Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Finante sector 1

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,457
  • Înscris: 31.07.2011
Buna ziua.. as dori sa ma ajutati si pe mine cu o info vizavi de urmatorul aspect : am cumparat un nou apart in sectorul 1 si trebuie din ce am inteles sa depun (in format electronic pdf) la anaf/site-ul primariei Contractul de vanzare, Certif energetic, Plan de amplasare a imobilului si Releveul.. Nu stiu exact pe ce site trebuie sa depun dar am gasit : site si nu prea gasesc ce/cum.

Multumesc pentru suport.

Edited by Pieptoasa, 15 May 2022 - 15:35.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu acolo. Aici.

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,457
  • Înscris: 31.07.2011
In regula.. si le uploadez pe toate impreuna cu buletinul.. totusi la ce categorie incadrez pdf-urile?

Attached Files



#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca daca alegi alt tip document nu e vreo problema.

#5
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,457
  • Înscris: 31.07.2011
am inteles.. si in acel document de la final CerereInrolareV1 cum completez data? De mana ca si semnatura electronica?

Attached Files


Edited by Pieptoasa, 15 May 2022 - 16:37.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce am inteles eu pentru inrolare FIE (i) ai certificat digital calificat si semnezi cu el FIE (ii) lasi nesemnat dar atunci pentru identificare si activarea accesului trebuie sa mergi fizic la ei, in Piata Amzei. Abia dupa activarea contului te poti conecta sa depui ce ai de depus, si anume o Declaratie de impunere cladiri PF (sau PJ?) <https://www.impozite...zice-formulare/>.

Dar daca tot te duci pana acolo, completezi pe loc si depui acea declaratie de impunere (sau pe hartie o refuza?). In acelasi timp intrebi si daca vor sau nu si declaratie de impunere teren (ca probabil ai si ceva cota de teren aferent acelui apartament, iar daca cer separat si aceasta declaratie depinde de Primarie si de situatie). Ca documente de anexat ar fi copie dupa contractul de vanzare/cumparare, ca restul nu vad la ce le trebuie.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

 Pieptoasa, on 15 mai 2022 - 15:35, said:

Buna ziua.. as dori sa ma ajutati si pe mine cu o info vizavi de urmatorul aspect : am cumparat un nou apart in sectorul 1 si trebuie din ce am inteles sa depun (in format electronic pdf)
De ce, nu se mai face normal la gisee la DGITL sector 1 pe la Piata Amzei 13 ? Scapi si de taxe aiurea pe semnaturi digitale... nu se sta mult, au multe ghisee.

Edited by andreic, 15 May 2022 - 19:45.


#8
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,457
  • Înscris: 31.07.2011
@andreic - era simplu daca locuiam in Bucuresti.. dar nu, sunt departe momentan. Pot delega o persoana dar e nevoie de procura presupun ?

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 24.04.2013
Daca nu ai semnatura electronica, fie mergi la ei (ceea ce spui ca nu poti) fie da, imputernicesti pe cineva. Dar pentru declaratia de impunere ar trebui sa mearga si trimis totul prin posta cu confirmare de primire. Formularele de competat le iei din pagina catre care am pus link mai sus.

Cont online e util ulterior sa poti vedea ce ai de plata si urmari platile, eventual si vizualiza bunurile care sunt inscrise, dar sper ce nu e obligatoriu pentru o simpla declarare.

#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,457
  • Înscris: 31.07.2011
Scuze pt. revenire dupa atata vreme. De cand am depus cererea de inrolare are status in procesare; am nr de inregistrare confirmat pe mail de la ei.
Intrebarile mele sunt :
- Daca obtin semnatura electronica (incerc de la job) as putea definitiva de la distanta? cum?
- Cat ramane in procesare? Pana cand ma prezint eu live? Exista un termen?
- Este vorba de apartament nou cumparat + loc parcare.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 24.04.2013
Scrie pe www.impozitelocale1.ro intr-unul din cele 2 pop-up-uri suprapusePosted Image ce apar:

Quote

În cazul persoanelor fizice, pentru validarea contului:
  • trebuie să vă prezentați la sediul Direcției Generale de Impozite și Taxe Locale a Sectorului 1 din strada Piața Amzei nr. 13, împreună cu cererea de înrolare și actul de identitate (original);
  • dacă sunteți titular al unui Certificat de semnătură electronică calificată, trebuie să semnați electronic cererea de înrolare și actul de identitate, situație în care nu mai este necesar să vă prezentați la sediul instituției;

Termenul in care trebuie sa te prezinti pentru validare nu stiu cat este. Nu a scris atunci cand ai initiat deschiderea contului? Ca exemplu, din cate stiu la ANAF (care insa nu are treaba cu impozitele locale) termenul este de 10 zile.

Da’ prin posta clasica, cu confirmare de primire, nu se poate depune declaratia? Sa rezolvi cu ea in termenul legal de 30 de zile. Dupa aceea, cand o sa poti, eventual reiei procedura de inrolare (daca a expirat) si mergi personal la ei sa validezi contul.

Edited by sags, 28 May 2022 - 15:14.


#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,858
  • Înscris: 13.03.2005
La sector 1 nu se poate ca la ANAF, unde ai validarea contului online, prin video cu un angajat ANAF?

Edited by wertyck, 28 May 2022 - 21:49.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 24.04.2013
@Pieptoasa: Daca ai semnatura digitala calificata, am gast ca poti depune declaratia de impunere prin edirect.e-guvernare.ro. Daca ai deja user/pass pe ghiseul.ro le poti folosi si aici, altfel iti faci cont nou. Uite detalii pentru cladiri PF sectorul 1 <https://edirect.e-gu...&IdOperatiune=4> si terenuri PF tot sectorul 1 <https://edirect.e-gu...&IdOperatiune=4>. Nu iti rezolva cu accesul la rolul fiscal, dar poti depune declaratia/declaratiile de impunere pentru imobilul cumparat.

#14
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,457
  • Înscris: 31.07.2011
Buna.. am reusit cu aprobarea cererii de inrolare semnand digital CI + cererea. Apare cererea cu aprobata la status.
De acum inainte impozitul il voi plati online pe ghiseul.ro ? pe platforma sector 1 mi-au mai aparut niste optiuni la formulare si taxe.

Attached Files



#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005

View PostPieptoasa, on 30 mai 2022 - 10:36, said:


De acum inainte impozitul il voi plati online pe ghiseul.ro ?
Doar dacă nu vrei să te deplasezi la ghișeul fizic.

#16
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,457
  • Înscris: 31.07.2011
Evident ca nu ma pot deplasa .. interesant e faptul ca solicita Numarul cardului pe crearea unui cont pe ghiseul.ro
Eu stiu ca nu-i informatie publica totusi.. sau pot pune orice card acum si plati apoi cu care doresc?

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,858
  • Înscris: 13.03.2005
E o metoda de validare cont la ghișeul.ro
Folosesc datele cardului pentru autorizarea de plată , nu le salvează pentru nenea operatorul de la ghișeu.
Apare o tranzacție pe card, care se rambursează imediat. Așa îmi aduc aminte că a fost acum vreo 6 ani, când am făcut eu contul. Dacă foloseai un card străin, gen Revolut, era nevoie de un cod al tranzacției respective pentru validarea contului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate