Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Laptop se incalzeste

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020
Am achizitionat acest laptop ASUS TUF Gaming F17 FX706HEB-HX085 de la Emag . Se incalzeste destul de tare cand joc Age of Empires 4 , altceva n-am incercat . Biroul devine fierbinte in zona unde sunt aerisirile din spate .  Este firesc sa se incalzeasca ?

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 09.08.2006

View Postredsnake74, on 16 mai 2022 - 18:50, said:

Am achizitionat acest laptop ASUS TUF Gaming F17 FX706HEB-HX085 de la Emag . Se incalzeste destul de tare cand joc Age of Empires 4 , altceva n-am incercat . Biroul devine fierbinte in zona unde sunt aerisirile din spate .  Este firesc sa se incalzeasca ?
Da, ASUS este recunoscut pentru racirea slaba desi au procesoarele foarte puternice, cu turbo boost, au ventilatoarele prost plasate si foarte slabe, iti recomand un cooler de laptop, cauta pe net unul cu viteza foarte mare.

#3
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 24.12.2010
ce inseamna "se incalzeste destul de tare" ???
baga niste temperaturi, eventual un screenshot din armoury crate

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Da, e normal sa se încălzească.
Oricum te avertizează dacă intra in zona critica. Sau chiar se oprește.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Foloseste si tu un stand ptr laptop cu racire.
Ai luat un laptop e gaming si vrei sa stea rece ?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

View Postredsnake74, on 16 mai 2022 - 18:50, said:

Este firesc sa se incalzeasca ?
Da, e bine, scoate aer cald pe acolo, deci nu ramane caldura in sistem, racirea functioneaza bine.

#7
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Po

View Postovidiu21, on 16 mai 2022 - 19:01, said:

Da, ASUS este recunoscut pentru racirea slaba desi au procesoarele foarte puternice, cu turbo boost, au ventilatoarele prost plasate si foarte slabe, iti recomand un cooler de laptop, cauta pe net unul cu viteza foarte mare.
Nu chiar. La Asus Rog Strix am 2 ventilatoare iar aerisire am pe stanga, dreapta si in spatele laptopului.

On-Topic: Daca pui cooler, asigura-te ca nu e lipit de birou. Unele sunt aiurea concepute, din punctul meu de vedere.
Daca nu vrei cooler, sigur gasesti niste picioruse suplimentare sa fie mai "la inaltime" laptopul.

#8
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie putin inaltat cu niste pufere de cauciuc pentru a avea mai mult aer de racire.

#9
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Dezactiveaza functia turbo de la procesor.
Toate laptop-urile moderne de top, fie cu intel, fie cu amd au niste frecvente turbo la procesor de-a dreptul halucinante.
Majoritatea se plang ca ajunge la 95gr, ventilatoarele simuleaza o decolare, iar carcasa devine intr-adevar cam fierbinte.

Dupa dezactivare procesorul pierde 10-15% din performanta, dar placa video are mult mai mult spatiu termic si in 90% din jocurile s-au vazut imbunatatiri de FPS, la pachet cu procesor si placa video undeva la 80gr, iar ventilatoarele la turatii mai mici.

Eu unul activez manual functia turbo la laptop-ul personal (cel din semnatura) doar cand ma joc Battlefield V si 2042 in multiplayer. Acolo laptop-ul devine limitat de procesor si are sens functia turbo. Totodata am instalat ryzen controller care imi permite sa ii setez o limita de temperatura la procesor si pot astfel sa ma joc cu el undeva la 88-89 gr ca sa ma simt confortabil ca nu-l las sa ajunga la maxim.
La intel stiu ca e un soft mult mai avansat care te lasa sa ii faci inclusiv undervolt, multi baieti obtinand rezultate foarte interesante.

Edited by reventon, 16 May 2022 - 21:29.


#10
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Probabil initiatorul a fost cam vag in exprimare. Este normal ca aerul ce iese din aerisiri sa fie cald, sau fierbinte. In timpul jocului, este perfect normal ca procesorul sa stea in 80 de grade, sau pe langa. Normal ca daca tii mana, aerul este cald. Poti sa verifici pe google diverse motive si solutii de ce se supra incalzeste laptopul insa majoritatea sunt generice, doar iti vor da o idee.

Am un laptop cu un procesor 15 7300hq, il foloseste doar pt office, scriu cod si 4-5 taburi in chrome. Cu procesorul la 10-15% si daca pun mana langa aerisire, tot e fierbinte. E normal.

Laptopurile noi au thermal throtling oricum, si se opreste singur cand trece de un punct critic.

#11
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

View Postredsnake74, on 16 mai 2022 - 18:50, said:

Am achizitionat acest laptop ASUS TUF Gaming F17 FX706HEB-HX085 de la Emag . Se incalzeste destul de tare cand joc Age of Empires 4 , altceva n-am incercat . Biroul devine fierbinte in zona unde sunt aerisirile din spate .  Este firesc sa se incalzeasca ?

Raspuns pe scurt...DA!
Raspuns mai amplu, nu-l pune in pat sau pe perne ce ar astupa orificiile de aerisire.
Cumpara-i un cooler-pad mai de calitate si nu uita la circa un an de zile sa-i faci o curatare interioara a sistemului de racire si sa-i inlocuesti pasta termica!
Apeleaza la un service daca nu te pricepi! Nu risca, este pacat de laptop fiindca este unul de calitate!
Multa bafta!

Edited by routerboard71, 17 May 2022 - 08:06.


#12
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 15.07.2020
Este absolut normal sa se incinga, este laptop, cu componente puternice in interior care degaja caldura in timpul utilizarii..dar este conceput sa reziste la temperaturi ridicate.

#13
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020

View Postmikaell, on 16 mai 2022 - 19:12, said:

ce inseamna "se incalzeste destul de tare" ???
baga niste temperaturi, eventual un screenshot din armoury crate

Procesorul sta pe la 63 in Windows .
In Age of empire 4 sta pe la 76-83 de obicei dar a sarit si la 93 C .
Este bine sau e prea mult ?

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E cam mult.
Ori aștepți până crapă, ori contactezi vânzătorul.
Vezi din power settings să nu fie ceva setări aiurea, să nu plece ventilatorul prea târziu

#15
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,380
  • Înscris: 16.03.2011
A reusit cineva sa-l controleze? ma refer la viteza ventilatorului

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate