Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

PV obligatoriu pt toate constructiile noi (proiect)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
E m-as lipsi cu draga inima de tot de energia electrica, ea e doar o curea de transmisie intre un generator si un consumator, exemplu locomotiva sau nava diesel electrica, tine locul unei tranmisii mecanice sau hidraulice.

O veni vremurile alea cand vom avea reactor nuclear personal, pana atunci nu ma incanta nimic, reactor nuclear personal este dovada de incredere, daca daca politicienii vor sa stea cu fundul pe ele sa stea, nu ma bag in jocul asta, alternativa panouri solare sau deloc.

treaba cu ,,obligatoriu,, sparge monopolul nedorit, vit altii de la Bruxelles peste capul lor,

De ce importa Romania energie electrica? (multe proiecte de hidro sunt abandonate) macar de ar prduce ceva cu ea,dar din pacate nu scote banii cleltuiti, si uite asa ne ducem de rapa.

Edited by stdalionutpwr, 17 May 2022 - 15:02.


#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 stdalionutpwr, on 17 mai 2022 - 14:57, said:

treaba cu ,,obligatoriu,, sparge monopolul nedorit, vit altii de la Bruxelles peste capul lor,
Da, dar uite ca si pe acest topic s-au activat cativa utilizatori care posteaza mesaje anti-Bruxelles si impotriva acestei initiative...
Mie mi se pare suspect ce rapid au aparut...

#21
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 kolfleading, on 17 mai 2022 - 16:08, said:

Da, dar uite ca si pe acest topic s-au activat cativa utilizatori care posteaza mesaje anti-Bruxelles si impotriva acestei initiative...
Mie mi se pare suspect ce rapid au aparut...
Daca are o opinie diferita inseamna ca e anti Bruxell ?
Ce aveti mai fratilor daca cineva intelege ca e un mod nedemocratic felul asta de abordare ?

Stii ce as face eu ? Daca e obligatie impusa de Bruxel atunci banii pentru asa ceva in totalitate sa fie suportata de Bruxell.

#22
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Paco_ste1, on 17 mai 2022 - 16:13, said:

Daca are o opinie diferita inseamna ca e anti Bruxell ?
In general nu.
Dar modul in care sunt prezentate si sustinute anumite opinii ... ridica suspiciuni.

#23
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009

 Neaceasca85, on 17 mai 2022 - 11:37, said:

Grecia si Turcia au incalzire apa solara si pentru ca nu au atatea gaze ca noi. Noi avem gaze doar in urban si in unele sate, majoritatea ruralului nema gaze dar nici panouri de apa calda nu prea vezi.

Dar trebuie sa recunosti ca e mai ieftin sa nu platesti gaze decat sa platesti.

 Neaceasca85, on 17 mai 2022 - 11:37, said:

Raportul de compensare 1:1 a existat si in SUA si s-a scos pentru ca nu functioneaza/nu e rentabil. In loc sa invatam din greselile lor, le perpetuam.

A fost o perioada de incurajare, cand noi inca descopeream apa calda.
Iar noi nu avem compensare cantitativa cu adevarat.

 Neaceasca85, on 17 mai 2022 - 11:37, said:

Nu cred ca ar fi OK nici pentru ecosistem (nu mai zicem de plumbul din panouri) sa fie panouri peste tot care sa reflecte soarele inapoi. Turcia oricum e cam deranjanta din avion la aterizare de la cele de apa calda.

Ai mai multe detalii? Surse?
Petrolul si poluarea stim deja ca omoara oameni, dar de plumbul din panouri nu avem date. Cum am invatat sa reciclam baterii, invatam sa reciclam si panouri dupa 30 de ani de uz.

 Neaceasca85, on 17 mai 2022 - 11:37, said:

Lumea este satula de energie electrica cu intermitente. Eu niciodata nu voi considera reliable o sursa de energie intermitenta zi/noapte vara/iarna; cer senin/cer noros. Aduce mai multe probleme decat beneficii. Si nici bateriile nu ma incanta, sunt prea pasionat de reteaua electrica ca sa renunt vreodata, cat traiesc vreau 100% on grid si nu prosumator.

Cine este "lumea" asta? Nu zice nimeni sa-ti pui baterii. Iar ca sa fii prosumator nu trebuie sa renunti la pasiunea ta, reteaua electrica.

#24
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Cativa de pe aici cred ca se cred in Poiana.
Nu uitati ca democratia in tarile vestice unde tot vrem sa emigram (daca nu noi, macar copiii nostri) s-a facut cu bastonul, tunul de apa si amenda usturatoare.

#25
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010

 Neaceasca85, on 17 mai 2022 - 11:37, said:

Lumea este satula de energie electrica cu intermitente. Eu niciodata nu voi considera reliable o sursa de energie intermitenta zi/noapte vara/iarna; cer senin/cer noros. Aduce mai multe probleme decat beneficii. Si nici bateriile nu ma incanta, sunt prea pasionat de reteaua electrica ca sa renunt vreodata, cat traiesc vreau 100% on grid si nu prosumator.

In realitate reteaua ta mult iubita te alimenteaza cu energie electrica cu intermitenta. Doar ca intermitenta e de 50 de ori pe secunda. Drept urmare fiecare consumator pe care il ai in casa are nevoie de un circuit care niveleze aceasta intermitenta si sa faca energia sa fie disponibila continuu. Este o chestiune de timp pentru a rezolva problema asta cu intermitenta. Poate va fi cu baterii, poate alt fel dar intr-acolo ne indreptam. Solutia de viitor este microgenerarea de energie, nu construirea de mastodonti si sisteme enorme de transport .

Ne-am obisnuit asa si avem impresia ca e mai simplu. Progresul presupune incercari. Uneori si legi care sa il stimuleze, Altfel ne vom incalzi cu lemne pana le vom epuiza.

#26
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Comisia Europeană mobilizează aproape 300 miliarde de euro pentru reducerea dependenței de Rusia. Până în 2025 toate firmele și instituțiile publice vor fi obligate să aibă fotovoltaice pe acoperiș, iar din 2029 obligația va fi extinsă și pentru clădirile rezidențiale nou-construite. Acordă 10 miliarde pentru conectarea rapidă a rețelelor de gaze ale tuturor statelor membre, astfel încât importurile să se facă în comun și “nimeni să nu fie lăsat în frig”

Edited by cata, 18 May 2022 - 15:27.


#27
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
Sa urmarim deci pretul panourile fotovoltaice... :)

#28
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Fotovoltaicele sunt o varianta nu mai rea ca altele, din pacate energia e manipulata politic, asta nu puteti nega, atitudinea polititcienilor in materie de enegie este lipsa de incredere in cetateni.

Parerea personala e ca UE face un lucru in sprijinul cetatenilor, intra peste monopolul unora care fac afaceri cu statul, chiar nu stiu in ce buzunare intra gramada de bani din energie, in timp ce statul se imprumuta, si guvernantii se plang ca nu sunt bani.
Chiar daca platiti facturile astea umflate tot n-o sa vedeti bani in bugetul statului, cine stie ce drumuri misterioase iau, eventual intrebati-i pe cei de la CIA, astia sunt cu sloganul follow the money.

Dependenta de Rusia e un act voluntar, politicienii cumpara in numele si pe spinarea noastra, asa se fac contractele mari din energie exclusiv politic, iar banii iau cai nestiute.
personal n-am nimic cu Rusia, dar am citit, sau auzit de mult ceva de Tolstoi si m-i s-a batatorit pe creier, se pare ca la rusi exista o speta de alieni care umilesc acea natie (ceva in genul alinen stars din galaxia noastra).
Aspectul asta e foarte deranjant, incat ne face sa punem pe masa optiunea finala, ruptura spatiu-timpului (in culise se negociaza dur).

#29
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Dar cum naiba e ‘noua’ aceasta reglementare? A, au definit cu subiect și predicat cum se generează energia, și unde trebuie produsă energia. Cam atât.

In schimb, exista de ceva vreme norme NZEB care pe lângă faptul ca specifica ca cel puțin 30% din energie sa fie produsă local, și sa reducem consumul sub anumit prag pentru locuințele noi (precum și pentru birouri), dar cum ne-am obișnuit sa fentăm orice, fentăm și această regulă (care sper sa fie aplicată).

Revenind puțin la ‘obligatiile’ și direcțiile trasate de UE, eu consider ca sunt bune, și bine intentionate. Dar cum scriam și mai sus, vom încerca sa le fentăm, și aici fac referire directa la mine. Construiesc o casa, și NZEB mi se aplică. Am fentat din hârțogăraie necesitatea producerii de energie in proximitate, in ideea ca voi instala PV după intabulare, prin subvenția statului. Dar cum văd ca implementarea lucrurilor bune de către autorități se lase așteptata, voi pune PV din buzunarul propriu, și astfel voi fi conform normelor curente.

Ca încheiere, consider ca aceste norme sunt binevenite. Sa vedem cum le aplica guvernanții.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate