Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Sfat achizitie telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
JoBestie

JoBestie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.11.2017
Salutare!

Am si eu niste pretentii... De m-am incurcat de tot 🤦🏻 Asa ca poate ma ajutati voi...

- Android.
- Sa nu trebuiasca schimbat, vreaunuvreau, peste 2 ani.
- Sa aiba senzor de proximitate PE BUNE, sa ma pot baza pe el.
- Sa pot sa stiu ca am apeluri sau mesaje. Ceva gen Always on Display sau led de notificare ( bine, ledurile de notificare stiu ca nu mai exista). Adica: las telefonul pe silent pe undeva, prin casa, sa zicem, si cand trec mai incolo pe langa el, sa dau un ochi si sa ma informeze cumva ca e un apel sau un mesaj.
- sa aiba NFC.
- sa aiba jack. Pentru ca "abuzez" de vocale pe whatsapp. Daca folosesc castile pe bluetooth, trebuie sa tin telefonul in mana, si sa vorbesc in microfon.

Nu as vrea sa fie prea mare, dar nu mai fac mofturi. Nu voi folosi telefonul asta pentru facebook sau insta. Nici cu pozele nu ma omor, nu ma intereseaza. Ma intereseaza partea de comunicare si aplicatiile banking. Si, cum spuneam, sa aiba viitor. Nu stiu ce sa zic de buget, ca nu mi se pare ok sa dai prea multi bani pe un telefon.... Dar nici nu vreau sa limitez optiunile...

Va foarte multumesc, baieti destepti si amabili ce sunteti! ( Stiu ca sunteti, ca pina sa postez v-am citit)

#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostJoBestie, on 14 mai 2022 - 23:22, said:

Salutare!

Am si eu niste pretentii... De m-am incurcat de tot 🤦🏻 Asa ca poate ma ajutati voi...

- Android.
- Sa nu trebuiasca schimbat, vreaunuvreau, peste 2 ani.
...
Nu voi folosi telefonul asta pentru facebook sau...

Pai si atunci de ce iti faci griji?
Daca iei un telefon cu autononie buna care nu necesita ciclarea bateriei in ritm accelerat, va duce mult si bine fara facebook si restul kkturilor de genul asta care ingenuncheaza orice telefon in cativa ani.

#3
JoBestie

JoBestie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.11.2017
Imi fac griji de OS, de RAM... Pe viitor...

Plus ca vreau sa indeplineasca toate celelalte cerinte. Uite, de exemplu pentru ca vreau senzor de proximitate pe bune, xiaomi este exclus. Ca ei pun doar pe hartie senzor de proximitate... Si ma intreb... Care or mai fi ca ei? Saaaau cica au AOD, pe ecran Amoled, si, ce sa vezi? "Lumineaza" , cumva ( nu stiu sa ma exprim corect, ca nu ma pricep), tot ecranul 🤦🏻 .

#4
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.05.2010
Aruncă și un buget în cerință.
Până acum îmi cam vin în minte două modele de la Realme (Master și GT) și ceva de la Huawei dar nu știu cum merg plățile (ai zis că vrei NFC și presupun că pentru asta îl vrei).

Edited by xtremealex15, 15 May 2022 - 00:56.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Ce telefon ai acum? Pune și câți bani poți plăti.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View PostJoBestie, on 14 mai 2022 - 23:22, said:

... Daca folosesc castile pe bluetooth, trebuie sa tin telefonul in mana, si sa vorbesc in microfon.

Cum adică?!
Eu îl las pe masă și mă plimb prin toată casa, am set de două căști.
În mașină pot să vorbesc prin căști, telefonul stă în suport.

Ori, poate nu am înțeles ce zici.

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Arunca un ochi la Motorola g82, proaspat aparut...

#8
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Huawei p40

Le : nu are Jack... 😂

Edited by mihhay, 15 May 2022 - 08:17.


#9
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Cu jack-ul limitezi mult performanta, vezi ca sunt casti pe usb-c sau la fel de bine bluetooth in fel si fel de variante.
Un buget decent eu il consider in zona 1500-2000 lei, acum depinde de promotii si preferinte.
In zona asta gasesti telefoane care vor tine lejer 2 ani,mie personal imi place maxim design-ul de la oppo reno 6 , dar tine de fiecare.
Legat de AOD eu pe Samsung am pus o aplicatie AodNotify care aprinde Aod-ul cand intra o notificare de la o aplicatie pe care am setat sa imi afiseze.
Astfel telefonul sta cu ecranul stins iar la o notificare se aprinde AOD, mi se pare mai ok decat sa stea in permanenta aprins.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Xiaomi Redmi Note 9 Pro.
Are tot ce vrei tu și prețul ține cu buzunarul.
Eu am dat 179 euro pe el.

#11
JoBestie

JoBestie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.11.2017
Un buget… ar fi cam 1500 - 2000 de lei. Desi ma inteapa inima sa dau atit pentru un te-le-fon, insa am inteles ca daca-l vreau cu perspective de viata lunga, trebuie sa decartez.
Acum am Xiaomi Redmi. Note 8 Pro si Note 10s.
Apropos de treaba cu castile bluetooth, ma refeream strict la vocalele de pe whatsapp, nu la convorbiri, ca acolo nu sunt probleme. Vocalele de pe whatsapp de auzit se aud in castile bluetooth, insa pentru whatsapp microfonul castilor nu inlocuieste microfonul telefonului … si atunci stau cu telefonul in mana de zici ca mananc o felie de pizza …
Apropos de AOD, tocmai, ca ma intereseaza sa am notificare permanent pe ecran, nu doar in momentul in care vine, ca nu prea stau pe langa telefon… Aveam un Samsung A3 (2017), pff ce telefon… Si AOD era discret si nici nu “activa” tot ecranul, cum se intampla la Redmi Note 10S….
Are Xiaomi Redmi Note 9 Pro senzor REAL de proximitate? adica nu inchid convorbirea cu urechea sau nu pun convorbirea in hold sau pe mut cu obrazul?
La Motorola sta AOD permanent pe ecran? Am testat la un moment dat un Motorola G nu mai stiu cat, ca l-am returnat fix din motivul asta… avea AOD, insa doar cat intra notificarea.
La Huawei nu m-as risca, ca nu stiu cum merg si cum vor merge, pe viitor, aplicatiile de banking.
Da, din ce am mai tot citit, cred ca trebuie sa renunt la preferinta cu jack-ul, care si el, ca si iubitul meu led de notificare, este pe cale de disparitie…

#12
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Vezi ca ai reduceri 20% la motorola pe Altex, gasesti un Edge20 la pret foarte bun, sub 1200 lei pentru 8Gb Ram, 128 stocare, 5G si baterie de 5000 mAh cu incarcare de 30W mi se pare un pret foarte bun.

https://altex.ro/tel.../SMTMTEDGE20WH/

Codul de reducere este : motorola20

Le: 1119 lei dupa aplicarea reducerii.

#13
JoBestie

JoBestie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.11.2017

View Postflorinel, on 15 mai 2022 - 07:48, said:

Arunca un ochi la Motorola g82, proaspat aparut...

suna foarte interesant!

#14
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
La redmi note 9 pro functioneaza perfect senzorul de proximitate. Am telul de 2ani.

#15
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 04.09.2013
As zice Sony 10III pentru Jack si lipsa notch-ului / punch hole-ului si pentru dimensiunile compacte. Si de asemenea are si led de notificare.
Singurul minus pe care il gasesc este lipsa difuzoarelor stereo.

Cost: aproximativ 2000 RON pe Altex.

Edited by wld-ro, 15 May 2022 - 10:59.


#16
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.05.2010
https://altex.ro/tel...SMTRLMGTM256GY/
Recomandarea mea. Nu știu cum o să fie suportul software pe termen lung dar cred că mai primește 2 versiuni de android.

Sony 10III nu își justifică prețul mai deloc. În banii ăia găsești altceva cu raport mai bun calitate preț.
Motorola nu cred că are AOD. Apare un fel de AOD daca miști telefonul.

Edited by xtremealex15, 15 May 2022 - 11:05.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Oppo Reno6 5G, foarte ok. Sau Samsung A72

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostJoBestie, on 15 mai 2022 - 09:41, said:

Un buget… ar fi cam 1500 - 2000 de lei. Desi ma inteapa inima sa dau atit pentru un te-le-fon, insa am inteles ca daca-l vreau cu perspective de viata lunga, trebuie sa decartez.

Povesti.
Nu mai dau de mult timp bani pe telefoane pt ca inevitabil le sparg in max 1 an. Iar chef sa le port de grija chiar nu am.
Acum am un J6 2016. Merge cat se poate de ok daca nu pui jocuri si aplicatii de social media.

Browser, navi, meteo (2 widgeturi chiar :) ), radio si alte cateva aplicatii mici si merge cat se poate de normal.
Dezactivat sau dezinstalat toate aplicatiile inutile cu care a venit, evident.

In sertar asteapta cuminte un J7 2017 sau 2018 (nu mai stiu).


Problemele, dupa cum am scris, apar de la aplicatiile de social media care sunt mari consumatoare de resurse si care intr-adevar in scurt timp ingreuneaza mult un telefon mai ieftin.

Parerea mea e sa nu iti bati capul cu telefoane scumpe daca gasesti unul ieftin care sa faca ce vrei.



Situatia nu mai e chiar cum era acum 5-10 ani cu telefoanele, un telefon ieftin sa fie aproape inutilizabil de nou iar unul mid sa inceapa sa se impiedice dupa 1 an.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate