Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cum calculez cati m2 de covor sa iau?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Exista mc , metrul curbat, pentru obiecte flexibile.

#20
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View Postcorinadaniela, on 18 mai 2022 - 05:11, said:



Exact. Nu știu de unde a apărut "moda" asta cu metru liniar, prescurtat eronat ml (corect ar fi m.l.). Unitatea de măsură pentru lungime este metrul. Atât.

Ai dreptate cu unitatea de masura, dar de ex. in mintea mea e asa bine impamantenita ideea, ca daca in prezentare unitatea de vanzare este de 1 m2, stiu ca pot cumpara 1m2. Daca vad ca este 1 ml :), caut imediat sa vad latimea materialului si sa vad cat imi material imi trebuie se fapt, ca sa iau in calcul si pierderile cauzate de latimea materialului.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostHandicarpati, on 18 mai 2022 - 05:45, said:

Exista mc , metrul curbat, pentru obiecte flexibile.

Ceea ce nu este cazul, în situația descrisa în mesajul inițiatorului.

#22
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,513
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcorinadaniela, on 18 mai 2022 - 05:11, said:

Exact. Nu știu de unde a apărut "moda" asta cu metru liniar, prescurtat eronat ml (corect ar fi m.l.). Unitatea de măsură pentru lungime este metrul. Atât.
Ca sa diferentieze probabil de metru patrat. Unii, in graba, spuneau tot metri la metri patrati. Si atunci, ca sa faca diferenta,m spuneau metri liniari, care sunt (evident) tot metri. Poate era mia bine sa faca si doua exemple, cu grafice, acolo unde ai de cumparat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate