Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Eurocircovision

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
410 replies to this topic

#73
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Nu m-am uitat la eurovizion. Spun doar ca am bagat la cap ce a spus Albinuta despre castigator(banuiesc) si am intrat aici sa spun ca trebuia sa castige Zdob si Zdub, desi nu stiu nici ce au cantat nici cum au cantat.
Hai noroc!

#74
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postandreic, on 15 mai 2022 - 19:51, said:


Si moldovenii sunt suparati...

https://life.hotnews...ul-romaniei.htm
"Supărări și în Republica Moldova după finala Eurovision 2022: Directorul Teleradio-Moldova a acuzat juriul din Chișinău că a ignorat concurentul României"

Sunt diferente culturale marti intre vest si est, e clar ca cei de la Eurovizion au de furca cu treaba asta. O parte din nota e pe bune, pe prestatie, restul e politica si diplomatie... si asta nu e ceva nou, se stie demult, dar redescoperim apa calda de fiecare data Posted Image
Este absolut incredibil cum poți sa invarti lucrurile în asa fel încât sa pretinzi ca albul e negru...

#75
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postmaccip, on 15 mai 2022 - 20:56, said:

Nu m-am uitat la eurovizion. Spun doar ca am bagat la cap ce a spus Albinuta despre castigator(banuiesc) si am intrat aici sa spun ca trebuia sa castige Zdob si Zdub, desi nu stiu nici ce au cantat nici cum au cantat.
Hai noroc!
Performata lor e oricum remarcabila: locul 2 la votul publicului, dupa Ucraina care a fost ridicata de contextul actual. Bravo lor!

#76
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Eu ma mir ca mai participa la mizeria aia de concurs.

#77
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006
La cât de penibil s-au desfășurat voturile ieri la Eurovision, s-ar putea crede că a fost o "operațiune specială de-a lui Putin", pentru a duce și mai mult în derizoriu acest concurs așa-zis muzical. E bine că Ucraina e susținută, însă nu așa, prin fals grosolan în văzul tuturor. Ce înșelăciune: nu funcționează comunicațiile și astfel..."12 points go to"...cine "ni s-a indicat de la la Centru".

Mie mi-a plăcut melodia Ucrainei și nu excludeam posibilitatea de a câștiga, însă acordarea votului a fost urâtă !

Dacă tot a câștigat, bine ar fi dacă anul viitor concursul ar avea loc în Mariupol, ca un simbol al înfrângerii Rusiei. Și tot atunci, și tot acolo, să se desfășoare procesul criminalilor de război ruși, în frunte cu Putin în lanțuri !

Edited by lupini, 15 May 2022 - 21:22.


#78
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postmaccip, on 15 mai 2022 - 21:16, said:

Eu ma mir ca mai participa la mizeria aia de concurs.
Mai un rating de tara, mai o lista de tari neprietenoase... Tot ajuta la ceva :))

#79
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006

View Postmaccip, on 15 mai 2022 - 20:56, said:

Nu m-am uitat la eurovizion. Spun doar ca am bagat la cap ce a spus Albinuta despre castigator(banuiesc) si am intrat aici sa spun ca trebuia sa castige Zdob si Zdub, desi nu stiu nici ce au cantat nici cum au cantat.
Hai noroc!

M-am uitat si eu acum. Mi se pare foarte nasol ce-au cantat aia.
E OK sa le tinem partea, ca sunt un fel de romani, dar daca tot vorbim pe sleau aici...

#80
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Melodia Zdob si Zdub e nasoala? a iesit pe locul doi in preferintele publicului; daca nu era operatiunea speciala din Ucraina, ar fi iesit pe primul loc lejer.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Mc_QsVPf7k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E o melodie foarte faina. Vie. Spre deosebire de toate baladele alea sforaitoare.

In fine, topicu' nu-i despre muzica ci despre ce zicea Stalin - nu conteaza cum se voteaza, conteaza cine numara voturile. Asa a castigat Ucraina Eurovisionu'. Cu indicatii de la centru.

Edited by Alecsandru010, 15 May 2022 - 21:50.


#81
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 08.01.2021

View Postandreic, on 15 mai 2022 - 19:32, said:




"Ministrul ucrainean al Culturii, supărat pe juriul țării sale de la Eurovision 2022 pentru că a dat zero puncte Poloniei și Lituaniei"
.

... Și poate si României și Moldovei...

Iar Moldova chiar merita!

Edited by KiloW, 15 May 2022 - 21:59.


#82
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAlecsandru010, on 15 mai 2022 - 21:49, said:

Melodia Zdob si Zdub e nasoala? a iesit pe locul doi in preferintele publicului; daca nu era operatiunea speciala din Ucraina, ar fi iesit pe primul loc lejer.

E o melodie foarte faina. Vie. Spre deosebire de toate baladele alea sforaitoare.

In fine, topicu' nu-i despre muzica ci despre ce zicea Stalin - nu conteaza cum se voteaza, conteaza cine numara voturile. Asa a castigat Ucraina Eurovisionu'. Cu indicatii de la centru.

Daca vreau sa aud muzica populara, ascult Maria Tanase.

Edited by cumparator, 15 May 2022 - 21:56.


#83
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
N-am inteles clar cum ne-au facut la puncte...
Apoi, nu stiu nici cum se vede de la Moscova, e mai grav sa dai Ucrainei puncte, sau arme?

#84
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Trebuiau zdubii sa se duca cu piesa asta +Botgros si castigau tot.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M8wGZ2J-2aM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#85
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003
https://life.hotnews...-ucraineana.htm

"Kalush Orchestra va vinde prin licitaţie trofeul Eurovision pentru a ajuta armata ucraineană"

View PostCr1spy, on 15 mai 2022 - 20:25, said:

Si asta. Mie imi place mai mult, dar este doar o preferinta personala:
E frumusica si melodia aia dar nu are aceeasi emotie, viteza, poli-ritm, dorinta de a dansa etc. O melodie care "ridica sala in picioare" are sanse mai mari la genul asta de competitii fata de una frumoasa, lirica, poetica si atat.

View Postmaccip, on 15 mai 2022 - 22:07, said:

Trebuiau zdubii sa se duca cu piesa asta +Botgros si castigau tot.
Zdob si Zdub sunt beton cel putin partea pe folk. Ca a fost o perioada, niste ani in care au intrat pe alte domenii dar nu cu atata succes, s-au reintors pe folk si asta e foarte bine Posted Image

Edited by andreic, 15 May 2022 - 22:27.


#86
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,270
  • Înscris: 23.07.2014

View Postradumiki, on 15 mai 2022 - 17:01, said:

Nu a explicat nimeni de ce au fost anulate voturile juriului din România.
Ucraina a avut o piesa OK cu care putea castiga oricum. Nu m-am uitat la emisiune, am văzut azi pe YouTube mai multe interpretări. Bravo Zdob și Zdup, fain piesa, puternic mesaj!
Locul 2 - UK după mine a fost jalnic pe când Suedia - Wow !
Este un concurs unde se interpretează tot felul de genuri muzicale și, mai important, rezultatul este influențat politic. De aia nici nu ma uit, ptr ca este o făcătură nu are farmec.
Ai noștri slăbuți, au prins totuși finala însă mai mult nu se putea…

Suedia ar fi fost si optiunea mea si a celor din casa.

#87
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Eram curios cat e taxa de participare la nEurovision in ideea de a vedea daca ar putea acoperi organizarea unui concurs national cu premii substantiale care ar ajuta mult mai mult cultura romaneasca.
Am ajuns la articolul asta: https://www.agentiad...-la-eurovision/
In 2016 Romania a platit 145.000 de Euro, cu tot cu cheltuielile pentru deplasarea si cazarea delegatiei.
Totodata aveam la vremea respectiva o datorie de 14.600.000 de Euro catre organizator. 14,6 milioane de Euro.
Socotind pe cati ani vine, avem: 14.600.000 : 145.000 = 100,69 ani.
Posted Image

#88
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006

View PostLexon, on 15 mai 2022 - 22:40, said:

Eram curios cat e taxa de participare la nEurovision in ideea de a vedea daca ar putea acoperi organizarea unui concurs national cu premii substantiale care ar ajuta mult mai mult cultura romaneasca.
Am ajuns la articolul asta: https://www.agentiad...-la-eurovision/
In 2016 Romania a platit 145.000 de Euro, cu tot cu cheltuielile pentru deplasarea si cazarea delegatiei.
Totodata aveam la vremea respectiva o datorie de 14.600.000 de Euro catre organizator. 14,6 milioane de Euro.
Socotind pe cati ani vine, avem: 14.600.000 : 145.000 = 100,69 ani.
Posted Image

Aia care ar fi votati la noi - Clejanii, Vali Vijelie - n-au nevoie de premiul aia, fac cultura pe banii lor.

Edited by cumparator, 15 May 2022 - 22:43.


#89
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Inceputul si anii 70-80 chiar 90 au fost placuti.
Orchestra live, cantece cu cap si coada, tinuta.....lansarea multor artisti  ....
Gigliola Cinquetti, ABBA, Céline Dion, Toto Cutugno, Helena Paparizou .....
Pana ne-am pomenit cu Conchita Wurst.....
si de atunci am luat-o razna de nu mai stim nici ce sex avem fiecare

Edited by vio69a, 15 May 2022 - 22:53.


#90
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu mi-a placut niciodata pentru ca intodeuna a fost politica.
Scandinavii se votau intre ei, Moldova vota Romania si invers, Anglia, vota Scotia si invers, etc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate