Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

recomandare stomatolog (implant) bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Da, cam asta este si dilema mea, de ce sa dau 1000 eur pe Straumann daca nu am nimic in plus. Am mai cautat si am gasit niste oferte la clinica Melnic printr-un partener, 4500 ron implant Straumann cu tot ce trebuie inclusiv coronita zirconiu si radiografie de control redus de la 6000. Parca mi se pare un pret corect si decent. Acum sa vad daca mai este disponibila. Multe cabinete, printre care si cel la care am fost eu, au inceput sa te puna sa semnezi o foaie prin care esti de acord sa nu ii dai in judecata daca ceva nu a mers bine (in cazul meu doua coronite zirconiu) pentru ca ei au lucrat bine si nu au ce sa faca daca dintele se cariaza in continuare sub coronita de exemplu. Asta pe langa faptul ca trebuie sa ai grija sa nu mai mananci alune migdale alte chestii de genul care ar putea sa sparga coronita. Mi se pare totusi cam prea mult, in felul asta medicul poate sa lucreze ca un cur ca el nu are nici o vina.

#20
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 01.05.2009
Pai AlfaBio are 60% din piata israeliana, iar pentru a sti ce si cum ar trebui sa stii un doctor stomatolog, implantolog, la nivel de sprit, adica sa-ti explice chestii si treburi. Straumann o avea nu stiu cat la suta din piata elvetiana, iar dupa aia ar trebui sa faci comparatii intre una si alta, ca ambele sunt la nivel ridicat, cel putin la nivel medical. La fel cu Megagen sau Nobel Biocare. Dupa mintea mea, la nivel de rezistenta a unui ansamblu facut corect, nu e nici o diferenta intre astea, doar pretul difera. Dar eu nu sunt doctor stomatolog, la vreo 40-45 de ani, si cu sute sau mii de implanturi bagate, doar un astfel de doctor ti-ar putea spune pe bune, daca il cunosti bine. Altfel, cu cat pretul e mai mare, cu atat adaosul lui e mai mare, si e mai bine.
Ok, nu vorbim de implanturi chinezesti sau brand-uri aparute ieri. Aia enumerati mai sus au studii facute si zeci de ani in urma lor, asta e avantajul lor. Pot face si romanii, la o adica, implanturi, ca nu e o mare filozofie, dar daca nu ai studii si exemple pe zeci de ani, atunci n-ai incredere sa ti le bagi in gura. Si ar mai fi o chestie, despre care iarasi nu prea se vorbeste: daca incarcarea lucrarii (adica bont + coroana,+ punte/proteza) pe implant nu e facuta corect, daca nu calca la fix, atunci sunt mari sanse ca implantul sa se fasaie in cativa ani, poate chiar mai repede, si asta e cam vina doctorului, desi majoritatea o sa spuna ca n-ai avut o igiena corespunzatoare, sau cine stie ce altceva. Eu am citit pe undeva ca 65% dintre esecurile produse sunt datorate acestui lucru. Adica ai o rata de succes de 93-95%, dar din alea 5-7% esecuri, mai mult de jumatate sunt din vina doctorului....deci pana la urma ai de mers intre punctul A si B, si depinde de tine cu ce vrei s-o faci, cu un Mercedes sau cu o Honda, cam asta e toata filosofia dpdv al unui pacient.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
multi producatori comercializeaza cate doua-trei linii de implanturi cu calitati si preturi diferite. iar peste toate astea vine priceperea stomatologului care-i mult mai importanta decat marca implantului. personal as prefera un implant mai ieftin pus la un stomatolog bun decat invers.

sfatul meu e sa cauti un stomatolog care-ti inspira incredere si sa mergi pe mana lui. face parte din meseria lui sa te consilieze.

Edited by Fane, 02 June 2022 - 18:36.


#22
chelooxxxl

chelooxxxl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.03.2016

 Fane, on 02 iunie 2022 - 18:35, said:

multi producatori comercializeaza cate doua-trei linii de implanturi cu calitati si preturi diferite. iar peste toate astea vine priceperea stomatologului care-i mult mai importanta decat marca implantului. personal as prefera un implant mai ieftin pus la un stomatolog bun decat invers.

sfatul meu e sa cauti un stomatolog care-ti inspira incredere si sa mergi pe mana lui. face parte din meseria lui sa te consilieze.

O recomandare foarte buna. Subscriu la ceea ce ai spus. Iar o varianta de implant ieftin dar bun, ar putea fi implantul Inno. Daca gasesti un medic implantolog bun, aceste implanturi isi fac foarte bine treaba. Sunt facute in Coreea de Sud. Sunt insa si cazuri in care niciun implant dentar ieftin nu e recomandat, iar un medic bun si corect intotdeauna ar trebui sa arate pacientului care sunt riscurile.

#23
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Foarte bune sfaturile de pana acum. Aș mai adauga ceva. La aceleași costuri, alegeți o clinică unde lucrează mai mulți medici. Mai ales dacă acolo vine periodic o echipă de medici care lucrează efectiv. Avantajul e ca toate radiografiile alea, înainte și după, se discută de către ei. Și planul de tratament e ales în urma părerilor tuturor. De-asemenea, medicul care va lucra efectiv e decis cam în aceeași mod. Nu în ultimul rand, dacă au probleme în cazuri speciale, vin din sala alăturată încă 2~3 medici, care mai de care mai specializat. Au grupuri de whatsapp unde postează fiecare lucrarea, progresul etc. Mult mai profi decât implantologul care de fapt e un stomatolog cu un curs de 18 săptămâni de teorie și 3 de practică, făcute și alea la ff.
Încă ceva ce nu știe lumea: implantul trebuie pus de un meseriaș care are școală. Dar și "mână"! E o poziție de lucru al naibi de incomodă, spațiul mic și vizibilitate puțină, în condiții de material (al clientului) cam precar. Adică degeaba vorbim de rezistența surubului, coroanei, bla bla, dacă unghiul sub care se montează implantul nu e perfect. Adică pe axul mușcăturii, în cea mai solidă bază osoasă existenta etc. Sau nu se tine cont de cum mușcă și mestecă pacientul. Ca implant la rumegatoare degeaba pui, că-l rupe repede.
Un chirurg "dento-alveolar" învață mult și multe, nu 3 prostii pe care le transmitem noi aici, el va va explica ce e de făcut. Contează și prețul, dar contează și ce primești de banii aia.

Edited by Vaccinatu, 11 October 2022 - 13:51.


#24
bubuta

bubuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 08.08.2006
Sora mea a facut la bucuresti trei implanturi cu aditie osoasa acum doua zile, 7mii ron. Am vorbit cu ea, de-abia vorbea. E implantul de 1000 ron oferit de o clinica condusa de niste doctori, tata-fiu, Tiberiu Radulescu. Si pe mine ma intereseaza niste implanturi, am avut aseara cu respectivul doctor pe video conferinta, expicandu-mi in detalui schema de tratament care ar fi in cazul meu. Foarte profesional si practic. Faptul ca foloseste cam cel mai ieftin implant din tara, se datoreaza negocierii facute cu producatorul respectiv. Pana acum a facut peste 10mii de implanturi fara probleme. E foarte ocupat, o programare se face cu doua luni inainte, mie imi trebuie in urmatoarele doua saptamani si voi opta pt regiunde Brasov, nu se pune problema de cost in cazul meu, daca voi gasi doctori disponibili imediat.  Implant MEGAGEN Anyridge, o technologie recenta, poate optez pt ea.

#25
chelooxxxl

chelooxxxl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.03.2016
Din proprie experienta pot sa fac o recomandare pentru clinica Dental Premier, au medici chirurgi foarte buni. Dar si medicul protetician este foarte important pentru ca finalizeaza practic lucrarea, o ataseaza la implanturi si daca nu se face bine pot aparea probleme in viitor. La fel, este importanta si partea estetica, sa fie cat mai aproape de natural.

#26
Iuliana1958

Iuliana1958

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2023
Sunt din Brasov, insa am o lucrare dentara fixa pe implanturi Fast and Fixed realizata la clinica Dental Premier din Bucuresti. Avand in vedere ca totul a decurs bine pana acum, pot recomanda pe doamna doctor Anca Rusu si echipa dansei. Ca sa pastrez garantia trebuie sa revin macar o data pe an pentru control si igienizare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate