Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Toyota C-HR este sau nu pentru off road?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

View PostOctavian___, on 18 mai 2022 - 07:13, said:

Au facut unii ceva incercari asa de amoru artei, nu prea merge. Garda la sol e exact cum o vezi, mica.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zMEMmlJflL0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D23IVrILirY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am bagat si eu Focusu prin hartoape, nu ca sa vad ce poate, dar am vrut sa fim mai retrasi in natura. O singura data am facut asta si mi-a fost de ajuns, prea stai cu morcovu-n c.r.

Plaiu foii Posted Image ma leaga amintiri frumoase de acel loc, unii colegi de pe arie isi aduc aminte cu siguranta. Rau drum pana acolo (acum vreo 12 ani) gropi mari/adanci.
Loganu s-a descurcat ok
l-au facut ca-n palma, au pus asfalt, e misto si cu bicicleta. dar chiar daca mai vrei sa mergi dupa ce se termina drumul, sau sa stai pe malul apei, cred ca se poate si cu masinile de 135-140 garda la sol. cu loganul nici eu n-am avut probleme, dar bag meganul si vad.

#20
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Cu Stepwayu cred ca o sa ma descurc, e notat :)

#21
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Stepway 1 in offroad:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2LzPyAw6npk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9Mi5v7Bvjn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cattavencu, 18 May 2022 - 10:31.


#22
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Nici macar Rav4 nu prea e de off-road, daca te iei dupa testele de pe net. E undeva sub Duster. Sa fim seriosi, 90% din crossoverele astea se vand doar pentru ca se bucura soferul ca vede traficul mai de sus, in rest nu prea ai niciun beneficiu de "SUV".

#23
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@TehCube - bine punctat. Sunt masini "de orgoliu". Si...cam atat.

Si ii costa orgoliul ala de se caca pe ei.

#24
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
c-hr? imi spunea un posesor ca abia a urcat rampa ferryboat-ului. a atins-o putin.

#25
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postbobitad, on 17 mai 2022 - 14:26, said:

pun aici si video ca sa inteleaga lumea despre ce e vorba: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GOO253qU--g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cand a zis offroad ma gandeam la hartoape, gropi de intra 1/2 din roata sau sleauri pline de noroi de trebuie sa-ti iei avant ca sa te asiguri ca nu ramai blocat in mijloc.

Drumul ala din video e fix un drum foarte ok de tarana. Pe acolo intra si un matiz. Si nu radeti, stiu agricultor care umbla cu matizul pe camp si e ok, atat timp cat stii cum sa te adaptezi drumului ca sa nu distrugi baia de ulei in prima groapa.

Ca exemplu, eu am Captur nou si am intrat pe camp, pe drum agricol, pe sleauri de tractor si n-am avut nimic. Cine stie cum lasa tractorul in urma dupa o ploaie, cu dunga de pe mijloc foarte inaltata de stergi scutul continuu pe pamant va intelege.

Offroad e ce am facut eu, de prost, in vacanta. La Lacul Bolboci, inainte de baraj, drumul se imparte in doua. Un drum pe partea de est a lacului, care e asfaltat si unul pe partea de vest care dupa Cabana Bolboci e distrus de zici ca au trecut senilatele. Eu, prost, am luat-o pe cel din stanga si am reusit sa ies in capat, am ratat Pestera Ialomitei si am intrat in curtea celor de la Salvamont Pestera (aveau o Niva misto in curte).

Dar ma rog, Captur are garda la sol 170.

#26
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Daca voiam masina de off-road imi luam masina de off-road. Este evident ca nu poti sa bagi C-HR-ul pe unde intri cu Jimny sau Duster, nu mai comparati mere cu pere. C-HR are alte avantaje printre care consumul foarte mic de benzina, nu e off roader.

Eram curios daca are cineva C-HR, daca l-a bagat prin hartoape si cum s-a comportat ... in rest sunt povesti. Garda la sol nu este uniforma, ci garda la sol se calculeaza in functie de cel mai jos punct al masinii raportat la sol. C-HR-ul are o garda la sol de 15 cm in fata, unde spoilerul este intr-adevar jos... in rest masina este inalta, nu se taraie pe burta. Unghiul de atac de problema, asta insemnand ca nu poti sa urci o rampa grea, dar daca dai intr-o groapa cu ea sansele sunt mici sa o atingi pe dedesubt.

Sandero ala Stepway prin mocirla e pus de spectacol cu sofer priceput la volan. Nu-si cumpara nimeni Sandero sa parcurga asemenea drumuri cu el... conteaza soferul 90% aviz colegului de mai sus care povestea care are un prieten ce a trantit c-hr-ul de rampa feribotului.

PS: Cel putin alea care trec prin iaz au cu siguranta admisia de aer modificata... am mers pasager in Logan taxi care a tras apa in admisie dupa ploaie torentiala ... ce e drept cu strazi transformate aproape in canale navigabile.

Edited by stefteo21, 19 May 2022 - 22:17.


#27
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Ma scuzi, nu voiam sa supar, da' threadu' se numeste "este sau nu pentru off road", nu poti sa te superi cand iti zice lumea ca nu e pentru off road.
Drumul forestier poate sa fie foarte lin, cum e cel din clip, sau foarte nasol, daca e frecventat de utilaje grele. Pe ce e postat acolo in youtube-ul ala poti intra cu orice.

Si-a cautat un prieten recent SUV cu ceva valeitati de offroad, si am cautat diverse teste pe net. Doar Tucson-ul se descurca, dintre astea populare, cam la nivel cu Forester si Outlander, si peste RAV, Sportage, etc. D-aia ziceam ca nu te poti astepta la nimic special de la el. Daca intrebai doar daca poti trece prin gropi cu el, poti, daca nu-s prea adanci. Nu stiu cu te ajuta informatia asta, tho.

#28
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Nu am cum sa ma supar... asta nu e motiv de suparare. Astea nu-s lucruri de luat personal, sunt discutii pe forum si noi stim ce inseamna forum. Si chiar daca se supara cineva vizavi de un comentariu pe forum e problema lui, nu a noastra :)).

Imi asum totodata greseala de a fi pus titlul incorect pentru ca de off-road nu e clar... voiam sa zic prin off-road drumuri forestiere mai mult, de felul celor pe care le intalnesti la munte, cu pietris, pamant uscat etc. Fiind sofer de asfalt n-am apreciat corect termenul de off-road.

Practic masina e inalta, fata e joasa... daca reusesti sa treci cu fata tehnic ar trebui sa nu mai ai probleme.

Ca sa fac un sumar:

Cu orice masina iesi de pe drum asfaltat, depinde doar cat e de spart drumul.
Soferul conteaza 90%
Trebuie scut metalic

Pun si o poza cu un C-HR din care se poate observa cat este de joasa fata si cat este de inalt spatele... e o linie oblica descendenta din spate in fata.

https://ibb.co/kJ7666p
https://ibb.co/Jtd6Lyq

#29
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016

View PostThuraya_123, on 18 mai 2022 - 21:39, said:

Offroad e ce am facut eu, de prost, in vacanta. La Lacul Bolboci, inainte de baraj, drumul se imparte in doua. Un drum pe partea de est a lacului, care e asfaltat si unul pe partea de vest care dupa Cabana Bolboci e distrus de zici ca au trecut senilatele. Eu, prost, am luat-o pe cel din stanga si am reusit sa ies in capat
Sa te duci pe acolo si la Lacul Scropoasa. Neasfaltat, pietris, pe alocuri cu ceva gropi nu foarte mari, dar neplacute. Cam tot drumu e cu denivelari. La dus, e preponderent coborare, insa tot pe acelasi drum e intoarcerea ! Deci urcare si destul de pronuntata in multe locuri. Am vazut ca merge si Loganu pe acolo, DAR, as zice ca e Nerecomandat autoturismelor, insa unii.... Iar altii mai prudenti, merg pana la un punct, apoi o iau pe jos pana la lac. Amicu meu cu un CHR 1.8 hybrid (varianta C-Enter, cu roti de 17 inch, anvelope cu talon de 60) a facut drumu de cateva ori pana la lac (vara). Masina merge foarte bine. La coborare, spre lac, se coboara cu picioru deasupra franei, masina merge preponderent pe electric, deci bateria se incarca full. La urcare, fara nicio problema, fara nicio ezitare de a se poticni sau da inapoi ! (Desi am vazut acolo cu un Suzuki ca la o denivelare ramasese acolo si nu mai putea urca. A reusit, dar mai greu). De multe ori, trage doar motoru electric, se "catara" in forta si cand nu mai poate, vine in ajutor si cel termic, tragand amandoua simultan. Cutia automata face tot, "schimba" cum stie ea mai bine in functie de situatie. Controlul tractiunii se dezactivase automat pe anumite portiuni.
Deci se poate face un fel de off road, dar nu exagerat si recomandat pe uscat.
Toyota are traditie in a face suv-uri de multi ani.
CHR e o masina solida pe dedesupt, are scut la motor si cam peste tot pe dedesupt e acoperita si sistemul de suspensie atat pe fata cat si pe spate, e solid, brate groase, yades pe spate.

View Poststefteo21, on 20 mai 2022 - 07:57, said:

Pun si o poza cu un C-HR din care se poate observa cat este de joasa fata si cat este de inalt spatele... e o linie oblica descendenta din spate in fata.
Toyota a vrut sa faca o combinatie intre un SUV si o masina clasica, sa aiba si ceva aerodinamica la viteza de autostrada pentru un consum redus :)

View Poststefteo21, on 19 mai 2022 - 22:02, said:

Este evident ca nu poti sa bagi C-HR-ul pe unde intri cu Jimny sau Duster, nu mai comparati mere cu pere.
Poate Duster 4x4, dar cel 4x2 nu prea e cine stie ce si nici prea solid la suspensii si osii. E mai inalt in fata, cam atat, da, poate fi un avantaj in unele situatii, dar si CHR se descurca bine, are 122 CP sau 184 CP si conteaza, cat si cutia automata. Restul, il face soferu, da de volan pe unde trebuie ca sa ii scoata dezavantajul cu garda la sol mai mica in fata.

#30
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016

View PostThuraya_123, on 18 mai 2022 - 21:39, said:

Offroad e ce am facut eu, de prost, in vacanta. La Lacul Bolboci, inainte de baraj, drumul se imparte in doua. Un drum pe partea de est a lacului, care e asfaltat si unul pe partea de vest care dupa Cabana Bolboci e distrus de zici ca au trecut senilatele. Eu, prost, am luat-o pe cel din stanga si am reusit sa ies in capat, am ratat Pestera Ialomitei si am intrat in curtea celor de la Salvamont Pestera (aveau o Niva misto in curte).

Dar ma rog, Captur are garda la sol 170.
Apropo de acel drum. A fost candva cel putin o parte din el, drum destul de ok, dar s-a degradat in timp, nefiind refacut. Acum in vara asta se lucra la el si era inchis. A trecut acum un an si amicu meu cu CHR pe el. Da, foarte prost. (Insa cel mai periculos e ca sunt bucati scurte de fier (de la fier beton) iesite in afara. Daca intra una in roata....Cu orice suv ai fi e la fel....). In acel moment s-au "aventurat" si un autoturism si in spate era un Seat Arona. S-a mers incet, cu precautie, dar fara nicio problema de niciun fel pentru CHR. A ajuns cu bine la drumul asfaltat care incepe de la frumosul peisaj de la Cheile Tatarului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate