Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Sony Xperia 1 IV

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Bebeluka fă niște teste la camere.Fotografii,filmări video.Din câte văd pe youtube Sony Xperia 1 mark 4 e sub Samsung, Iphone,Huawei din păcate. Sony văd că nu vrea sa schimbe camerele. Păcaaaat.

#20
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postprecupromulus, on 15 mai 2022 - 13:44, said:

Din câte văd pe youtube Sony Xperia 1 mark 4 e sub Samsung, Iphone,Huawei

Testele astea de pe youtube sunt ULTIMILE pe care le iau in considerare,mai ales cand cei care le realizeaza sunt subiectivi.
Singurul in masura sa decida este cumparatorul.
Spor!

#21
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
O mai mare aiureală spusă n-am întâlnit! Or mai fi unii "subiectivi", doar că ăia arată și ceva rezultate, iar alea nu-s chiar cele mai bune.

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
ce e acum in reviews e pre production unit. Trebuie sa asteptam pana in septembrie pentru produsul final.

#23
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View PostAlxdava, on 17 mai 2022 - 05:12, said:

O mai mare aiureală spusă n-am întâlnit

Eh,cu timpul iti vei da seama ca majoritatea sunt extrem de  subiectivi.
Daca vrei,iti demonstrez intr-o filmare pe youtube ca sonyericssonul meu P1 face poze muuuult mai bune ca superextranemapiomenitul s22 plus si minus..Ca tot vorbesc "aiureli"...
Nimeni NU face nimic gratis pe youtube..Totul este monetizat..Din pacate Sony nu baga bani si acolo...
Am acasa un Xperia 1 si un Huawei P30.Ghici care face poze mai bune?
D'aia iti spun ca pana la urma cumparatorul este cel care decide.

#24
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Ok.Dar știți ceva despre supraîncălzire?Mulți se plâng că se oprește dacă filmezi in 4k sau te joci jocuri mai mult de 10 minute.Cred că singurul telefon cu snapdragon 8 gen 1 care a rezolvat supraîncălzirea este Oneplus 10 pro.Cel puțin așa  se aude.O zi faină vă doresc.

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Pana in Iunie (nu Septembrie cum am zis anterior) cand apare pentru public, nu putem sti. Ce-a fost trimis la unii revieweri nu sunt produsul final; mai mult trimise ca sa vada lumea cum arata.

Din Iunie incep livrarile in europa deci o sa avem si date clare pe partea asta.

Ciudat, in America, apare abia in Septembrie.

Eu chiar il vreau, n-am bai ca are android, nici pretul nu ma deranjeaza. Dar vreau sa fiu sigur ca-i bun si ca astia de la sony is okay. As veni de pe iPhone :lol:

Il vreau in principiu pentru:
Camera (si buton); dar aici o sa astept sa vad ce o sa poata dracia de iPhone 14
USB C (fk apple, nu mai astept un an dupa ei... dar daca iPhone 14 o sa fie un salt major poate fac o exceptie)
Jack 3.5, ascult o gramada de muzica in HiFi/ 24bit (momentan am un Sony NW-A50); asta m-ar salva de intepat un DAC lightning in iPhone sau sa umblu cu 2 device-uri
Baterie, suna promitator la 5000mAh
Open NFC (desi o sa il folosesc foarte rar)

O sa imi lipseasca in schimb Apple Walet, iMessage, aplicatii pro (din cauza pirateriei nu face nimeni aplicatii pro pentru android :( ), apple watch..

#26
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 06.09.2010
A apărut la precomandă la Altex și la Orange, varianta de 12/256 GB la prețul de 6600 lei. Livrarea din 11 iunie.

Edited by Ovidiu333, 24 May 2022 - 12:56.


#27
bobiro

bobiro

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.06.2022
Salut, l-a comandat cineva? Daca da, exista vreo data confirmata la care se livreaza?

Legat de telefon, cred ca e o chestie de subiectivitate - unii prefera poze colorate, altii nu. Sony, chiar daca nu mai are o cota de piata insemnata, nu prea da "gres" cu serviciile catre clienti. Am avut in trecut parte de update-uri la toate telefoanele flagship Sony, de soft sau de securitate.

Pretul e piperat - dar cred ca dpdv calitativ, merita investitia.

#28
bogdan9508

bogdan9508

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.06.2022

 bobiro, on 14 iunie 2022 - 14:58, said:

Salut, l-a comandat cineva? Daca da, exista vreo data confirmata la care se livreaza?

L-am comandat eu. Ba au spus ca pe 13, acum ca pe 17 se vor face livrarile.. astept si voi vedea.. Voi reveni cand o sa il am in mana.

Edited by Ciubex, 15 June 2022 - 23:51.


#29
bogdan9508

bogdan9508

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.06.2022

 bobiro, on 14 iunie 2022 - 14:58, said:

Salut, l-a comandat cineva? Daca da, exista vreo data confirmata la care se livreaza?
...
Tocmai am primit mesaj. Azi imi vine telefonul.

Edited by Ciubex, 18 June 2022 - 14:00.


#30
sass

sass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.04.2005
Salut. Ai primit telefonul? Prin cine ai facut comanda?

#31
bobiro

bobiro

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.06.2022

 bogdan9508, on 15 iunie 2022 - 08:02, said:



L-am comandat eu. Ba au spus ca pe 13, acum ca pe 17 se vor face livrarile.. astept si voi vedea.. Voi reveni cand o sa il am in mana.
l-am primit și eu, ieri. De la Orange, cu scuzele de rigoare, problema cu lucrările de la furnizor...

#32
sass

sass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.04.2005
Cum este telefonul la prima impresie? Poate ne impartasesti cum ti se pare durata de viata a bateriei, cat sta de bine cu incalzirea si de ce nu, cum se descurca camerele foto.

#33
bobiro

bobiro

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.06.2022
la prima vedere, putine schimbari fata de vechiul 1 II. Se cam incalzeste - mesaje in aplicatii video, care se pot  dezactiva, se misca fara sa agate in aplicatii, camerele functioneaza decent  spre foarte bine la focus, rapiditate, aplicatii, etc. In Jocuri nu l-am testat, sigur merge bine .  Dimensiunile clasice Xperia, ecranul impecabil. Bateria tine mai mult decat versiunea 1 II, inca nu am gasit incarcator potrivit. Per total nu am feelingul de pret bun fara precomanda  (noroc de casti) dar simt ca e proof pentru 1-2 ani la camera, procesor, updateuri. Personal cred ca-s cele mai bune camere de pe piata pe un telefon CU CONDITIA sa faci setarile potrivite - nu e telefon pentru photo/video pe setari AUTO.

#34
bogdan9508

bogdan9508

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.06.2022

 sass, on 17 iunie 2022 - 06:09, said:

Cum este telefonul la prima impresie? Poate ne impartasesti cum ti se pare durata de viata a bateriei, cat sta de bine cu incalzirea si de ce nu, cum se descurca camerele foto.
L-am comandat de la orange, am primit si telefonul si castile. I-am facut retur dupa 1 zi... se incinge rau pe filmare/poze.. te scoate din 120hz mai tot timpul din cauza ca se incalzeste... Pe partea de poze, dupa 10 poze la 25 Grade.. am primit notificarea ca sa incins iar unele functii vor fi dezactivate, pe filmare dupa 5 min (Filmare FHD) ma scos din aplicatie.. prea incins.   Procesorul in casa (temperatura de 23-25C) statea la 42 grade.
Pe partea de ecran, sunet, rapiditate,nu am ce sa ii reprosez. Camera nu mi sa parut ceva wow comparat cu iPhone 13 pro max. (am testat atat pe auto cat si pe manual mode..), dar nici slab nu este.. Camera de zoom nu prea focalizeaza.

I-am facut retur din cauza ca se incinge... nu pot pastra un telefon care se incinge sa nu mai poti folosi camera la 25C, cand or fi 30-35C nu te mai lasa sa faci nimic... am vazut review-ul lui Dan de la ZonaIT inainte sa il achizitionez dar am zis ca e hater... dar sa cam adeverit problema.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xjKsBAalE3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bk-yzaGm8Xo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008

View Postprecupromulus, on 19 mai 2022 - 17:31, said:

Ok.Dar știți ceva despre supraîncălzire?Mulți se plâng că se oprește dacă filmezi in 4k sau te joci jocuri mai mult de 10 minute.Cred că singurul telefon cu snapdragon 8 gen 1 care a rezolvat supraîncălzirea este Oneplus 10 pro.Cel puțin așa  se aude.O zi faină vă doresc.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tV775XA85O4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
Legat de incalzire la Sony Xperia 1 IV


P.S: Dupa umila mea parere, procesorul are culpa primara! Daca il aveti deja, va recomand sa atasati un ventilator...

Attached Files


Edited by favoritul, 11 August 2022 - 02:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate