Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ungaria si ungurimea din afara Ungariei

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6525 replies to this topic

#4843
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 revenco_andrei, on 02 februarie 2023 - 10:04, said:

De acord, insa coruptia unei tari nu cred ca ar trebui sa fie calculata doar in functie de deciziile guvernului.
Ghinion! Nu noi calculam coruptia unei tari. Cine le face s-a gandit la o formula de calcul a aplicat-o si i-a iesit clasamentul. Poti sa-l accepti sau sa-l ignori.

Cui nu-i convine sa faca sa conceapa el formula, sa o aplice si sa publice rezultatele.

#4844
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

 george_alexandru, on 02 februarie 2023 - 09:55, said:

Percepția asupra corupției a evoluat (în sens negativ) pe măsură ce Orban și guvernul său au intensificat controlul asupra mediului economic și a presei.
Tot în aceeași perioada, averea unor persoane din anturajul său a explodat.
E normal ca percepția să se înrăutățească, pentru că poporul nu cred în coincidențe.

 revenco_andrei, on 02 februarie 2023 - 09:57, said:


Atunci este o tampenie, asa cum imi imaginam. Un cetatean nu locuieste decat intr-o anumite tara, nu in doua, pentru a putea face o comparatie.
Este oare si metodologia de calcul publica pe undeva? Sau asta nu ni se mai spune/

In opinia mea... e cale lunga pana sa fie Ungaria mai corupta decat Bulgaria - la unguri nu m-a oprit niciodata politia sa imi ceara 50 de euro si am trecut destul de des prin ambele.
In plus, ca bonus pentur maghiar, in restaurantele de pe langa autostrada ma si saluta in romana, iar meniurile sunt scrise cat de cat corect Posted Image
A scazut pentru Ungaria de la 46 la 42. Adica tot pe acolo. Tot pe acolo sunt si Romania si Bulgaria, nu e nimic special cu Ungaria. E din cauza reminescentelor comunismului. Greaua mostenire.

#4845
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

 revenco_andrei, on 02 februarie 2023 - 09:57, said:

la unguri nu m-a oprit niciodata politia sa imi ceara 50 de euro si am trecut destul de des prin ambele.
iar meniurile sunt scrise cat de cat corect Posted Image


Nici tu nu prea intelegi ce inseamna cu adevarat coruptia si nu reusueti sa faci diferenta intre spaga si coruptie?

 Wotan, on 02 februarie 2023 - 12:33, said:

A scazut pentru Ungaria de la 46 la 42. Adica tot pe acolo.

Adica 10%, ce sa ne facem probleme?

#4846
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Existã mica corupție (șpagã la polițiști, medici etc.) si marea corupției, cea care conteazã cu adevãrat, și care vizeazã clasa politicã și care se referã la contracte cu dedicație, comisioane la achiziții publice, privatizãri dubioase, sentințe în dosare motivate politic etc.
Comisia Europeanã la astea din urmã se referã in acuzațiile aduse guvernului Orban.
Altfel, eu in Bulgaria n-am fost oprit niciodatã, însã circul tot timpul regulamentar.

Edited by george_alexandru, 02 February 2023 - 12:54.


#4847
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Amuzant e ca Bulgaria are 43 fata de 42 cat are Ungaria, dar lor Comisia Europeana nu le-a zis nimic de taiatul fondurilor. O fi 42 cifra critica la care trebuie intervenit in forta? :)

#4848
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 13.02.2004
Tine si de directie. Ca daca bulgarea progreseaza...este ok...ungaria in schimb...se duce pe ...buda

#4849
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Deci tradus din limbaj politic in limbaj normal e clar ca nu exista reguli clare batute in cuie, ci se interpreteaza in functie de cine e la conducere la Brussel si cine e in tara vizata. ;)

#4850
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

 Wotan, on 02 februarie 2023 - 15:27, said:

ci se interpreteaza in functie de cine e la conducere la Brussel

Nici macar acum n-ai reusit sa pricepi ca e un clasament facut de un ONG, pe baza perceperii cetatanilor si ca n-are legatura cu obsesiile tale cu UE. Aia de la UE stiu ei prea bine cu cine au de-a face si l-au taxat in consecinta, nu bla-bla pe facebook.

#4851
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,251
  • Înscris: 05.08.2015

 revenco_andrei, on 02 februarie 2023 - 09:57, said:

Este oare si metodologia de calcul publica pe undeva?

De ce metodologie ai nevoie? Sondaj reprezentativ cu marja de eroare +/-

Perceptia populatiei este un indicator foarte important, chiar daca nu ti se pare, chiar daca este subiectiv, chiar daca realitatea nu este atat de neagra pe cat ar putea sa lasa se se-nteleaga perceptia asupra realitatii

Ungurii se uita in jurul lor si vad un shithole country din ce in ce mai corupta

Edited by Mount_Yerrmom, 02 February 2023 - 19:29.


#4852
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 26.04.2005

 iladi, on 02 februarie 2023 - 12:50, said:

Nici tu nu prea intelegi ce inseamna cu adevarat coruptia si nu reusueti sa faci diferenta intre spaga si coruptie?

Adica 10%, ce sa ne facem probleme?

Cum sa nu - coruptia constituie o abatere de la reguli (in general in concordanta cu standardele de moralitate) exact acolo unde se incadreaza si exemplul meu.
Spaga/mita este una dintre cele mai dese intalnite manifestari.

 Mount_Yerrmom, on 02 februarie 2023 - 19:26, said:

De ce metodologie ai nevoie? Sondaj reprezentativ cu marja de eroare +/-

Perceptia populatiei este un indicator foarte important, chiar daca nu ti se pare, chiar daca este subiectiv, chiar daca realitatea nu este atat de neagra pe cat ar putea sa lasa se se-nteleaga perceptia asupra realitatii

Orice indice/clasament/statistica trebuie sa se bazeze pe o serie de formule + pe o metodologie de aplicare obiectiva.
Daca nu putem aplica o metoda stiintifica nu vad rostul calculelor si clasamentelor. Dar poate ca ea exista si totusi nu stim noi.

Oricum, ai folosit cuvantul perfect - subiectivism.

#4853
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,570
  • Înscris: 01.08.2005
Cand o sa pricepi ca pe cei de la UE ii doare la pipilica de faptul ca dai tu militianului de la rutiera 10 euro sa nu-ti ia permisul ca ai fost luat in goarna, problema este cu banii primiti de la ei si pe care Orban si clica lui, mai precis, rudele lui, ii sifoneaza fara nicio jena. Tu, ca si alti sustinatori pro orbanisti, nu pricepeti chestiuni simple, probabil ca nici cu desenatori bilingvi, asa cum sugera unul dic aliatii tai, nu veti pricepe niciodata. Toata Europa este impotriva lui Orban, el e baiat bun, restul este baieti rai.

 Wotan, on 02 februarie 2023 - 09:33, said:

....
Degeaba esti baiat model de cumintenie daca nu ai skilluri si productivitate.
Orban este baiat model de cumintenie? Pe bune? Posted Image

#4854
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 26.04.2005

 costyn_man, on 02 februarie 2023 - 19:47, said:

Cand o sa pricepi ca pe cei de la UE ii doare la pipilica de faptul ca dai tu militianului de la rutiera 10 euro sa nu-ti ia permisul ca ai fost luat in goarna, problema este cu banii primiti de la ei si pe care Orban si clica lui, mai precis, rudele lui, ii sifoneaza fara nicio jena. Tu, ca si alti sustinatori pro orbanisti, nu pricepeti chestiuni simple, probabil ca nici cu desenatori bilingvi, asa cum sugera unul dic aliatii tai, nu veti pricepe niciodata. Toata Europa este impotriva lui Orban, el e baiat bun, restul este baieti rai.

Uite, avem o problema. Esti incapabil sa intelegi nuantele de gri - pentru tine totul este alb sau negru iar daca nu sunt de aceeasi parte a baricadei cu tine, inseamna automat ca sunt de cealalta parte.

De unde si pana unde deduci tu ca sunt un sustinator al lui Orban? Doar pentru ca nu sunt de acord cu anumite metode de calcul ale unor statistici nu inseamna ca am vreo afinitate pentru Orban.
Este evident ca Ungaria se afla - iarasi - de partea gresita a istorie din punct de vedere politic, insa faptul ca asta este un semi-dictator nu inseamna ca trebuie sa inghitim toate gogosile service de ONG-urile "bune".

 costyn_man, on 02 februarie 2023 - 19:47, said:

Orban este baiat model de cumintenie? Pe bune?

Aici iti impartasesc opinia Posted Image

#4855
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 george_alexandru, on 02 februarie 2023 - 09:55, said:

E normal ca percepția să se înrăutățească, pentru că poporul nu cred în coincidențe.
dartotusi il voteaza... sau manareste alegerile

#4856
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 28.07.2008

 Wotan, on 02 februarie 2023 - 15:27, said:

Deci tradus din limbaj politic in limbaj normal e clar ca nu exista reguli clare batute in cuie, ci se interpreteaza in functie de cine e la conducere la Brussel
Ca sa te parafrazez

Deci tradus din limbaj politic in limbaj normal e clar ca nu exista reguli clare batute in cuie, ci se interpreteaza in functie de cine e la conducere la BUDAPESTA

#4857
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 Mount_Yerrmom, on 02 februarie 2023 - 19:26, said:

Ungurii se uita in jurul lor si vad un shithole country din ce in ce mai corupta
si merg la vot si pun stampila pe Orban

#4858
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,570
  • Înscris: 01.08.2005

 revenco_andrei, on 02 februarie 2023 - 21:27, said:

Uite, avem o problema. Esti incapabil sa intelegi nuantele de gri - pentru tine totul este alb sau negru iar daca nu sunt de aceeasi parte a baricadei cu tine, inseamna automat ca sunt de cealalta parte.
.....

Daca tu vezi in mesajul de mai jos nuante de gri.....chiar ai probleme cromatice!

 revenco_andrei, on 01 februarie 2023 - 20:54, said:

Pai lucrurile sunt simple:
- daca o natie este ascultatoare si face ce vor aia mari si tari, este ok
- daca nu face asta, este corupta
Nu neg problemele reale pe care le are Ungaria cu Oraban (un mini-dictator), cu prietenia cu rusia, etc.
Insa coruptia asta nu apare si dispare peste noapte. Pur si simplu este doar un alt mijloc prin care sunt marcate oitele nazdravane, care tind sa paraseasca turma.


#4859
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,251
  • Înscris: 05.08.2015

 dan210, on 02 februarie 2023 - 21:34, said:

si merg la vot si pun stampila pe Orban

Orban le-a fost simpatic ungurilor, le-a livrat nationalism pe paine si ceva paine, mai mult nationalism decat paine

Succesul lui se datoreaza credibilitatii cu care a vandut narativul cetatii asediate, a ungurului izolat aflat in bataia vicisitudinilor istoriei - un narativ extrem de de facil de vandut unei populatii debilizate si traumatizate de o serie de peste 150 de ani de decizii falimentare ale conducatorilor

Asa ca, da, Ungaria este perceputa ca fiind din ce in ce mai corupta de cetatenii sai dar vina e la altii, fortele Raului care actioneaza de sute de ani impotriva acestui nestemat al civilizatiei care este Ungaria

La alta scara, exact ce se-ntampla in Rossia

Edited by Mount_Yerrmom, 02 February 2023 - 22:25.


#4860
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 26.04.2005

 costyn_man, on 02 februarie 2023 - 21:46, said:

Daca tu vezi in mesajul de mai jos nuante de gri.....chiar ai probleme cromatice!

In momentu' asta tu scoti din context niste lucruri fara legatura - in postarea aia nici macar nu discutam despre asa ceva. Unde am spus eu de exemplu ca sunt fan Orban? Arata-mi te rog.

Macar eu sunt foarte constient ca lumea este o mizerie de la est la vest, plina de manipulare (din absolut toate directiile) si din care trebuie sa alegem intotdeauna raul mai mic. In cazul de fata raul mai mic este UE si elita vestica. Dar faptul ca nu ne pot face atat de mult rau cat ne poate face rusia, nu ii face buni.

Hai sa fim seriosi - jagustriecii ne dau veto si nu li se intampla nimic?
Olandezii inca vand chipuri pentru nu stiu ce bombe pe care rusii le folosesc ca sa-i bombardeze pe amaratii aia.
Nemtii nu miscau nimic cu ajutoare pentru Ucraina doar in speranta ca razboiul se va termina cat mai repede.

Pai astia or sa ne vanda imediat rusilor daca dispar americanii - si atunci mai este de criticat oare Orban ca isi pazeste spatele? Iarasi, nu sunt de acord cu ceea ce face omu' asta - dar poate isi pune problema... "Daca Rusia ia Ucraina si Europa se trezeste in plina criza energetica + SUA decide sa nu intervina in vreun fel, nu ar trebui totusi sa am o relatie buna cu Rusia?"

Cum spuneam.... lucrurile sunt gri, al dracului de gri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate