Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Anvelope vara

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Mirceagh

Mirceagh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.04.2022

View Postquantico2708, on 15 mai 2022 - 12:40, said:

Părerea mea : mai bine o anvelopa buget noua la 8mm decât una de marca la 2mm.


Mare adevar. Pacat ca online nu iti dai seama care e grosimea sincer.

Acum cativa ani cand era la moda cu michelinurile crossclimate+ sau cum le zicea pentru all season, am zis sa cumpar. Toata lumea le recomanda. Eu sofer de 10 ani experienta in trafic, invatat cu gropile si drumuri rele, dupa o luna am dat intr-o groapa si am facut pana. Pur si simplu a plesnit. Asa ceva n-am mai pomenit. Niste petarde de chinezarii ajung la noi pe piata de nu te mai mira ce cumperi online daca ti-a vandut fake sau nu, si erau de la magazin consacrat de anvelope. Imediat le-am aruncat pe toate, o gramada de bani.

Eu de atunci merg doar pe anvelope ranforsate, pentru ca au un strat de metal si automat vin mai groase. Am ales sa cumpar doar de la Bridgestone, pentru ca isi respecta brandul. Am cumparat atat de vara cat si pentru iarna cu indice de viteza mare si am nimerit ceva de calitate.

#20
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 08.01.2011
Viking sunt low budget de la Continental, Folosesc pe un a3 225/45/17 de iarna. Au protectie janta si sunt ok. Doar cam galagioase.

#21
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 10.07.2013

View PostSeNNNZaTIoN, on 15 mai 2022 - 12:08, said:

Detin permisul de 4 ani, am folosit intotdeauna anvelope low budget, conduc zilinic si nu am avut niciun eveniment nefericit.
Daca nu esti in stare sa conduci nu te salveaza nicio anvelopa, stai linistit.

Audi A4 2012, astea sunt jantele si dimensiunile de la fostul propietar, imi plac asa, nu am niciun motiv sa le schimb.

Fals! Niciodata nu spune niciodata. O pot spune eu invers: desi esti in stare sa conduci, un eveniment neprevazut te poate scoate cu o sperietura sau o dauna frontala consistenta in functie de opincile masinii si asta pentru niste zeci de lei per anvelopa in minus. Observ ca esti constient de riscurile unor low budget. Dar este alegerea ta. Ai facut topic, ne dam cu parerea. Posted Image) Eu nu dau cu parul.

Daca poti pune 225/50 (ma uit pe net si vad ca sunt mentionate pe A4), cred ca gasesti variante si acolo. Altfel, opinia mea e sa suplimentezi bugetul pentru acele Hankook. Alegerea iti apartine. Posted Image

LE: alta varianta demna de luat in seama: https://anvelonet.ro...24545R17YFK510X
E un brand mai mult decat decent, cu opinii pozitive. Am folosit unele 5 ani cu succes, alt model mai vechi pe dimensiune mai mica (ZIEX ZE912). Foarte incantat de ele.
P-astea le-am gasit pe repede inainte, poti cauta pe mai multe site-uri, preturile mai difera.

Edited by sergiu_gh, 15 May 2022 - 18:23.


#22
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
@sergiu_gh, lămurește-mă și pe mine te rog. Acele calificative in funcție de ce sunt acordate ?
Pentru ca anvelopele Landsail, menționate de mine mai sus, sunt notate cu B la consum și A la aderență, având in vedere ca sunt chinezării, cum se poate ?

Edited by SeNNNZaTIoN, 15 May 2022 - 18:47.


#23
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 10.07.2013
Nu stiu sa iti raspund. Am incercat sa citesc directivele UE, dar imi pierd vremea cu ele. Nu imi pasa de etichetele alea. Posted Image Imi pasa de teste, opiniile oamenilor etc.
Spunea un coleg de mai sus ca noi toti care comentam vizavi de cauciucuri, parca am avea Michelin pe masini. Well, eu am Michelin Pilot Sport 4 pe a mea, fiind probabil the best pentru maxim 17 inchi, fiindca de la 18 in sus exista 4S. Am dat lingouri de aur pe ele? Nu. 1700 lei toate 4, noi. Merita? Da. N-are rost aici sa dezvolt de ce, eu sunt mai fraier.

Uite un exemplu foarte rapid. Test anvelope facut de AutoBild in 2022, pe 215/55/R17: https://www.tyrerevi...r-Tyre-Test.htm

Franare pe ud:
Locul 1: Bridgestone Turanza T005 cu 43 metri. Eticheta zice "A", excelent.
Locul 21: Laufenn S Fit EQ Plus cu 51 metri. Eticheta zice "B", super calificativ pentru un jeg de guma, ar spune cumparatorul. Realitatea e alta, se pare.

8 metri diferenta de la 100km/h la 0 km/h sunt aproape doua masini lungime.

Esti liber sa alegi ce doresti, insa merita sa cauti niste opinii despre modelul dorit. Pe siteul de mai sus gasesti cam orice. Succes.

Edited by sergiu_gh, 15 May 2022 - 19:57.


#24
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Uite Dunlop la pret mai ok dar 235 latime. Verifica in cartea de identitate daca ai dimensiunile trecute, ar trebui sa fie ok.
https://www.anvelino...urce=compari.ro

#25
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostBursul, on 15 mai 2022 - 10:35, said:

Sava are indice de consum mai ok.

Intre indicele A si cel mai mai rau (G, nu stiu cat e) - sunt 80-100 de mililitri in plus per suta de kilometri diferenta. Adica 0,08 - 0,1 litri.

Inainte sa va sclipeasca ochii la castigul asta insignifiant, luati aminte ca o sa pierdeti pe partea de aderenta si la faptul ca no name-urile se vor rigidiza mega-rapid. Adica franarea aia pe ud va fi....din parti, si asta intr-un timp scurt (dupa maxim 2 sezoane).

Adica intre A si C e insignifianta diferenta. Doua-trei accelerari agresive si gata, ai compensat diferenta A <=> C pe sute bune de kilometri.

Mai mult castigi la consum daca umfli cu 0,1 bari in plus (fiecare roata) decat din toata diferenta A <=> G, ca sa nu mai zic de anticiparea traficului.

Later edit: da, G este cel mai slab indice.

Mai uitati-va si CE INSEAMNA CANTITATIV indicii aia. In viata reala, adica. Nu va lasati prostiti ca la electrocasnice.

Edited by cattavencu, 16 May 2022 - 11:20.


#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postsergiu_gh, on 15 mai 2022 - 19:55, said:

Nu stiu sa iti raspund. Am incercat sa citesc directivele UE, dar imi pierd vremea cu ele. Nu imi pasa de etichetele alea. Posted Image Imi pasa de teste, opiniile oamenilor etc.
Spunea un coleg de mai sus ca noi toti care comentam vizavi de cauciucuri, parca am avea Michelin pe masini. Well, eu am Michelin Pilot Sport 4 pe a mea, fiind probabil the best pentru maxim 17 inchi,

Pentru 17 eu am ramas pe premium contact 6. Imi par mai bune decat ps4.

#27
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
ai cumpăra o anvelopă cu clasa A la frânare pe ud si clasa G la consum si zgomot ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate