Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Ce tepe v-ati luat? Sau de care stiti?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 radunic, on 16 mai 2022 - 10:20, said:

Mda, e interpretabil și omul, evident, a interpretat în favoarea lui. Ori faci cum zici, ori faci ca prin alte țări unde spui chelnerului cît rest aștepți.

Nu e absolut nimic interpretabil din punctul meu de vedere, mai ales ca vorbim de un bacsis aproape egal cu consumatia. E furt.

#38
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 giuliani, on 16 mai 2022 - 09:23, said:

Am patit o data sa primesc mai multi bani rest, sau sa se uite taxarea unui produs pe care il aveam de cumparat. Nu mai tin minte exact cum era, insa m-am intors si am rezolvat corect problema si imi amintesc cat s-a bucurat doamna de la casa. Mi se pare corect sa dai banii inapoi daca e cazul pt ca femeia aia ramane  cu bani minus si trebuie sa ii plateasca de la ea dintr-un salariu care in mod sigur nu e unul foarte mare.


Mi-am mai amintit de o teapa pe care am luat-o acum vreo 6 ani. Eram la un restaurant/bar, am baut cu vreo 3 prieteni niste beri, poate sa fi mancat o pizza, nu mai stiu exact. Vine ora stingerii, mai aveam bere, asa ca vrem sa platim separat si ramanem pana terminam ce aveam de baut. Aveam vreo 25-30 de lei de platit dau 50, ii multumesc omului care pleaca. Dupa vreo 10min realizez ca n-am primit rest, din discutii cu baietii realizam ca s-ar putea sa fie din cauza ca ii spusesem "Mersi" chelnerului dupa ce i-am dat banii. N-am mai putut da de el ca plecase deja acasa, colegii lui nu se bagau ca cica nu-i masa lor, etc etc.
Nu-i vorba de aia 20 de lei ci de principiul in sine. De atunci inainte la chelnerii romani le intind banii si atat, nu le zic niciun mersi de teama sa nu ma fure.
Nu vreau sa te simti aiurea.Eu sunt din alte timpuri,in care nu oricine frecventa restaurantele.In tagma clientilor si ospatarilor adevarati e un obicei stiut.Cind achiti si in acelasi timp multumesti se interpreteaza ca nu mai vrei restul.

#39
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Melteanu, on 16 mai 2022 - 11:40, said:

Nu vreau sa te simti aiurea.Eu sunt din alte timpuri,in care nu oricine frecventa restaurantele.In tagma clientilor si ospatarilor adevarati e un obicei stiut.Cind achiti si in acelasi timp multumesti se interpreteaza ca nu mai vrei restul.

Stiu cum se interpreteaza, insa in mintea mea aveam o granita, un 10, hai 20%. Dar cand vorbim de 80-100% din suma de plata mi se pare exagerat si nici nu mi-am pus problema ca nu se intoarce cu restul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate