Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Alegere camera supraveghere wi-fi de interior

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alexupb

alexupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.05.2005
Salut,

Ma gandesc sa iau o camera de supraveghere indoor cu conexiune pentru a o folosi in doua scopuri:
-sistem de alarma basic
-sa vad ca sunt bine copii cand nu sunt acasa

Ma intereseaza:
-conexiune wi-fi
-sa anunte in aplicatie cand detecteaza miscare
-softul sa aiba posibilitatea de a face un schedule prin care sa activezi/dezactivezi automat alarmele pentru detectarea miscarii
-sa se vada destul de clar (si noaptea)
-posibilitate de a o folosi ca si interfon (sa vorbesc cu persoanele din zona ei)
Buget: ~150-350ron

Din ce am vazut pe net, cele mai ok par Xiaomi si TP-Link.
Am gasit mai multe modele (in special la Xiaomi):
https://www.emag.ro/...KMBM,DWYTRGBBM/
https://www.emag.ro/...KMBM,D6ZLVPMBM/

Am folosit acest site pentru ca aici cred ca gasesc cele mai multe modele, precum si pareri despre ele (nu ca as cumpara neaparat de aici).
Nu stiu la care sa ma hotarasc. Nu stiu cat de completa si corecta e descrierea lor pe site. De asemenea, din caracteristicile care sunt trecute acolo poate mai sunt si doar chestii de marketing inutile sau care in realitate nu functioneaza cum trebuie.
Daca aveti experienta cu ele, va rog sa ma ajutati in alegerea unui model (sau o alternativa mai buna).
Multumesc!

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
eu am auzit de bine de eufy. nu folosesc, dar din ce aud de pe la cunoscuti, asta as recomanda.

#3
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Xiaomi Mi 360 este excelenta. Foarte usor de instalat, notificari, aceasta are si bluetooth gateway si incarcator usb inclus.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Tapo C200 recomand eu.

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
ar trebui sa vezi daca camerele permit inregistrari locale pe card. Altfel imaginile inregistrate se pastreaza in cloud si mai mult ca sigur o sa aiba abonament lunar (alti $)

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017
Pentru stocare in cloud trebuie sa platesti, indiferent ce camera iei. Nu este un serviciu gratuit.

Doi la mana, daca ai multe camere, trebuie sa pui o groaza de camere, sa acopere cat mai multe unghiuri.  Eu am vrut sa pun pentru supravegherea pisicii insa am calculat ca imi trebuie minim 8 camere si toate trebuiesc alimentate, deci trebuie sa le pui pe langa prize.  Eu personal m-am lasat pagubas.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
detin C210, in comparatie cu C200, nu sunt mari diferente. ceea ce o scoate in evidenta este capacitatea cardului de 256 vs 128. daca folosesti card, evident. senzorul este de 3mp fata de doar 2 la C200.

nu vad diferente notabile intre 1080 si 3mp, insa sigur o vei observa la marimea fisierului. ambele au h264, iar aici compresia nu e asa stralucita si fisierele vor ocupa destul. am avut si o camera in h265, iar in formatul asta era aproape 1/4 fata de h264.

o alta diferenta este la imagine. desi au aceiasi focala, la C200 ai in meniu si un factor de corectie a imaginii, pt a nu fi deformata imaginea la margini, ceea ce la C210 nu exista si imaginea e usor deformata, insa inteligibila.

la camerele astea nu ai motion tracking. este doar in subscriptia pe bani, idem si filtrul de zona. tot in subscriptie ai sa gasesti pt C200 detectia de persoane (nu doar miscare), ceea ce la C210 este inclusa deja in meniu, deci gratuit.

cat de util iti este sa-ti spuna ca este o persoana sau doar ceva ca se misca pe acolo, tu stii, mie imi trebuie asta si a fost un bonus cand am gasit in meniu dupa ce am cumparat deja camera.

are alimentator propriu, iar cablul crede-ma ca este chiar lung, minim 2m sigur, eu nici nu l-am desfacut pe tot si sta inca sul pt ca e prea lung.

aplicatia are ceva buguri la camera dupa ultimul update din aprilie, insa la ce zici ca-ti trebuie, nu te vei lovi de ele. am si alte dispozitive de la tapo si ii vad limitarile pe mai multe planuri.

firmware-ul camerei primit chiar acu o saptamana este ok, chiar e mai ok la schimbarea de imagine acum.

ca idee, cu bugurile se va rezolva, asta e clar, insa per total, daca as mai lua acum o camera, tot tapo as lua.

 Bogotta, on 11 mai 2022 - 13:33, said:

Pentru stocare in cloud trebuie sa platesti, indiferent ce camera iei. Nu este un serviciu gratuit.

clar, insa au card si poti vedea filmarea ulterior. iar tapo are si filmare continua, ori pe program intre anumite ore. ori poti vedea ulterior detectiile de miscare. totul e sa te tina cardul la capacitate, dar mai ales la viteza sa poata inregistra.

 Bogotta, on 11 mai 2022 - 13:33, said:

Doi la mana, daca ai multe camere, trebuie sa pui o groaza de camere, sa acopere cat mai multe unghiuri.

daca trebuie in mai multe camere, da, esti limitat de pereti si asta e. dar ca idee, tapo are rotatie de 360, asa ca daca este unghi larg, camera poate fi rotita in orice directie direct din aplicatie ce o poti accesa de oriunde pe net.

iar focala ajuta, are un unghi foarte larg. cea de h265 de care scriam mai sus, avea un unghi mai mic si trebuia rotita ca sa vezi anumite directii. acum cu asta nu mai am nevoia asta, ci doar daca schimb cu totul directia de vizualizare

Edited by Dany_Darke, 11 May 2022 - 13:47.


#8
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
NU TPLink tapo C200 !

Tocmai am luat una saptamana trecuta si cred ca o returnez ; rezolutia e slaba desi zice ca e FullHD.
Am avut alta inainte (s-a stricat) , un Sricam  SP020 (tot FHD) care o batea la fund la rezolutie/claritatea imaginii ; cred ca avea si un unghi de cuprindere mai larg; unghiul static, altfel toate se rotesc suficient.

In plus sistemul de prindere e pe o axa, nu e pe 2 axe - nu cred ca o poti monta pe un perete lateral; eu nu am studiat prea mult , am folosit prinderea de la cea veche.

Edited by kriiss, 11 May 2022 - 13:59.


#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Eu detin 2 Tapo C200 in principal pentru supravegheat vremea de afara, deci sunt amplasate la geam, struto-camila interior-exterior, una fiind pe terasa, e geam rabatat si se aud cocosii vecinei, chestie funny cand deschid camera pe telefon cand nu sunt acasa.

O problema ce apare este IR-ul reflectat in geam, astfel seara/noaptea trebuie ori day mode fortat, ori repozitionare prin rotire din aplicatie, de la geam catre camera, iar dimineata urmatoare, invers, nu am investigat daca pot avea scheduled positions, marked positions am pus, vreo 2-3 pozitii.

Au inregistrare la detectie miscare, pe card SD, de unde pot salva pe telefon si trimite direct in Whatsapp o anumita faza intamplata, cum am primit ieri un trasnet de la Mioveni, de pe o Tapo C100. Respectivul foloseste C 100 permanent catre geamuri si pe day mode.

Ce ma enerveaza e ca atunci cand intru in aplicatie de pe acelasi router pe care este camera (adica sunt acasa) se deschide pe HQ, daca sunt in afara casei mele imi deschide in LQ si trebuie sa mut pe HQ.

Alta chestie nasoala a aplicatiei Tapo: dupa 5 minute de vizionare live sau inregistrat, te intreaba daca vrei sa continui. Asta se intampla la camerele mele proprii si nu si la cele pe care le am in Share de la tipul din Mioveni.

#10
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 08.01.2011
Folosesc de un an
https://www.spy-shop...a-microfon.html
cu un card de 32gb si e super.
Luata chiar de aici

#11
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009
Am si eu vreo cateva: IMILAB Home Security Camera 016 Basic + Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K + Tapo C310 + Tapo C200 + IMILAB EC3 Home Security Camera. Daca ar fi sa mai iau, as lua Tapo, pentru ca aplicatia imi pare mai buna. Tapo iti permite sa setezi programul de inregistrare pe zile si ore, pe cand la Xiaomi alegi doar intervalul orar, urmand ca acesta sa fie folosit zilnic. Xiaomi am ales doar pentru serviciul de stocare in cloud gratuit timp de 7 zile (iti pastreaza filmuletele de ~10 secunde), si e bun daca risti sa ramai fara camere, pentru ca poti accesa acele filmari si cu camera deconectata. De asta am ales si 2 camere de exterior EC3, varianta de 3MP, dar am ajuns sa fiu cam nemultumit de ele: deseori nu mai functioneaza Home Monitoring-ul, ceea ce inseamna ca nu mai stocheaza filmuletele in cloud + una dintre ele s-a blocat si nu a comutat zi/noapte odata. Ultima se rezolva cu un restart, Home Monitoring-ul prin dezactivare/activare. Cele de interior nu au avut problemele astea pana acum.
Imilab 016 Basic nu revine in aceeasi pozitie daca pica tensiunea, varianta 2k si Tapo C200 da. Pe cele Tapo le poti programa sa se restarteze la o anumita ora, Xiaomi nu are optiunea asta.
Ah, inca un lucru care imi place la aplicatia Tapo e ca poti face scroll stanga-dreapta printre camere sau poti vedea mai multe deodata (4) pe ecranul telefonului. La Xiaomi trebuie sa iesi din camera la care te uitai si sa intri in alta.
Intervalul de timp intre notificari este de 30 de secunde la Tapo si 3 minute la Xiaomi, lucru care poate fi destul de enervant la Tapo.
De asemenea, microfonul mi se pare muuuuult mai bun la Tapo.
Cu toate astea, Mi 360 2k e o camera excelenta! Daca te intereseaza calitatea video, eventual si stocarea gratuita in cloud, e o varianta demna de luat in calcul. Pacat de microfon si ca nu e mai bogata aplicatia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate