Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Trandafir mic - rezista intr-un balcon inchis?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
As vrea sa cumpar trandafirul din poza, dar nu vreau sa il dau la gunoi dupa cateva zile. Balconul e neincalzit, iarna vreo 3-4 grade cred, vara spre 30. Orientare spre vest, Nu prea mult soare. Am intrebat pe cineva la magazin si mi-a spus ca ar rezista cu conditia sa schimb repede ghiveciul cu unul mai mare, in maxim 2-3 zile.
Nu stiu ce soi e, nu scrie. As vrea si parerea dvs. Rezista?   Trebuie mutat in maxim 3 zile? Multumesc

Attached Files


Edited by claust, 10 May 2022 - 16:26.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Rezista cu siguranta. Nu trebuie udat mult.

#3
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Ce parere aveti de schimbarea imediata a ghiveciului cu unul mult mai mare?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aproape obligatoriu. Ai grija ce substrat folosesti.
Trandafirul nu e o planta fitoasa. E aproape imposibil sa il omori din greseala.
Pentru inflorire abundenta, se taie regulat florile uscate si din cand in cand are nevoie de papica.

Edited by pasilla, 10 May 2022 - 17:14.


#5
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007

View Postpasilla, on 10 mai 2022 - 17:09, said:

Aproape obligatoriu. Ai grija ce substrat folosesti.

Bine, dar in maxim 3 zile? Asa urgent e? Eu stiam ca nu e bine sa muti plante decat dupa ce au terminat cu florile.
Nu e problema, il mut, puteti sa imi recomandati va rog cat de mare sa fie noul ghiveci, cati litri? Si daca mi-ati putea spune ce Substrat sa iau?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu trebuie in maxim 3 zile. Ghiveciul poate fi cu volum dublu fata cel existent si pe masura ce tufa se dezvolta se poate mari capacitatea ghiveciului.
Ca substrat, gasesti pe la magazinele de bricolaj/florarii special pentru trandafiri.

Edited by pasilla, 10 May 2022 - 17:20.


#7
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Eu am luat acum 2-3 luni unul si nu l-am mutat direct. L-am tinut in casa aproape o luna si zi de zi a trebuit sa-i pun apa ca se plostea. Bobocii pe care-i avea i-a pierdut repede, unele frunze au cazut. L-am mutat acum o luna afara in gradina si arata ca pixu'.
Exista posibilitatea sa nu reactioneze prea bine la mutatul afara, dar isi va reveni. Acela este un trandafir crescut in spatii protejate, trandafirii in perioada asta nu au nici boboci.

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cu cat mai repede cu atat mai bine !
Daca vanzatorul spune ca 2-3 zile , stie el despre ce e vorba , inseamna ca pentru reducerea costurilor a bagat pamant de 2 lei si pietricele...sa iasa ''la numar'' !
Vasul cat mai mare poti , dar depinde mult de specia trandafirului , daca o fi si urcator...!

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 30.08.2006
Schimbarea ghiveciului cu unul mai mare va duce la intarzierea aparitiei florilor. Planta va depune efortul in dezvoltarea radacinilor si apoi va face si flori. Ghiveciul mic e secretul infloririi, apoi lumina si ingrasamantul.
Pamantul folosit este unul de foarte buna calitate, ceea ce nu se gaseste in supermarketuri. Am intrebat proprietarii serelor si mi-au raspuns ca plantele lor infloresc abundent pentru ca folosesc un substrat profesional.
Deci indiferent ce vei face, trandafirul nu va mai inflori la fel de abundent ca atunci cand il gasesti pe raft la magazin. Va trebui plantat in gradina ca sa te bucuri de flori multe.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostLeo2006, on 10 mai 2022 - 18:11, said:

Pamantul folosit este unul de foarte buna calitate, ceea ce nu se gaseste in supermarketuri. Am intrebat proprietarii serelor si mi-au raspuns ca plantele lor infloresc abundent pentru ca folosesc un substrat profesional.
Normal , ce sa iti spuna proprietarii serelor ? Ca bagam mizerii sa facem profit ?
Ultimul trandafir cumparat la pret de +100 de lei , a venit cu 4 cm de un fel de ''pasla'' atoasa...multe pietricele si pamant foarte putin...de proasta calitate . Nu mai demult de saptamana trecuta .
Initiator , cauta ''substrat pentru trandafiri'' , trandafirii fac de mai multe ori flori pe an si depinde mult de pamant...ingrasamant...apa mai putina si cel mai important SOARE !

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 30.08.2006
Pasla e ca sa tina umiditate in cele 2 saptamani pana ajunge la vanzare. Nu le uda nimeni si s-ar usca. E o procedura obisnuita. E bine sa fie indepartata ca altfel pot putrezi radacinile daca se uda prea des. Am gasit asa ceva la orhidee.
Nu mai credeti in conspiratii. Posted Image

Edited by Leo2006, 10 May 2022 - 19:46.


#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLeo2006, on 10 mai 2022 - 18:11, said:

Schimbarea ghiveciului cu unul mai mare va duce la intarzierea aparitiei florilor. Planta va depune efortul in dezvoltarea radacinilor si apoi va face si flori. Ghiveciul mic e secretul infloririi, apoi lumina si ingrasamantul.
Pamantul folosit este unul de foarte buna calitate, ceea ce nu se gaseste in supermarketuri. Am intrebat proprietarii serelor si mi-au raspuns ca plantele lor infloresc abundent pentru ca folosesc un substrat profesional.
Deci indiferent ce vei face, trandafirul nu va mai inflori la fel de abundent ca atunci cand il gasesti pe raft la magazin. Va trebui plantat in gradina ca sa te bucuri de flori multe.
Si tu l-ai crezut, asa e??? De ce nu l-ai intrebat si in ce consta acest PROFESIONALISM la acel substrat?

Poti face chiar tu un astfel de substrat PROFESIONAL , substrat bazat pe compost facut intr o galeata. Dupa ce amesteci acel  compost cu niste pamant de padure, il poti auto-numi ....PROFESIONAL.

La trandafiri , in general , cel mai important e sa aibe lumina directa cat mai mult timp din zi. Dupa cum spune intitatorul ca il va tine in balcon si nu bate soarele.....nu prea ii dau sanse  mari acelui trandafirasi.  Plus de asta, trandafirii sunt foarte sensibili la fungi, asa ca, intiator...pregateste te sa il stropesti cu fungicide din cand in cand .

Edited by cuculea, 11 May 2022 - 08:02.


#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 30.08.2006
Sacii aceia de 500 de litri aveau eticheta in Germana. Nu m-am gandit sa le fac poze, doar mi-a spus ca pamantul contine deja ingrasamantul necesar si ei nu mai adauga nimic in el. Am luat un pumn de pamant in mana si se simtea mult mai gras decat prafurile uscate de la supermarket. Continea niste granule galbui de amelioratori cu eliberare lenta. Daca ati observat, plantele cumparate cum ar fi muscatele, au internodurile scurte si multe ramificari cu flori dese. Dupa 3 luni planta nu se mai ramifica ,creste doar in lungime, ii cad frunzele de la baza, se pateaza si face putine flori. La fel si cu petuniile. Le cumperi incarcate de flori dar cu tot soarele si cu tot ingrasamantul pus, incepe sa-i cada frunzele, se lemnifica la baza si face flori mai mici si mai putine.

#14
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View PostLeo2006, on 11 mai 2022 - 11:31, said:

...au internodurile scurte si multe ramificari cu flori dese...
= cycocel

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLeo2006, on 11 mai 2022 - 11:31, said:

Sacii aceia de 500 de litri aveau eticheta in Germana.
Si asta ce inseamana? Garantia calitatii ? sau?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate