Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Sfat achizitie masina SH , Duster/Tiguan

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Salut!
Am 20 de ani si recent mi-am luat permisul. Voi mai conduce 2-3 luni un Logan, pana ma mai obisnuiesc, dar totusi vreau sa va cer sfatul legat de achizitia unei masini SH. Caut o masina cu un consum moderat , pe care NU intentionez sa o conduc in oras.

Parintii mi-au facut o oferta de neratat, si au spus ca imi dubleaza tot ce am pus deoparte pentru masina.
Asa ca, bugetul total ar fi de 10k-11k euro. Dar as putea merge si pana la 14k daca merita.

Cerintele mele ar fi:
- sa fie spatioasa. Am 1.95 si la un Logan din 2008 aproape ca dau cu genunchii in volan.
- sa aiba un portbagaj destul de mare, cu destul spatiu vertical. Pentru munca, am de pus niste echipamente voluminoase, care la Logan nu incap decat pe bancheta din spate
-sa aiba garda la sol decenta, sa nu ma doara cand o duc prin sate neasfaltate si mai iau cate-o groapa.
-neaparat benzinar
-nu ma intereseaza foarte mult puterea, atata timp cat nu se chinuie la deal.
-sa fie fiabila si sa pot gasi piese pentru ea destul de usor

Pana acum am gasit doua variante:

Dacia Duster 2018, 1.6 114CP, 93000 km, toate dotarile, fara navigatie - 10.500 eur
sau
VW Tiguan din 2012 , 1.4 122CP, 142000KM, toate dotarile, fara navigatie si cruise control - 10.700 eur

Exista variante mai bune? Merci anticipat.

#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Eu as alege Duster-ul. e cu 6 ani mai nou, km mai putini si piese mai ieftine. Deja la Tiguan peste 2 ani va trebui sa-i faci ITP anual.
Intre navigatie si cruise control as alege sa aiba cruise control pentru ca navi oricum e pe Waze mai nou si CC chiar ajuta la drum lung.

Edited by mannyx92, 13 May 2022 - 09:20.


#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 26.06.2009
Motorul ala de 1.4 TSI de la Tiguan este cel cu distributia pe lant si cu probleme... asa ca spune pas.

Personal nu ma incanta deloc un Duster, dar dintre cele doua probabil ca ala ar merge mai ok.

#4
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
In locul tau,daca pr misiunea parintilor ramine valabila,mi-as face o oarecare ucenicie pe ceva ieftin,si apoi cu experienta acumulata as considera alta optiune,ami scumpa.

#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Melteanu, on 13 mai 2022 - 10:04, said:

In locul tau,daca pr misiunea parintilor ramine valabila,mi-as face o oarecare ucenicie pe ceva ieftin,si apoi cu experienta acumulata as considera alta optiune,ami scumpa.
N-as lua sfaturi de niciun fel de la cineva care scrie in halul asta. Cu tot respectul!

#6
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Ceva japonez, pentru fiabilitate.

#7
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
Mergi pe Duster, eu am avut si primul model si pe cel nou 2018 full pe care-l conduc si acum. Urmatoarea va fi tot Duster.
Vei fi multumit. Ia-l 4x4 ca altfel e pacat.

#8
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Dusterul, prin prisma vechimii, dacă ești fixat la alea 2.

Însă dacă nu conduci prin oraș și vrei consum moderat, de ce neapărat benzinar ?
Nu prea are sens, iar 1.5 dci s a dovedit un motor fiabil. In fine, tu o vei conduce...

#9
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 27.07.2006
Subscriu la ce a spus @DarthBane.
Motorul ala de 1,6 o sa te duca des la pompa de alimentare. Iar 1,5 dci n-are moarte, intretinut corespunzator.
Vezi daca te poti apropia cu bugetul de un Duster SH 1,33 TCE - 130 sau 150CP. Cuplu 250, motoare foarte bune. Incomparabil cu 1,6...asta daca vrei musai benzina.

Edit: Dusterul nu-i foarte spatios. La inaltimea ta vei regla scaunul astfel incat in spatele tau nu va mai sta nimeni, poate doar un copil.

Edited by ergon, 13 May 2022 - 12:53.


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Aceste mini suv-uri nu sunt spatioase cum iti imaginezi. Si ambele motorizari o sa se chinuie la deal asa cum zici, au si consum ridicol. Vrei 4x4 ? Daca nu as merge pe o masina combi. La Duster e ideal 1.5 dci, nu stiu de ce fugi de el.
Vorbim de Duster 1 sau Duster 2 ? Ca prin anii aia s-a facut trecerea parca. Si nu te uita la 2 anunturi, ca in realitate masinile nu prea corespund cu ce vezi in anunt, trebuie sa cauti mult, nu te opri la atat.

 mannyx92, on 13 mai 2022 - 09:20, said:

Eu as alege Duster-ul. e cu 6 ani mai nou, km mai putini si piese mai ieftine. Deja la Tiguan peste 2 ani va trebui sa-i faci ITP anual.
Intre navigatie si cruise control as alege sa aiba cruise control pentru ca navi oricum e pe Waze mai nou si CC chiar ajuta la drum lung.

Si daca face ITP anual care-i problema ? Tiguanul e net superior la calitate, tinuta de drum, etc. Duster e masina de pensionari, nu pentru tineri de 20 ani Posted Image

Edited by TruculMagic, 13 May 2022 - 13:58.


#11
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
La ce use case ai descris un Scoda Octavia Scout ar trebui sa corespunda nevoilor (manuala mai veche / automata mai noua) . Spatiu in portbagaj in mod normal suficient insa cu bancheta rabatata chiar poti cara cam orice cu ea . Transmisia 4x4 + garda ridicata+ scuturile suplimentare ar trebui sa te poata duce cam oriunde ai nevoie . Exemplele data sunt diesel (la utilizare externa majoritar nu reprezinta o problema) insa poti gasi si benzina daca acest criteriu e sine qua non .
Duster-ul chiar daca e pe o platforma modificata tot pe Logan e bazat deci in ceea ce priveste confortul la volan la statura ta rezultatul va fi similar.
Tiguan ar trebui sa fie usor mai incapator (bazat pe platforma de Golf deci clasa compacta nu subcompacta ) .

#12
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
1,5 dCi am avut mereu, indestructibil. Zero probleme cu injectoarele sau pompa de injectie. De la PH2 incoace consumul a scazut mult, cu cel putin 2 litri/100km.

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Daca nu ai loc in Logan sigur in Duster te vei simti si mai inghesuit.
Cauta sa vezi daca te impaci cu ideea unui Van ... Logan MCV prima generatie, sau de ce nu VW caddy ... bugetul iti permite.
Sau daca te impaci cu ideea unei masini mai senioare ... Reno Kangoo ... exista si versiuni 4x4.
Bafta

#14
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi, chiar mi-ati dat mult de gândit :)

Am zis neapărat benzinar pentru că am înțeles că urmează să fie adăugate taxe suplimentare pentru mașinile diesel, și pe lângă asta, pe timp de iarnă, in loc sa folosesc bicicleta/trotineta/busul o sa folosesc mașină, și mă gândeam că e nașpa dimineata, pe frig. Dar grija mea principala erau taxele suplimentare.

Edited by AstroNoot, 13 May 2022 - 15:01.


#15
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
Duster diesel e doar euro5 si euro6, nu-ti face griji, vor fi tolerate inca multi ani.

#16
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Haha, nu te lua după aia de pe topicul " Dieselul dispare în curând" , ăia bat câmpii, topicul are deja vreo 6 ani.
Diesel euro 5 și 6 vor circula liniștit multi ani de acum înainte.

Totuși, ce e drept e drept, dieselul se încălzește mai greu.
In general au niste aeroterme electrice, nu știu dacă Duster are, Tiguan are sigur.
Dacă vei merge 2 km, nu se va încălzi nici aia pe benzină decât când vei ajunge la destinație.
La 5 km, da, vei beneficia de mai multă căldură la benzinar.
Mai contează și câți km faci anual.
Dacă faci sub 15 mii, ia ți benzinar, ăla de 1.6 , e motor care duce sute de mii de km. Vei fi nițel submotorizat, dar merge.

Daca sari de 15 mii, 1.5 dci este de luat in calcul. Și ăla duce sute de mii de km și consumă cu 2 litri mai puțin la suta de km decât benzinara.
La 2 euro pe litru, se va simți diferența.

Bașca, mersul normal cu mașina se face intre 1500 și 3500 de rpm, adică exact in plaja maximă de cuplu a motoarelor diesel.
Asta așa, ca să mi sară în cap toți benzinarii 😁

#17
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 DarthBane, on 13 mai 2022 - 19:26, said:

mersul normal cu mașina se face intre 1500 și 3500 de rpm
Asta așa, ca să mi sară în cap toți benzinarii ��
Sa intelegem ca tu inca n-ai condus  masina cu motor "benzinar turbo" ?

#18
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ba da, și ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate