate, dacă îi înțelegi tactica. Ea și spune de vreo două ori în film referitor la Predator că i-a găsit punctul slab deoarece el nu o percepe ca pe o amenințare și așa are de gând să-l învingă. Plus că s-a prins și cum funcționează masca și a făcut acea capcană, haideți că nu e chiar atât de deplasată treaba... Sunt numeroase cazuri în istorie când armate mici și inferioare ca armament au reușit să câștige în fața armatelor superioare, avem chiar exemple și de la noi, gândiți-vă de câte ori i-a bătut pe turci Vlad Țepeș, Ștefan cel Mare etc. ei au fost buni strategi și își alegeau întotdeauna bine locurile luptelor, dacă era să se lupte față în față pe teren plat nu aveau nici o șansă dar așa, au știut să aplice strategiile...

#72
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Sa fim seriosi, in afara de faptul ca s-a prins cum functioneaza sagetile alea ghidate, restul este ridicol. Se lupta singura cu mai multi colonisti si castiga. Se lupta cu Predator dar nu-l omoara pentru ca la sfarsit a pregatit o capcana. Ca si in alte filme Predator e invinge toti oponenti in lupta. In filmul asta invinge un grizzly, un lup, o gramada de oameni si are reflexe destul de rapide ca sa omoare un sarpe cu clopotei inainte sa-l muste. Doar pe fatuca aia nu poate sa o prinda.

Iar la final ii pregateste la Predator o capcana cu mai multe nivele. Daca nu se ineaca in mlastina si scapa a prevazut exact unde iese si a plasat masca in locul potrivit ca sa-l tinteasca cu laserele. Puteau sa-i fi dat la indianca ceva super-puteri. Daca era mai rapida si mai puternica decat restul vanatorilor din trib era mai usor de inteles rezultatul final dar se dau aia pe spate sa arate ca de fapt ea nu stie sa vaneze, doar vrea sa fie vanator si asta-i suficient.

Asta-i problema din filme, suficienta, eroul cu o juma de ora de antrenament invinge pe villain care s-a antrenat toata viata si are toate avantajele. Foloseste will-power si power-of-friendship si family

Edited by tar1901, 10 August 2022 - 12:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate