Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

tabel excel

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
AdinaNB

AdinaNB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.05.2022
Buna ziua,
Am un tabel excel cu peste 5000 de randuri. Pe o coloana am sume care se compenseaza intre ele (cu plus si minus) si care trebuie eliminate.
Exista vreo formula prin care le pot elimina fara sa mai iau rand cu rand.
Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Remove Duplicates Posted Image
https://support.micr...8e-66a552dc138d

#3
lcche

lcche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.01.2016
Pivot table?

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
cel mai bine pui un sample file aici....
si noi generam ce iti trebuie

Edited by Mihai_3, 11 May 2022 - 16:13.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
La modul cum te-ai exprimat, elimini coloana cu sume cu tot si cu asta-basta.

Edited by maccip, 11 May 2022 - 16:23.


#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Attached File  dublu.jpg   41.59K   68 downloads
am facut dublu click sa vezi formula....
vezi daca te ajuta

#7
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
poate folosi si sumif, daca stie toate valorile din prima coloana.
mai exista varianta pivotului, cum s-a zis mai sus. asa ai valorile de pe prima coloana si alegi tu ce anume vrei sa iti afiseze pe cealalta

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Probabil ca vrea cava un proces semiautomat.de eliminare a unor duplicate dupa un anumit criteriu. Chestia asta se face prin crearea unei chei dupa care se sorteaza in astfel incat sa ramana ori la inceput, ori la sfarsit liniile ce trebuie eliminate.

Formule=>Copy/paste values => sort by column=>eliminare duplicate.

Dupa care eventual resortarea in ordinea initiala. Pentru asta mai e necesar inca de la capul locului crearea unei coloane de chei de sortare (numar curent).

Banuiesc..

#9
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Din descriere cred ca vrea sa elimine niste perechi.
De exemplu trec cu - valoarea unui colet cand il expediez si cu + cand primesc banii.
Inregistrez totul intr-un tabel si vreau sa elimin perechile.

Sau inregistrez comenzi cu - si livrari cu +, apoi vreau sa elimin comenzile onorate.

Attached Files


Edited by dicdobre, 11 May 2022 - 19:03.


#10
AdinaNB

AdinaNB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.05.2022
Cred ca nu am explicat destul de clar, nu toate sumele se compenseaza, trebuie sa le elimin pe cele de genul 0.2 si -0.2. Nu pot folosi Remove Duplicates pt ca 0.2 se poate repeta si ca suma care nu se compenseaza deci trebuie mentinuta. Pivotul nu ma ajuta. Inregistrarile sunt extrase dintr-un program, nu le introduc manual. Nu ma pot folosi de alte informatii, singurul criteriu este ca trebuie sa urmaresc in coloana x sumele care se compenseaza si sa elimin tot randul

#11
lcche

lcche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.01.2016
Vorbim de valori, nu are legatura cu duplicatele.
Pivot table e dinamic, se poate si reactualiza in timp ce introduci noi linii, pe sheet-ul lui.

#12
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View PostAdinaNB, on 11 mai 2022 - 19:42, said:

Cred ca nu am explicat destul de clar, nu toate sumele se compenseaza, trebuie sa le elimin pe cele de genul 0.2 si -0.2. Nu pot folosi Remove Duplicates pt ca 0.2 se poate repeta si ca suma care nu se compenseaza deci trebuie mentinuta. Pivotul nu ma ajuta. Inregistrarile sunt extrase dintr-un program, nu le introduc manual. Nu ma pot folosi de alte informatii, singurul criteriu este ca trebuie sa urmaresc in coloana x sumele care se compenseaza si sa elimin tot randul

daca ai un rand cu 0.2 si doua cu -0.2 conteaza pe care dintre cele cu -0.2 il elimini?

#13
AdinaNB

AdinaNB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.05.2022

View Postdicdobre, on 11 mai 2022 - 20:19, said:

daca ai un rand cu 0.2 si doua cu -0.2 conteaza pe care dintre cele cu -0.2 il elimini?

Da, conteaza, Cele doua randuri care trebuie eliminate sunt alaturate.

Attached Files

  • Attached File  cccc.jpg   11.37K   11 downloads


#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Nu ai vreo functie care sa faca asta, insa poti face ce ti-am spus eu mai sus cu sortarea dupa un criteriu si eliminarea manuala a liniilor care indeplinesc acest criteriu.
Iar criteriul respectiv, il poti crea cu formule care sa-ti dea zero in dreptul liniei ce trebuie stearsa si 1 in dreptul celei care nu trebuie.
Folosesti countif sau functii de genul.
Sau sortezi dupa categorie si creezi o coloana care aduna sau face ce-i de facut pentru acea categorie, sortata in prealabil dupa ea.

Situatii concrete sunt foarte multe si modalitatea exacta e foarte sensibila la situatia concreta.

De multe ori tre sa scapi de formule prin copy/paste values, pentru ca sa poti sorta fara sa se bulibaseasca formulele.

Chiar acum am ajutat-o pe nevasta-mea sa faca o chestie de-asta pe un tabel cu vreo 15000 linii din care unele erau de fapt un fel de cap de tabel ce trebuia recunoscut automat prin formule text, sortate dupa acest cap de tabel, si cautari specifice doar in zona acelui corespondente.
Multe linii bulibasite pe-acolo ce trebuiau sterse automat. Recunoscute si apoi sterse.
Se face prin sortari si chei de sortare special designate pentru acest scop (de stergere).

Din 15000 linii, vreo 600 erau de fapt de sters, vreo 150 erau cap de tabel ce trebuia scos si mutat pe alta coloana ca nu avea ce cauta acolo. Plus alte ghidusii, plus verificari ca chestia respectiva s-a facut fara erori. Texte scrise sub diferite forme (unele cu spatii, altele fara, unele cu diacritice, altele fara). Sume de control, pentru asa ceva, pentru ca fiecare inregistrare era importanta si trebuia sa ma asigur ca nu s-a sters ceva aiurea sau ca nu a ramas ceva ce nu trebuia sa ramana. Avea si caractere neprintabile.
Munca semiautomata cu o gramada de sortari si resortari, chei de sortare si tot tacamnul.
SE poate, dar tre sa ai o strategie.

#15
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Soluția este sa sortezi pe categorii apoi elimini...
Sortează folosind funcții și rezultatele le verși in alt sheet

#16
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Din ribonul Home selectezi "Sortare si filtrare" si pe urma bifezi doar ce vrei sa stergi.

#17
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View PostAdinaNB, on 11 mai 2022 - 21:24, said:

Da, conteaza, Cele doua randuri care trebuie eliminate sunt alaturate.

Regula ar fi ca se sterg doua randuri consecutive doar atunci cand cel de sus este pozitiv si cel de jos este negativ suma ambelor valori fiind 0 ?

Intodeauna valoarea pozitiva este pe un rand impar si valoarea negativa pe un rand par?

In acea coloana exista si valori =0?

Edited by dicdobre, 12 May 2022 - 12:28.


#18
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
inca nu înțeleg de ce ar vrea sa șteargă cand pur si simplu ar putea procesa acele date exportând către al 2-lea sheet....
eu asa proceda...am Sheet1 unde vărs importul sau CSV-ul sau de unde are datele si in al doilea am rezultate si filtre astfel încât imi face toate calculele

Edited by Mihai_3, 12 May 2022 - 12:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate