Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Ford Fiesta 1.5 TDCI 75 CP

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
master_clas

master_clas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.11.2016
Buna ziua,

Ce părere aveți de acest model? Are ceva probleme cunoscute?

-- Ford Fiesta 2013, 5 uşi, 1.5TDCI, 75 CP, 235.000 km, 6000 Euro.

Masina va fi cumpărată de parintii mei.

Multumesc

Edited by master_clas, 15 May 2022 - 18:13.


#2
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,841
  • Înscris: 06.10.2008
Nu cred ca faci afacere buna, 235.000km in 9ani posibil sa fi fost masina de firma. Cu banii aia gasesti Logan care e mai spatios si probabil an 2015, kilometri reali 160-200.000.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Masinile de flota nu se tin pana la 235000 km. E o masina trecuta prin cateva maini. E o loterie sa cumperi o masina atat de rulata si sa nu ajungi sa bagi inca 1000 euro in ea.
Considera ca e 7000 euro la vanzare inainte sa te decizi.

#4
master_clas

master_clas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.11.2016
Masina a fost adusa recent in tara din Germania si vanzatorul sustine ca a fost cumparata de la o persoana fizica (unic proprietar). Ofera si serie de sasiu, carte service etc.

Ma interseaza daca stie cineva si cat de fiabile sunt aceste modele, pe langa faptul daca merita acest pret sau nu.

Edited by master_clas, 15 May 2022 - 19:26.


#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Trompetă mult prea scumpă.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

 master_clas, on 15 mai 2022 - 18:12, said:

Buna ziua,

Ce părere aveți de acest model? Are ceva probleme cunoscute?

-- Ford Fiesta 2013, 5 uşi, 1.5TDCI, 75 CP, 235.000 km, 6000 Euro.

Masina va fi cumpărată de parintii mei.

Multumesc

Uite aici, mai pune 1800 si are masina din 2016 la sun 70,000km
https://www.sixtsh.r...ina/ford-fiesta

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
cam mare saltul de la "unic proprietar" la masina de rent-a-car, cu (practic) sute de proprietari, nu crezi?

#8
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021
Daca as pune in balanta batranica din DE cu firma de inchirieri, 235.000 km vs 70.000 km, 2013 vs 2016 plus sansa unei negocieri mai bune la pret cu firma de inchirieri, as alege firma de inchirieri. Ca au condus.o nu stiu cati, nu are nici o importanta. Ce sa.i faca sau sa strice mai rau ca un prim proprietar? Singura frica pe care am deprins.o in ultima perioada este legata de consumul de ulei. Nu as cumpara nici un model despre care as fi auzit ca mananca ulei. De ex. Logan 1.0 sce nu as cumpara niciodata(posesor de asa ceva). Al meu este ingrijit din pct asta de vedere, i.am facut plinul mereu la ulei si de vreo 40.000  merge doar cu Valvoline, dar daca nu as avea grija, s.ar fi dus draq de mult.
In rest, cine le inchiriaza nu le va omori, exista riscul sa platesti multi bani daca le pui pe butuci, iar in putinele ocazii in care am condus masini inchiriate nu am simtit vreun disconfort, nici vizual, nici tehnic.

#9
master_clas

master_clas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.11.2016

 Tsunnnami, on 15 mai 2022 - 21:20, said:


Uite aici, mai pune 1800 si are masina din 2016 la sun 70,000km
https://www.sixtsh.r...ina/ford-fiesta

Bugetul este limitat. Este prea mare diferenta de bani.

#10
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Iti dau eu un mondeo 2014 8000 negociabil, 2.0 dizel remap, cauciucuri !noi , dec 2021, ambreiaj volanta noua de o luna, parbriz scaune incalxite, conver+ navigatie, bixenon et cetera

#11
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.12.2006
Dar de ce ai lua o masina mica si diesel? Pentru oras nu e buna, pentru drumuri lungi nu e comoda; e si zgomotoasa si pretentioasa la intretinere!

#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,841
  • Înscris: 06.10.2008

 pielea, on 17 mai 2022 - 11:26, said:

Iti dau eu un mondeo 2014 8000 negociabil, 2.0 dizel remap, cauciucuri !noi , dec 2021, ambreiaj volanta noua de o luna, parbriz scaune incalxite, conver+ navigatie, bixenon et cetera
Tot timpu' am avut curiozitatea asta, de ce ai repara ambreiajul...si volanta ca apoi sa o vinzi? Mai sunt unii care o mai si revopsesc total, profesional si apoi o vand. Nu inteleg, ca bani in plus nu-ti da nimeni.

#13
master_clas

master_clas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.11.2016

 zamaraii, on 17 mai 2022 - 12:33, said:

Dar de ce ai lua o masina mica si diesel? Pentru oras nu e buna, pentru drumuri lungi nu e comoda; e si zgomotoasa si pretentioasa la intretinere!

Parintii mei stau la aproximativ 20 de km de Sibiu, vor folosi masina pentru naveta nu pentru oras, vor circula destul de putin prin oras cu ea. De cateva ori pe luna poate. Le-a atras atentia masina asta ca ar avea consumul mic si totusi destul de incapatoare pentru ce au ei nevoie si nu este asa veche precum un Golf 5.

Edited by master_clas, 17 May 2022 - 19:31.


#14
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

 sandu222, on 17 mai 2022 - 19:27, said:


Tot timpu' am avut curiozitatea asta, de ce ai repara ambreiajul...si volanta ca apoi sa o vinzi? Mai sunt unii care o mai si revopsesc total, profesional si apoi o vand. Nu inteleg, ca bani in plus nu-ti da nimeni.

Am vrut sa o fac cado u cuiva si dupa ce am am pus-o la punct m-am lovit de un raspuns naucitor " vroiam automata..." Asa ca sta si prinde praf in garaj.

#15
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 08.08.2005

 sandu222, on 17 mai 2022 - 19:27, said:

Tot timpu' am avut curiozitatea asta, de ce ai repara ambreiajul...si volanta ca apoi sa o vinzi? Mai sunt unii care o mai si revopsesc total, profesional si apoi o vand. Nu inteleg, ca bani in plus nu-ti da nimeni.
Îți dau un exemplu. Am pregătit o mașină (sunt primul proprietar, luată în leasing) pentru fiu-meu (că termină facultatea anul acesta). Am schimbat discul de ambreiaj, placa de presiune, volanta (masă dublă), distribuția, cauciucuri noi de marcă. Am folosit numai piese de origine, lucrarea a fost făcută la un service Bosch, fost reprezentanță a mărcii. Toate astea în ultimii doi ani, în care mașina a mers maximum 2,500km (scoasă ca să nu stea). Și cum ghiorlanul nu este interesat (Uber, tren, metrou etc.) am hotărât să o vând. Cu cât? M-am uitat pe Autovit cât se cere pe o astfel de mașină (am găsit numai cu km mai mulți, aproape dublu în multe cazuri) și la prețul respectiv am mai pus 200€ să fie pentru negociere dacă îmi place de cumpărător. Încă nu am scos-o la vânzare, nu sunt în țară acum.
Practic am băgat în ea cam 1.700€ din care mare minune dacă mai pot recupera 5 - 600 real (ca diferență de preț dintre starea anterioară și cea de acum). Mă doare inima, că este o mașină bună dar s-a ivit o oportunitate (casă, ca tot românul) și mi se par mai utili banii acum.
Ca să fie mai clar, este un diesel Euro 4, 1.5dci de 105CP, cu ESP, cheie inteligentă, AC automat, senzori de lumină și ploaie, BT și CD changer... nu este vreo coajă, 122.000km.
Așa că este posibil să găsești mașini ieftine în stare bună, cu întreținere corectă și să fie și cu „pomeni”.

#16
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021

 sandu222, on 17 mai 2022 - 19:27, said:


Tot timpu' am avut curiozitatea asta, de ce ai repara ambreiajul...si volanta ca apoi sa o vinzi? Mai sunt unii care o mai si revopsesc total, profesional si apoi o vand. Nu inteleg, ca bani in plus nu-ti da nimeni.

In 95% din cazuri este gargara ieftina, un alt trend dupa ce s.a cam invechit faza cu "nu bate, nu troncane, full fara piele" si ajuta probabil la mentinerea pretului, dar va lasa la pret cateva sute, ca e om bun si nu poate reduce pretul mai mult, ca s.au bagat multi bani in atelaj si nu mai cere nici un ban de acum incolo :))

Eram interesat de achizitionarea unui atelaj si am urmarit o vreme anunturile pt auto cu km putini, maxim 70.000km. Am vazut scris de multe ori ca s.au schimbat cele de mai sus, dar era comic sa vezi ce grijulii au fost proprietarii, ca au schimbat si lantul de distributie la km asa putini. Acum este loterie la SH, dar eu as evita genul acesta de anunturi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate