Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Centrală combustibil solid Candle

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Bună seara!
Un prieten îmi recomandă acest tip de centrala. A incercat cineva?
Eu voiam să iau Vaidrus pe lemne.
https://candle-roman...emne-20-kw.html

#2
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Reclama.
Sa vedem putin ce zice vanzatorul:
Costurile pentru încălzirea locuinței la nivelul unui an
Pentru exemplificarea beneficiilor economice oferite de centralele CANDLE, vom face un mic calcul foarte clar și sugestiv pentru toți. Vom lua în considerare parametri medii de preț și de calitate ai combustibilului, apoi, vom calcula eficienta pentru un spațiu de 200 m2 cu izolație termică corespunzătoare.

Pentru fiecare 10 m2 de podea este necesară o putere de 1kW, iar pentru o incintă bine izolată cu suprafața de 200 m2 este nevoie de o cantitate de energie de 20 kW/h. Alegem un cazan CANDLE cu puterea nominală de 20 KW. Pentru o astfel de locuință, cantitatea medie orară de energie necesară pentru menținerea temperaturii de confort termic este de 6 - 8 KW/h.
Cum pentru fiecare kilowatt cedat, CANDLE consumă 0,29 Kg de lemn, urmează că vom consuma 6 x 0,29 = 1,74 Kg sau 8 x 0,29 = 2,32 Kg de lemn pe oră, adică o medie de 2 Kg de lemn/oră. În tabelul de mai jos putem calcula cu ușurintă câtă energie se consumă în fiecare caz în parte și care sunt costurile cu combustibilul pentru încălzirea locuinței la nivelul unui an. Înmulțiți cantitatea combustibilului consumat cu prețul său la un moment dat și calculați diferențele valorice.

Pai ori avem nevoie de 20kWh, ori de 6-8kWh.
Cat despre consumul la "alte cazane", acei 6kg/h le consuma Viadrusul meu cand produce .... 30kWh. Fara gazeificare. Pe care ii stochez intr-uh puffer. In 5 ore de ars lemne produc caldura necesara 24h la o casa de 350mp, 900mc. Datorita pufferului pot folosi termostate de ambient, pe zone.

Mai departe socoteste si singur. Eu, personal, nu am foarte mare incredere in centralele astea.

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Are un vecin un Candle de 3 ani cred. E multumit ca poate sa arda si porumb in ea. Arunca un sac impreuna cu un pic de lemne si merge fara probleme. A scapat de puffer, a avut si noroc ca a cam nimerit puterea centralei cu consumul casei si modularea ( pseudo modularea ei ) il ajuta mult.

E cam aiurea instalarea ei, practic lemnele stau pe podea.

Reclama e reclama, dar daca treci peste exagerarile lor, versus un viadrus, e mult mai ok.

#4
danieltnokia2000

danieltnokia2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.01.2008
Va salut. Ceva detinatori de centrale candle cu automatizare sa schimbam ceva pareri sunt pe aici?

#5
danieltnokia2000

danieltnokia2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.01.2008

View Postdanieltnokia2000, on 19 octombrie 2022 - 20:41, said:

Va salut. Ceva detinatori de centrale candle cu automatizare sa schimbam ceva pareri sunt pe aici?
Salut. Da am eu centrala candle careia i-am facut chiar si o imbunatatire. A mea este cu controlerul ala electronic cu care vine...sau ma rog a mea a venit insa altii spun ca trebuie sa-l cumperi separat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate