Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Scoala moto/pareri scuter

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021
Va salut.

Incep sa cochetez cu ideea de a trece la 2 roti pt a mai salva din timpul petrecut in trafic. Nu am preferinte la capitolul scoala soferi, doar sa fie in sectorul 5, poate chiar Bragadiru, mai am drum pe acolo si nu am gasit mare lucru pe google.

Despre scuter, am gasit o oferta interesanta la Honda.
https://motociclete....ASAAEgKrtfD_BwE

Merita acest scuter banii? Este incadrat in programul Rabla, pretul este de aprox. 1600 euro, la care se mai adauga contravaloarea unei rable pe care nu o am, 600 euro. Deci un total de 2200 euro pt un scuter nou. Am cercetat putin si piata SH, dar nu am gasit ceva sa ma incante, iar ceva in stare buna se apropie sau chiar depaseste pretul de mai sus.

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Nu am avut niciodata scuter, nu am condus vreodata unul, insa, uitandu-ma la asta, la detalii, pret, tot.....cum urmeaza sa ma mut la casa in zona Bragadiru/Varteju.....parca imi surade o jucarie d-asta.....si da as lua-o noua.

#3
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Salut. Pentru ceea ce spui tu ca iti trebuie Vision 110 este excelent. E usor, strecurabil, fiabil si ajunge foarte repede la o viteza decenta. A fost in shortlist.ul meu, dar am ales ceva un pic mai mare de la Yamaha, dar din cu totul alte considerente.

Anume ca ultima sa generatie (in comparatie cu anterioara) este cumva mai putin stabil si sigur la viteze mari (autostrada). De.asta am ales un 125cc si cu ceva protectie la vant.

Sincer, eu nu l.am condus, dar am urmarit sute de ore cu diverse modele, pe canale dedicate ca sa.mi fac o parere.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nxa6ROVHZ0U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(2020)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PJCQx6t2hio?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(2021)

Asta de pe canalul unui moto vlogger german din Spania pe care il urmaresc. Daca activezi captions cu auto translate, cred ca o sa intelegi destul de multe. Daca s.ar fi limitat la primul clip m.ar fi convins sa.l iau. Insa remarcile asupra modelului din 2021 m.au facut sa dau inapoi un pic deoarece eu mai trebuie sa ies din cand in cand si pe Autobahn.

De remarcat in primul clip de la minutul 12 testarea sistemului de frana CBS dezvoltat de Honda (nu are ABS).

#4
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.01.2010
Salut. Despre ce model de la Yamaga este vorba?

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
CBSul e o cerinta standard pt astea mici. Nu e un sistem specific Honda.

Initiator, te poti uita si la SuperSoco. Vorbesc de cele cu roti mari. Cele de 45kmph care se conduc cu Bul ajung pe la 70 fara limitare.
Fiind electric nu va lasa impresia ca isi da duhul ca unul termic de 50cc cand mergi cu traficul.

Parerea mea e ca nu merita sa faci scoala doar pt ce vrei tu.

Edited by underb, 15 May 2022 - 17:31.


#6
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021
M.am uitat la supersoco, dar ii dau autonomia peste cap la 120 kg :). In alta ordine de idei, ma intereseaza si siguranta in trafic, iar viteza maxima de pana in 45-50km/h ii obliga pe soferi sa te depaseasca si s.ar naste situatii periculoase, iar cu limitatorul scos, castigi viteza dar pierzi drastic la autonomie. Posibil sa ma insel legat de modelele lor, dar citisem ca testele de autonomie se fac la 25km/h, iar "pilotul" are 75kg, plus ca a avea si A.ul e un castig, poate descopar motoarele mai mari mai tarziu. Dar sper sa nu.

Edited by Namidee, 15 May 2022 - 18:30.


#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ok :)

Cred ca vei descoperi rapid motoarele mai mari :D

#8
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 27.08.2013
Școala moto face diferență și la mers pe bicicletă prin trafic. Dacă poți să stăpânești un vehicul de 200 de kilograme, poți să mergi lejer printre mașini, legal și cu o bicicletă.
Apropo de alea 120 de kilograme, de o bicicletă de spinning ce zici?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate