Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Extras de carte funciară fără detalii liniare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016
Buna ziua, cred ca aici e cel mai relevant sa cer o astfel se părere.
Cum este posibil ca intr un extras de cf sa nu mi apăra cadastrul, adică detaliile liniare? Îmi este specificat ca provine din conversia vechii cărți, din cauza asta sa nu apăra? Nefiind actualizate ?
Ce înseamnă categorie de folosință “altele” la un teren intravilan… am căutat aceasta categorie de folosință dar nu găsesc nimic nicăieri

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Din experienta mea cu documente cadastrale (le-am solicitat, achitat si mi-au fost trimise online de OCPI): extrasul de carte funciara pentru informare nu cuprinde nici o schita; schite gasiti in fisa bunului imobil, planul topografic si releveu.

#3
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016
Am mai solicitat in trecut cel puțin 3 extrase care aveau atasat acel cadastru unde îmi spune ce lungime are fiecare latura in cazul unui teren, dar văd ca unele nu au aceasta optiune … cum pot obține planul topografic si releveul?

#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 07.06.2013
Te duci la un topograf

#5
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 04.10.2017
Se intampla asta deoarece intabularea nu este actualizata. Sistemul electronic de cadastru actual (ETERRA) a fost introdus in 2006-2007 iar tot ce este intabulat anterior nu are geometrie integrata in acest sitem de aceea nu apar aceste detalii in extrasul CF. Se poate actualiza tabula de catre un inginer autorizat  de ANCPI si dupa aceea vor aparea si aceste detalii. Nu este obligatorie aactualizarea dar, peste tot si pentru orice operatiune, vi se va solicita ca tabula sa fie actualizata.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

 Catalin2o14, on 15 mai 2022 - 09:39, said:

Am mai solicitat in trecut cel puțin 3 extrase care aveau atasat acel cadastru unde îmi spune ce lungime are fiecare latura in cazul unui teren, dar văd ca unele nu au aceasta optiune … cum pot obține planul topografic si releveul?

Depinde unde domiciliati. Cel mai ieftin de la ONCPI local - verificati-i pagina web. Daca nu-i gasiti/ n-aveti timp de asteptat, cautati firme de cadastru online. Sunt mai scumpi, isi iau datele tot de la ONCPI (daca exista acolo), va pot trimite pe mail actele. Varianta cea mai costisitoare - angajati un topograf.

Edited by __Dan__, 15 May 2022 - 10:57.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
https://geoportal.an...bile/Harta.html

Trebuie cadastru facut sau actualizat, in coordonate Stereo 70.

#8
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Cum au zis colegii mai sus, nu este imobilul actualizat (nu are geometrie inregistrata in platforma eterra)

#9
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016
Am înțeles, va mulțumesc, ma gândeam eu ca despre asta e vorba, totuși de unde ia topografic coordonatele pt realizarea actualizării?
Știe cineva cum pot face identificarea unui teren pe baza de tarla, parcela?

#10
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 30.12.2012

 Catalin2o14, on 15 mai 2022 - 15:54, said:

Am înțeles, va mulțumesc, ma gândeam eu ca despre asta e vorba, totuși de unde ia topografic coordonatele pt realizarea actualizării?
Știe cineva cum pot face identificarea unui teren pe baza de tarla, parcela?
Iti angajezi tipometrist care face acest lucru si preda lucrarea la cadastru. Dupa apare in sistem cand se cere extrasul.

#11
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Pentru identificarea dupe tarla/parcela ai nevoie de hartile din zona respectiva, La primarie sau la cadastru in localitatea respectiva rezolvi.
Topometristul isi ia coordonatele din teren. El are acces la hartile din acea zona, poate chiar le are in baza lui de date daca a mai facut lucrari la parcele din zona.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate