Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Recomandare avocat - uzucapiune

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tiberiu36663

tiberiu36663

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2021
Salutare. Aș dori să rezolv niște treburi cu un teren prin uzucapiune. Terenul de lângă l-am obținut tot astfel, acum mai mulți ani, însă acel avocat a decedat între timp. Deci, vă rog, câteva recomandări.

Mulțumesc !

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Paris, Londra, Miami?

#3
tiberiu36663

tiberiu36663

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2021
Îmi cer scuze, București

#4
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 01.02.2019
Unde este? Il revendic eu. Uzucapiunea trebuie sa fie necontestata.

#5
tiberiu36663

tiberiu36663

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2021
Este vorba despre o uzucapiune pe un termen de 30 de ani. Și, din câte știu, trebuie să demonstrez acest lucru în instanță, nu la poștă. Ai tu o altă variantă? Că te plătesc

Uzucapiunea trebuie invocata si dovedita de cel care poseda fie pe calea actiunii principale ( cerere de chemare in judecata) fie pe cale de exceptie( in cursul unui proces aflat in curs de solutionare).


Sursa: https://www.avocat-b...vil/uzucapiune/

Edited by Dany_Darke, 16 May 2022 - 22:16.


#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
...io știam că termenul ar fi de cel puțin 10 ani...

„În secţiunea specială referitoare la uzucapiunea imobiliară, într-o primă abordare cu privire la uzucapiunea extratabulară, Art. 930 prevede că dreptul de proprietate asupra unui imobil şi dezmembrămintele sale pot fi înscrise în cartea funciară, în temeiul uzucapiunii, în folosul celui care l-a posedat timp de 10 ani, dacă:
– proprietarul înscris în cartea funciară a decedat ori, după caz, şi-a încetat existenţa;
– a fost înscrisă în cartea funciară declaraţia de renunţare la proprietate;
– imobilul nu era înscris în nicio carte funciară.
– în toate cazurile, uzucapantul poate dobândi dreptul numai dacă şi-a înregistrat cererea de înscriere în cartea funciară înainte ca o terţă persoană să îşi fi înregistrat propria cerere de înscriere a dreptului în folosul său, pe baza unei cauze legitime, în cursul sau chiar după împlinirea termenului de uzucapiune. Reţinem şi precizările din Legea de aplicare a Codului civil nr. 71/2011, potrivit cărora dispoziţiile art. 930-934 din Codul civil referitoare la uzucapiunea imobiliară se aplică numai în cazurile în care posesia a început după data intrării în vigoare a acestuia.”

#7
tiberiu36663

tiberiu36663

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2021
Bun. Ok. Așa să fie. Acum că am  trecut peste probleme de ordinul identificării legislației, îmi puteți recomanda un avocat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate