Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandari kit plasa insecte

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
Acum ca s-a incalzit ma gandesc si eu sa-mi fac niste plase insecte la termopane. Cea mai mare nevoie am la usa la balcon care ar sta cel mai mult deschisa.

Am vazut ca la Dedeman, Hornbach dar si online exista ceva kit-uri ca sa-mi confectionez singur, nu e ceva complicat, dar ma intreb care variante sunt cat de cat solide si de calitate. Aveti ceva experienta? Imi puteti recomanda ceva surse pentru materie prima?

De mentionat ca usa mea e ingusta si inalta, cam 230x80 deci imi trebuie ceva bari mai mari de 2m, am gasit la Hornbach de 3m de exemplu.

Si ma mai intreb daca la inaltimea asta e suficient un simplu cadru dreptunghiular sau ar trebui sa fac cumva un 8 care sa aibe bara de sustinere si la mijloc? Ma gandesc si eu, nu am experienta.

Edited by jazzman_, 12 May 2022 - 17:17.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Mergi la orice atelier de termopane, poți cumpăra de acolo toate componentele, inclusiv plasa, mânere, balamale, sistemul de închidere pe toc, îți debitează ei profilul la lungimea necesara.
Eu asa am procedat, ne-a costat sub 50 de lei toată distracția, pentru o sita la geamul balconului. Am luat cu împrumut, de la niște prieteni, o bormașina (pentru găurile de pe profil și tamplarie) și unealta cu care se presează șnurul cauciucat care asigura prinderea plasei pe rama (la atelier nu mai aveau momentan acea unealta pe stoc).
Balconul tău nu este inchis, sa pui sita la geam, în loc de una mare la ușa dintre camera și balcon?

Edited by corinadaniela, 12 May 2022 - 17:42.


#3
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Nu poți să faci 8 fiindcă nu găsești conectori.

Edited by persona695, 12 May 2022 - 17:56.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Daca pui astfel de intrebari, sunt de acord cu ce a scris corinadaniela Posted Image

Mergi dom'le la un atelier de cartier si te rezolva aia mai repede si mai ieftin decat crezi

#5
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 13.07.2006
Eu am luat componentele de la Leroy Merlin, gasesti tot ce iti trebuie (plasa, garnitura, rola de intins, conectori inclusiv cei in T pentru a face bara pe mijloc etc). Este fun sa mai si bricolezi din cand in cand, si oricum vei iesi mult mai ieftin.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Eu mi-am făcut singur, tip cadre, dar nu prea sînt ok, se deschid în lateral, ca o ușă.
Așa că, după un timp am schimbat cu sistemul roletă, care se trage de sus în jos, și invers, plasa se duce în caseta de sus.

Vezi poate este o variantă mai bună pentru tine.

#7
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postjazzman_, on 12 mai 2022 - 17:15, said:

dar ma intreb care variante sunt cat de cat solide si de calitate.

Nu prea exista asa ceva la noi, bine, nici nu prea este nevoie. Cerere de asa ceva nu poate sa existe, cine da pe o plasa de tantari “solida si de calitate” cat pe o fereastra?

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpersona695, on 12 mai 2022 - 17:52, said:

Nu poți să faci 8 fiindcă nu găsești conectori.
se găsesc la Hornbach și Brico Depot

De exemplu:
Conectori
Plasă
Profil
Garnitură
sculă pentru montat garnitura

Edited by DaculScoril0, 12 May 2022 - 22:02.


#9
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostDaculScoril0, on 12 mai 2022 - 21:59, said:

Te referi la conectorii ăștia https://www.hornbach...=vv&url=6069329
https://www.hornbach...=vv&url=6391724

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Are și Brico, seturi și accesorii.

#11
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View Postcrisstonne, on 13 mai 2022 - 12:50, said:

Are și Brico, seturi și accesorii.

View PostDorel-Jefuitorul, on 12 mai 2022 - 21:24, said:

Nu prea exista asa ceva la noi, bine, nici nu prea este nevoie. Cerere de asa ceva nu poate sa existe, cine da pe o plasa de tantari “solida si de calitate” cat pe o fereastra?
In 2 sau trei locuri am vazut plasa de insecte la usa de calitate ma refer folosirea precadrelor si apoi montata plasa de insecte din profil  special de usa sunt mai solide ,dar plasa aia din ele dupa 2 ani tot se rupe . Ce sunt acum pe piata toate elementele de plastic daca sunt expuse tot timpul soarelui devin casante  si cea mai mica actiune fizica se rup.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate