Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Pasii pentru a obtine cetatenie Britanica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
Anul trecut am aplicat pentru cetatenie britanica, a decurs fara probleme. O sa impartasesc cu voi pasii care trebuiesc urmati pentru a o primi:

Aici este lista de documente si taskuri, in ordine:
1. Se aplica pentru cetatenie online - Completare Application form online: https://visas-immigr.../nationality-an
2. Upload-are documente scanate in application form:
------- a) Certificat nastere
------- b) Permis conducere UK daca aveti
------- c) HMRC employment history 5 years - contactati HMRC prin chat-ul online sau la telefon si cereti HMRC employment history 5 years. In 1-2 saptamani primiti scrisoare acasa.
------- d) Life in UK test result
------- e) English Certificate (eu am dat testul prin asta: https://selt.languagecert.org/ - cand faci programarea alegi "SELT B1 (Speaking & Listening) LanguageCert International ESOL"). Costa 150 lire parca si te programeaza in 2 saptamani
------- f) Pasaportul
------- g) Buletinul
------- h) P60 si/sau Payslipuri sa acopere cel putin ultimii 5 ani
------- i) cele 2 referinte
------- j) settled status-ul
------- k) o pagina cu travel history(am atasat un exemplu de travel history cum am trimis eu la ei)
3. Plata taxei de cetatenie (parca 1330 lire de persoana) si Trimitere aplicatie
4. Programare Biometrice (o sa te anunte sa faci programare pentru Biometrice la un office din zona ta) - parca ma costat 80 lire
5. Primesti pe email raspuns de la Home Office daca te-a aprobat sau nu.
6. Primesti prin posta scrisoare in care te invita sa-ti faci programarea pentru ceremonia de juramant.
7. Dupa ce ai participat la ceremonia de juramant primesti peste cam o saptamana Certificatul de Naturalizare
8. Cu certificatul de Naturalizare acum poti aplica pentru Pasaportul Britanic.

Cam asta e. Alte intrebari sau nelamuriri?

O zi buna!

Attached Files


Edited by stan108, 15 May 2022 - 00:47.


#2
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.06.2022
Multumesc pentru informatii. Chiar azi am facut programarea pt SELT B1 (Speaking & Listening). Ai idee , e un cos suplimentar pt pasaport ?

#3
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017

 IMVR, on 06 iunie 2022 - 12:38, said:

Multumesc pentru informatii. Chiar azi am facut programarea pt SELT B1 (Speaking & Listening). Ai idee , e un cos suplimentar pt pasaport ?

Scuze, n-am mai verificat postarea. Parca 65 lire?

#4
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Si fratimiu si-a luat cetatenie britanica acum vreo 3 ani.

De cate ori ne intalnim si povestim, are vorba asta: "Noi, britanicii, facem x si y..."

#5
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006
se mai da testul de limba? auzisem ca , daca ai lucrat 5 ani intr o companie (sau companii ) in UK, se considera ca te-au testat aia si nu mai e nevoie de testul de limba. e doar un svon sau chiar nu se mai da in acest caz?

Edited by cuculea, 01 January 2024 - 07:11.


#6
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pe gov.uk inca cere test de limba. Dar is 2 minute la primarie pentru un b2.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate