Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Predator(Prey) 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#109
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Postzile_san, on 11 septembrie 2022 - 09:38, said:


@Seteh, sunt foarte mirat de ce ai scris si tu si prietenul tau legat de ”laser”. ideea secventelor de film a fost ca aia se antrena sa devina vanator si pentru a deveni un vanator iscusit trebuie sa intelegi mediul inconjurator. ea asta a facut chiar daca nu stia ce e ala un laser. tu stii sa-mi explici acceleratia gravitationala ca la un copil?nu cred... dar sunt 100% sigur ca stii sa nu te arunci de pe primul bloc in cap ca vei pica. daca nu stii cum functioneaza ceva nu inseamna ca nu ii poti intelege efectele pe care le produce. in cazul nostru din film ea a inteles un mecanism relativ simplu: unde apare luminita rosie apare dupa aceea sageata trasa de ala, deci e un sistem de ochire.
of of...

Exact

View PostBursul, on 12 septembrie 2022 - 12:31, said:


Asa trebuie facut. Filmul era mult mai reusit daca fatuca nu omora singura Predatorul.
De ce? Pentru ca numai barbati adevarati precum Arnie sau Danny pot omorî un predator?


View PostBursul, on 12 septembrie 2022 - 12:31, said:

Parca in primul film Predatorul a avut foarte multe filtre, daca nu vedea infrarosu, vedea in alt spectru. Asta se pare ca si-a luat masca de la SH. De aia nu l-a vazut pe ala mazgalit cu noroi.

Cine stie, poate ca si pe planeta predatorilor era cu 250 de ani mai devreme si nu aveau inca toate filtrele de Instagram

Edited by alexneo, 14 September 2022 - 01:07.


#110
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 05.03.2009

View PostSeteh, on 26 august 2022 - 22:05, said:

Au tinut sa ne arate ca e o domnisorica care se ingrijeste, nu se trezeste dimineata ca ea e o fata de night life, face alifii si diferite creme si e fragila.
Acolo chiar n-am priceput ce au vrut să arate. Că viața era grea? Era grea pt. toți, nu doar pt. ea. Nu cred că în vremurile acelea își permitea cineva să se trezească la ce oră dorea.
Și dacă devenea mare vânătoreasă, putea dormi mai mult, nu i se mai dădea deșteptarea așa devreme?

View Postzile_san, on 11 septembrie 2022 - 09:38, said:

… ea a inteles un mecanism relativ simplu: unde apare luminita rosie apare dupa aceea sageata trasa de ala, deci e un sistem de ochire.
Ar fi putut fi adevărat, cu condiția să fi văzut cum săgețile se înfig în luminițele roșii.
Singura dată când Naru vede cele trei puncte roșii este atunci când Predatorul îl țintește pe indian, în iarba înaltă. Dar atunci nu este trasă vreo săgeată.
În celelalte ocazii Naru nu poate vedea punctele roșii.
Însă chiar dacă le-ar putea vedea și ar înțelege cum funcționează mecanismul de ochire, de ce inventează un plan atât de stupid și complicat? Doar stătuse la un metru în spatele lui, putea să-l omoare atunci.

View PostBursul, on 12 septembrie 2022 - 12:31, said:

Filmul era mult mai reusit daca fatuca nu omora singura Predatorul.
Categoric. Ar fi fost mult mai reușit dacă Predatorul ar fi fost vânat de un grup de indieni. Iar la sfârșit rămâneau doar cei doi frați, care luptau împreună: el murea eroic imobilizând adversarul cumva, iar Naru îi dădea lovitura de grație. Ar fi fost ca o predare de ștafetă, apropo de cuvintele fratelui – acum el ar fi slăbit prada, iar ea ar fi dus la capăt vânătoarea.

View Postalexneo, on 14 septembrie 2022 - 01:06, said:

De ce? Pentru ca numai barbati adevarati precum Arnie sau Danny pot omorî un predator?
Nu din cauza asta. Ci pentru că Naru este prea mică și ușoară pt. un adversar atât de mare și e o novice, nu un războinic, precum fratele ei. În plus, omoară Predatorul prea ușor.
Arnold, la sfârșitul filmului, era distrus, plin de răni și sânge. Arăta înfrânt, fusese păcălit de CIA și își pierduse toată echipa. Nici măcar nu reușise să-i dea lovitura de grație, Predatorul se sinucisese.
Pe când Naru, pe lângă faptul că are un plan complet stupid, este pur și simplu de neatins. Predatorul o lovește cu scutul în cap (!), o apucă de gât, o ridică deasupra capului și dă cu ea de pământ. Și fătuca n-are nimic, zici că-i făcută din oțel (să nu uităm că își prinsese deja piciorul într-o capcană). Pur și simplu nu e credibil să fie lovită de un adversar atât de mare și puternic, fără să pățească nimic. La sfârșitul filmului, întoarsă în sat, are doar buza crăpată!

#111
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

View PostBeda_Venerabilis, on 14 septembrie 2022 - 17:44, said:

La sfârșitul filmului, întoarsă în sat, are doar buza crăpată!
... si chilotii intratz in cur :D  ce-i drept, arnie s-a chinuit putin cu predatorul, asta dupa ce i-a facut salam pe ceilalti din trupa de elita

#112
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Uneori pe ecran apar chestii numai pentru că dau bine pe ecran. Faza cu masca sfidează logica, dar a fost un moment fain vizual.

#113
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View PostBeda_Venerabilis, on 14 septembrie 2022 - 17:44, said:

Nu din cauza asta. Ci pentru că Naru este prea mică și ușoară pt. un adversar atât de mare și e o novice, nu un războinic, precum fratele ei. În plus, omoară Predatorul prea ușor.
Arnold, la sfârșitul filmului, era distrus, plin de răni și sânge. Arăta înfrânt, fusese păcălit de CIA și își pierduse toată echipa. Nici măcar nu reușise să-i dea lovitura de grație, Predatorul se sinucisese.
Pe când Naru, pe lângă faptul că are un plan complet stupid, este pur și simplu de neatins. Predatorul o lovește cu scutul în cap (!), o apucă de gât, o ridică deasupra capului și dă cu ea de pământ. Și fătuca n-are nimic, zici că-i făcută din oțel (să nu uităm că își prinsese deja piciorul într-o capcană). Pur și simplu nu e credibil să fie lovită de un adversar atât de mare și puternic, fără să pățească nimic. La sfârșitul filmului, întoarsă în sat, are doar buza crăpată!

Vorbim totusi de un SF, adica stiinta- fictiune (ma rog, 99% fictiune, stiinta mai putin)
Atata vreme cat predatorul invarte ditai grizzly de 400 de kg ca pe o matza, fie ca vorbim de greutatea unui soldat ca Arnie de 120kg sau a unei fete de 50-60 kg chiar nu mai conteaza. E irelevant. Dar va place sa despicati firul in patru. Daca vrei o comparatie, gandeste-te ca in fata unui grizzly sau a unui leu ai fix aceleasi sanse de supravietuire si daca ai 50kg si daca ai 120kg.

Pe mine de exemplu m-a enervat mai tare faza cu ursul grizzly, pentru ca din filmele anterioare, predatorul parea puternic, dar nici chiar asa. Apoi mi-am adus aminte ca e fictiune.

LE: Da, ar fi fost mai misto sa lupte mai multi cu el pana la capat. Probabil nu s-a decis pe directia asta din motive narative, la fel cum au facut si in celelalte filme.
Deci daca nu depunctezi primele filme la capitolul asta, nu poti sa il depunctezi nici pe ultimul.

Edited by alexneo, 14 September 2022 - 21:33.


#114
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Eu vroiam sa moara ea si sa scape frati-su. Ala mi-a fost mult mai simpatic in film.

#115
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 05.03.2009
Nu țineam neapărat să moară, dar să se simtă că înfruntă un adversar mult mai puternic. Să fie și ea rănită, să-i rămână niște urme - actrița are cam 1,65 înălțime și se bate cu un tip de peste 2 metri.
Da, personajul fratelui mi-a plăcut și mie. E mult mai natural, mai credibil. O protejează și o susține tot timpul:
- când se ține după ei, în pădure, găsește argumente ca să n-o trimită înapoi (e pricepută să ia urma și știe să trateze răni);
- după ce cade din copac, o cară înapoi acasă și se-ntoarce să omoare puma;
- la serbarea din sat se străduiește să nu o jignească, încearcă s-o facă să înțeleagă („ai încercat dar... n-ai putut”);
- își face griji pt. ea, îi trimite pe ceilalți s-o caute și s-o aducă acasă, în vreme ce el o caută prin alte părți;
- chiar și când sunt legați de copac, încearcă s-o încurajeze, nu o acuză („ți-am urmat planul”, „tu vezi ceea ce mie îmi scapă”);
- îi salvează viața de două ori și se sacrifică pentru ca ea să scape.
El se comportă ca un om matur, cu responsabilități, care înțelege consecințele unor acțiuni. Chiar și ceilalți indieni încearcă s-o protejeze, când apare Predatorul („nu te ridica”).
Ea are un comportament de copilaș răsfățat care vrea neapărat ceva și nu se gândește decât la propria persoană.
Întoarsă în sat, după ce vreo 5-6 indieni mor din cauza ei, nici măcar nu e capabilă să spună: „Îmi pare rău că n-am reușit să-i salvez pe ceilalți” sau „Fratele meu s-a sacrificat pentru mine”. Ar fi arătat că-i pasă, că a învățat ceva după tot ce s-a întâmplat.

#116
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu am si zis ca nu l-am terminat si i-am dat nota 2 pe IMDB. Sunt pasionat de SF, ma uit la orice SF oricat de praf pare dar nu am vazut pana acum nicaieri ca unii cu sageti sa ii omoare pe unii care vin cu tehnologie cu nave spatiale. Pana si in prostia aia de Cowboy vs aliens, care la fel proasta e, au folosit dinamita si altele. Si nici alienii nu aveau tot sistemul asta defensiv. Ok, inteleg filem cu diferenta de tehnologie si asa zisul "eroism" ca sa dea bine in film dar deja ce e mult e mult. Asta a fost un film special pentru bastinasii americani ca si asa nu a mai fost nimic de mult cu indieni.

Ce note le-as da eu:
Main series
Predator (1987)  - 9 . film facut cum trebuie, pana la jumatate aproape nici nu stii ce ii omoara. Plus ca te gandesti ca exista o sansa sa il invinga avnad in vedere cine erau ei. Plus ca e cel mai realist, nici macar nu il omoara, se sinucide ala.
Predator 2 (1990) - 7 Mai mult pentru Dani Glover. Oricum mai realist, sute de arme contra unuia. Plus CIA sau ce erau cu tehnologia.
Predators (2010)  - 7.5  Most badass people vs Predator. Mi se pare echitabil. Plus ajutorul unui Predator mai micut din alt neam Posted Image. Deja pare cel mai realist...
The Predator (2018) - 5 Cam tampenie dar macar nu e raportul disproportionat. Plus ca iarasi tehnologie. Ideea e prosta in film din pacate
Prey (2022) - 2 nimic aproape de realitate, totul tras de par. Ba e Predator puternic ba e slab.
Crossover series
Alien vs. Predator (2004) - 7 Efecte, lupte, aliante... Adversari compatibili in care se poate intelege de ce omul poate fi partea care ajuta la castig. Povestile cam slabe totusi Posted Image si normal la al doilea baga femei. The enemy of my enemy is my friend.
Aliens vs. Predator: Requiem (2007) - 7 idem

Edited by Seteh, 16 September 2022 - 20:45.


#117
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View PostSeteh, on 16 septembrie 2022 - 20:39, said:

Sunt pasionat de SF, ma uit la orice SF oricat de praf pare dar nu am vazut pana acum nicaieri ca unii cu sageti sa ii omoare pe unii care vin cu tehnologie cu nave spatiale.
Din ciclul argumentelor de gradinita.
Inseamna ca nu ai vazut "Avatar" sau... "Dune" mai recent
Si ca il citez pe Arnold, ca poate ti-a scapat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eNr0WXQ3Ho4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu ma intreb ce faceati voi prin scoala generala sau la liceu cand aveati de facut analize pe text literar, daca va scapa niste chestii banale de genul asta.

View PostBeda_Venerabilis, on 15 septembrie 2022 - 15:33, said:

upă ce vreo 5-6 indieni mor din cauza ei

Eu cred ca ai vazut alt film, spune drept

#118
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 05.03.2009

View Postalexneo, on 20 septembrie 2022 - 09:04, said:

Si ca il citez pe Arnold, ca poate ti-a scapat:
În momentul când Arnold spune asta, el și compania nu trăgeau cu săgeți, se bazau pe arme de foc și explozibili. Din cauza asta sângera Predatorul.

View Postalexneo, on 20 septembrie 2022 - 09:04, said:

Eu cred ca ai vazut alt film, spune drept
Există un singur motiv pentru care acei indieni se aflau acolo: fuseseră trimiși de fratele ei să o caute și s-o aducă acasă pe „prințesă”, o spun chiar ei. Fratele ei plecase să o caute, este capturat și torturat de francezi, iar în final se sacrifică pentru ea.
Dacă ea nu s-ar fi încăpățânat s-o facă pe eroina, toți oamenii aceia nu ar fi murit.

#119
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Am incercat sa-l vad...
N-am reusit decat pana in momentul in care indianul trage prima oara cu arcul.
Cumplita scena!...Posted Image

#120
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
mie mi-a placul, doar ce am terminat de vizionat. cu exceptia a catorva scene caraghioase, spre exemplu aia cu ursul facut pe calcultor, dar facut deosebit de prost.....filmul mi -a placut, mi s-a parut printre cele mai bune din serie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate