Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Excursie cu autocarul la Istanbul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
wweww

wweww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.10.2014
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o recomandare pentru Istanbul ?

In luna Iulie mai precis după  data de 10 as dori sa fac o excursie de 4 zile  3 nopți cu autocarul
si nu știu cu ce agenție sa merg deoarece n-am mai fost niciodată , si tare as vrea
sa nu rămân dezamăgit.

Asadar as dori sa-mi recomandați o agenție de turism serioasa pentru
un sejur plăcut si lipsit de probleme si de griji.

Va mulțumesc anticipat si va doresc vacante plăcute !

#2
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
Cred ca ar fi bine sa scrii si orasul de plecare.

#3
wweww

wweww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.10.2014
București

#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,066
  • Înscris: 17.01.2012

View Postflg20, on 10 mai 2022 - 13:26, said:

Cred ca ar fi bine sa scrii si orasul de plecare.

nu-ți era CLAR?! Posted Image Posted Image
Posted Image

Edited by gushpi, 10 May 2022 - 13:43.


#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
cum mergi cu autocarul, noaptea ?
Pt mine a fost obositor ca nu pot dormi, altii dorm fara probleme in scaunul din autocare...

#6
wweww

wweww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.10.2014
Da , din ce am citit noaptea se face transportul cam 10 ore.

Nu ma deranjează mersul in autocar noaptea.

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
De curiozitate, neintelegand de ce vrei autocar, am cautat avion si autocar.
Avion: vreo 300 euro dus-intors.
Autocar: sub 100 euro dus-intors?? Chiar atat de ieftine sunt?

#8
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 13.06.2005
De fapt colegul vrea o agenție care organizează tot programul...
In acest moment există avion cu 115 euro (9-12 iunie, Pegasus)

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,533
  • Înscris: 15.06.2004
Agentii mai serioase:

https://christiantou...-descrescator/1

https://www.hellohol...-bucuresti-1240

Si nu se pleaca noaptea ci ziua.
Noaptea de obicei pleaca charterele care duc turisti in statiuni sau atobuzele turcesti de transport persoane.

#10
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Exista :
-excursie cu 3 nopti cazare+MD,asta inseamna ca se pleaca din Bucuresti miercuri seara,ora 22,se merge noaptea si ajungi la hotel joi in jurul orei 12
-excursie cu 4 nopti cazare+MD,plecare din Bucuresti miercuri dimineata ora 6,00,ajuns Istanbul seara,traseu facut pe zi.
Diferenta de bani este mica,dar eu as opta pentru a doua varianta fiindca vei dispune de 3 zile pline.Este f importanta zona in care se afla hotelul,dar acest lucru agentia nu il anunta decat cu cateva zile inaintea plecarii.Eventual poti intreba care sunt variantele de hotel,bazat pe ultimele lor plecari.
Pe parcursul drumului,ghidul(insotitor de grup) anunta excursiile optionale si  incaseaza banii de la cei care se inscriu.sfatul meu este sa verifici  aceste excursii,fiindca de obicei,facute pe cont propriu, sunt mai ieftine.Nu esti obligat sa urmezi programul grupului si nici sa  te inscrii la excursiile optionale.
Agentia cu care am fost ultima oara(acum vreo 4 ani) a fost Europa Travel si am fost f multumita,nu am luat de la ghid nicio excursie,mi-am organizat timpul asa cum am dorit.
Unele agentii opresc la Duty Free la dus,altele nu opresc deloc.Atentie la intoarcere, la intratrea in Bulgaria sa nu ai parfumuri si tigari mai mult de 2 pachete/pers.Uneori se fac controale amanuntite,mai ales daca in grup exista persoane cu antecedente.

Edited by belisima, 10 May 2022 - 15:57.


#11
wweww

wweww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.10.2014
Mulțumesc  - @eiffel studiez ofertele , mi-am aruncat un ochi , sper ca helloholiday sunt de încredere , de christiantour am auzit.

-@belisima  Eu vreau sa merg in scop turistic , parfumuri , cumpărături  nu , găsim si pe aici , poate ceva obiecte de tip amintiri , artizanat , magneți etc. , își dau seama cei de la vama.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,735
  • Înscris: 30.08.2006
Renunta la agentii. Nu vei putea vedea nimic si totul va fi pe fuga,
Sunt autocare care fac curse zilnice catre Istanbul si retur, Murat, Bosfor, Marina...
Parcarea va fi in Aksaray si cel mai apropiat hotel e Fuar, la 50 metri de parcarea cu autocare. Pe jos poti vizita Marele Bazar, Moscheia Albastra, Hipodromul, Biserica Sfanta Sofia si Topkapi. Banii de pe 3 nopti iti va ajunge pentru 7. Booking

Edited by Leo2006, 10 May 2022 - 16:59.


#13
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
De acord cu leo2006, pentru Istanbul nu iti trebuie agentie. Organizeaza-te singur, iesi mai ieftin cu siguranta si poti sa vezi ce ti se potriveste tie, in ritmul tau. Daca vrei, te poti inspira pentru obiective de vizitat chiar de la diverse agentii, dar exista numeroasa surse pe internet pentru acest lucru.

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,735
  • Înscris: 30.08.2006
Exista grupuri pe Facebook unde poti gasi sfaturi legate de cum sa-ti organizezi un tur prin Istanbul. E mai placut si mai relaxant cand te poti plimba prin Istanbul fara nici o graba. O plimbare pe Bosfor am facut-o la pretul unui bilet de transport in comun. M-am plimbat la pas pe Bulevardul Istiklal , am luat funicularul pana in piata Taksim apoi la intoarcere am vizitata turnul Galata. Iti recomand si Cevahir Mall. Ajungi in mall direct cu metroul. Sisli se cheama statia de metrou.

Edited by Leo2006, 10 May 2022 - 17:36.


#15
wweww

wweww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.10.2014
Multumesc  Leo2006 , Cevahir Mall mi s-a părut interesant , cred ca-l voi vizita alături de Marele Bazar desigur.

#16
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Autocarul este 160 ron un sens.(atat am dat eu in sep.2020).La ora 16 cam la toate agențiile de pe  strada Viilor se pleca spre Istanbul.se merge foarte tare,la 2 noaptea eram in istambul.am cumparat din tara lir3 turceasca...era 0,60 acum am văzut ca a scazut si mai rau pe la 0,40.am stat cazat la hotel Delta,la 5 minute de autogara.intra si la aria turcia.. vacanța placuta.
Edit :am pus cateva poze...etajul 6 sau 7 nu mai tin minte cu priveliștea din camera si o delicatesa de a lor Kokorec.

Attached Files


Edited by cfrtriaj, 11 May 2022 - 01:22.


#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 24.02.2017
La ce inflatie este acum la ei..... clar merita o plimbare . Cum zicea cineva mai sus. Cu bugetul de pe 3 zile , poti sta 7 sau 8. Mancare ieftina, cazare la fel. Deci...  daca esti hotarat, go for it.

Lasa agentiile. Te poti organiza singur fara probleme.

Eu as recomanda sa iei cazare fara Mic Dejun. Mie personal nu mi-a placut ce mi-au dat dar poate am avut eu ghinion.  As prefera insa sa imi cumpar singur ceea ce am nevoie.

#18
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

 Leo2006, on 10 mai 2022 - 16:58, said:

Renunta la agentii. Nu vei putea vedea nimic si totul va fi pe fuga,
Sunt autocare care fac curse zilnice catre Istanbul si retur, Murat, Bosfor, Marina...

NICE! Nici nu-mi inchipiuam ca exista asemenea curse, la pret OK !!

 cfrtriaj, on 11 mai 2022 - 01:10, said:

hotel Delta,...etajul 6 sau 7 nu mai tin minte cu priveliștea din camera si o delicatesa de a lor Kokorec.

COOL!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate