Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mesaje de la paypal?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cico

cico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 01.05.2005
Buna primesc destul de des asemenea mesaje,cum?
[ https://i.imgur.com/6YoOCMq.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/eCxLe9N.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/RJg2U71.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
Poti face o sesizare la politie,sau le dai in spam

#3
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Esti sigur ca e mesaj de la Paypal?

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
s⁣er𝅺v𝅹ice@⁢pay⁣pa𝅺l.com e numele expeditorului, ce e in < ... > e adresa... Uita-te mai bine acolo ce scrie si vei vedea ca nu e de la Paypal.
Sa nu dai click pe link-urile din mail, sa le bagi in spam si sa le stergi.
Attached File  screenshot_2037.jpg   63.33K   67 downloads

#5
cico

cico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 01.05.2005
Nu cred ca e de la Paypal nu fac tranzactii dar am dat spam ,block senders si tot vin.Am vazut adresa dubioasa doar am privit nu am deschis nimic.

Edited by cico, 14 May 2022 - 11:58.


#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Cine știe pe ce site te-ai abonat la newsletter sau ți-ai făcut cont și fie li s-a spart baza de date, fie au vândut baza de date.
Am și eu un email vechi Yahoo și tot primesc spamuri, deși tot dau dezabonare. Precis emailul meu e notat în vreo bază de date obscură și îmi tot trimit.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
ti-ai introdus adresa de mail unde nu trebuia, si acum a ajuns pe o lista de spam.
ce patesti acum se numeste "phishing" ( https://en.wikipedia.org/wiki/Phishing ). Pe scurt, mailul nu e de la PayPal, ci de la cineva care vrea sa-ti afle datele de conectare la PayPal

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

 bai3tzash, on 14 mai 2022 - 12:09, said:

deși tot dau dezabonare
Cel mai bine e sa nu le deschizi, doar sa le trimiti in Spam. Intrand pe "dezabonare" uneori confirmi ca acea adresa de mail este activa si vei primi si mai multe mesaje.

#9
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Am primit si eu mesaje de la "paypal" desi nu am cont la ei. Am mai primit si de la aproape toate "bancile" din Romania desi nu am cont decat la una.
Am dat block sender.

#10
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Primesc zilnic astfel de mesaje, unele ajung in inbox, altele in spam. Si bineinteles ca esti pe Yahoo, care e zero la identificarea spamului. Eu m-am obisnuit. Atat timp cat scammerii si spammeri au adresa ta, poti sa blochezi tu pana iti vine rau adresele lor, ca oricum le schimba mereu. Problema e ca Yahoo e atat de slab in identificarea spamului. Daca ei nu sunt in stare sa vada ca rahatul ala nu e de la Paypal si sa il trimita in spam, ce pretentii sa mai ai de la ei? Au decazut in utimul hal... Faza e ca multi ramanem din diferite motive. Avem adresa bagata prin prea multe locuri, data anumitor persoane care te-ar mai putea contacta, e greu sa renunti total la ei. Dar pentru ce e mai important, m-am mutat pe gmail. Niciodata spamul nu mi-a intrat in inbox pana acum.

Edited by alexupit, 14 May 2022 - 14:20.


#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Paypal nu foloseste adresa de mail :
https://prnt.sc/kQJGrZPqIp_N

Daca banca ta iti trimite un mail de pe adresa: eusnri74wo47vy7vni8tmb4vo8tvyot78ebnsmytoe7asvnosmei@jkdfhvsiuerveril.euyrcgu,  tu chiar o iei de buna !

Edited by Leo2006, 14 May 2022 - 14:35.


#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Sunt mail-uri spam. Și eu am primit cu zecile, le ignori. Dacă dai click pe link, vei fi dus pe o pagină copie 1:1 cu pagina de login de PayPal. Dacă pui datele acolo, ți-au luat instant contul. După login, vei fi dus pe adevărata pagina de PayPal. Și ori de câte ori dai click din nou pe link-ul din mail, vei fi dus tot pe paypal.com. Dacă nu știi de vreo plată recentă, nu da click pe nimic. Și nu uita de autentificarea în doi pași.

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Toata lumea primeste . E teapa , vor sa iti bagi contul si parola in linkul lor si iti iau banii . Nu intrati in linkurile respective .
Daca sunteti curiosi , intrati in contul vostru separat , de pe Google , in nici un caz din linkul lor .
Mai nou am primit spamuri cu ''aveti probleme cu contul dvs. de la banca...'' cu mai toate bancile din Romania .

#14
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 31.07.2012
Am primit si eu, dar s-au dus direct in folderul spam.
Daca nu intri pe acel link, nu cred ca se poate intampla ceva.
Eu le si sterg, doar ca sa ma asigur.

#15
cico

cico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 01.05.2005
Buna ,ca sa fie tot tacamul am primit [ https://i.imgur.com/ZcPl7Yk.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
odata ajuns in listele de spam, o sa tot primesti chestii
uneori sunt aceiasi (cu alte tepe), alteori listele astea sunt cumparate de altii

#17
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 18.03.2006
Si eu am primit, am dat click pe link si a sarit imediat Norton Safe Web, blocand accesul la acel link.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate