Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Cum gasesc anunturi imobiliare direct de la proprietari?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Salut,

In ziua de azi, toata piata imboliara pare sa fie acaparata de agenti. In mod normal nu m-ar deranja chestia dar unii chiar nu fac nimic; adica doar preiau anunturi de la proprietari si le pun ca fiind al lor. N-au informatii clare despre loc, n-au calcat vreodata in casele alea, si nici nu te ajuta sa gasesti ceva. Comisioanele percepute de ei sunt destul de mari. Astfel ca pt o chirie de 1500 de lei, plus inca o luna garantie, si plus comisionul agentului se ajunge cam la 3750 de lei dintr-un foc. Eu nu am avut placerea de a cunoaste agenti buni. Cu cine am avut de-a face pana acum mi-au lasat o impresie proasta.

Astea fiind zise, mai exista anunturi puse de proprietari? Sau totul trebuie sa treaca prin agentii?

Multumesc.

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
intri pe grupuri de facebook de inchirieri din orasul tau.

#3
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Mai exista, dar sunt ingropate rapid de agentiile imobiliare.
E o piata in care se invart bani multi si exista interes mare ca proprietarii sa nu iasa in fata fara sa se plateasca taxa de intermediere la o vanzare.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,074
  • Înscris: 27.10.2007
majoritatea anunturilor sunt puse de agentii (cumva de inteles, oamenii cu asta se ocupa), iar daca vrei sa le gasesti pe ale proprietarilor, trebuie sa cauti cu rabdare prin toate anunturile.
am patit recent un lucru curios, un anunt pus de agent, acesta mi-a spus ca nu stie daca mai e disponibil apartamentul si apoi nu mi-a mai raspuns la telefon.
ulterior am gasit anuntul proprietarului care a fost convingator cand a infirmat categoric ca ar fi vorbit cu vreo firma/agentie. n-am inteles logica, de ce ai pune un anunt care nu-ti apartine?

Edited by strongsss, 16 May 2022 - 13:28.


#5
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ca sa dau un exemplu,e ca si cum ai zice cum plm unii cumpara din en-gros ca sa revanda la 500 metri distanta,in piata?Pai e simplu,deoarece fraierii dau cit li se cere pe marfa din piata.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Eu foloseam in urma cu 2-3 ani directproprietar.ro sau asa ceva. Stiu ca puteai intra la inceput gratis, pe urma trebuia sa platesti altfel vedeai anuntul incomplet. Trebuie autentificare.

'M-am jucat" putin cu ei, am identificat unele anunturi care se repetau pe saiturile consacrate de imobiliare, luam de acolo restul informatilor.
Sau https://www.imoradar24.ro/.
Din ce imi amintesc, poti vedea daca exista intermediar sau nu.

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 01.08.2006
https://pinner.ro/

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,275
  • Înscris: 11.08.2003
Cauta in ziarul de anunturi, eu am inceput cu "proprietar". Acum, ca l-or fi preluat si agentiile de acolo, dreaq stie.
Apoi, anuntul pe care l-am pus eu pe cateva siteuri avea pozele cu dita' stampila cu 'Proprietar 07....". Cele date agentiilor nu aveau asa ceva. Nu stiu daca a contat faptul ca primele poze ajunse pe internet erau cu numarul meu, la o cautare dupa poza pusa de agentie a aparut si cea cu numarul de telefon.
Vanzarea lui nu s-a facut prin agentie. Actualul proprietar a vazut anuntul (pus de o agentie), a intrebat o ruda care statea in zona si, avand ceva specific, a ajuns direct la mine.

Pe scurt, pune-ti prietenii si rudele sa afle de vreun apartament de cumparat in zona lor. Asa stii si unde te muti (nu doar cum "lauda" proprietarul si agentul) si poti si sa scapi de comisionul dat.

#9
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Cand am avut apartament de inchiriat si/sau vandut nu am apelat la nici o agentie.
Am postat anuntul pe mai multe site-uri gratuite precum si vreo 7-10 poze.
Mare gresala din partea mea... Posted Image
In vreo saptamana pozele de la apartamentul meu apareau la o multime de alte apartamente la o multitudine de agenti imobiliari... erau unele care nici macar nu aveau legatuta cu apartamentul meu ca zona sau nr. de camere... asa mi-am dat seama ca am facut poze atractive Posted Image

Ce am invatat din asta ?
1. Faci personal pozele si le marchezi chiar pe mijloc cu ditamai nr. meu de telefon mobil... asa am vazut ca nici un agent nu mi-a mai copiat pozele Posted Image
2. Cei care vin la vizionari nu le permiti sa faca poze cu interiorul apartamentului... ghici de ce ? Posted Image
3. Mi-am pus un banner de 1 x 5 metri dealungul logiei balconului unde scria de inchiriat/de vanzare proprietar si numarul meu de mobil.
4. Orice agent imobiliar care suna ii explicam ca eu nu platesc nici un comision si ca nu semnez nici un contract cu el... daca ii convine bine, daca nu mai sunt si alte apartamente si ca nu are rost sa piarda timpul cu mine... unii insistau degeaba...
5. Agentii care totusi veneau cu clienti la vizionare se basicau pe mine cand vedeau nr.3... unii chiar mi-au reprosat ca nu am voie sa fac asa ceva.... asta in conditiile in care nu aveam nici un contract cu ei... Posted Image
6. Agentii sunt atot-stiutori si extrem de amabili: unii cand veneau prima data cu potentialii clientii le aratau... aici este baia... aici este bucataria... aici este balconul... ca si cum clientii erau tampiti si nu puteau sa recunoasca o incapere gen baie, bucatarie sau un balcon... eu ma abtineam sa nu ma bufneasca rasul :)

Edited by dagobar, 16 May 2022 - 16:32.


#10
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 02.02.2014
Am sa  expun experienta mea sistematic:
1. Am un agent bun cu care am colaborat si colaborez super ok  (resedinta de judet provincie) De la el stiu multe matrapazlacuri.
2. Finul meu inca se mai chinuie cu agentii escrocii din capitala...
3. Anunturile se fura in sensul ca suna la proprietari si cer sa intermedieze cu ei sau le cer exclusivitate. Apoi, ei au cateva anunturi pe bune , restul "furate" de pe site-uri...Le ceri detalii despre un anunt, ei spun ca nu mai e valabil si "iti propun" alta varianta(e)....variantele lor.
4. Din 5 agenti imobiliari niciunul nu a fost corect.

#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 24.09.2017
am vazut ca au copiat tactica asta si la masini, cu furtul de anunturi. anuntul preluat si pus un pret de te doare capul. nu zic ca e conspiratie cu reptilieni si iluminati, dar ar trebui sa reglementeze cineva si piata asta. ca pana la urma se incadreaza la inselatorie si folosire de ceva care nu e al tau.

in alta ordine de idei, ma gandesc ca ai prieteni si mai intrebi pe la ei daca e ceva de vanzare prin cartier.

pe mine m-a amuzat agentul imobiliar, cand am stat in chirie, ca mi-a luat 200 sau 300 de ron ca sa completeze actele sau ceva de genul, iar la final m-a pus sa platesc ceva ce nu stricasem. i-am dat banii ca am zis sa fiu corect, dar aveam o fata care spunea totul. cred ca se si speriase ala. plus ca au caterinca aia: daca nu-l iei acum vine un inginer si-l ia, caterinca din aia naspa si veche.

Edited by bobitad, 16 May 2022 - 19:18.


#12
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 24.12.2010
pe pagini de facebook mai gasesti chirie/vanzari direct de la proprietar
verifica si profilul, daca are 1000 de anunturi dar se da drept "proprietar" zici pas si treci mai departe

#13
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 23.09.2008
OLX are la filtre optiunea sa iti arate doar pe cele vandute de proprietari.

#14
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
https://www.anunturiparticulari.ro/

#15
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012
Anunturi imobiliare direct de la proprietari sau pitagora imobiliare sau https://www.argus.me/  - toate costa , sunt cu bani  dar merita ;
De aici isi iau si ajentii  imobiliari  contactele ; platesc un abonament si au acces la numerele de tel de contact ale proprietarilor .

Un lucru foarte important si bine de stiut si de tinut minte :
Daca vreodata publicati un anunt imobiliar si va treziti cu anuntul preluat sau pozele preluate de vreun ajent fara acordul vostru,  acest lucru poate fi considerat o infractiune conform cu :
https://www.avocatne...in-Monitor.html
Va poate avantaja enorm ,  daca  ajentul comite o infractiune pentru ca il puteti actiona in judecata sau puteti face o plangere penala .

Verificati va rog cati ajenti mai fura anunturile acum ; o parte din ei au aflat de aceasta decizie a ICCJ din 2021 si s-au potolit.
Sper sa ajute cat mai multa lume sa evite ajentii care paraziteaza economia si vand piele ursului din pod

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017

View Postkrono, on 17 mai 2022 - 01:36, said:

Daca vreodata publicati un anunt imobiliar si va treziti cu anuntul preluat sau pozele preluate de vreun ajent fara acordul vostru,  acest lucru poate fi considerat o infractiune conform cu :
https://www.avocatne...in-Monitor.html
Va poate avantaja enorm ,  daca  ajentul comite o infractiune pentru ca il puteti actiona in judecata sau puteti face o plangere penala .



Cred ca gentii sunt tare speriati :)  :D Nu mai au somn noaptea.

cine naiba crezi tu ca sta sa piarda 2 ani cu procese impotriva unui agarici din asta ? Sa fim seriosi.

#17
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Multumesc tuturor pentru informatii, chiar ma ajuta.

View Postdagobar, on 16 mai 2022 - 16:30, said:

Cand am avut apartament de inchiriat si/sau vandut nu am apelat la nici o agentie.
Am postat anuntul pe mai multe site-uri gratuite precum si vreo 7-10 poze.
Mare gresala din partea mea... Posted Image
In vreo saptamana pozele de la apartamentul meu apareau la o multime de alte apartamente la o multitudine de agenti imobiliari... erau unele care nici macar nu aveau legatuta cu apartamentul meu ca zona sau nr. de camere... asa mi-am dat seama ca am facut poze atractive Posted Image

Ce am invatat din asta ?
1. Faci personal pozele si le marchezi chiar pe mijloc cu ditamai nr. meu de telefon mobil... asa am vazut ca nici un agent nu mi-a mai copiat pozele Posted Image
2. Cei care vin la vizionari nu le permiti sa faca poze cu interiorul apartamentului... ghici de ce ? Posted Image
3. Mi-am pus un banner de 1 x 5 metri dealungul logiei balconului unde scria de inchiriat/de vanzare proprietar si numarul meu de mobil.
4. Orice agent imobiliar care suna ii explicam ca eu nu platesc nici un comision si ca nu semnez nici un contract cu el... daca ii convine bine, daca nu mai sunt si alte apartamente si ca nu are rost sa piarda timpul cu mine... unii insistau degeaba...
5. Agentii care totusi veneau cu clienti la vizionare se basicau pe mine cand vedeau nr.3... unii chiar mi-au reprosat ca nu am voie sa fac asa ceva.... asta in conditiile in care nu aveam nici un contract cu ei... Posted Image
6. Agentii sunt atot-stiutori si extrem de amabili: unii cand veneau prima data cu potentialii clientii le aratau... aici este baia... aici este bucataria... aici este balconul... ca si cum clientii erau tampiti si nu puteau sa recunoasca o incapere gen baie, bucatarie sau un balcon... eu ma abtineam sa nu ma bufneasca rasul Posted Image

Am mai auzit de tehnica lor de a copia anunturi fara sa vorbeasca cu proprietarul inainte. Si de faptul ca pozele sunt copiate - daca nu sunt marcate cu un nume sau telefon, se fura si se adauga in alte anunturi. O mizerie ce se intampla.

Unde stateam inainte, vecinul de la blocul de vis-a-vis a pus in geam in banner mare cu vanzare si nr lui de telefon. S-a dat destul de repede, in doar 2 saptamani anuntul era dat jos. Din pacate, pt cei ce vand cam asta ar fi solutia.

Edited by IncredibleWiring, 19 May 2022 - 20:43.


#18
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,683
  • Înscris: 29.10.2017
Solutia e ca indiferent daca vinzi sau cumperi sa nu discuti cu intermediari, agentii

Sa zicem ca ai un apartament de vanzare si abia i-ai facut poze sa le pui pe olx si imobiliare. Atasezi watermark cu numarul de telefon pozelor, postezi anuntul care incepe cu proprietar
Ulterior vei fi asaltat de diversi indivizi dubiosi de la agentiile de imobiliare, de obicei ex puscariasi, cocalari etc

Din prima secunda trebuie sa te interesezi de statusul lor, daca sunt intermediari le zici pe loc ca nu discuti decat cu cumparatorul final care are banul.

Cocalarii vor ramane cu buza umflata, stiu ca degeaba iti cloneaza anuntul pentru ca nu i vei primi la vizionare.. The end

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate