Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Trăind în Germania și Olanda

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
BotezIonut

BotezIonut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2022
Bună ziua,

Căutam un job de frontend developer în străinătate și am primit două oferte de muncă aproape în același timp: una de la Enschede (Olanda) și una de la Koblenz (Germania). Locuiește cineva în aceste orașe sau țări?

Am folosit Numbeo.com pentru a compara costul vieții în aceste două orașe. Poate cineva să confirme că cifrele de acolo reflectă costurile reale din Enschede și Koblenz? Sunt fiabile aceste cifre pentru Germania și Olanda?  

În ceea ce privește Germania, am găsit acest articol care detaliază posibilele cheltuieli lunare în Germania.
Îmi poate recomanda cineva un articol similar în Olanda, în limba engleză sau română?

Pentru a calcula salariul net, am folosit acest calculator de salarii.  Ce este "Hotărârea de 30%"? Pot să mă calific?
Pentru Germania, am folosit acest calculator de salariu. Se pare că impozitul bisericesc nu este obligatoriu și că pot opta pentru a nu plăti impozitul bisericesc. Asta înseamnă că m-aș dezabona și de la Biserica Ortodoxă Română?

Ce oraș îmi recomandați să locuiesc ca român? Care dintre ele are o comunitate românească mai numeroasă?

Mulțumesc pentru ajutorul dumneavoastră.

#2
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 07.04.2017
Preturile in Nl sunt chiar mai mari de ce scrie acolo. Impozitul bisericesc din De nu are nimic cu BOR.   Eu as alege o zona cu o clima mai aproape de a Romaniei ( deci nu Olanda)  , dar asta e o preferinta personala. Comunitatea romaneasca e divizata de obicei in enspe gasti, nu as lua - o neapărat  drept criteriu.

Edited by SharonCollins, 16 May 2022 - 23:40.


#3
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Cunosti limba germana? Daca stii germana cat de cat te poti baga la Germania.
In Olanda te descurci lejer cu engleza. Insa eu am patit in Germania sa nu se poata vorbi engleza decent nici in zone centrale...
La preturi si clima Germania e mai ok.

Edited by marianca, 17 May 2022 - 02:05.


#4
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View PostBotezIonut, on 16 mai 2022 - 17:50, said:


Pentru Germania, am folosit acest calculator de salariu. Se pare că impozitul bisericesc nu este obligatoriu și că pot opta pentru a nu plăti impozitul bisericesc. Asta înseamnă că m-aș dezabona și de la Biserica Ortodoxă Română?

Ce oraș îmi recomandați să locuiesc ca român? Care dintre ele are o comunitate românească mai numeroasă?


1.La Anmeldung (inregistrare de rezidenta) declari daca apartii unei religii sau nu. In caz afirmativ ti se opreste ceva impozit care este directionat catre reprezentantii acelei entitati in Germania. Ce intelegi prin ''dezabonare'' de la BOR? Platesti acum abonament la ei? Ce include? Spa, loc la geam in rai? Credeam ca apartenenta la o religie e o chestiune intima, spirituala, nu pe baza de abonament. In fine.

2.Toate orasele din...Romania au o comunitate mare de romani. Iti recomand sa ramai acolo daca te gandesti sa te muti la 2000km pentru a locui tot intre romani. Nu stiu cum draq, dar 9 din 10 ori in DE tot pe romani ii recunosti dupa comportament, inainte sa deschida gura. Cred ca in toate orasele mari si mici exista comunitati de romani si sunt exact ceea ce te.ai astepta sa fie, mahalale. Ca toate celelalte enclave care se formeaza in acest mod primitiv, doar pe baza de etnie. Daca vrei sa te simti ca ''acasa'', repet, o sa le gasesti cam in orice oras.

#5
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Recomand Olanda, dar...
1. Prețurile sunt un pic mai mari, față de Germania.
2. Dacă ești fan mașină cu motor diesel o să te rupă la buzunar (taxe). Și atenție foarte mare la orice intersecție nesemnalizată, se aplică prioritatea de dreapta chiar și când tu mergi înainte și celălalt iese de pe un drum lateral, secundar. Dacă nu ai indicator de drum cu prioritate (foarte puține dealtfel), acorzi prioritate. E un pic ciudat până te obișnuiești. Și ochii-n patru la biciclete, toți bicicliștii din Europa sunt acolo.
3. Foarte multe case nu au perdele la geamurile de la parter (e o chestie culturală, circulă ceva povești despre asta), dar asta nu e o invitație să te holbezi (nu le place și vor ieși să-ți spună).
4. Taxele sunt printre cele mai mari din Europa, dar la fel sunt și salariile. O să ai nevoie de un număr BSN, de la primăria din zona unde locuiești (te programează viitorul angajator/agenția).
Pe de altă parte...
1. Eu o numesc ”o țară nou-nouță”, la cât de curată este. Foarte multe drumuri sunt ”de jucărie” (adică 1 bandă și un sfert pentru mașini (pentru ambele sensuri, nu pe fiecare sens) + 2 benzi full pentru biciclete).
2. Calitatea vieții este mult peste Germania.
3. Olandezii sunt mult mai sociabili, 85%+ vorbesc engleză (în toate grupele de vârstă) și sunt mai mereu cu zâmbetul pe buze.
4. Internetul mobil funcționează perfect, la fel și telefonia mobilă (dealtfel nici nu prea ai cum să pierzi semnal pe platoul ăla de țară).
5. Criminalitatea este la cele mai mici cote din Europa.
6. În fiecare weekend ai șanse să vezi mașini clasice, bărci care mai de care mai interesante și TOATE rulotele (e patria lor).
7. Dacă nu vrei să stai pe termen lung, îți poți recupera taxele și asigurarea de muncă, relativ simplu.

P.S. E o țară mică și dacă te hotărăști să mergi, neapărat să parcurgi drumul de la Lelystad la Enkhuizen. 27km de drum elevat, prin mijlocul mării... merită!

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Locuiesc in Germania de 8 ani si din punctul meu de vedere as alege tot Germania daca ar fi sa ma mut din nou din Romania. Principalul avantaj e ca industria si piata muncii in general e atat de mare incat gasesti de munca usor. Faptul ca ai o meserie bine platita iti va asigura o oarecare usurinta in a schimba jobul daca vei dori.
Preturile din articolul ala sunt ok, evident ca variaza in functie de localitate si de pozitia casei/apartamentului. Nu te astepta sa gasesti chirii foarte mici in orase mici pentru ca ele pot fi de asemenea foarte cautate de multa lume, in unele orase mici gasesti chiar super firme si super joburi care ridica mult pretul pietei.
Taxa de biserica se refera la faptul ca daca te declari Catolic sau Protestant platesti un procent din salariu catre biserica aleasa. Eu m-am declarat ateu la finante si nu platesc nimic.
Calculatorul ala care l-ai pus acolo nu cred ca iti da valoarea exacta, mie mi-a calculat gresit fiindca a ignorat impozitul pe venit. Conteaza ce clasa de impozitare alegi, eu in clasa 4 am salariul net 61% din brut.


Principalele avantaje pe care eu le vad:
- clima mai buna ca in Olanda. Nu stiu exact cum e Koblenz dpdv climatic, dar fiind in regiunea viticola Mittelrhein ma astept sa aiba o clima mai buna decat Romania, adica ai multe zile cu soare dar fara canicula si ierni mult mai blande. Fiind zona viticola toamnele sunt lungi si insorite.
- piata muncii mult mai vasta


Ca dezavantaj ar fi faptul ca daca nu stii limba Germana s-ar putea sa fie greu, chiar daca esti in domeniu tehnic. Daca vezi chestia asta ca pe un avantaj, iti spunca invantand germana bine ti se deschid o multime de usi dpdv profesional, practic cu lb germana acoperi tot ce doresti dpdv tehnic.

Romani sunt peste tot, depinde ce vrei ;) Nu-s toti din aia de evitat, nu-s peste tot mahalale asa cum spunea cineva mai sus. Eu locuiesc in oras mic (15-20k locuitori) si am un cerc de prieteni romani de 10-15 persoane, toti medici si ingineri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate