Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Acoperirea ramei PVC e o idee bună? Cu ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
schmoukiz

schmoukiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.01.2006
Bună ziua.
Urmează să schimb o fereastră în speranța că noul model va asigura o mai bună izolare fonică. Menționez că actuala nu are altfel de neajunsuri, în sensul că nu prezintă condens, mucegai, senzația de răcoare. (Evident, nici nu aș vrea să generez astfel de probleme făcând o prostie după montarea celei noi.)

Blocul e termoizolat la exterior, iar termoizolația depășește cu 1 cm - 2 rama. Fac tot posibilul să deteriorez cât mai putin această termoizolație (polistiren tipic, ca la blocuri) la scoaterea ramei existente. La interior nu pare să fie pus nimic, pare doar un mic strat de glet peste spuma.

Noul profil va avea o dimensiune mare, de 9,2 cm, din care îmi permit să acopăr jumătate. Din punct de vedere estetic nu mă deranjează dacă la exterior l-aș acoperi complet, dar deja ar fi exagerat. La înălțimea lui probabil se mai adaugă minim 1 cm spuma de jur împrejur, poate și mai mult dacă se desprind bucăți mai mari, care lasă gol. (Nu stiu cum va fi montat, nici dacă nu va fi mai în față ori mai în spate.) Acum ar fi sub 25 cm de lățime a pervazului exterior (cu tot cu polistirenul) și cam 10 cm în interior.

Întrebarea ar fi cu ce să acopăr spațiul de spumă de jur împrejur și dacă e o idee bună să „îngrop” parțial rama. (Nu și găurile de drenaj, desigur.) Mă interesează în principal să obțin o bună etanșeizare fonică, iar partea termică ar fi un bonus. În principiu, pluta, vata de sticlă, vata bazaltică ar avea proprietăți fonoizolante mult mai bune decât polistirenul, dar având în vedere că și acesta din urmă ar fi aplicat într-o grosime foarte mare, nu cred că ar mai conta.

Dat fiind că e vorba de o singură fereastră, mai apare o problemă. Polistirenul extrudat, expandat și vata bazaltică se vând doar în pachete mari și scumpe față de cantitatea care mi-ar trebui mie. (E o fereastră mică, sub 1,5 m pe puțin peste 1 m.)

O variantă ar fi să nu pun nimic, doar să „chituiesc” cât să acopăr spuma cu un mic strat de glet - tencuială, cu vopsea și gata. Dar mi-e să nu fie păcat de tot efortul cu schimbatul ferestrei.

Alta, să pun la exterior un strat de polistiren extrudat de 5 cm. Oare e bine să fac același lucru și la interior sau doar pe afară? L-aș aplica cu adeziv, acoperit cu fâșii de plasă de sticlă și acele colțare cu plasă, peste care se tencuiește. Un bax ar fi aproape 200 lei.

https://www.dedeman....25-cm/p/6051520

Din ce înțeleg, diferența față de polistirenul expandat ar fi doar rezistența mecanică (nu-mi folosește) și la apă. În versiunea cu expandat, ar fi mai multe variante de grosimi, să zicem că tot 5 cm. Un bax deja trece de 260 lei, deși poate se găsesc și alte variante.

https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

Varianta cu vată bazaltică - cel mai ieftin bax găsit ar fi sub 100 lei. (Aș fi nevoit să arunc cea mai mare parte, că n-am unde ține restul.) Nu știu dacă se poate tencui la fel de bine cu plasă fâșiile, fără dibluri.

https://www.hornbach...x50-mm/6834418/

În fine, o variantă mai ciudată ar fi să pun BCA tot de 5 cm - nu știu dacă se vinde în cantități mai mici de un palet. N-am idee cum l-aș putea lipi pe „tavanul” golului de zid. Posted Image

https://www.dedeman....p=0&osa=0&upf=1

Am luat în calcul și cele mai năstrușnice variante, cum ar fi să fac un fel de toc peste ramă la exterior din acest gen de tuburi pătrate din plastic cu grosime de 5,4 cm, pe care să le umplu cu vată de sticlă. (Un sul ar fi sub 100 lei). Ar rezulta un sandwich cu proprietăți fonoizolante foarte bune, pe care să zicem că l-aș lipi cu silicon pe ramă. Dar nu văd cum ar acoperi etanș tocmai zona de trecere, la îmbinarea cu zidul / spuma.

https://www.hornbach...x54-mm/8610770/

La interior vreau să pun un glaf PVC, care va lua și el 2 cm. Fereastra nu se va pune pe profil solbanc, deci și acesta va veni aplicat peste ramă, nu sub ea, și deasupra eventualului polistiren de la interior. (Îmbinat cu silicon, cum s-o putea.) Dar asta după ce văd cât loc mai rămâne de glaf după înlocuirea ferestrei.

Vă mulțumesc anticipat pentru orice fel de sugestii.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ai postat un carnat pentru o "problema" mai mult decat minora
NU se acopera rama PVC iar ce (cred) ca vrei tu sa faci este pur si simplu sa tencuiesti golurile de zidarie - ambrazura
Se etanseaza cu spuma spatiul dintre rama ferestrei si zid dupa care se aplica tencuiala manuala pentru exterior + glaf
Asta-i absolut tot

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

De curand am schimbat si eu tamplaria si iti recomand, ca la exterior, sa pui de jur imprejurul ferestrei banda de etansare, Nu stiu cat de bine izoleaza fonic, insa termic e mult mai bine decat doar cu spuma si tencuiala.

Uite aici mai multe solutii si idei pentru izolarea ferestrelor: https://izorare.ro/i...RO_2018_web.pdf

Exista mai multe solutii pentru umplerea golurilor, dar sincer nu stiu care are cele mai bune proprietati fonoizolante.

Poti sa suni la ei sa ii intrebi.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Eu zic sa astepti un raspuns de la baietii care se ocupa cu asa ceva pe-aici. Poate se rezolva cu alt pachet de geam, daca zici ca fereastra nu are alte neajunsuri.
Este si o discutie dedicata: https://forum.softpe...-partea-a-ii-a/

#5
schmoukiz

schmoukiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.01.2006
Cand spuneti ca "nu se acopera rama" - e pentru ca asa se face de obicei, ca asa arata mai frumos, sau pentru ca poate produce un efect nedorit concret? Adica sa nu se mai comporte bine ca e acoperita (partial sau mai mult de jumatate).

Sunt pe YouTube prezentari pe canale specializate in constructii, cu filmari cu camera cu termoviziune, care tocmai asta critica: faptul ca oamenii cheltuiesc mult pe o fereastra scumpa dupa care neglijeaza finisarea, se bazeaza doar pe spuma si creeaza punti termice. (Si fonice, implicit, spuma nefiind fonoizolanta.) Par sa fie priceputi si de la ei asa se deduce ca n-ar fi suficienta doar tencuirea.

Fereastra noua e deja comandata, acolo nu mai am ce schimba. Am consultat discutiile de pe forum legate de sticla izolanta fonic inainte sa o comand.

Banda de etansare e o idee buna, dar cam scumpa. Nu stiu daca firma va pune vreo banda la montaj. Presupun ca nu, daca n-au promis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate