Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandare primul apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
BamBamBoom

BamBamBoom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2022
Salut si scuze in primul daca acesta nu este locul pentru intrebari sau daca postarile de acest gen nu sunt bine venite Posted Image
Doresc sa imi achizitionez primul apartament, 2 sau 3 camere in Bucuresti, pentru a locui in el.

Ca si buget am maxim 140k euro (cat sa se incadreze in 5% TVA), dar pentru 2 camere as prefera maxim 120k, iar cele cu 3 sa fie pana in 140k daca merita. Suprafata minima utila sa fie in jur de 54mp la 2 camere si 62 la 3, iar ca zone, as prefera Tineretului / Timpuri Noi / Unirii, dar am vazut ca in bugetul asta nu prea gasesc ceva cu o suprafata rezonabila, deci merg si altele care nu sunt la periferie (de ex. Grozavesti, Dristor, Stefan cel Mare).
Probabil cel mai important lucru este ca actele sa poata fi facute luna asta sau cel mai tarziu la inceputul lunii viitoare (vreau sa fac un credit la banca in aceasta perioada).

Daca ma puteti ajuta cu o recomandare de ansambluri in criteriile astea sau sa imi spuneti la ce ar trebui sa ma uit cand ma duc in vizionare / inainte, v-as fi recunoscator.

Multumesc mult si o zi buna!

#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dacă dispui de 140.000 euro, de ce nu ți-ai căuta un consultant, financiar, imobiliar, care ar fi mult mai în măsură să-ți răspundă la întrebări decât noi, pe forum, care, majoritatea, nici nu știm să numărăm 140.000 euro?

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Daca nu vrei sa te dai pe mana unei agentii imobiliare si dispui de timp, ia la rand ofertele online.
Iti vei forma o parere, nu neaparat 100% corecta dar aproape de realitate.
Tot daca ai timp, mergi la vizionari, sunt destui vanzatori reticenti fata de agentii imobiliari.
Ai grija la ce semnezi cu agentii, multi cer exclusivitate inainte sa-ti arate ceva. Au si ei dreptate, vor sa se protejeze, sa nu tratezi direct cu vanzatorul sa-i ocolesti.
Sfatul meu e sa faci mai intai vizionari fara intermediari, vezi cum merge piata si poate asta te va ajuta sa-ti definitivezi optiunile si in functie de oferta existenta.
Si eu am aceasta retinere dar fiind in situatia de a vinde si apoi de a cumpara, pot spune ca partial, am colaborat cu ei.
La vanzare am fost contactat de o agentie, le-am spus de la inceput ca nu le dau nimic, sa ia tot comisionul de la cumparator, asa s-a intamplat. Am spus ca doresc suma x, net.
Cand am fost cumparator, am gasit ce doream numai prin agentie, imi secase rabdarea, mi-era teama ca raman cu banii in banca, se vor devaloriza, preturile vor creste. Asa ca am apelat la o agentie care avea o oferta cu ceea e doream (mai putin pretul) dar am acceptat conditiile, am platit comisionul si am lucrat cu ei. De remarcat ca nu mi-au cerut sa semnez de exclusivitate, gasisem aceeasi oferta la alta agentie mai ieftin cu 200E dar am ramas la prima. Nici macar nu am dat cu banu', mi-au placut si gata! Au fost corecti, am fost si eu.
Succes!

#4
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostBamBamBoom, on 13 mai 2022 - 07:56, said:

Salut si scuze in primul daca acesta nu este locul pentru intrebari sau daca postarile de acest gen nu sunt bine venite Posted Image
Doresc sa imi achizitionez primul apartament, 2 sau 3 camere in Bucuresti, pentru a locui in el.

Ca si buget am maxim 140k euro (cat sa se incadreze in 5% TVA), dar pentru 2 camere as prefera maxim 120k, iar cele cu 3 sa fie pana in 140k daca merita. Suprafata minima utila sa fie in jur de 54mp la 2 camere si 62 la 3, iar ca zone, as prefera Tineretului / Timpuri Noi / Unirii, dar am vazut ca in bugetul asta nu prea gasesc ceva cu o suprafata rezonabila, deci merg si altele care nu sunt la periferie (de ex. Grozavesti, Dristor, Stefan cel Mare).
Probabil cel mai important lucru este ca actele sa poata fi facute luna asta sau cel mai tarziu la inceputul lunii viitoare (vreau sa fac un credit la banca in aceasta perioada).

Daca ma puteti ajuta cu o recomandare de ansambluri in criteriile astea sau sa imi spuneti la ce ar trebui sa ma uit cand ma duc in vizionare / inainte, v-as fi recunoscator.

Multumesc mult si o zi buna!

La 2 camere te incadrezi la limita intr-unul din ansamblurile noi din zonele ok (dar nu de top ale orasului). La 3 camere, nou, nici o sansa. De asemenea, ti-as recomanda sa nu iei 3 camere cu suprafata mentionata de tine, este mult mult prea putin. Practic in cel mai bun caz la 62mp ai fie 3 camere foarte mici, fie 2 camere decente si o debara, denumita pompos "birou". Daca iti e ok zona, atunci poti incerca sa gasesti ceva in Baba Novac Residence. Blocurile sunt ok, au parc aproape, iar 2 camere + parcare ar fi undeva la 135 de mii de euro, dar la o suprafata mai generoasa decat ce ai mentionat tu. Daca ajungi acolo, recomandarea mea ar fi sa iei in faza 1, fazele 2 si 3 au fost facute cu echipe mai putin calificate.

Urmarind de ceva ani piata imobiliara din Romania, iti spun ca ar fi bine sa suplimentezi bugetul, mai ales daca vrei 3 camere noi sau macar relativ noi.

#5
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Cum 2 camere 120k euro :)) la ce s-a ajuns.
Deci 120k euro 60mp 2 utili ?

#6
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu nu ma pricep la imobiliare,sunt altii pe aici ce sunt experti,tot citesc postarile lor,dar am ajuns la concluzia ca e timp pierdut.In postura ta as restrange cautarea,la zona,camere,etc.

#7
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Mie mi se pare ca vrei sa dai cam multi bani, mai ales raportat la spatiu... Vezi ca sentimentul in piata e ca lucrurile s-au cam racit, acum ca a mai crescut si dobanda...

#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu stiu despre preturi, zone, etc. dar la 3 camere 62mp mi se pare cam mic. Pe la 75mp sau mai mult ar fi ok un apartament cu 3 camere.

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Stai urmatorii 5 ani cu chirie.

#10
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Inainte sa cumperi poti sa te interesezi de grupul de pe facebook/whatsapp al proprietarilor si daca iti dau acces poti intreba/citi ce mai zic oamenii sau daca nu vezi care-s membrii si intreaba direct. Doar sa tii cont ca unii sunt extrem de pretentionsi, in special daca au dat banii astia; probleme sunt peste tot.
Nu cred ca ai sanse sa gasesti 3 camere ok la suma asta, poate unul vechi la care ai de muncit.
Eu am luat exact ce cauti tu la ~120k doar ca am avut pretul asta pentru ca aveam ante-contract facut inainte cu preturile din anii trecuti, dupa le-au marit.

Legat de ce trebuie sa fii atent cand te duci undeva, din pacate pot fi atat de multe probleme, inca e greu sa fii sigur ca e ok ce iei. Cauta pe net articole legat de asta. La ce iti recomand sa ai grija e cat costa mentenanta/intretinerea in special daca vrea dezvoltatorul sa administreze in continuare ca sa mulga cat mai mult de la proprietari. E important sa te uiti in jur unde cumperi, daca sunt spatii in care pot fi construite alte blocuri sunt sanse mari sa se faca, deci daca vrei sa fie mai liber sau sa nu fii deranjat minim 2 ani cat construiesc (zgomot, praf etc.) trebuie sa iei pe o parte unde nu mai se poate construi. As evita blocurile care scriu ca includ facilitati ca piscina/sala sau alte din categoria asta, astea trebuie intretinute si o sa fie din banii proprietarilor, probabil la suprapret. Daca e inca in constructie si poti veni cu un inginer structurist sa vada cum arata e o idee buna, desi ma astept ca cele din zona asta sa fie mai ok ca in alte parti. Tine cont ca ai nevoie si sa-l mobilezi, mai ai si acolo de dat cateva mii de euro.


Ca idee, regret ca nu am luat cu 3 camere. E bun de dat in chirie asta dar daca locuiesti si sunt sanse sa ai un copil la un moment dat o sa vrei sa te muti.

#11
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
sa ai in minte 120.000 de euro pentru o cusca de 54 mp...asa ceva...

ba nene, la banii astia ar trebui sa tinzi spre curte

aveti o boala cu blocul, sa mor io, ati fost singuri in copilarie, refuzati de cei din jur, emo - nu-mi explic motivele pentru care va pute individualitatea si independenta pe o bucata de pamant, in schimb va indreptati fericiti catre mocirla umana, zeama sociala statuta reprezentata de bloc. Va induce ideea de socializare, fie ea si fortata? Va place sa va intalniti la lift? sa simtiti bluetooth-ul aproapelui? semnalul lui de la router? Genul ala care cauta atentie de dimineata si pana seara?

chiar vreau sa-mi explic tipologia care da o gramada de bani...sa stea la bloc

la curte te insingurezi, asta simti?

si mai ales aveti o boala cu "sa fie blocul NOU, domne".

si de ce vrei in zonele alea, te agati de vreun job? cea mai proasta idee, jobul e ultra vremelnic...

ia la bloc, ce sa zic, sa fii muls de bani de noile forme de administrare (deh, numai la blocurile noi e asa) si sa suporti zgomotele alora lipiti de apartamentul tau

dupa aia ia-ti si-o masina electrica, du lesa pana la capat

Edited by cattavencu, 13 May 2022 - 11:21.


#12
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
E central, ajungi ok cu metroul oriunde. Incet incet se mai curata zona, pleaca cei care ar trebui sa stea la periferie.

Unde iti iei casa cu 120k euro in oras? Mai e si scump sa o intretii, trebuie sa te ocupi de ea etc. . Oare astia care si-au facut case de neam prost la inceputul anilor 2000 au bani macar sa le incalzeasca acum? poate au noroc cu izolatia :). Eu nu am dat drumul la caldura, a fost ok.

Cel mai important lucru la un imobil e locatia. Pe locul doi e locatia iar pe locul trei e... usor de ghicit :).

Unii sunteti foarte in urma cu preturile din piata.

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostShade14, on 13 mai 2022 - 11:34, said:

Cel mai important lucru la un imobil e locatia. Pe locul doi e locatia iar pe locul trei e... usor de ghicit Posted Image.

location, location, location....

Lasa-ma cu frazele astea de intermediar, te rog io... (as fi pus si cateva atribute dupa "intermediar", dar deh....)

Dar pana la urma fapt e ca unora li se pare Bucurestiul apogeul realizarilor in viata, plm; cine sunt io sa stric visurile acestor oameni?

Edited by cattavencu, 13 May 2022 - 11:39.


#14
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
La 120 de mii de euro nu iei nici macar o urma de casa.

#15
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
120k, cozy, pentru cei cu frica de inaltime :): https://www.imobilia...dviz=3294099195

#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@cattavencu Unii nu vor sa stea in mocirla aia adevara, sa isi piarda orele in fiecare zi in traficul de capitala si sa mai faca pe taximestru pentru copii. E optiunea lor!

#17
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Asa este.

Oricum, luati-va (procurati-va) o pereche de plamani de rezerva, just in case. Si vedeti cum (sau daca) se "amortizeaza" in vreun fel din surplusul banesc generat de venirea in (sau "la", cum va place voua) Bucuresti.

#18
starfx

starfx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2006
@cattavencu Cata ura ai in tine. In loc sa dai un sfat iti versi frustarea pe forum. Sa inteleg ca tu stai intr-un palat pe un teren de 1000mp in centrul orasului achizitionat de tine cu 10.000EUR.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate