Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Blaturi de bucatarie Mdf pe comanda? E posibila oare cantuirea rotunjita ca cea din fabrica?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011
Salut,

1. ma intereseaza sa aflu daca face vreo firma blaturi de bucatarie pe forma mai personalizata, din MDF (deci nu compozit/piatra). Ori, daca se poate cantui rotunjit un blat din comert. Nu stiu cum rotunjesc ei in fabrica marginea din fata a blatului, dar arata mai frumos decat cantuirea clasica prin lipirea unei benzi.
Ce vreau eu este sa decupez o bucata din buza din fata a unui blat, dar eventual sa nu se vada ca a fost taiat, daca se poate.

2. se pot oare pune chiuvete de tip sub-blat sub blaturile MDF? Banuiesc ca tot etansarea marginii ar fi problema. Ideal prin Bucuresti daca are cineva recomandari de vrajitori in asa ceva.

Edited by asiodf, 13 May 2022 - 00:19.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
,,... sa nu se vada ca a fost taiat. "

Cum să nu se vadă, dacă este semirotund, îl taie drept, (că semirotund nu mai pupi), și cine de unde să îți aducă petec/folie cant cu același model cu blatul?!

Se se mai și îmbine ca și cum nu a fost tăiat, pe ipoteticul nou semirotund, dacă ar putea să fie făcut.

Este ceva S.F. și nu cred că găsești nici la 2000 €.
Poate dacă ești șeic să îți facă cineva așa ceva, atît de extravagant.

2. Măi, tu vrei să ne pui creierii" pe moațe  😁

#3
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postcrisstonne, on 13 mai 2022 - 00:41, said:

Cum să nu se vadă, dacă este semirotund, îl taie drept, (că semirotund nu mai pupi), și cine de unde să îți aducă petec/folie cant cu același model cu blatul?!

Dar imi pare bine ca esti optimist. De ce ar fi asa impertinent ca o firma care importa/vinde blaturi sa aiba SI folie exact pentru acel blat ? E de aur ?

Asta intreb, exista metoda de a cantui semirotund? Oare se poate lipi semirotundul ala inapoi daca il tai ca sa reduc latimea blatului de la 60 la 45cm spre exemplu...
La o adica poate sa fie si blat cu marginea dreapta, doar sa fie exact aceeasi folie peste tot practic.

La blat de piatra compozita inteleg ca se poate face orice forma, inclusiv chiuveta incastrata, doar ca costa 250euro/m si e cam piparat.

Edited by asiodf, 13 May 2022 - 01:04.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011

View Postasiodf, on 13 mai 2022 - 00:52, said:

Dar imi pare bine ca esti optimist.

Ai vrut să spui realist?  😁
Mai clar, îți garantez EU că nu o să găsești așa ceva, la semirotund, la drept da.

Dar tu încearcă, să mă anunți cînd ai rezolvat la semirotund.
Dar pui și poze, da, ca să nu avem vorbe.

L.E. De ce nu tai în ,,spate ", la perete, în partea opusă?

Edited by crisstonne, 13 May 2022 - 01:23.


#5
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011
O fi, eu doar intreb, recomanda-mi pe drept atunci macar. Ce marci de blaturi, ce firme, etc.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
,,La față ", muchia ca să zic așa, nu prea îți face nimeni, dacă face, unde taie nu mai are protecție ca din fabrică, o să se infiltreze apă în timp șiii   :wave:

Ăla de compozit, de zici că este scump, îl scoți cum vrei.
Poate este scump, dar o să îți bucure ochiul și sufletul mulți ani.

Plus că îl ai tăiat cum vrei tu de extravagant, ca formă, și permite și chiuveta pe care o dorești, nu ai infiltrații pe muchia blatului.

Fă un efort, este păcat să faci din aglomerat, să fie rapid un eșec (un an, doi, trei) și să fii nevoit să refaci totul, cu blat compozit, deranj, altă manoperă, etc.

Dacă era pe drept, era simplu, dacă are o formă mai elaborată, mergi pe compozit, o să te feliciți tot timpul.

L.E. Am refăcut bucătăria la sfîrșitul anului trecut, am avut un milion de discuții tehnice cu mulți oameni, specialiști pe domeniu,  știu exact ce se poate face în Ro, și ce nu.

Noi doritorii/clienții putem închipuii multe proiecte, dar nu toate sînt fezabile sau posibil de executat  🤭

Edited by crisstonne, 13 May 2022 - 01:48.


#7
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.07.2006
Pe drept am cumparat/debitat/cantuit la Regency de pe Morarilor, a iesit foarte bine. Au multe modele acolo, imposibil sa nu gasesti ceva potrivit.

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
- blaturile de bucatarie nu se fac din MDF
- profilul blatului "rotunjit" se face pe masini speciale evident si folia termo se "sigileaza" pe fata inferioara la un moment dat, nu este imbracat 100% blatul cu "melamina"
- blatul de bucatarie ca piesa trebuie sa satisfaca anumite conditii speciale de utilizare referitoare la umiditate/apa, caldura, socuri mecanice, rezistenta substante si UV, etc. ....ceva teste hidro, termo, mecanice, UV, imbatranire Posted Image ...

Deci o placa  de MDF (care are niste dimensiuni din fabricatie ?!)  se poate taia , lipi, prelucra si infolia dar acest produs nu va fi "blat de bucatarie" ci o placa pe care beneficiarul o poate folosi unde vrea el dar in cunostinta de cauza, adica sa stie ca se pot face poze la inceput...dupa ceva timp de utilizare nu se stie cum arata Posted Image ... chiar si chiuveta sub blat se poate monta dar nu folosi prea mult ....

In concluzie, se poate face pe comanda, Germania sau Italia aproape sigur, blat conglomerat lemnos pentru bucatarie in orice forma si cu prelucrare pentru chiuveta sub blat DAR costul va fi mult peste media unui blat de cuart nivel mediu/jos (finisaj, profil, material) .... In Romania poate se baga cineva sa faca asa ceva strict pentru a isi face "reclama" sau pentru portofoliu DAR greu de gasit acel cineva care se risca pe bani putini ...poate pentru ambitia si motivatia personala...


Succes

Edited by superm, 13 May 2022 - 09:58.


#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
1. depinde de buget - daca esti domn generos orice e fezabil.

2. nu se recomanda (ca sa nu zic ca nu se poate) gandeste-te putin ca marginea blatului este exact marginea chiuvetei - cat ar rezista un blat de pal/mdf in conditii de umeazeala? 2 - 6 luni..si iti sare orice cant/terminatie - sa nu mai zic de mici accidente casnice....dar, strict la obiect, de putut (tehnic) se poate folosind insa un blat ceva mai gros (38/58).

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postasiodf, on 13 mai 2022 - 00:52, said:

sa reduc latimea blatului de la 60 la 45cm spre exemplu...
când tai blatul îl tai din spate nu partea din față

#11
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postcrisstonne, on 13 mai 2022 - 01:39, said:

Poate este scump, dar o să îți bucure ochiul și sufletul mulți ani.

Chestia e ca mai multe persoane mi-au zis ca sunt diverse probleme la blaturile de piatra, inclusiv in magazine de bricolaj gen MAM am auzit asta. Mie mi-e frica ca dau 1000 de euro pe un blat si dupa 1 luna se zgarie si/sau se pateaza de la cine stie ce cacat varsat pe el. Si dupaia ma oftic 15 ani ca am aruncat bani pe fereastra. Pare prea mare riscul parerea mea. Daca era numai triplu ca pret, era ok.


View Postcrisstonne, on 13 mai 2022 - 01:39, said:

Dacă era pe drept, era simplu, dacă are o formă mai elaborată, mergi pe compozit, o să te feliciți tot timpul.

L.E. Am refăcut bucătăria la sfîrșitul anului trecut, am avut un milion de discuții tehnice cu mulți oameni, specialiști pe domeniu,  știu exact ce se poate face în Ro, și ce nu.

Am zis ca e ok si pe drept, doar sa fie tot blatul pe drept si sa fie folia lui. Deci trebuie practic mers la firmele importatoare sau gen.

View PostEMPP, on 13 mai 2022 - 11:19, said:

când tai blatul îl tai din spate nu partea din față

Asta e varianta in care fac din 3 bucati in loc de 1 singur blat continuu, dar evident se va observa. Ca nu cred ca exista metoda de a lipi bucati de blat asa incat sa nu se vada taietura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate