Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Predator(Prey) 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#37
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Predator: Every Yautja Hunter In The Franchise, Ranked
The Predator franchise has many different types of Yautja hunters throughout the movies but which are the best and which are the worst?Predator:

Fiecare vânător Yautja din franciză, clasament ...
Franciza Predator are multe tipuri diferite de vânători Yautja de-a lungul filmelor, dar care sunt cele mai bune și care sunt cele mai ...

... vin în cele mai calde anotimpuri; își vânează prada pentru a-și dovedi valoarea cu o varietate de arme emblematice. O rasă extraterestră de vânători cunoscută sub numele de Yautja care caută prada supremă ...
După debutul în 1987 cu Predator, vânătorii Yautja au devenit o ... toate au dus la o mega-franciză care cuprinde filme principale, spin-off la care se adauga  jocuri video și benzi desenate, franciza Predator este masivă. Cu fiecare film nou, au adăugat noi vânători la listă, uneori până la trei într-un film. Care dintre acești vânători Yautja sunt prădători de vârf și care ...''
(sursa si text integral:  screenrant.com/every-yautja-hunter-predator-movie-franchise-ranked/)

Yautja, cunoscuți ca Prădători sau Vânători, sunt o specie extraterestră caracterizată prin ...
(sursa si text integral: fandom.com/wiki/Yautja_(Predator)  

Scena finala din Predator 2 (1990) aceea cu pistolul Raphael Adolini 1715 ...
sursa: VVG-TV  youtube.com

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OwqWe0wz0fY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
„If it bleeds, we can kill it.” Chiar au pus replica în film! Pe post de omagiu, presupun.

Lucrurile care mi-au plăcut: imaginea și sunetul.
Ce nu mi-a plăcut: CGI-ul (în unele scene îl „vezi” foarte clar), dialogurile, dar mai ales lipsa de logică elementară.
Iar la sfârșit, avem o încheiere cu un fel de desene animate! Care sugerează o continuare.

În concluzie, pentru mine e un film mediocru, departe de original.

#39
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 Malus_Dacus, on 13 iunie 2022 - 22:24, said:

Din toata cultura mea generala, nu tin minte ca femeile indiene sa fie razboinice si/sau vanatorese....
Parca si pocahontas nu prea "lucra" cu armele.
Dar astia reinventeaza istoria...
Despre ce istorie vorbești. Ți sa părut film Istoric?
Ce vise umede au unii.

#40
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011
Prey asta e un film foarte bun. Surprins placut, nu e lungit aiurea , catelul e super :)

Are ritm , suspans, gore si doza de exotic a la Apocalypto… (am inteles ca e si varianta vb Comanche)

Nu trebe cautat atita nod in papura sau logica,  luati-l doar  ca film ce naiba.

Deci colonistii albi au ajuns cei mai detestati oameni ever  :)

Daca vreau woke feminist ma uit la ‘Angela merge mai departe…

#41
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

 edy_wheazel, on 06 august 2022 - 00:31, said:



Io am zis asta. Posted Image Prey o fost facut in perioada woke. La fel si alte filme care urmeaza sa apara. Problema ii ca studiourile pierd bani cu mizeriile astea, si s-au prins ca-i mai usor sa infrunte activistii vocali (nu pe față, ii drept) decat sa mearga in gaura. Netflix i-o trimis acasa pe toti woke-istii si o anulat o gramaaaaada de mizerii, iar WB o anulat din start Batwoman si se pare ca noul sef nu stie de gluma cu mesaje din astea. Singura problema ii legata de contractele in desfasurare, insa studiourile au inceput curatenia. Stranger Things a devenit din nou misto, la fel Westworld, si io sper sa ia si altii lectii. S-au lamentat ca vaaai, ca streaming, ca lumea nu mai merge la cinema, si o iesit Top Gun si i-o spart pe toti, o aratat ca problema ii altundeva.

Anyway, sa nu fiu total off-topic, din cate am auzit si citit pana acum, Prey-u' asta nici macar nu o sa ma obosesc sa-l piratez, darmite sa-l vad la cinema sau chiar pe o platforma pe care-s abonat. Posted Image

Bah ce kkt in pzda masii e woke-ul asta ca m-ati inebunit cu el?
Nu mai pot citi o parere despre un film ca toata lumea e cu woke-ul in gura. Ce plm e asta?

Si ce plm are relevanta Top Gun in discutia desore Prey. De ce are relevanta in orice un reboot rasuflat, reciclat cu scene de amor obosit intre mosnegi? Daca a ajuns mediocritatea aia de film o referinta apai vai de pla voastra mai baieti.

ON: mi-a placut Prey, mi-a parut ca se vrea un omagiu pentru primul, dpdv slow build-up, predatorul aratat putin cate putin.
Au fost cateva scene trase de par, aia cu ursul grizzly si bataia cu francezii. Dar per total ok, avand in vedere ca e si asta o vaca de muls bani pe o poveste spusa de atatea ori. Un 7/10 de la mine.

#42
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009

 alexneo, on 07 august 2022 - 02:25, said:

Bah ce... e woke-ul asta ca m-ati inebunit cu el?
Nu mai pot citi o parere despre un film ca toata lumea e cu woke-ul in gura. Ce... e asta?
https://www.merriam-...dictionary/woke
E o chestie extrem de enervantă, introdusă în aproape toate filmele ultimilor ani: femeia este mai bună, mai inteligentă și la fel de puternică fizic precum un bărbat; bărbații albi sunt sursa tuturor relelor; indienii americani erau pașnici și respectau natura. Mai sunt și alte aspecte ideologice, dar acum vorbim doar de Prey.

Cel mai enervant la ideologia woke e că transpune ideile moderne în perioade istorice în care așa ceva pur și simplu nu avea sens (anumite aspecte nici azi nu au sens). În 1719 o tânără nu ar fi avut comportamentul din zilele noastre, regulile erau clare și stricte.
În acea perioadă, un Predator ar fi fost privit ca un zeu sau un spirit atotputernic, invizibil și necruțător. Șamanii și preoții ar fi „luptat” împotriva lui, nu o puștoaică. Oamenii de acum 300 de ani nu aveau capacitatea de a înțelege ceea ce noi înțelegem astăzi.

Edited by Beda_Venerabilis, 07 August 2022 - 10:35.


#43
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Inteleg ce zici dar cel putin la partea cu female warriors nu m-as grabi cu generalizarile.

https://en.m.wikiped...omen_in_warfare

Sa nu cadem in extrema cealalta, unde atribuim trasaturile societății moderne, europene, unor populații cu stil de viață, mentaliate, complet diferite. Gândiți-va ca amerindienii erau hunter gatherers, nu fermieri precum europenii.

https://ucalgary.ca/...nt-gender-roles




#44
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011
Avem  Amazoanele in cultura greaca de mii de ani … wakanda foreva :)

#45
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Acolo sunt listate vreo 50 de nume de femei. Și nu toate au fost războinice.
Și în alte culturi putem găsi femei care vânau și luptau. Însă erau excepții, nu reguli - pur și simplu femeile au altă constituție, nu au rezistența bărbaților. Dacă nu ar fi fost adevărat, armatele ar fi trebuit să fie constituite măcar pe jumătate din femei. Iar sporturile nu ar fi separate.
Femeile pot vâna prăzi mici (cu arme primitive), nu urși sau tigri. Chiar și în film s-a văzut asta.

#46
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011
Turul Frantei la femei e cel mai mare event  woke de anul asta :)

#47
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

 edy_wheazel, on 06 august 2022 - 00:31, said:

Io am zis asta. Posted Image Prey o fost facut in perioada woke. La fel si alte filme care urmeaza sa apara. Problema ii ca studiourile pierd bani cu mizeriile astea, si s-au prins ca-i mai usor sa infrunte activistii vocali (nu pe față, ii drept) decat sa mearga in gaura. Netflix i-o trimis acasa pe toti woke-istii si o anulat o gramaaaaada de mizerii, iar WB o anulat din start Batwoman si se pare ca noul sef nu stie de gluma cu mesaje din astea. Singura problema ii legata de contractele in desfasurare, insa studiourile au inceput curatenia. Stranger Things a devenit din nou misto, la fel Westworld, si io sper sa ia si altii lectii. S-au lamentat ca vaaai, ca streaming, ca lumea nu mai merge la cinema, si o iesit Top Gun si i-o spart pe toti, o aratat ca problema ii altundeva.

Anyway, sa nu fiu total off-topic, din cate am auzit si citit pana acum, Prey-u' asta nici macar nu o sa ma obosesc sa-l piratez, darmite sa-l vad la cinema sau chiar pe o platforma pe care-s abonat. Posted Image

Pierd bani, multi, dar se pare ca nu-i deranjeaza. Sper sa fie cum spui tu, desi nu se intrevede asa ceva in viitoarele productii, ci mai abitir se porcesc. Ultima gaselnita, Robin Hood femeie neagra:

https://boundinginto...female-gen-zer/

 Comandorul, on 06 august 2022 - 08:14, said:

L-am văzut și eu ieri, nu m-a dat pe spate dar a fost ok, și eu sunt fan Predator... nota mea 6 din 10.

Nu bre, fan Predator sunt eu, nici nu ma intereseaza sa-l vad. Daca platesc bilet la cinema sa-l vad, ii incurajez in a continua cu porcariile astea. De piratat nu poate fi vorba, exclus, pentru ca nu ma interesaza. :))))

#48
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Nici eu nu o sa merg la cinema ptr acest film,  ptr ca sunt de aceeasi parere cu adds.
Adica un supersoldat ca Dutch, abia de-l raneste pe predator, si o adolescenta de 50 kile cu potaia-n brate, reuseste sa-l decapiteze si sa-si faca trofeu din tartacuta predatorului....
Film, film...dar oleaca de decenta nu ar fi stricat.

#49
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011
Asta e faina..  sa vrei  decenta  la filme cu alieni invizibili  :)

#50
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Predator 2 - The episode with the old pistol, 1715.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OwqWe0wz0fY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Urmează spoilere cu sfârșitul lui Pray 2022 ...
Spoiler

Lasa loc de interpretari, scenarii, povesti si toate alea, desigur la continuari si noi productii care sa aiba legatura directa cu ultimul film (Pray) ori trec la un alt sequel etc.

Mai jos:
The complete Predator timeline explained
Yes, including those Alien crossover movies.
Cronologia completă a Predatorului, inclusiv acele filme încrucișate cu Alien.
sursa si textul integral : digitalspy.com

Edited by adisluc, 08 August 2022 - 22:29.


#51
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
M-am apucat si eu de el de dragul filmelor cu predator. Adica sunt la minutul 30.
Bai e plin de woke shit. Tipa careia nu ii place sa fie trezita brutal dimineata. Ca na, ea e femeie. Dar totusi ea femeie vrea sa fie vanator ca de ce nu? Chiar daca nu se trezeste dimineata...Poatew fi vantor de dupa-amiaza.

Si cum ar fi ea speciala daca nu ar fi singura femeie vanator din 5 triburi? Pai cum altfel? Cat are ea? 50 de kg? Si ce face ea? Il contesta pe cel mai bun vanator, un tip de 1.80 si 80 de kg care vine cu leul la brat.
Da-o in pista ma-sii... toate filmele sau dus pe garla. Pe *ula sa fiu exact.
Bai si ii zice ala: ai facut o alifie buna, l-a salvat pe Vasile.  Cumva, concentreaza-te pe ce te pricepi. Dar nu, ea nu si nu, batman.

LE: minutul 31. O ia invers. Deci se poate si mai mult.

Io relatez live... Se spala pe dinti in 1719. Ca na, femeile aveau grija.

Edited by Seteh, 08 August 2022 - 23:59.


#52
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
@seteh ce imi plac astia ca tine necitiți si neumblați prin lume, dar care au pareri si opinii like they know shit :))

#53
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

 jakota, on 07 august 2022 - 16:14, said:

Avem  Amazoanele in cultura greaca de mii de ani …

...doar ca amazoanele din mitologia greaca sunt un mit! Sunt prezente in Iliada, poeme epice si legende cu Hercules. Nu sunt reale si foarte putine culturi au avut femei razboinice.

La indienii din America de Nord nu a existat "femei razboinice". Daca ar fi existat o indianca din asta razboinica i-ar fi scos din cap vanatoarea din cap de cand era mica. Totul e o inventie a catorva scriitori woke de 20 si ceva de ani care nu au citit nimic in viata lor si tot ce stiu e ce le-a bagat in cap la colegiu.

Indianca aia e stereotipul tanarului din ziua de azi, nu se oboseste sa faca nimic, nu stie sa faca nimic dar supriza la final devine erou. Vrea sa vaneze o puma si nu-i iese, nu stie pe unde sa mearga prin padure si aproape ca se ineaca, urmareste un grizzly cu vantul in spate dar noroc ca o salveaza cainele si predatorul. Si, si, la final...se lupta cu predator, il omoara si devine razboinica a tribului.

Asta-i ca povestea in care le spune la tineri ca daca va urmati visul puteti sa deveniti jucatori de fotbal sau influencers.

#54
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Dacă filmul din 1987 ar fi fost făcut azi, tipa aia sud-americană i-ar spune lui Arnold că vrea să-l protejeze și i-ar striga: „Get to the choppaaa!”

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate