Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Operatiune terorista in Belgrad

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#19
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postmarius.bunu, on 18 mai 2022 - 10:19, said:

Serbia NU are ce cauta in UE.
Ieri m-am intalnit cu doi oameni obisnuiti din Belgrad. Pentru ei cea mai de cacat realizare a clasei lor politice este alimentarea hate-ului impotriva SUA si UE. Hate care aduce “voturi de la prosti”.

Edited by Patefon, 19 May 2022 - 09:23.


#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
E riscant pentru un politician sa mearga pe o apropiere de SUA si NATO, care le-au bombardat tara si au sustinut Kosovo. O sa treaca mult timp pana sa uite asta.

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Corect. Mai bine ca ei decat ca... Japonia, de exemplu. Sau oricare din tarile care au beneficiat de planul Marshall.

#22
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostKarhu, on 17 mai 2022 - 09:06, said:

Nu prea…
Sunt destul de mulți nostalgici ceaușiști dar chiar și dintre ăia puțini sunt filoruși.

Eu cred ca nostalgicii ceausisti sunt anti rusi.

#23
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,242
  • Înscris: 05.08.2015
Japonia a fost ocupata [dupa ce-a fost facuta una cu pamantul] si japonezii n-au avut niciun cuvant de spus in ceea ce priveste viitorul tarii lor.

Au acceptat cu resemnare si acum culeg roadele, dupa trei generatii. Dar grudge inca mai exista.

Serbia a luat putina bataita la funduletul gol si, ca orice copil rasfatat si rebel, n-a inteles nimic din lectia aplicata.

Dpdv istoric, pe de alta parte, sarbii nu au de ce sa se planga de relatia lor cu Ruzzia / nefiind situati pe directia de expansiune ruzzeasca, au profitat. Ca au ajuns un cacat de tara, e doar vina lor.

#24
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
"Bataita la fundul gol" e cand ai 1500 de morti ca urmare a bombardamentelor NATO ?

De fapt, nu ma mai mira nimic.
Le-ati ridicat monument in Cismigiu aviatorilor americani care or bombardat Romania si-or facut cateva mii de victime.

#25
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
@Hunor_66 - e plina Europa de Est si Centrala de monumente dedicate eroilor sovieticii ... mai are sens sa numaram numarul de morti cauzate de ei?



#26
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostTarzy, on 22 mai 2022 - 08:32, said:

@Hunor_66 - e plina Europa de Est si Centrala de monumente dedicate eroilor sovieticii ... mai are sens sa numaram numarul de morti cauzate de ei?
Acele monumente isi au sensul in lupta contra Germaniei naziste.

Acei aviatori americani cu monumentul in Cismigiu or bombardat strict Bucurestiul, avand consecinta strict victime civile.

N-or bombardat linia frontului, n-or bombardat aliniamente militare.

Edited by Hunor_66, 22 May 2022 - 10:23.


#27
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostHunor_66, on 22 mai 2022 - 10:19, said:

Acele monumente isi au sensul in lupta contra Germaniei naziste.

Acei aviatori americani cu monumentul in Cismigiu or bombardat strict Bucurestiul, avand consecinta strict victime civile.

N-or bombardat linia frontului, n-or bombardat aliniamente militare.

Au bombardata strict Bucurestiul? Asa ai invatat tu? Valea Prahovei?
In Bucuresti tinta "civila" a fost Gara de Nord si triajul. Imprecizia si dezorientarea au condus la bombe cazute si prin alte parti. Unele echipaje au confundat linia de centura cu triajul si asa au ajuns bombe in Vatra luminoasa spre exemplu.
In rest, in privinta Bucurestiului au mai fost interesati de aerodromuri: Pipera,  Popesti-Leordeni, Otopeni (asta deservea in mare parte Valea Prahovei, fiind operat de nemti).

#28
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
4 Aprilie 1944.
Or bombardat strict Bucurestiul, avand drept obiectiv populatia civila.
Nu era nici un obiectiv militar pe Calea Grivitei, nu era linia frontului la Gara de Nord.
3000 de victime civile.


La fel cum or bombardat Dresda in 13-15 Februarie 1945.
Fara ca in Dresda sa fi fost vreun obiectiv militar, or fost numai victime civile.

Edited by Hunor_66, 22 May 2022 - 21:01.


#29
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
La mine au lăsat un covor de bombe şi acum mai sunt destule gropi mărturie! Posted Image
Sunt la 10km de Ploieşti!

Dar rugaţi-vă pentru rus să-i lumineze Dumnezeu mintea!

Sârbi vor în europa, în nato mai încolo!
Poate aveau examene de dat şi nişte elevi sau distrat!

Edited by san62, 22 May 2022 - 21:04.


#30
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postsan62, on 22 mai 2022 - 20:57, said:

La mine au lăsat un covor de bombe și acum mai sunt destule gropi mărturie! Posted Image
Sunt la 10km de Ploiești!
Erau unitati militare amplasate acolo, sau era linia frontului ? :)

#31
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Erau tunuri antiaeriene pe prundul Teleajenului, dar la 2 km de localitate!

#32
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Eee, nu mai conta.

Cand or dat pe Belgrad, or scapat si pe Novi Sad, de-or distrus si podul peste Dunare.

Si-s vreo 70 km intre cele doua...

#33
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 13.02.2004
@Hunor_66 stiu ca daca incerci sa nu mai bati campii o sa ajungi sa nu mai postezi pe aria asta (deh...nu o sa mai ai ce posta)...dar au murit 500....in toata yugoslavia (fosta)...in serbia vo 250. Si sa nu uitam...asta in conditiile in care ...bombardamentele au fost cam pe buna dreptate. S-au comis extrem de multe masacre (de ambele parti)...bombardamentele a cam potolit pe toata lumea.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,462
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 17 mai 2022 - 09:20, said:


Huh? Ce parcurs de integrare? Ca eu nu vad asa ceva. Cel putin presedintele lor e pro rus. Poate mi-a scapat ceva informatii.
pe autostrazile sarbesti, astea noi, pe poduri prin tunele am vazut parca stema EU, cu fonduri europene alocate. Rusii nu stiu cu ce au contribuit la infrastructura sarbeasca in ultimii ani.

View PostHunor_66, on 22 mai 2022 - 20:54, said:

4 Aprilie 1944.
Or bombardat strict Bucurestiul, avand drept obiectiv populatia civila.
Nu era nici un obiectiv militar pe Calea Grivitei, nu era linia frontului la Gara de Nord.
3000 de victime civile.


La fel cum or bombardat Dresda in 13-15 Februarie 1945.
Fara ca in Dresda sa fi fost vreun obiectiv militar, or fost numai victime civile.
Dresda a  fost razbunare pentru Londra..or suferi brusc de miopie cand vine vorba de bombardarea angliei de catre nazisti?

View PostPatefon, on 19 mai 2022 - 09:23, said:


Ieri m-am intalnit cu doi oameni obisnuiti din Belgrad. Pentru ei cea mai de cacat realizare a clasei lor politice este alimentarea hate-ului impotriva SUA si UE. Hate care aduce “voturi de la prosti”.
si voturile de la prosti le aduc lor lapte si miere in casa, bani in conturi. Scopul scuza mijloacele..

Edited by tfmercedez, 23 May 2022 - 13:47.


#35
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 13.02.2004
@tfmercedez cam peste tot unde au "investit" rusii...au adus numai lapte si miere...doar ca avea o prpblema...indiferent cum o facea...tot maro era. Imi aduc aminte o conversatie de acum un an cand am fost la budva (muntenegru)...cand "laudau" investiroii rusi. Ce au cumparat 80% din litoral...au reusit sa-l inchida (sa-l faca privat)...0 investitii, in schimb au inceput sa emita pretentii...si sa ocupe zonele imediate din proprietate ilegal...si nimeni nu avea tupeul sa comenteze. Si apropos...erau si extrem de rau platnici.
Sarbii sunt pro rusi (probabil peste 50% bine). Si asta prin prisma faptului ca rusii sunt anti americani. Dar si aici se vede un tipar: cam aia care ii incadrez la noi in categoria "electorat aur"

#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Se vor satura de rusi. Dar mai trebuie sa sufere ... asa vreo 50 de ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate