Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Recomandare primul apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Pai daca e asa bine sa mergem acolo, ne angajam ca pool boys ca alte oportunitati nu cred ca exista.

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostShade14, on 17 mai 2022 - 17:45, said:

Pai daca e asa bine sa mergem acolo, ne angajam ca pool boys ca alte oportunitati nu cred ca exista.
Dacă ești un inginer/ programator/ medic/ economist bun oportunități exista peste tot in vest.
Dacă ești un ciuri-buri care nu știe să facă mare lucru, e mai complicat…

#39
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostKarhu, on 18 mai 2022 - 06:41, said:


Dacă ești un inginer/ programator/ medic/ economist bun oportunități exista peste tot in vest.

Te referi probabil la oportunitatea de a câștiga mai puțin

#40
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postfigo1988, on 18 mai 2022 - 06:45, said:

Te referi probabil la oportunitatea de a câștiga mai puțin

Depinde. Posibil ca in Bucuresti sa castigi mai bine decat in sudul Spanei insa daca ignoram aspectul financiar nu prea mai exista alte avantaje. Vremea buna, aerul curat, viata relaxata, marea, mancarea de alta calitate sau frumusetea zonei  pot fi niste lucruri care sa conteze pentru unele persoane.

Ideea ca daca stii sa faci ceva ce nu stiu toti iti permiti sa te muti si in zone mai speciale pentru diferite mofturi ale tale sau ale familiei.

#41
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu e chiar asa, dar zău dacă am chef sa reiau discuția. E un motiv pentru care multe orașe mult mai scumpe decât București au vremea, poluarea și mizeria mult peste

#42
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostFlat, on 14 mai 2022 - 11:20, said:


Spre 4 milioane de oameni vor, sau aleg, sa stea in București și împrejurimi

Pai asta nu face decat sa SCADA calitatea vietii, si a alora de erau deja in oras, si a alora veniti (da, stiu, temporar celor proaspat veniti li se va parea mare afacere. Temporar...)

#43
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Calitatea vieții nu depinde de numărul de locuitori ai localității in care trăiești.

Daca ar fi o relație de cauzalitate, atunci satele alea părăsite din județul Vaslui sau din Bărăgan ar avea cea mai mare calitate a vieții

Statistic este chiar mai probabil sa fie invers, pentru că este logic ca acolo unde trag sa vina cât mai mulți oameni sunt și condiții mai bune de trai

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfigo1988, on 18 mai 2022 - 06:45, said:

Te referi probabil la oportunitatea de a câștiga mai puțin
Pe pozitie echivalenta 95% dintre categoriile profesionale de mai sus o duc mai bine in Vest decat in Bucuresti (punem in balanta calitatea vieti, echilibrul munca/ timp liber, excludem activitati ilicite, corupia etc).

Edited by Karhu, 18 May 2022 - 13:52.


#45
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostFlat, on 18 mai 2022 - 13:16, said:

Calitatea vieții nu depinde de numărul de locuitori ai localității in care trăiești.

Daca ar fi o relație de cauzalitate, atunci satele alea părăsite din județul Vaslui sau din Bărăgan ar avea cea mai mare calitate a vieții

Statistic este chiar mai probabil sa fie invers, pentru că este logic ca acolo unde trag sa vina cât mai mulți oameni sunt și condiții mai bune de trai


Ba depinde, dar Romania e o exceptie pentru ca in Romania orasele mici si satele sunt foarte departe de civilizatie. De-aia toata lumea se inghesuie in Bucuresti, Cluj, Timisoara, Oradea pt ca acolo poti avea un nivel de trai oarecum asemanator cu ce e in Vest.
In vest insa orasle mici n-au absolut nicio legatura cu ceea ce e in Romania, ai absolut toate conditiile pentru a avea o viata tihnita si civilizata. O gramada de firme mari si mici exista si in orase mici/ sate, ai posibilitati de petrecere a timpului liber, natura, curatenie, restaurante, cluburi sportive si de alt fel etc.
Eu intr-un oras mic de 16.000 de locuitori am 5 cluburi sportive (fotbal, volei, sporturi de iarna, gimnastica, gimnastica ritmica, balet, ciclism, dansuri, badminton, fitness, handball, judo si alte sporturi de contact, caiac-canoe, atletism, sah, inot, dans, tenis, tenis de masa, tir sportiv.) cu grupe de la copii pana la seniori, plus pescuit, teatru, foto, cresterea animalelor, agricultura, calarie, cluburi muzicale pt diferite genuri plus cluburi pentru diferite pasiuni, 15-20 de locuri de joaca pentru copii, o gramada de km de piste de biciclisti. E drept ca magazine n-am ca in Stuttgart, dar pt shopping pot comanda orice online.
Si nu locuiesc in cine ce oras special, majoritatea sunt asa.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie ca duceti niste vieti foarte pline si interesante in satele alea daca simtiti nevoia sa documentati si sa argumentati la acest nivel de detaliu si precizie. Va pregatiti pentru concursul Cetateanul Anului si e proba de recitat din Almanahul Cetatii?

Edited by MembruAnonim, 18 May 2022 - 14:19.


#47
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postgiuliani, on 18 mai 2022 - 14:04, said:





In vest insa orasle mici n-au absolut nicio legatura cu ceea ce e in Romania, ai absolut toate conditiile pentru a avea o viata tihnita si civilizata.

Cine vrea o viață tihnită? :D

Nu contest, există variante. Totuși nu cred că e determinant, in vest poți să faci commute ușor așa că poți să ai job bun in Milano și să.locuiesti in .... Fornovo San Giovanni. (Am luat la nimereala) daca ești genul care urăște marele oraș

Asta nu înseamnă că calitatea vieții e praf in Milano.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Milano in sine nu mi se pare prea grozav, dar are cele mai bune salarii din Italia si in functie de ce ai chef sa faci in weekend, esti la o ora sau doua de partii de schi sau de plaja si barci. E unul din orasele in care planuiesc sa locuiesc la un moment dat macar vreun an asa, alaturi de Lyon, asta daca o sa ramana copiii la facultate prin Europa.

In fine, irelevant, ideea e ca pentru cineva care cauta primul apartament un oras mare si efervescent fie el si Bucuresti e mult mai potrivit decat un sat de pensionari plictisiti din vest, din absolut orice punct de vedere.

Edited by MembruAnonim, 18 May 2022 - 18:11.


#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 18 mai 2022 - 14:18, said:

Trebuie ca duceti niste vieti foarte pline si interesante in satele alea daca simtiti nevoia sa documentati si sa argumentati la acest nivel de detaliu si precizie. Va pregatiti pentru concursul Cetateanul Anului si e proba de recitat din Almanahul Cetatii?
Ca și tine, nestore, ca și tine :)

#50
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostKarhu, on 18 mai 2022 - 13:46, said:

Pe pozitie echivalenta 95% dintre categoriile profesionale de mai sus o duc mai bine in Vest decat in Bucuresti (punem in balanta calitatea vieti, echilibrul munca/ timp liber, excludem activitati ilicite, corupia etc).

Poti pune un link cu statistica asta? Mersi.

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Salariul mediu net București < ajutorul social de la mine din sat

Nu e nevoie de nicio statistica

#52
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
:)))
Din puțul gândirii

Mai Karhu ești simpatic. Tu nu pricepi că și 5000 de euro sa fie ajutorul social, NU vrea nimeni să stea la voi acolo în frig nici platit regește degeaba?  

Iar informația e falsa. 95% din joburi nu se găsesc decât tot în orașe mari. Deci între București și sătuculspaniol de mar , ai doar 5% joburi acolo, ajutor de spălător de vase și ospătar

#53
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 Karhu, on 18 mai 2022 - 13:46, said:


Pe pozitie echivalenta 95% dintre categoriile profesionale de mai sus o duc mai bine in Vest decat in Bucuresti (punem in balanta calitatea vieti, echilibrul munca/ timp liber, excludem activitati ilicite, corupia etc).

Tu ai zis asta. Te aștept cu statistica. Sau scoatem numere din burta?

Asa o sa zic și eu ca 98% nu stau pe ajutor social și ca pentru 99.67% taxarea crunta din Finlanda este un dezavantaj. Și 99.87% prefera oricând vremea din România fata de Finlanda

#54
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postfigo1988, on 19 mai 2022 - 06:22, said:


Asa o sa zic și eu ca 98% nu stau pe ajutor social și ca pentru 99.67% taxarea crunta din Finlanda este un dezavantaj. Și 99.87% prefera oricând vremea din România fata de Finlanda

Cu tot dezavantajul taxarii, nu s a umplut Romania de finlandezi, englezi si altii cu clima nasoala/taxare mare ci e cam invers (iar trendul migratiei e pe crestere, ca roboru…  n or fi 8 milioane plecati dar sigur peste 3)

Pt initiator, uite o colectie de intrebari ‘inspirationale’, ideal ar fi sa ai si raspunsuri
https://we-better.co...i-de-la-public/


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate