Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre goluri tehnice

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Ce goluri tehnice trebuie prevazute la o casa ? Nu am gasit abordat subiectul.

Ce soi de goluri recomandati pentru acces camera tehnica ? Cate, ce tip, diametru, cum se fac ? Detalii din experienta concreta ?
Ce tip/diametre recomandati pentru instalatia electrica/curenti slabi, in ideea in care ea este "pe tavan". Exemple concrete ?

Plec de la ideea de a evita pe cat posibil carotarea betoanelor si a prevede din turnare/zidire goluri tehnice. Nu ma refer aici la clasicele "slituri" pentru electrica.

Daca pentru tevi e relativ intuitiv, pentru restul e un pic neclar pt mine.

Ce goluri ati ratat sa prevedeti la casa voastra ? Exemple, va rog.

Multumesc

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Goluri tehnice ? Da' ce vrei sa construiesti dom'le ? Casa Poporului 2 ?

Exista Normativul asta dar sa aplici asa ceva la o casa ...
https://lege5.ro/gra...99-din-07041999

La o casa normala, golurile astea "tehnice" se gasesc de obicei in camera ... tehnica
https://www.quicksho...am-centrala-a80

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
În loc să întrebi pe aici mai bine îi pui pe proiectanți (instalatori + arhitect + rezistență) să le prevadă. E mai eficient.

#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Instalatorul apare in santier sa duca tevile pentru scurgere si apoi pleaca. Mai revine abia dupa ce zidaria si betoanele au aparut.

Am vazut zeci de grinzi gaurite, nu cred ca asta ar trebui sa fie ceva normal. Mai ai apoi de adus apa/gaze/curent/net/Dzeu stie ce altceva. De ce sa gauresti betoanele daca nu e nevoie ?

In ziua de azi cand muncitorii sunt din ce in ce mai grabiti e de datoria beneficiarului sa stie sa ceara din timp anumite goluri tehnice.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Orice plan de duce dracu cand vine partea de aplicare.
Asa e si cu golurile tehnice.
Da, poti prevede cat mai multe posibil, dar o sa vezi ca o sa mai ai nevoie, iar carota te va salva.

Nu exista manual de goluri tehnice, dar e un subiect bun.

Eu merg pe principiul unei ghene tehnice intre etaje, de preferinta pe mijlocul casei, unde trec cablurile de curent intre etaje prin copex metalic, cablurile PV daca e cazul, cablurile de internet, curenti slabi si catv.
Asta iti permite un acces rapid la ele, daca  nevoie.
Pe colturi ghene pt diverse tevi, baile cat mai pe aceeasi coloana.

O mare buba in Romania sunt grizile si ocolirea lor, pt ca nu se lasa goluri tehnice in ele!
O alternativa e (acolo unde e posibil) sa faci grile inversate, iar deasupra sa ai perete.

Uite gauri tehnice in grinzi, in subsolul unei parcari din Paris.

Attached Files



#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Posted Image
Mai tata - ai niste probleme existentiale majore care nu se (prea) justifica
Aia care dau gauri in grinzi sunt pur si simplu imbecili dar alea nu sunt gauri tehnice
Daca bagi carota intr-un perete sa scoti evacuarea de la centrala = nu se intampla nici pe draku
La fel pentru hota

#7
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017
Singurul gol sa zicem tehnic a fost pentru teava de canalizare intre parter si etaj. In rest s-a spart cand a fost nevoie.

#8
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001

 Adm, on 10 mai 2022 - 17:49, said:

O mare buba in Romania sunt grizile si ocolirea lor, pt ca nu se lasa goluri tehnice in ele!

Am vazut si pe la Auchan prin parcarile subterane astfel de goluri tehnice, nu cred sa fie probleme atata vreme cat le prevezi inainte de turnare.

 radunic, on 10 mai 2022 - 16:23, said:

În loc să întrebi pe aici mai bine îi pui pe proiectanți (instalatori + arhitect + rezistență) să le prevadă. E mai eficient.
In general instalatorul e un simplu executant al unui proiect (in cazul fericit cand are proiect si beneficiarul nu descopera noi nevoi). O sa am la momentul oportun o discutie foarte interesanta cu structuristul. Am vrut doar sa stiu ce sa cer.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 don_King, on 10 mai 2022 - 17:38, said:

Instalatorul apare in santier sa duca tevile pentru scurgere si apoi pleaca.

 don_King, on 11 mai 2022 - 08:51, said:

In general instalatorul e un simplu executant al unui proiect (in cazul fericit cand are proiect si beneficiarul nu descopera noi nevoi).
În general cînd zici proiectant și pui în paranteză instalatori te referi la proiectanții de instalații, nu la Dorel cu cheia de 14...

#10
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Goluri tehnice poti sa faci doar daca ai o proiectare integrata adevarata inainte de a incepe constructia (una care sa mearga pana la nivel de amenajare interioara).
La cat de superficial se fac proiectele, inclusiv cele de executie,  e destul de greu sa eviti gauri noi prin beton.

Eu am urmatoarele treceri in fundatie :

- In elevatie :
o Pentru tevile de canalizare (in cazul meu 2 treceri de 125 prim care am trecut cu teava de 110 si 2 de 75 prin care am iesit cu teava de 50)
o Pentru alimentarea cu apa (trecere de 50 prin care am trecut cu teava de 25)
o Pentru alimentarea electrica (trecere de 75 pt un copex de 50)
o Inca o trecere de 75 pt mai multe copexuri de diametru mic (cablu impamantare, cablu sonerie,  alimentare atelier, foisor si alti consumatori externi

- In placa fundatiei :
o O trecere rectangulara prin care urca din beci cablul spre tabloul principal si tevile de apa calda si rece spre baia de la parter
o O trecere rectangulara mai mare prin care urca din beci o coloana de canalizare de 110 pt baia de la mansarda, tevi de apa calda si rece pt mansarda si bucatarie, un spiro pt ventilatia beciului, 2 tevi si un copex pt viitorul panou solar pt apa calda
o Imi pare rau ca nu am prevazut un traseu pt posibil upgrade  - panouri fotovoltaice (posibilitatea de a ajunge pe pe acoperis la tablou si BMP fara cabluri vizibile)

Deasupra fundatiei, pt ca structura e pe lemn, trecerile le-am facut cand am montat sistemele.
Dar si aici e nevoie de o proiectare serioasa a sistemelor in paralel cu proiectarea structurii pt ca nu poti sa faci oriunde gauri in grinzi si nu de diametre mari.
Daca faci o gaura de 130mm (pt un spiroduct de 125) intr-o grinda de 200 - 210mm latime, grinda respectiva structural nu mai exista, oricat de mult ai intari-o local.

Daca structura ar fi din beton ar fi necesare goluri pt:
- Coloane canalizare pt etaje
- Coloane ventilatie system canalizare
- Coloane alimentare apa calda / rece pt etaje
- Alimentare electrica etaje / pod
- Cosuri de fum
- Alimentare aer pt semineu
- Coloane ventilatie
- Plenumuri ventilatie

Am mentionat doar sistemele voluminoase, pt care sunt necesare goluri mari, pt care e mai usor sa sa lasi un gol in structura (compensand slabirea structurala prin armare suplimentara, daca e cazul) decat sa spargi betoane armate.
Probabil sunt si altele.
Pt sistemele slim poate e mai efficient sa dai o gaura de 20-25 in beton ca sa treci un copex dar frecvent in anumite locatii ai o aglomerare de 10-20 de copexuri si sigur e mai ieftin sa lasi goluri.

Casele moderne, chiar daca nu sunt Casa Poporului, au mult mai multe cabluri si tevi decat standardul comunist de care vrem sa scapam si implicit gauri multe si mari care uneori pot pune in pericol structura.
Eu sunt pt proiectarea golurilor tehnice iar cele executate ulterior ar trebui sa fie exceptia.

#11
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
multumesc pt raspuns

poti detalia te rog cele bolduite "Pentru tevile de canalizare (in cazul meu 2 treceri de 125 prim care am trecut cu teava de 110 si 2 de 75 prin care am iesit cu teava de 50)"

#12
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Sunt goluri in elevatie, create prin montarea inaintea de turnarea betonului a unor bucati de teava din PVC (de diametu mai mare decat al tevii care va trece prin ea).
Poti sa le faci si cu o cutie din lemn sau o bucata din polistiren, dar trebuie sa le ancorezi bine ca sa nu se deplaseze cand torni betonul.
Eu am ales teava de 125 pt iti permite sa treci prin ea cu teava de 110 (diametrul uzual pt scurgerea WC-urilor) si 75 care suficiet de mare pt teava sau copexul de 50.

Attached Files



#13
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Am inteles asta, ce nu am inteles este ce ai prin teava de 50.

#14
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Ca sa nu am prea multa teava (innacesibila ulterior) sub placa din beton am ales sa ies direct in afara fundatiei cu scurgerile de la chiuvete / dus / bideu (tava de 50mm) in loc sa ma leg de teava de 110 a WC-urilor .

Astfel am o magistrala in exterior (relativ accesibila) si trasee foarte scurte ascunse in interiorul fundatiei - vezi pdf (unde e fi 60 in realitate e teava de 50).

#15
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Abordarea initiatirului, domnul Rege, este f buna. Ce rost are sa carotezi, spargi cind din start prevezi golurile tehnice.

Oricum , si idee pe unde trec tevile, scurgerile si cablurile Inca de la faza de proiuect, Este relativ usor sa le pui in opera.

Structuristul v.a acorda atentie acestora, prin bordarea golurilor, dar nu cred ca face careva goluri mari / industriale la o amarita de casa. Nimic special, calcule, extra verificari samd

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate